rph seni menggambar

Upload: aqajim91

Post on 14-Apr-2018

289 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

  • 7/30/2019 Rph Seni Menggambar

    1/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIDANG MENGGAMBAR

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    MATA PELAJARAN : PENDIDIKAN SENI VISUAL

    TAHUN : 5 Cempaka

    BIDANG : Menggambar

    AKTIVITI : Menghasilkan gambar buah-buahan tempatan

    dengan Menggunakan teknik silang pangkah.

    TAJUK : Buah-buahan tempatan.

    MASA : 10.30-11.30 pagi (60 minit)

    OBJEKTIF PENGAJARAN : Guru dapat mengajar murid menghasilkan gambar

    buah-buahan menggunakan teknik silang pangkah.

    HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

    1. Menghasilkan gambar buah-buahan tempatan

    dengan menggunakan teknik silang pangkah.

    2. Menyenaraikan alat dan bahan yang

    diperlukan untuk menghasilkan gambar buah-

    buahan tempatan dengan menggunakan teknik

    silang pangkah.

    3. Menyatakan secara lisan langkah-langkah

    untuk menghasilkan gambar buah-buahan

    tempatan dengan menggunakan teknik silang

    pangkah.

    PENERAPAN NILAI : Kebersihan, rajin, kreatif, disiplin

    KEMAHIRAN BERFIKIR : Berfikiran kreatif dan kritis untuk menghasilkan

    gambar buah-buahan dengan teknik silang pangkah.

    KEPERLUAN :Alat : Pensil

    Bahan : Kertas A3

    PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid-murid telah terdedah dengan buah-buahan

    tempatan secara langsung dan juga melalui media.

  • 7/30/2019 Rph Seni Menggambar

    2/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIDANG MENGGAMBAR

    PROSEDUR :1. Guru menentukan aras pengajaran dan

    pembelajaran.

    2. Guru merancang pengajaran dengan

    menerapkan strategi kemahiran berfikir, kreatifdan kritis,teori kecerdasan pelbagai,

    pembelajaran konstruktivisme, pembelajaran

    akses kendiri dan pembelajaran kontekstual.

    3. Memulakan pengajaran dengan menjalankan

    set induksi.

    4. Menunjukkan contoh gambar berbagai jenis

    buah-buahan.

    5. Menunjukkan cara untuk menghasilkan

    gambar buah-buahan dengan betul dengan

    menggunakan teknik silang pangkah.

    6. Menghasilkan gambar buah-buahan.

    7. P&P diakhiri dengan sesi apresiasi dan refleksi

    8. Penutup kognitif dan sosial.

  • 7/30/2019 Rph Seni Menggambar

    3/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIDANG MENGGAMBAR

    BUTIRAN KEGIATAN HASIL PEMBELAJARAN STRATEGI PENGAJARAN

    Aktiviti 1 (set orientasi)

    1. Guru menunjukkan

    beberapa contoh

    gambar buah-

    buahan dengan

    menggunakan

    beberapa teknik

    yang berbeza.

    2. Guru dan murid

    berbincang

    mengenai

    beberapa teknik

    yang boleh

    digunakan untukmenghasilkan

    gambar buah-

    buahan.

    3. Perbincangan

    berkenaan dengan

    ciri-ciri teknik yang

    hendak digunakan

    untuk

    menghasilkan

    karya.4. Guru memberi

    definisi silang

    pangkah.

    5. Guru menunjukkan

    contoh hasil yang

    telah siap.

    Aras 1

    Murid dapat mengetahui

    beberapan cara untuk

    menghasilkan gambar buah-

    buahan.

    Murid dapat membezakan

    beberapa teknik yang boleh

    digunakan untuk

    menghasilkan gambar buah-

    buahan.

    Pembelajaran Kontekstual

    Kemahiran berfikir :

    Menjana idea

    Aktiviti 2 (set peralihan)

    1. Guru menunjukkan

    alat dan juga

    bahan yang

    diperlukan untuk

    menghasilkan

    gambar buah-

    buahan

    menggunakan

    Aras 2

    Murid memahami alat

    dan bahan yang

    sesuai digunakan

    untuk menghasilkan

    gambar buah.

    Murid memahami

    proses untuk

    menghasilkan gambar

    Kemahiran Intrapersonal

  • 7/30/2019 Rph Seni Menggambar

    4/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIDANG MENGGAMBAR

    teknik silang

    pangkah.

    2. Guru menunjukkan

    cara untuk

    membuat silang

    pangkah bagi

    menghasilkan

    gambar buah-

    buahan.

    buah menggunakan

    teknik silang

    pangkah.

    Aktiviti 3

    1. Guru

    memerhatikan

    murid menjalankan

    aktiviti

    menggambar.2. Guru memberi

    bimbingan kepada

    murid yang belum

    mencapai tahap.

    3. Guru memberi

    pengayaan bagi

    murid yang telah

    mencapai tahap.

    Sesi apresiasi danrefleksi

    Guru memilih beberapahasil karya murid untuksesi perbincangan :-baik, sederhana, dankurang mencapai tahap.

    Guru mempamerkan

    Aras 3

    Murid menjalankan

    aktiviti menggambar

    dengan bimbingan

    guru.

    Murid berkenaan

    dapat menyatakan

    tentang kekuatan dan

    kelemahan yang

    terdapat pada hasil

    karya mereka.

    Murid yang lain dapat

    memberi komen dan

    Pembelajaran akses

    kendiri :

    - Bertanggungjawab

    atas pembelajaran

    sendiri untuk

    menghasilkantugasan.

    Teori kecerdasan pelbagai

    :- Kecerdasan verbal

    linguistik.- Kecerdasan

    interpersonal danintrapersonal.

  • 7/30/2019 Rph Seni Menggambar

    5/5

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BIDANG MENGGAMBAR

    hasil karya murid.

    Guru membuat rumusanterhadap ketiga-tigakategori hasil kerja murid

    yang dihasilkan.

    menghargai tentang

    ilmu dan kemahiran

    yang diperolehi.

    Penutup : kognitif

    - Guru menunjukkan

    hasil gambar

    buah-buahan yang

    menggunakan

    teknik silang

    pangkah yang

    terbaik dalam

    kalangan murid.

    - Guru menyatakan

    fungsi aktiviti yang

    dijalankan.

    Sosial :- Guru dan murid

    menyanyikan lagu

    buah-buahan

    tempatan.

    - Murid lebih jelas

    tentang aktiviti yang

    dipelajari.

    - Pembelajaran diakhiri

    dengan perasaan

    seronok dan gembira.

    Teori Kecerdasan Pelbagai

    :

    - Kecerdasan verbal

    linguistik.

    - Kecerdasan

    interpersonal dan

    intrapersonal.