rph pendidikan khas sr

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS BERMASALAH PEMBELAJARAN Kelas : Permata Biru Mata Pelajaran: Bahasa Melayu Tarikh : 02. 10.2009 Masa : 7.30 pagi-8.30 pagi Tajuk : Suku kata terbuka ta, ti, tu" Kemahiran : Membaca dan menulis suku kata terbuka Bilangan Murid : 5 orang (2 hyperaktif, 3 slowleaner) Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat dan menyebut tasik, timun, tupai, dan tikar. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat 1. Membina dan membaca suku kata terbuka kv ta, ti, tu. 2. Menyalin dan menulis suku kata terbuka tersebut dengan cara yang betul. Penggabungjalinan isi kandungan : 4.1 Menulis dan membaca suku kata 6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara terkawal. Penerapan Nilai : Kerajinan dan keyakinan diri Unsur Terapi : Pertuturan dan pendengaran Penggabungjalinan Kurikulum : Bahasa Melayu dan pendidikan moral Resos/BBM : Kad gambar, kad suku kata terbuka, lembaran kerja Langkah Pengajaran

Upload: sharif190985

Post on 25-Jun-2015

1.546 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Pendidikan Khas SR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KELAS BERMASALAH PEMBELAJARAN

Kelas : Permata Biru

Mata Pelajaran: Bahasa Melayu

Tarikh : 02. 10.2009

Masa : 7.30 pagi-8.30 pagi

Tajuk : Suku kata terbuka “ta, ti, tu"

Kemahiran : Membaca dan menulis suku kata terbuka

Bilangan Murid : 5 orang (2 hyperaktif, 3 slowleaner)

Pengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat dan menyebut tasik, timun, tupai, dan tikar.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

1. Membina dan membaca suku kata terbuka ‘kv’ ta, ti, tu.

2. Menyalin dan menulis suku kata terbuka tersebut dengan cara yang betul.

Penggabungjalinan

isi kandungan : 4.1 Menulis dan membaca suku kata

6.2 Menulis dan menyalin huruf, suku kata dan perkataan secara

terkawal.

Penerapan Nilai : Kerajinan dan keyakinan diri

Unsur Terapi : Pertuturan dan pendengaran

Penggabungjalinan

Kurikulum : Bahasa Melayu dan pendidikan moral

Resos/BBM : Kad gambar, kad suku kata terbuka, lembaran kerja

Page 2: RPH Pendidikan Khas SR

Langkah Pengajaran

Langkah Isi Kandungan Aktiviti

P&P

Catatan

Set Induksi

(+-5 minit)

Bersoaljawab tentang

gambar yang

ditunjukkan oleh guru

iaitu gambar tupai dan

tasik

Membantu murid mengingat

kembali pengetahuan sedia

ada:

Murid dan guru

bersoaljawab tentang

beberapa teka teki yang

berkaitan dengan perkataan

“tasik, timun, tupai dan tikar”

Memperkenalkan pelajaran

hari ini kepada murid:

1. Guru menunjukkan kad

suku kata terbuka “ta, ti, tu”

2. Guru memberitahu

pelajaran hari berkaitan

dengan suku kata terbuka

tersebut.

Teknik:

1. Teka-teki

2. Soaljawab

Terapi:

1. Pertuturan

2. Pendengaran

Nilai:

1. Kerjasama

2. Yakin diri

BBM:

1. Gambar tupai

2. Gambar tasik

Langkah 1

(+-15 minit)

Memperkenalkan

sukukata terbuka

dengan perkataan

penuh beserta gambar.

1.

timun

1. Murid di tunjukkan

sukukata terbuka ‘ta, ti, tu’.

2. Murid diminta untuk

mengeja sukukata terbuka

secara beramai-ramai.

3. Kemudian murid mengeja

sukukata tersebut secara

individu.

4. seterusnya, murid di

tunjukkan kad ayat mudah

yang mempunyai perkataan

dengan sukukata terbuka

(mereka mengeja dan

membaca ayat mudah

tersebut)

Terapi:

1. Pertuturan

2. Pendengaran

Nilai:

1. Mendengar

arahan

2. Amalan baik

BBM:

1. Kad bergambar

Page 3: RPH Pendidikan Khas SR

2.

tupaiLangkah 2

(+-15 minit)

Guru membuat

permainan kecil untuk

melihat tahap

kefahaman murid

terhadap penggunaan

sukukata terbuka.

1. Murid ditunjukkan kad

gambar dan kad huruf oleh

guru.

2. Murid dikehendaki

memadankan gambar

dengan kad suku kata

terbuka yang bersesuan.

3. Murid dikehendaki

mengikat kad gambar dan

kad suku kata terbuka

menggunakan lubang telah

disediakan.

Teknik:

1. Membaca

2. Mendengar

Terapi:

1. Pertuturan

2. Cara kerja

Nilai:

1. Mendengar

arahan

2. Amalan baik

BBM:

1. Kad gambar

2. Kad suku kata

terbuka.

Page 4: RPH Pendidikan Khas SR

Langkah 3

(+-15 minit)

Guru memberikan

latihan menggunakan

gambar

1.

_ _sik2.

_ _kus

1. Murid di kehendaki

memilih satu kad gambar

secara rawak.

2. Setiap murid harus

melengkapkan suku kata

terbuka pada petak kosong

yang telah disediakan.

3. Seterusnya seorang demi

seorang murid dikehendaki

kehadapan dan mengeja

nama kad gambar yang

telah dilengkap .

4. akhir sekali, semua murid

dikehendaki mengeja dan

menyebut perkataan yang

telah dilengkapkan pada kad

gambar.

Teknik:

1. Mengenalpasti

2. Sumbangsaran

Nilai:

1. Berkerjasama,

BBM:

1. Kad gambar

Penutup

(+-10 minit)

Guru membuat

Rumusan mengenai

pengajaran yang

telah diajar dan

menanyakan soalan

kepada murid akan apa

yang mereka

telah pelajari.

1. Murid diminta mengeja

dan menyebut bunyi suku

kata terbuka secara rawak

daripada apa yang telah

dipelajari

2. Murid diberikan lembaran

kerja yang mempunyai suku

kata kv iaitu ‘ta, ti, tu’

sebagai kerja rumah, dan

dihantar pada esok hari.

Teknik:

1. Sumbangsaran

Terapi:

1. Pertuturan

Nilai:

1. Yakin diri

Page 5: RPH Pendidikan Khas SR

Refleksi:

Sebelum:....................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Semasa:.....................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Selepas:.....................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Tandatangan Guru Pelatih:

...............................................

Ulasan Guru Pembimbing:

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

...................................................................................................................................................

Tandatangan Guru Pembimbing

Page 6: RPH Pendidikan Khas SR

...............................................