rph kssr jisim

6

Click here to load reader

Upload: gman-radziman

Post on 01-Dec-2015

72 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

RPH KSSR JISIM

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KSSR JISIM

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)

Mata Pelajaran : Matematik

Tarikh/ Hari : 06.11. 2012 ( Selasa )

Masa : 8.00pagi – 8.30 pagi          

Kelas : 2 Arif

Bilangan Murid : 21 orang

Kehadiran : 19/21 orang

Tajuk : Jisim

Sub Tajuk : 11.2 Menimbang dalam unit gram dan kilogram

Masa : 30 minit

Standard Kandungan : Menimbang dan merekodkan objek yang jisimnya

dalam a) Gram             b)         kilogram

Objektif Pembelajaran  : Di akhir pelajaran diharapkan murid berkebolehan,

Domain Kognitif :

1.   Melengkapkan jadual bagi jisim yang betul.

2.   Memadankan barang-barang dengan jisim yang betul.

         

Domain Afektif  :

1. Menyatakan rasa bersyukur diberikan anggota untuk merasa dan

memegang barang yang disediakan menggunakan anggota badan

yang sempurna.

2. Menjalinkan semangat kerjasama semasa menjalankan aktiviti

kumpulan

        

Domain Psikomotor  :

1. Menulis jisim dengan tepat

2. Mengerakkan anggota/pancaindera badan memerhatikan bungkusan

barang.

      

Page 2: RPH KSSR JISIM

Pengisian Kurikulum  :

I. Nilai Murni  : Kesyukuran dan kerjasama

II. Ilmu            :   Pendidikan Moral dan Dunia Sains.

III. EMK           :   TMK Kreativiti dan Inovatif.

Bahan Bantu Mengajar :

Kad gambar, kad perkataan, beras, gula, kacang, keropok, agar-agar, tepung,

kad jadual, alat penimbang dalam gram dan kilogram , lembaran kerja

LANGKAH /

MASA

ISI

PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN CATATAN

AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

Fasa

Persediaan

(5 minit)

Mencari jisim

pada barang

yang

disediakan

- Guru mencari

maklumat yang

terdapat pada

bungkusan

barang-barang

- Guru

mengaitkan

dengan

pelajaran hari ini,

- Murid mencari maklumat

dengan bimbingan guru.

- Murid cuba memahami

makna jisim.

-Murid menyatakan jisim

adalah berat sesuatu

barangan iaitu gram dan

kilogram

KBT :

Mengenalpasti

BBM : bungkusan

agar-

agar,bungkusan

tepung,

Bungkusan

keropok,bungkusan

serbuk kari ,kad

Page 3: RPH KSSR JISIM

iaitu jisim

- Guru

menerangkan

bahawa setiap

barangan ada

berat, label dan

bungkusan

tertentu tertentu

yang bertujuan

untuk

membezakan

jenis barangan.

- Guru

menggabungjalin

dengan nilai

murni dan

penyerapan

mata pelajaran

Sains tetntang

rasa

gula(manis),

masin(keropok)

         

Gram untuk barangan yang

kecil/ringan

        Kilogram untuk barangan

yang berat/besar

-Murid menyebut rasa bagi

barang yang disediakan:

manis, pedas, rangup

perkataan.

EMK : Kreatif &

inovatif

Nilai : Bersyukur

Fasa Imaginasi

( 5 minit)

Mengenal/

mengelaskan

barangan

yang

mengandungi

jisim

- Guru

membahagikan

kelas kepada 5

kumpulan (satu

kumpulan ada 4

atau 5 orang).

- Guru

membekalkan

setiap kumpulan

dengan kad

gambar dan

borang jadual

- Murid berbincang dalam

kumpulan untuk memilih

barangan yang terdapat

jisim dalam gram atau

kilogram oleh guru.

- Setiap kumpulan yang

bersaing untuk segera

menyiapkan tugasan.

BBM : Kad

perkataan,kad

bergambar,borang

senarai barangan

gram /kilogram

KBT :

Mengenal pasti.

Nilai :

Kerjasama dan

tolak ansur.

Page 4: RPH KSSR JISIM

penyenaraian

barang yang

mengandungi

jisim gram atau

kilogram.

Fasa

Perkembangan

(10 minit)

Menimbang

barang yang

dibungkus

(secara

berkumpulan)

- Guru

menerangkan

bahawa murid

perlu bergerak

secara

berkumpulan ke

stesen yang

disediakan:

         Stesen A

         Stesen B

         Stesen C

         Stesen D

- Guru

membimbing

murid

menimbang

barang yang

disediakan

-Murid dibahagikan kepada

5 kumpulan.

-Murid menjalankan aktiviti

menimbang barang-barang

mengikut giliran(satu

stesen murid diberi masa 1

minit)

-Murid dikehendaki

menimbang barangan dan

melengkapkan jadual yang

dibekalkan.

BBM : alat

penimbang dalam

gram dan kilogram,

borang jadual,

bungkusan tepung,

bungkusan beras,

bungkusan kacang,

bungkusan gula

dan kad perkataan

FasaTindakan

( 10  minit )

Menjawab

soalan

lembaran

kerja(secara

individu)

- Guru

mengedarkan

lembaran kerja

kepada semua

murid.

- Guru

menerangkan

cara menjawab

soalan.

- Murid mendengar

penerangan guru.

-Murid menjawab soalan

secara individu.

-Murid

membentang/menyatakan

jawapan yang dijawab.

Page 5: RPH KSSR JISIM