rph -ciri-ciri bentuk
TRANSCRIPT
FAIZAH BINTI RAMLY (D046773) EL C08
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Subjek : Matematik
Tahun : 3 Siddiq
Masa : 8.40 – 9.10 pg
Bilangan murid : 22 orang
Tema : Bentuk 3 Dimensi
Topik : Mengenal ciri-ciri bentuk 3 dimensi
Objektif : Memahami perhubungan yang melibatkan bentuk 3 Dimensi
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :
i) Menyatakan ciri-ciri bentuk 3 dimensi secara lisan dengan tepat
dan betul.
ii) Menandakan ciri-ciri bentuk 3 dimensi dengan tepat dan betul.
ABM : Powerpoint, Bongkah 3D, lembaran aktiviti kumpulan, permainan
secara atas talian
Keselamatan : Mengutamakan keselamatan bongkah 3D agar tidak jatuh dan
pecah
1
FAIZAH BINTI RAMLY (D046773) EL C08
Langkah &
MasaIsi Kandungan
Aktiviti P&PKomen/catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan
( 2 minit )Persediaan murid
Pemerhatian kepada kebersihan
dan kesediaan belajar murid
Mengutip dan membuang
sampah serta menyediakan diri
untuk pembelajaran
Set Induksi
( 5 minit )
Teka-teki berkaitan
pengajaran yang
lepas
-mempamerkan teka-teki
-memberikan peneguhan bagi
jawapan yang diberikan
-menjawab teka-teki dengan
mengangkat tangan
-murid menunjukkan
kesungguhan dan aktif
Langkah 1
( 6 minit )
Memperkenalkan ciri-
ciri bentuk 3 dimensi
-mengagihkan bongkah 3D
kepada kumpulan
-memperkenalkan ciri-ciri bentuk
seperti muka, bucu dan sisi
melalui sentuhan dan lisan
-memperkenalkan secara tulisan
-melakukan aktiviti dengan
arahan guru.
-Respon pada soalan guru
-menunjukkan ciri-ciri bentuk
menggunakan bongkah yang
diberikan
-menyatakan ciri-ciri secara lisan
-murid menumpukan
perhatian dan memberi
respon yang baik.
Langkah 2
( 5 minit )
Menandakan ciri-ciri
bentuk di hadapan
kelas
-mempamerkan bentuk 3D di
slide powerpoint bagi setiap
bentuk.
-menanda ciri-ciri bentuk pada
gambarajah yang dipamerkan
dengan arahan guru.
-menyatakan ciri-ciri yang
ditunjukkan di slide.
-murid mempunyai
keyakinan diri yang
tinggi
2
FAIZAH BINTI RAMLY (D046773) EL C08
Langkah 3
( 6 minit )Aktiviti kumpulan
-murid dikehendaki melekatkan
gambarajah bentuk dan
menandakan ciri-ciri yang telah
disediakan.
-menyemak hasil kumpulan yang
dipamerkan.
-melakukan aktiviti dengan
kerjasama dalam kumpulan.
-mempamerkan hasil kumpulan
di hadapan kelas.
-menunjukkan
kerjasama dan saling
membantu dalam
menyiapkan tugasan
Langkah 4
( 4 minit )Pengayaan
-menunjukkan satu permainan di
atas talian.
-menyemak jawapan
-menjawab soalan yang
diberikan secara individu di
hadapan kelas.
-seronok dan
menunjukkan minat
Penutup
( 2 minit )Rumusan
-menyatakan semula ciri-ciri
bentuk 3dimensi yang telah
diperkenalkan.
-latihan tambahan di dalam buku
aktiviti sebagai pengukuhan
3