rph 1 cemerlang

7
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Perdagangan Tarikh / Hari : 1 April 2015 (Rabu) Tingkatan : 4 Ibnu Sina Bilangan Pelajar : 20 orang Tahap Pelajar : Tinggi Masa : 8.20 9.00 pagi (40 minit) Tajuk : Perniagaan dalam negeri Subtajuk : 3.5 Dokumen Perniagaan Dalam Negeri ( Sebelum Urusniaga ) a. Nota debit b. Nota kredit Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat : c. Menyatakan tujuan Nota Debit dan Nota Kredit dikeluarkan dalam sesuatu urusniaga . (Aras 1) d. Membincangkan fungsi-fungsi bagi Nota Debit dan Nota Kredit pada peringkat semasa urusniaga. (Aras 3) Pengetahuan Sedia ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari dokumen perniagaan dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup Tingkatan 1. ABM : dialog, gula-gula, sampul surat, kad bernombor, kad bergambar nota debit dan nota kredit, lembaran kerja, soalan latihan, dan peta I-think Nilai murni : Bersedia, menumpukan perhatian,keyakinan,bekerjasama, berani, dan kreativiti KBKK : Mengimbas kembali, menghubungkaitkan, menjana idea,

Upload: mira

Post on 06-Nov-2015

10 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran: PerdaganganTarikh / Hari : 1 April 2015 (Rabu)Tingkatan : 4 Ibnu SinaBilangan Pelajar: 20 orangTahap Pelajar: TinggiMasa : 8.20 9.00 pagi (40 minit)Tajuk : Perniagaan dalam negeriSubtajuk : 3.5 Dokumen Perniagaan Dalam Negeri ( Sebelum Urusniaga ) a. Nota debitb. Nota kredit

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :c. Menyatakan tujuan Nota Debit dan Nota Kredit dikeluarkan dalam sesuatu urusniaga . (Aras 1)

d. Membincangkan fungsi-fungsi bagi Nota Debit dan Nota Kredit pada peringkat semasa urusniaga. (Aras 3)

Pengetahuan Sedia ada : Pelajar-pelajar telah mempelajari dokumen perniagaan dalam mata pelajaran Kemahiran Hidup Tingkatan 1.ABM : dialog, gula-gula, sampul surat, kad bernombor, kad bergambar nota debit dan nota kredit, lembaran kerja, soalan latihan, dan peta I-thinkNilai murni : Bersedia, menumpukan perhatian,keyakinan,bekerjasama, berani, dan kreativiti KBKK : Mengimbas kembali, menghubungkaitkan, menjana idea, menganalisis soalan, menyenaraikan, menerangkan, menganalisis soalan, membuat kesimpulan dan refleksi.Pendekatan/Strategi : Kooperatif

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/MasaIsi kandunganAktiviti GuruAktiviti PelajarPemusatan/Kaedah/ABM/ Nilai/ KBKK

Langkah 1 :Set Induksi( 5 minit )Pengenalan Nota Debit dan Nota Kredit

Guru memanggil dua orang pelajar untuk menyatakan semula dokumen-dokumen semasa urusniaga yang telah dipelajari pada minggu lepas.

Guru memanggil dua pasangan pelajar untuk melakonkan watak penjual dan pembeli berdasarkan dialog yang telah diberikan oleh guru.

Guru meminta empat orang pelajar membuat kesimpulan berdasarkan lakonan tersebut. Pelajar memberi respon kepada guru dengan menyatakan semula dokumen-dokumen semasa urusniaga yang telah dipelajari pada minggu lepas.

Dua pasangan pelajar tampil ke hadapan kelas bagi melakonkan watak penjual dan pembeli

Empat orang pelajar memberi respon dan membuat kesimpulan berdasarkan lakonan tersebut.Pemusatan : pelajar Kaedah : pemerhatian dan penyoalanABM : dialogNilai : bersedia, menumpukan perhatian dan keyakinanKBKK : mengimbas kembali dan mennghubungkaitkan.

Langkah 2 :Perkembangan pengajaran 1( 15 minit )Mengenalpasti tujuan dan fungsi-fungsi bagi Nota Debit dan Nota Kredit

Guru mengagihkan gula-gula kepada semua pelajar

Guru memberi arahan kepada pelajar dengan membentuk lima buah kumpulan utama berdasarkan warna sampul gula-gula iaitu merah, biru, kuning, hijau dan putih dalam kiraan 10 saat.

Guru memberi sampul surat yang mengandungi soalan yang berebeza bagi setiap ahli kumpulan utama kepada pelajar dan memberi arahan untuk membaca soalan tersebut.

Guru meminta pelajar memeriksa kad nombor yang berada di dalam sampul surat sama ada nombor 1,2,3 atau 4.

Guru mengarahkan pelajar membentuk kumpulan pakar mengikut nombor yang diperolehi dalam kiraan 10 saat.

Guru memberi satu kad yang mengandungi format nota debit kepada kumpulan pakar 1 dan 2 manakala kumpulan 2 dan 3 menerima kad yang mengandungi format nota kredit sebagai rujukan.

Guru memberi arahan kepada setiap kumpulan pakar untuk berbincang dan menguasai soalan tersebut dalam tempoh masa yang ditetapkan. Guru memantau aktiviti murid

Guru mengarahkan semua pelajar bergerak ke kumpulan utama masing-masing bersama-sama dengan maklumat yang diperolehi. Pelajar menerima gula-gula daripada guru

Pelajar mendengar arahan guru dengan bergerak secara teratur dan duduk dalam kumpulan utama masing-masing .

Pelajar menerima sampul surat yang mengandungi soalan dan membaca soalan tersebut dengan teliti.

Pelajar memeriksa kad nombor tersebut.

Pelajar mendengar arahan guru dengan bergerak secara teratur dan duduk dalam kumpulan pakar masing-masing .

Setiap kumpulan pakar menerima kad yang mengandungi format nota debit atau nota kredit sebagai rujukan.

Ahli kumpulan pakar berbincang sesama ahli kumpulan dalam tempoh masa yang ditetapkan.

Pelajar bertanya guru sekiranya kurang faham.

Pergerakan pelajar teratur dan duduk dalam kumpulan utama masing-masing

Pemusatan : guru, pelajar dan bahanKaedah : aktiviti kumpulan ( Jigsaw), sumbangsaran, dan perbincangan ABM : gula-gula, sampul surat, kad bernombor, kad bergambar nota debit dan nota kreditNilai : Bekerjasama, keyakinan dan menumpukan perhatianKBKK : menjana idea, menganalisis soalan, menyenaraikan, dan menerangkan.

.

Langkah 3 :Perkembangan pengajaran 2 (10 minit )Pengukuhan konsepGuru mengedarkan lembaran kerja kepada semua pelajar.

Guru memberi arahan kepada pelajar untuk berkongsi dan berbincang maklumat yang telah diperolehi kepada ahli kumpulan utama dan memindahkan semua maklumat kedalam lembaran kerja dalam tempoh masa yang ditetapkan.

Guru memantau akiviti pelajar

Guru meminta pelajar menampal lembaran kerja tersebut di dalam buku nota Perdagangan.

Pelajar menerima lembaran kerja daripada guru.

Pelajar bertukar maklumat dalam tempoh masa yang ditetapkanPelajar memindahkan maklumat kedalam lembaran kerja.

Pelajar bertanya guru sekiranya kurang faham.

Pelajar menampal lembaran kerja di dalam buku nota Perdagangan. Pemusatan : pelajar guru dan bahan Kaedah : aktiviti kumpulan ( Jigsaw), penerangan , sumbangsaran, dan perbincangan ABM : lembaran kerjaNilai :berani, berkeyakinan dan menumpukan perhatianKBKK : Dapat menjelaskan dan menerangkan maklumat.

Langkah 4:(5 minit)

PenilaianGuru mengedarkan soalan latihan kepada setiap kumpulan

Guru menerangkan langkah-langkah dalam menjawab latihan yang diberikan.

Guru meminta pelajar menjawab soalan latihan yang diberikan dalam tempoh masa yang ditetapkan.

Guru mengarahkan setiap kumpulan menukar jawapan dengan kumpulan yang lain unuk diperiksa dan ditanda.

Guru mengira jumlah markah bagi setiap kumpulan berdasarkan soalan yang telah dijawab. Setiap kumpulan menerima sehelai soalan latihan

Pelajar mendengar dengan teliti penerangan daripada guru

Pelajar menjawab soalan latihan yang diberikan oleh guru dalam tempoh masa yang ditetapkan.

Setiap kumpulan menerima jawapan daripada kumpulan yang lain.Pelajar menanda jawapan yang betul.

Kumpulan yang mendapat markah tertinggi menerima hadiah daripada guru.Pemusatan : bahan dan guruKaedah : aktiviti kumpulan ( Round Table )ABM : soalan latihanNilai : menumpukan perhatian, keyakinan, dan kreativitiKBKK : Menjana idea dan menganalisis soalan

Langkah 5 : Penutup(5 minit)

Membuat rumusanGuru memanggil empat orang pelajar untuk membuat rumusan untuk pembelajaran hari ini.

Guru melukis peta I-think di papan kenyataan dan memberi

Guru memberi rumusan secara ringkas berdasarkan peta I-Think.Empat orang pelajar dipilih secara rawak oleh guru untuk membuat rumusan

Pelajar fokus dengan peta I-Think yang dilukis oleh guru dan membuat salinan nota.

Pelajar memberi tumpuan terhadap penerangan guru. Pemusatan : guru dan pelajar Kaedah : pemerhatian dan penyoalan dan penerangan ABM : peta I-thinkNilai : berkeyakinanKBKK : membuat kesimpulan dan refleksi

Ulasan Pensyarah/Guru Pembimbing:........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Refleksi Guru:............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................