rph 13

7
RPH 13 TAHUN 2 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL 3 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 2 Mata Pelajaran : Pendidikan Moral Tahun : Tahun 2 Tarikh / Masa : 23 Mac 2015 ( 10.20 10.50 pagi) Bilangan Murid : 14 orang Tema : Hormat Tajuk : Menghormati Ahli Keluarga Nilai : Hormat - menghormati Standard Kandungan : 6.1 Menghormati ahli keluarga Standard Pembelajaran : 6.1.1 Menceritakan cara menghormati ahli keluarga 6.1.2 Menyenaraikan kepentingan saling menghormati sesama ahli keluarga 6.1.3 Menyatakan perasaan saling menghormati sesama ahli keluarga 6.1.4 Mengamalkan perlakuan saling menghormati sesama ahli keluarga. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat ; i. Menyatakan tiga respon berdasarkan pemerhatian yang telah dibuat melalui gambar yang diberikan oleh guru. ii. Menceritakan dan melakonkan dua tindakan yang boleh diambil untuk menyelesaikan masalah yang diberikan berdasarkan gambar yang dipaparkan. iii. Mengenalpasti tiga daripada lima gambar yang menunjukkan tingkahlaku yang betul ketika membantu ibu bapa. Pendekatan : i. Analisis Nilai

Upload: uul-wanie

Post on 16-Dec-2015

230 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

RPH Moral Tahun 2 2015

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL 2TAHUNRPH 13RPH 13

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 2Mata Pelajaran : Pendidikan Moral

Tahun: Tahun 2

Tarikh / Masa: 23 Mac 2015 ( 10.20 10.50 pagi)

Bilangan Murid: 14 orang

Tema: Hormat

Tajuk: Menghormati Ahli Keluarga

Nilai : Hormat - menghormati

Standard Kandungan: 6.1 Menghormati ahli keluarga

Standard Pembelajaran : 6.1.1 Menceritakan cara menghormati ahli keluarga 6.1.2 Menyenaraikan kepentingan saling menghormati sesama ahli keluarga 6.1.3 Menyatakan perasaan saling menghormati sesama ahli keluarga 6.1.4 Mengamalkan perlakuan saling menghormati sesama ahli keluarga.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat ;i. Menyatakan tiga respon berdasarkan pemerhatian yang telah dibuat melalui gambar yang diberikan oleh guru. ii. Menceritakan dan melakonkan dua tindakan yang boleh diambil untuk menyelesaikan masalah yang diberikan berdasarkan gambar yang dipaparkan. iii. Mengenalpasti tiga daripada lima gambar yang menunjukkan tingkahlaku yang betul ketika membantu ibu bapa. Pendekatan :i. Analisis Nilaiii. Penjelasan Nilaiiii. Tindakan SosialEMK :i. Kreativiti : Memberikan respon dan menyatakan tindakan yang bersesuaian dengan gambar yang ditunjukkan. Bahan Bantu Belajar :i. Gambar (Poster)ii. Lembaran KerjaAktiviti Pembelajaran :Langkah / MasaIsi PelajaranAktiviti PembelajaranCatatan

Set Induksi(5 minit)1020 1025 Gambar Poster(Rumah Berselerak)i. Guru menampal gambar di hadapan kelas. ii. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar yang telah ditampal. iii. Guru mencatat jawapan yang diberikan oleh murid di papan putih.iv. Guru mengaitkan jawapan yang diberikan oleh murid dengan tajuk pelajaran hari ini. Kaedah : i. Kelas

Teknik :i. Pemerhatianii. Sumbangsaran

Langkah 1(10 minit)1025 1035 Gambar Poster(Rumah Berselerak)Soalan :i. Apakah tindakan yang kamu boleh buat untuk membantu ibu bapa kamu apabila melihat rumah berselerak? i. Guru meminta murid memerhatikan situasi di dalam gambar yang telah ditampal.ii. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar yang telah ditampal oleh guru. ABM :Gambar Poster

Kaedah :i. Pembelajaran koperatifTeknik :i. Soal jawabii. Sumbang saran

Pendekatan :i. Analisis Nilaiii. Penjelasan Nilai

Langkah 2(10 minit)1035 - 1045

Ini Tanggungjawab Saya

i. Guru mengagihkan lembaran kerja kepada setiap murid. ii. Guru menerangkan arahan bagi lembaran kerja kepada murid. iii. Murid diminta untuk menyiapkan lembaran kerja yang telah diberikan. iv. Guru membincangkan jawapan bersama-sama murid di dalam kelas. ABM :i. Lembaran Kerja

Kaedah :i. Tugasan / projek

Teknik :i. Soal jawabii. Perbincangan

Pendekatan :i. Analisis Nilaiii. Penjelasan Nilai

Penutup(5 minit)1045-1050Tanggungjawab Terhadap Keluargai. Murid diminta membuat rumusan pembelajaran dengan bimbingan guru.Kaedah :i. Individu

Kemahiran Generik :i. Kemahiran merumus

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH (Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Tandatangan :Nama :Tarikh :

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MORALISU/PERKARA YANG DIBERI FOKUSBUKTI/ANALISIS/PENJELASANCADANGAN TINDAKAN SUSULAN(PENCEGAHAN/PENAMBAHBAIKAN)

Kekuatan/Kelebihan:

Kelemahan/Kekurangan:

Disemak oleh Guru PembimbingCatatan :

Tandatangan :Nama : Tarikh :Disemak oleh Pensyarah PenyeliaCatatan

Tandatangan :Nama : Tarikh :

CATATAN SEMAKAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIANBil.KOMEN/CATATANSEMAKAN OLEH

1.

____________________________________( )Guru PembimbingTarikh: ___________________________

2.

____________________________________( )Guru BesarTarikh: ____________________________

3.

____________________________________( )Pensyarah PembimbingTarikh: ____________________________