rph thn 3
DESCRIPTION
rph thn 3TRANSCRIPT
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 3 Dinamik
Bil. Murid : 30
Tema : Kesihatan dan keselamatan diri
Tajuk : Menjaga Diri
Tarikh : 3 April 2013
Masa : 9.10-10.10
STANDARD
KANDUNGAN
2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan
dengan lancar, sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul
STANDARD PEMBELAJARAN 2.3.2 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan
yang mengandungi ayat tunggal susunan
biasa dan susunan songsang dengan
lancar, sebutan dan intonasi yang betul
dan jelas
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i) Membaca kuat petikan dengan lancar, sebutan yang jelas
dan intonasi yang betul
ii) Membina ayat tunggal menggunakan perkataan yang
diberikan
iii) Menulis perkataan dalam borang pengurusan grafik
PENGISIAN
KURIKULUM
i) Ilmu: Pendidikan Kesihatan
ii) Nilai:
iii) KBT: Kemahiran Berfikir- membina ayat tunggal
SISTEM BAHASA Tatabahasa: kata nama am, kosa kata
MEDIA Gambar anggota badan, kad perkataan, lembaran kerja
LANGKAH/
MASA
ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN
PEMBELAJARAN
CATATAN
Set Induksi Lirik lagu
“angkat tangan,
golek-golek”
1. Guru mengedarkan
lembaran pantun
kepada murid.
2. Guru menunjukkan cara
membaca pantun
dengan betul.
3. Murid membaca kuat
dengan intonasi yang
betul
4. Guru menanyakan
tentang perkara yang
ditekankan dalam
pantun.
5. Guru menerangkan
tajuk pembelajaran
BSPP:
Lirik lagu
Langkah Satu Kad perkataan
- Tangan
- Hidung
- Mulut
- Kaki
- Mata
1. Guru menunjukkan kad
bergambar kepada
murid.
2. Murid .
3. murid mengecam
perkataan yang
diberikan dan
menyentuh anggota
badan yang
dikenalpasti.
BSPP:
Kad
Perkataan
Langkah Dua Petikan:
“ Menjaga
Kebersihan Diri”
1. Guru mengedarkan
lembaran petikan
2. Murid membaca kuat
petikan dengan
menggunakan intonasi
BSPP:
Lembaran
Petikan
yang betul
3. Murid membina ayat
berdasarkan perkataan
yang diberikan.
4. Murid membaca
mekanis ayat yang
diberikan
Strategi
Pengajaran
berpusatkan
murid
Langkah Tiga Simulasi:
- Menjaga
kebersihan
rambut
- Menjaga
kebersihan
kuku
- Menjaga
kebersihan
tangan
1. Guru menyuruh murid
membentuk 5
kumpulan.
2. Guru menyuruh ketua
kumpulan ke hadapan
dan mengambil sampul.
3. Murid mengikut arahan
di dalam sampul dan
melakukan simulasi di
hadapan kelas.
BSPP:
Sampul
arahan
Strategi
Pengajaran
berpusatkan
murid
Langkah Empat Lembaran kerja:
Borang
pengurusan grafik
“kepentingan
menjaga
kebersihan diri”
1. Guru mengedarkan
borang pengurusan
grafik kepada murid.
2. Dalam kumpulan,
murid berbincang
dan menulis
kepentingan
menjaga kebersihan
diri.
3. Setiap kumpulan
membuat
pembentangan di
hadapan kelas.
BSPP:
Borang
Pengurusan
Grafik
KBT:
Membina
dan
mengecam
Penutup Nilai:
Menjaga
1. Guru
merumuskan
BSPP:
Lirik lagu
kebersihan diri pembelajaran.
2. Guru
menerapkan
nilai-nilai murni
3. Murid
menyanyikan
lagu
Nilai:
Kebersiahan
diri