rph tahun 5

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN REKA BENTUK TEKNOLOGI TAHUN 5 VETRI TAJUK 6.0 MENYEDIAKAN SAJIAN MASA 60 minit STANDARD KANDUNGAN 6.2 Menyediakan sajian STANDARD PEMBELAJARAN 6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang 6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu yang dipilih. OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1) memilih satu menu sarapan atau minum petang 2) mengira anggaran kos bahan bagi menu sarapan atau minum petang yang telah dipilih. 3) menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid. RINGKASAN 1) Murid memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemarinya, kemudian menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid. 2) Murid mengira anggaran kos bahan berdasarkan menu yang dipilih. KEMAHIRAN 1) Memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemari oleh murid.

Upload: jamuna-batumalai

Post on 27-Sep-2015

83 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

RPH

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANREKA BENTUK TEKNOLOGITAHUN 5 VETRI

TAJUK6.0 MENYEDIAKAN SAJIAN

MASA60 minit

STANDARD KANDUNGAN6.2 Menyediakan sajian

STANDARD PEMBELAJARAN6.2.3 Memilih menu sarapan atau minum petang6.2.4 Membuat anggaran kos bahan mengikut menu yang dipilih.

OBJEKTIF PEMBELAJARANPada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :1) memilih satu menu sarapan atau minum petang2) mengira anggaran kos bahan bagi menu sarapan atau minum petang yang telah dipilih. 3) menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid.

RINGKASAN1) Murid memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemarinya, kemudian menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid. 2) Murid mengira anggaran kos bahan berdasarkan menu yang dipilih.

KEMAHIRAN1) Memilih satu menu sarapan atau minum petang yang digemari oleh murid.2) Mengira anggaran kos bahan bagi menu yang telah dipilih.3) Menghasilkan kad menu mengikut kreativiti murid.

ELEMEN MERENTASKURIKULUM1) Keusahawanan : EK1 - peka kepada peluang dengan mengambil berat terhadap perubahan persekitaran. - berorentasikan masa depan (berimaginasi)2) Kreativiti dan inovatif : Berfikiran kritis3) TMK : Menggunakan perisian untuk menghasilkan kad menu.4) Nilai murni : Menepati masa, ketelusan, bekerjasama

BAHAN BANTU MENGAJARContoh set menu sarapan atau minum petang dan resepi.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANSET INDUKSI 5 MINIT1) Guru menayangkan sebuah video berkaitan dengan tajuk pada hari itu.

2) Guru bertanya soalan mengenai video tersebut kepada murid.

LANGKAH 1 10 MINIT1) Guru menunjukkan Slide P&P tentang beberapa jenis menu sarapan dan minuman petang.

2) Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan lalu meminta murid untuk memilih satu contoh menu yang digemari untuk sarapan atau minum petang.

LANGKAH 2 15 MINIT1) Guru menunjukkan cara membuat kad menu (Origami Kad Menu) dengan langkah yang betul melalui video.

2) Murid menghasilkan kad menu yang kreatif secara kumpulan.LANGKAH 3 20 MINIT1) Guru membimbing murid membuat anggaran pengiraan kos bahan berdasarkan menu yang dipilih. (Rujuk Lampiran 1)

PENUTUP 10 MINIT1) Murid membentangkan hasil kerja kumpulan

PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARANGuru menilai hasil kerja murid :a) Kad menub) Pengiraan kos bahan.

PENGETAHUAN SEDIA ADAMurid menguasai kemahiran mengira kos bahan.

REFLEKSI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :