rph moral

9
Contoh RPH pendidikan moral 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tingkatan : 3 Cerdas Tahap : Sederhana Masa : 80 minit Bidang Pembelajaran : 2.2 Nilai Berkaitan Dengan Keluarga Nilai : Hormat dan Taat Kepada Anggota Keluarga Pengertahuan sedia ada: peranan ibu bapa dalam membentuk kebahagiaan keluarga. Kandungan Akademik : Prinsip kekeluargaan membentuk imej keluarga Amalan prinsip kekeluargaan - Peraturan - Maruah - Keputusan keluarga Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat: i) (Kognitif) Meramalkan keadaan yang bakal berlaku sekiranya amalan hormat dan taat kepada keluarga tidak diamalkan. ii) (Afektif) Berasa bangga dapat menjaga maruah keluarga. iii) ( Psikomotor) menerima dan mematuhi prinsip-prinsip dalam keluarga. Pendekatan : Domain dan analisis nilai

Upload: cik-sarimah

Post on 17-Nov-2015

47 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

rph moral

TRANSCRIPT

Contoh RPH pendidikan moral 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

: 3 Cerdas

Tahap

: Sederhana

Masa

: 80 minit

Bidang Pembelajaran : 2.2 Nilai Berkaitan Dengan Keluarga

Nilai

: Hormat dan Taat Kepada Anggota Keluarga

Pengertahuan sedia ada: peranan ibu bapa dalam membentuk kebahagiaan keluarga.

Kandungan Akademik : Prinsip kekeluargaan membentuk imej keluarga

Amalan prinsip kekeluargaan

Peraturan

Maruah

Keputusan keluarga

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

i) (Kognitif)Meramalkan keadaan yang bakal berlaku sekiranya amalan hormat dan taat kepada keluarga tidak diamalkan.ii) (Afektif)Berasa bangga dapat menjaga maruah keluarga. iii) ( Psikomotor)

menerima dan mematuhi prinsip-prinsip dalam keluarga.Pendekatan : Domain dan analisis nilaiTeknik

: Penggunaan ICT, Penyoalan, Bercerita, Forum

Bahan Bantu Mengajar : Laptop, LCD, Marker Pen, Sedutan filem P. Ramlee, Keratan akhbar

majalah, Papan putih, Projektor, dan Pembesar suaraAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah / MasaIsi KandunganAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Catatan

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Persediaan Awal Kelas

(5 minit)

Persediaan

Meminta pelajar-pelajar bersedia sebelum P &P i) Guru mengarahkan para pelajar menyimpan buku , alat tulis dan mengarahkan para pelajar memberi perhatian ii) Guru mengarahkan para pelajar berada dalam keadaan senyap serta meminta para pelajar meberi fokus kepada proses P & P.

iii)guru meminta semua pelajar membaca doa mengikut agama masing-masing

- Pelajar duduk di tempat masing-masing dan mengikut arahan guru.

Nilai : Kepercayaan kepada Tuhan ,mematuhi arahan yang di berikan dan memberi tumpuan

Set Induksi

(5 minit)-Tayangan klip video - Contoh soalan:

i- apakah yang anda faham mengenai video yang telah ditayangkan.

ii- adakah pekara sebegini masih berlaku dalam masyarakat sekarang.(rujuk lampiran 4)i) Siaran mengenai perselisihan antara anggota keluarga

ii) Guru akan menayangkan klip video seperti yang dinyatakan (rujuk lapiran 3)iii)Guru menimbulkan soalan-soalan yang akan membuka lagi minda murid-murid.

i)Pelajar memberi perhatian terhadap klip video yang di paparkan.

ii) Pelajar memberi respon kepada guru

BBM: LCD, Projektor, komputer riba, Pembesar suara (speaker) dan klip video.

KBKK :

i) menghayati dan memahami video yang ditayangkan.

ii) Menghubungkaitkan klip video dengan pandangan masing-masing.

iii) Menguji kefahaman.

iv)Memahami topik yang diajar

Aktiviti 1

(15 minit)i) Guru memilih secara rawat 3 orang pelajar untuk membaca teks yang disediakan mengenai keluaga.

ii) setiap pelajar mempunyai teks yang berlainan. Iaitu mengenai keluaga bahagia, keluarga yang bermasalah dan tekas mengenai prinsip-prinsip yang perlu ada dalam keluaga.(rujuk lampiran 5,6 dan 7)iii) setiap pelajar diberi masa selama 5 minit.

i) tiga orang pelajar keluar ke hadapan dan membaca teks yang disediakan oleh guru.

ii) pelajar-pelajar lain duduk di tempat masing-masing dan mencatat apa yang di ceritakan oleh sahabat mereka dihadapan.

BBM: Teks Edaran

Nilai : Berani mencuba, keyakinan, dan keupayaan memberikan pandangan .

Aktiviti

2(40 minit)

Mengenal pasti masalah, punca, kesan-kesan dan prinsip dalam keluarga :

i) Guru memilih empat orang pelajar untuk membuat satu forum bagi membincangkan amalan prinsip kekeluargaan yang patut diamalkan oleh setiap orang.ii) guru meminta seorang pelajar sebagai juru tulis dihadapan.

i) Tiga orang pelajar menjadi panel forum dan seorang pelajar menjadi pengurusi majlis.i)Pelajar menggunakan bahan Artikal. (rujuk lampiran 8, 9dan 10)iii) seorang pelajar menjadi pencatat di hadapan.

iv) pelajar-pelajar lain di minta mendegar forum yang disampaikan oleh sahabat mereka dihadapan dan mentatat isi forum tersebut.

BBM:

Keratan akhbar dan majalah, marker pen dan papan putih.

NILAI:

-Keyakinan diri dan keberanian dalam menyampaikan idea.- memberi perhatian dan kemahiran mencatat isi pentin.

Penilaian(10 minit)1- Nyatakan kepentingan menjaga maruah keluarga.

2- Jelaskan akibat tidak menjaga maruah keluarga

3- Jelaskan akibat tidak mematuhi peraturan keluarga.

4- Terangkan kebaikan menghormati keputusan keluarga.(rujuk lampiran 11)

-Guru menyediakan kertas soalan yang mengandungi empat soalankepada pelajar mengenai isi pelajaran ari ini.-Pelajar menjawab soalan yang diberikan secara perbincangan dan menulis jawapan yang diberikan di atas kertas soalan yang disediakan.

BBM: kertas soalan

Kesimpulan

(5 minit)

-hormat budaya keluarga demi kesejahteraan bersama- Kemudian guru merumuskan bahawa keluaga adalah sesuatu yang amat bernilai yang perlu di sayangi dan dihargai.

-Guru menyarankan kepada semua pelajar agar bertindak menjaga maruah, mematuhi peraturan dan menhormati keputusan keluarga.- Pelajar memberi perhatian terhadap penerangan guru

- Pelajar mengemukakan soalan jika terdapat sebarang ketidakfahaman

REFLEKSI :( Dilengkapkan setelah selesai proses pengajaran & pembelajaran)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------