rph dunia muzik.thn 2
DESCRIPTION
RPH MuzikTRANSCRIPT
RANCANGAN MENGAJAR
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN(RPH) DUNIA MUZIK
Mata Pelajaran dan KelasDunia Muzik
1 Bunga Raya
Tajuk/TemaTempo
Masa30 minit
Standard Pembelajaran1.1.4
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Menyanyi Lagu Selamat Pagi mengikut tempo.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1. Murid mendengar lagu Selamat Pagi sambil menepuk detik dengan bimbingan guru. CD1 Track 01.
2. Menyebut lirik lagu Selamat Pagi dengan sebutan yang betul dengan bimbingan guru.
3. Menyanyi lagu Selamat Pagi mengikut tempo dengan bimbingan guru. CD 1 Track 01 4. Menyanyi lagu Selamat Pagi mengikut tempo. CD 1 Track 02 5. Menyanyi lagu Selamat Pagi mengikut tempo sambil menepuk detik lagu. CD 2 Track 01 atau Track 02
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)Kreativiti
Bahan Bantu BelajarCD 1 Track 01 dan 02 (Selamat Pagi)
Penilaian pengajaran dan pembelajaranMenyanyi mengikut tempo
Refleksi1. 90% murid dapat menyanyikan lagu mengikut tempo.2. 10% murid masih perlu di beri latihan menyanyi mengikut tempo
Tindakan Susulan
Pengukuhan aspek tempo menerusi aktiviti gerakan dan permainan alat muzik dalam pengajaran dan pembelajaran akan datang.
Mata Pelajaran dan KelasDunia Muzik
2 Jaya
Tajuk/TemaLagu So Mi / Mulanya Disini.
Masa30 minit
Standard Pembelajaran1.1.3
Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1.Menyanyi lagu So Mi mengikut pi yang betul.
2.Membuat gerakan kreatif mengikut lagu yang diperdengarkan.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran1.Guru membimbing murid membuat latihan solfa.
2.Guru mempamerkan senikata lagu.
3.Guru memperdengarkan Lagu So Mi kepada murid.
4.Guru membimbing murid membaca lirik lagu baris demi baris
keseluruhan lagu.5.Guru menerangkan penggunaan ikon (^ v )yang terdapat pada lirik lagu.6.Guru membimbing murid menyanyikan lagu mengikut pic yang
betul bedasarkan ikon.
7.Guru menunjukkan pergerakan kreatif (pergerakan tangan)bagi
menunjukkan pic tinggi dan rendah.
8.Murid menyanyi sambil membuat pergerakan kreatif yang betul.
Elemen Merentas Kurikulum (EMK)Kreativiti TMK.
Bahan Bantu BelajarCD 1 Track 15:Lagu So Mi.
Penilaian pengajaran dan pembelajaranB3D1E4 Mengecam bunyi pic tinggi dan rendah.
Refleksi1.
2. Tindakan Susulan
Rentak : Masri.Lagu : So Mi.
So Mi So Mi Mari mengenal So Mi,
^ v ^ v ^ vMi So Mi So Mari menyanyi, v ^ v ^So So So Mi Mi,
^ ^ ^ v vSo So So Mi Mi,
^ ^ ^ v vIni ciptaan kami,
Mi Mi Mi So So,
v v v ^ ^Mi Mi Mi So So,
v v v ^ ^Inilah rentak masri.
Rentak : Masri.
Lagu : So Mi.
So Mi So Mi Mari mengenal So Mi,
^ v ^ v ^ v Mi So Mi So Mari menyanyi So Mi, v ^ v ^ ^ v So So So Mi Mi,
^ ^ ^ v v So So So Mi Mi,
^ ^ ^ v v Ini ciptaan kami,
Mi Mi Mi So So,
v v v ^ ^ Mi Mi Mi So So,
v v v ^ ^ Inilah rentak masri.
5