rph minggu keempat ( norimah bt hussin d20102042514 ).pdf
TRANSCRIPT
-
KPR 3974
LATIHAN MENGAJAR 1
KUMPULAN
UPSI206 (A132PJJ)
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. ID NO. TELEFON
NORIMAH BT HUSSIN D20102042514 0134562496
NAMA TUTOR E-LEARNING : Dr. Zainiah @ Zaniah binti Mohamed Isa
TARIKH SERAH : 12 APRIL 2014
Rancangan Pengajaran Harian minggu ke 4
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
2
Isi Kandungan
Bil Perkara Muka surat
1 Rancangan Pengajaran Harian Tunjang Sains dan
Teknologi Awal Sains 3 - 8
2 Refleksi pengajaran 1 8 - 9
3
Lampiran
Gelas berlabel A, B dan C
Borang untuk aktiviti kumpulan
Kad perkataan
Kad gambar
9 - 14
4 Lembaran kerja 15
4
Rancangan Pengajaran Harian Tunjang
Perkembangan Fizikal & Estetika ( Kreativiti )
16 - 19
5 Refleksi pengajaran 2 20
6
Lampiran
Bahan-bahan untuk membina model aiskrim
Model aiskrim
21 - 22
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
3
1.0 Rancangan Pengajaran Harian Tunjang Sains dan Teknologi Awal Sains
Tarikh : 10 April 2014 ( Khamis )
Kelas : Prasekolah Dahlia
Masa : 11.05 11.45 pagi
Bilangan pelajar : 18 orang
Fokus : Menyiasat alam bahan.
Standard kandungan : ( ST 2.3 ) Membanding dan mengelaskan objek.
Standard pembelajaran : ( ST 2.3.5 ) Mengasingkan makanan mengikut rasa
(manis, masam, masin dan pahit).
Standard Pembelajaran yang disepadukan :
(BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan sebutan yang betul.
(PM 10.1.1) Bersedia menunggu giliran
Objektif pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat :
1) Menamakan makanan yang ditunjukkan oleh guru.
2) Mengenalpasti jenis-jenis makanan mengikut rasa masam, manis, masin dan pahit.
Pengetahuan sedia ada murid :
1) Murid-murid mengenali beberapa jenis makanan yang biasa dimakan oleh mereka.
2) Murid-murid mengetahui nama-nama makanan yang pernah mereka makan di rumah
dan di sekolah.
Strategi pengajaran : Eksperimen, perbincangan , Soaljawab
Kemahiran proses sains / Kemahiran manipulatif dan kemahiran berfikir:
1. Membuat pemerhatian
2. Mengelaskan
3. Menjana idea
4. Berkomunikasi
Sikap sainstifik dan nilai murni:
1. Bekerjasama
2. Berkeyakinan dan berdikari
3. Berhati-hati
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
4
Bahan pengajaran dan pembelajaran:
1) Kad gambar makanan
2) Kad perkatan
3) Gelas yang dilabel A, B dan C.
4) kek, gula-gula, kicap , ikan masin, peria, serbuk kopi, mangga muda, asam boi.
5) Lembaran kerja
Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan Aktiviti guru Aktiviti Murid
Set Induksi
( 5 minit)
Meneka nama
bahan.
Air gula
Air garam
Jus limau
Guru menyediakan
dan meletakkan tiga
gelas air mineral yang
dicampur dengan jus
limau, gula dan garam
di atas meja yang
berada di hadapan
kelas.
Guru melabelkan
gelas tersebut dengan
abjad A, B dan C.
Guru meminta
beberapa orang murid
untuk meneka bahan
yang terdapat di dalam
air tersebut.
( Murid tidak dapat
kenal pasti dengan
melihat )
Murid
memerhati gelas
air yang terletak
di atas meja,
Murid meneka
bahan yang
terdapat di
dalam gelas A,
B dan C.
Murid menghidu
air di dalam
gelas A, B, dan
C serta
menyatakan apa
yang mereka
hidu.
KPS:
Membuat
pemerhatian
Menghubungkait
Membuat
ramalan
KB:
Menyumbang
dan Menjana
idea
BBM:
Gelas yang berisi
:
Air limau
Air gula
Air garam
A
B
C
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
5
Soalan :
Cuba kamu teka
apakah bahan yang
terdapat di dalam air
ini ?
Guru meminta dua
orang murid menghidu
dan mengenalpasti
bahan dalam gelas A,
B dan C. ( Murid
mungkin hanya kenal
pasti C sebagai air
limau tetapi masih
tidak dapat kenal pasti
A dan B.
Guru meminta dua
orang murid merasa
dan kenal pasti bahan
A, B dan C
Soalan :
Cuba kamu rasa air di
dalam gelas A, B dan
C.
Apakah rasa bagi air
di dalam gelas A, B
dan C.
Apakah bahan yang
terdapat di dalam
gelas berkenaan.
Guru membimbing
Murid merasa
air di dalam
gelas A, B, dan
C serta
menyatakan
rasa bagi air di
dalam gelas
tersebut.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
6
murid untuk
mengaitkan aktiviti
dengan tajuk yang
akan dipelajari iaitu
rasa.
Langkah 1
( 5 minit )
Mengenalpasti
makanan dan
membuat
ramalan
tentang rasa
makanan yang
dipaparkan.
Guru memaparkan
beberapa gambar
makanan di papan
tulis.
Guru meminta murid
menamakan
makanan-makanan
tersebut.
Guru meminta murid-
murid meneka rasa
bagi makanan-
makanan yang
dipaparkan.
Guru membimbing
murid membuat
rumusan bahawa
terdapat pelbagai rasa
bagi makanan yang
dimakan setiap hari.
Guru memperkenalkan
perkataan manis,
masin, masam dan
pahit.
Murid
memerhati dan
menyatakan
nama makanan
yang
ditunjukkan oleh
guru.
Murid meneka
rasa bagi
makanan yang
dipaparkan oleh
guru.
Murid menyebut
perkataan yang
diperkenalkan
oleh guru.
KB:
mengenalpasti
BBM:
Kad gambar
Kad perkataan
Nilai :
Kerjasama
bersyukur
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
7
Langkah 2
( 15 minit )
Mengenalpasti
rasa makanan
Guru meletakkan
contoh makanan di
atas meja murid
mengikut kumpulan
masing-masing.
Guru meminta murid
merasa dan
mengenalpasti rasa
makanan tersebut
serta merekodkannya
di dalam borang yang
disediakan oleh guru
mengikut kumpulan
masing-masing
Guru meminta murid
memberi pelbagai
contoh makanan yang
lain mengikut rasa
yang dinyatakan oleh
guru.
Murid merasa
makanan
mengikut
kumpulan.
Murid
merekodkan
rasa makanan di
dalam borang
yang disediakan
oleh guru.
Murid
menyatakan
nama makanan
mengikut rasa
yang dinyatakan
oleh guru.
KPS:
Meramalkan
BBM:
kek
gula-gula
kicap
ikan masin
peria
serbuk kopi
mangga muda
asam boi
borang
Nilai:
berhati-hati
bekerjasama
Langkah 3
(10 minit)
Penilaian
Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
murid.
Guru meminta murid
melengkapkan
lembaran kerja
tersebut
Guru meminta
beberapa orang murid
untuk menunjukkan
Murid
melengkapkan
lembaran kerja
yang diberikan
oleh guru.
Murid
menyatakan
jawapan yang
diperolehi
kepada rakan-
KPS:
Mengenalpasti
Menjana idea
BBM:
Lembaran kerja
Nilai :
Rajin
Berkeyakinan
Berani
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
8
jawapan di hadapan
kelas.
rakan.
Penutup
5 minit
Rumusan bagi tajuk yang dipelajari
Guru meminta murid menyatakan rasa bagi makanan yang disebut oleh guru. Guru meminta murid merasa makanan ibu di rumah apabila pulang
Murid menyatakan rasa makanan yang telah mereka pelajari. Murid dikehendaki melaporkan rasa makanan ibu pada keesokan hari
KPS:
Menghubungkait
Menjana idea
3.0 Refleksi :
Saya telah merancang slot pengajaran dan pembelajaran sebelum sesi pengajaran berjalan.
Pada awalnya saya memulakan dengan set induksi dengan mencungkil pengetahuan sedia ada
murid tentang deria yang ada pada diri mereka, iaitu deria lihat, hidu dan rasa. Saya dapati
murid-murid begitu teruja untuk meneka dengan betul bahan yang terdapat di dalam gelas A, B
dan C. Aktiviti ini juga dapat menekankan tentang kepentingan deria rasa dalam kehidupan kita
seharian. Langkah seterusnya pula adalah menamakan makanan dan membuat ramalan
tentang rasa makanan tersebut. Dalam langkah ini, murid-murid perlu menggunakan kemahiran
berfikir sebelum memberi pandangan mereka. Mereka juga perlu mengaitkan pengalaman
mereka dalam kehidupan seharian.
Seterusnya, aktiviti merasa makanan secara berkumpulan. Aktiviti yang dijalankan secara
berkumpulan dapat memupuk semangat kerjasama dan mewujudkan persaingan yang sihat di
antara murid-murid di prasekolah ini serta menggalakkan mereka untuk berkomunikasi. Mereka
perlu merasa makanan dan melengkapkan borang yang disediakan dalam masa yang
ditetapkan. Saya dapati aktiviti ini amat menyeronokkan mereka dan mereka lebih mudah
memahami apa yang dipelajari kerana mereka mengalami sendiri apa yang ingin disampaikan
kepada mereka. Namun demikian, terdapat juga beberapa orang murid yang pasif dan tidak
mahu turut serta dalam aktiviti tersebut. Selain itu, penggunaan bahan bantu yang sebenar
dapat menarik minat kanak-kanak terhadap apa yang diajar kepada mereka.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
9
Sekiranya saya berpeluang untuk mengajar prasekolah lagi bagi tajuk ini, saya mungkin akan
menggunakan komputer untuk menunjukkan gambar-gambar makanan kepada murid-murid
kerana gambar-gambar yang terdapat di dalam internet lebih menarik, banyak dan saiz yang
lebih besar. Di samping itu, saya juga akan memastikan murid-murid yang pasif untuk turut
serta dalam pengajaran dan pembelajaran. Secara kesimpulannya, objektif pengajaran dan
pembelajaran bagi tajuk ini tercapai . Ini dapat dibuktikan melalui pemerhatian dan lembaran
kerja yang telah dibuat oleh mereka.
Lampiran 1- Gelas yang di label dengan A, B dan C
Bahan - Gula Bahan : garam Bahan: Jus limau
A B A C
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
10
Lampiran 2
Borang kumpulan
Makanan Manis Masin Masam Pahit
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
11
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
12
Lampiran 3 Kad perkataan
manis
masin
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
13
masam
pahit
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
14
Kad gambar makanan.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
15
LEMBARAN KERJA
Nama :___________________________
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
16
2.0 Rancangan Pengajaran Harian Tunjang Perkembangan Fizikal & Estetika ( Kreativiti )
Mata Pelajaran : Tunjang Perkembangan Fizikal & Estetika ( Kreativiti )
Kelas : Prasekolah Dahlia ( 6 Tahun )
Tarikh : 11 April 2014 ( Jumaat )
Masa : 10. 35 11. 15 a.m
Bilangan Pelajar : 18 orang
Tema : Alam bahan
Sub-tema : Makanan
Standard Kandungan : (KTI 1.1) Menggunakan pengetahuan tentang bahan dan teknik dalam menghasilkan karya seni (Aplikasi seni). (KTI 1.2) Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya. (Ekspresi kreatif). (KTI 1.3) Menunjukkan apresiasi seni
Standard Pembelajaran :
1. ( KTI 1.1.2) Mengenal bahan yang diperlukan dalam menghasilkan sesuatu karya
contohnya berus.
2. ( KTI 1.1.3) Memilih pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya.
3. ( KTI 1.2.12) Menggunakan bahan kutipan yang sesuai untuk penghasilan karya.
4. ( KTI 1.3.4 ) Menceritakan dan mempamerkan hasil kerja sendiri.
Standarad pembelajaran yang disepadukan :
1. (PSE 3.2.7) Berkongsi idea, barangan dan peralatan.
Pengetahuan Sedia Ada :
1. Murid pernah melihat aiskrim.
2. Murid pernah merasa aiskrim kon dan mengetahui bentuk, warna dan rasanya.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
17
Objektif Pengajaran :
Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
1. Murid dapat menghasilkan model aiskrim daripada bahan-bahan yang disediakan oleh guru.
2. Murid dapat mewarna model aiskrim dengan warna air yang sesuai mengikut perisa yang
disukai.
Kemahiran Berfiki : Mengecam dan mengenalpasti
Konsep / teori : Kecerdasan pelbagai (verbal linguistik, interpersonal),
kemahiran berfikir, kemahiran belajar dan konstruktivisme
Penerapan Nilai : Berkerjasama, Kebersihan, berhati-hati, bertanggungjawab
menjaga kesihatan
Bahan : Kad manila, gunting, berus lukisan, warna air, gam, kapas
Langkah langkah pengajaran:
Langkah/ masa
Isi Kandungan
Aktiviti Sikap/nilai/ KBKK/
Strategi/kaedah/BBM
Peranan guru Peranan murid
Langkah 1 Set induksi (5 Minit)
Teka-teki tentang aiskrim Badanku sejuk berbagai rupa, Rasaku manis tidak terkira Berbagai rasa dan juga warna, Kalau pandai cubalah teka.
Guru memperdengarkan satu teka-teki kepada murid.
Guru meminta murid untuk menjawab teka-teki tersebut. Guru bersoaljawab dengan murid tentang aiskrim. i) Siapa suka makan aiskrim ? ii. Apakah rasa aiskrim ? iii) Bolehkan kita makan aiskrim dengan banyak ? iv) Apakah akibatnya jika kita selalu makan aiskrim ?
Murid mendengar teka-teki dengan teliti. Murid cuba meneka jawapan bagi teka-teki tersebut. Jawapan : Aiskrim Murid menjawab soalan guru
BBM : Gambar aiskrim . KBKK Mencungkil idea murid tentang makanan sihat / berkhasiat. Kaedah Soaljawab, teka-teki Sikap: Mendengar dengan teliti Nilai : Menjaga kesihatan
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
18
Guru mengaitkannya dengan tajuk pelajaran pada hari ini.
Langkah 2 ( 6 minit )
Penerangan aktiviti dan bahan yang akan digunakan untuk membuat model aiskrim
Guru memaparkan gambar aiskrim kon. Guru meminta murid menyatakan nama makanan yang ditunjukkan . Guru menyatakan aktiviti yang akan dilakukan sambil menunjukkan bahan-bahan yang akan digunakan. Guru meminta murid menamakan bahan-bahan tersebut. Guru menunjukkan langkah langkah membuat model aiskrim
Murid memerhati gambar tersebut Murid menyatakan nama makanan yang ditunjukkan oleh guru. Murid mendengar penerangan guru dengan teliti. Murid menamakan bahan-bahan yang ditunjukkan oleh guru Murid mendengar dan memerhati cara membuat model aiskrim.
KBKK: Mengenalpasti Kaedah : Penerangan Tunjuk cara Soaljawab Strategi khusus: Menggunakan kad gambar aiskrim dan bahan-bahan yang sesuai untuk membuat Model aiskrim Sikap & nilai: Bekerjasama, teliti dan berdisiplin. BBM: Kad manila -Kapas -Warna air -Berus lukisan -Tempat bancuh warna -gunting -gam
Langkah 3 (15 minit)
Menghasilkan model aiskrim dengan bimbingan guru. Langkah-langkah membuat model aiskrim : 1) Lukis bulatan sederhana besar pada kad manila.
Guru mengedarkan kad manila, gam, gunting, kapas dan berus kepada murid-murid . Guru membimbing murid membuat model aiskrim menggunakan bahan-bahan tersebut.
Murid menghasilkan model aiskrim dengan bimbingan guru.
BBM: Model Aiskrim Kaedah: Penerangan KBKK: Memerhati Penilaian: Pemerhatian.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
19
2) Gunting kad manila mengikut bentuk yang dilukis. 3) Bentukkan guntingan tersebut menjadi kon 4) Warnakan kapas mengikut perisa yang digemari. 5) Masukkan kapas ke dalam kon tersebut.
Nilai : Teliti Berhati-hati
Langkah 4 Penilaian ( 7 minit )
Menilai hasil kerja murid.
Guru meminta murid mempamerkan hasil kerja masing-masing di hadapan kelas Guru menilai hasil kerja murid.
Murid mempamerkan hasil kerja dihadapan kelas.
BBM: KBKK: Mengenalpasti Nilai : rajin
Langkah 5 Penutup ( 7 minit )
Bercerita tentang hasil kerja
Guru meminta murid memegang hasil kerja masing-masing. Guru meminta beberapa orang murid untuk menceritakan tentang hasil kerja mereka Guru meminta murid menyatakan kembali alatan atau bahan yang diperlukan untuk membuat aiskrim dan cara membuatnya.
Murid memegang model aiskrim. Murid menceritakan tentang hasil kerja masing-masing dari segi : Rasa aiskrim Kenapa suka makan aiskrim Murid menyatakan bahan-bahan yang diperlukan dan cara membuat model aiskrim.
Nilai : bekerjasama Kaedah : Bercerita
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
20
REFLEKSI PENGAJARAN
Pada hari ini pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan dengan lancar. Saya dapati semua
murid berasa gembira ketika melakukan aktiviti membuat model aiskrim. 15 daripada 18 orang
murid di dalam kelas ini dapat menyiapkan hasil kerja mereka mengikut bimbingan guru.
Kekuatan bagi pengajaran kali adalah pemilihan kaedah yang sesuai bermula dengan
permainan teka-teki pada langkah set induksi yang dapat menimbulkan minat dan rasa ingin
tahu murid terhadap apa yang akan diajar kepada mereka. Kemudian, diikuti oleh kaedah
penerangan dan tunjuk cara membuat model aiskrim . Kaedah penerangan dan tunjuk cara
sangat sesuai digunakan untuk menerangkan sesuatu aktiviti yang memerlukan murid
memahami setiap kemahiran yang ingin diajar kepada mereka terutamanya bagi aktiviti seni.
Seterusnya, pengajaran ini diakhiri dengan kaedah bercerita di mana murid-murid sangat
seronok ketika bercerita tentang aiskrim masing-masing.
Namun begitu terdapat juga beberapa kelemahan pada pengajaran kali ini iaitu ketepatan
masa. Aspek masa sangat penting bagi memastikan setiap aktiviti yang dirancang dapat
berjalan dengan lancar. Dalam hal ini, masa yang diambil oleh murid untuk membuat aiskrim
agak lama dan tidak mengikuti apa yang telah dirancang. Ini disebabkan oleh terdapat segelintir
murid-murid yang tidak mahu berkongsi bahan-bahan dengan rakan-rakan yang lain
terutamanya warna air.
Oleh itu, pada pengajaran yang akan datang, saya akan memastikan aktiviti pengajaran saya
mengikut masa yang telah ditetapkan dalam rancangan pengajaran. Di samping itu, saya juga
akan menerapkan sikap berkongsi barang serta tolak- ansur dengan rakan-rakan yang lain
dalam diri murid-murid di prasekolah ini semasa melakukan aktiviti. Secara keseluruhannya,
objektif pengajaran dan pembelajaran tercapai dan murid-murid dapat menghasilkan model
aiskrim dengan baik dan kemas.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
21
Lampiran Bahan-bahan untuk membuat model aiskrim.
-
NORIMAH BT HUSSIN | D20102042514
22
Hasil binaan murid