rph 2015
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
UNIT : 11
Tarikh : 4 Oktober 2012 Masa : 9.00-9.30 pagi
Hari : Khamis Bil.Murid : 40 orang
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : 4 Hamka
Tajuk : Menjaga Kebersihan Alam Sekitar
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan:
1. Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya lima kata kerja yang terdapat dalam bahan rangsangan.
2. Murid dapat menulis lima ayat yang gramatis berdasarkan gambar yang diberi.
Pengetahuan Sedia Ada Murid:
Murid pernah menyertai aktiviti gotong-royong di sekolah ataupun kawasan kediaman.
Bahan : Gambar tunggal, LCD, komputer riba
Pengisian Kurikulum :
Ilmu – Pendidikan Alam Sekitar
Nilai – Bekerjasama, cintakan alam sekitar, bertanggungjawab
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir – menjana idea
Kajian Masa Depan – meramal
Pembelajaran Kontekstual – Muzik
Sistem Bahasa
Morfologi – Kata hubung
Sintaksis – Ayat majmuk
Kosa kata- menimbus, menyabit, mengecat, menanam,mengutip dan menyapu.
Kemahiran: Fokus Utama
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 3
i. Membina ayat majmuk dengan kata hubung
Fokus Sampingan
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betuldan memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang jelas.
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
( 5 minit )
Jadual Tugasan Murid
-Hari ini hari apa?
-Siapa bertugas
-Mengapakah perlu ada jadual?
Guru bertanya berdasarkan Jadual Tugasan Murid
Guru mengaitkan dengan topik pelajaran
Murid menjawab soalan guru.
Jangkaan jawapan
- Hari ini hari Khamis
-Solehan,Fhilysia dan Siti bertugas.
-Kerja menjadi mudah dan teratur.
Kaedah-
Penyoalan
Pembelajaran Kontekstual
Nilai:
rajin
bekerjasama
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Langkah 1
( 7 minit )
Gotong-royong membersihkan balai raya.
Kata kerja
Menanam, menimbus, mengecat, memaku, mengutip
Guru menayangkan LCD dan mengedarkan
gambar.
Guru mengarahkan murid membulatkan aktiviti dalam gambar .
Guru meminta murid menyenaraikan kata kerja dan mencatat pada gambar.
Murid melihat gambar.
Murid membulatkan aktiviti dalam gambar.
Mencatat
Kata kerja yang terdapat dalam gambar
Bahan:
LCD, gambar,
komputer riba
Nilai:
Patuh
Kemahiran Belajar Cara Belajar:
-mencatat
Nilai:
Gigih
Langkah 2
(15 minit )
Peta MInda Ringkas
Teknik soalan:
Siapa,apa,di mana, bila, mengapa dan bagaimana
Guru membimbing murid melengkapkan peta minda ringkas
Murid melengkapkan peta minda
Kemahiran Belajar Cara Belajar:
-mencatat
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Menulis ayat majmuk.
Guru mengarahkan murid mencatat Peta Minda Ringkas dan menulis ayat daripada
kata kerja.
Murid mencatat Peta Minda Ringkas dan membina ayat yang gramatis
Murid membacakan contoh ayat yang telah siap.
KBT: menjana idea
Nilai
bertanggungjawab
Penutup
( 3 minit )
Rumusan
Nyanyian lagu
Guru membuat rumusan.
Guru meminta murid berdiri dan menyanyikan lagu.
Murid mendengar
rumusan guru.
Nyanyian lagu Wonderpets.
Pembelajaran kontekstual
-muzik