rph year 3 moral
DESCRIPTION
sample rph for moralTRANSCRIPT
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR
1. Mata Pelajaran dan Kelas : Pendidikan Moral Tahun 3 Cerdas2. Tema / tajuk : Saya dan Sekolah / Membantu Warga Sekolah3. Masa : 9.30 – 10.00 pagi (30 minit)
4. Standard Pembelajaran : 2.1.1, 2.1.2
5. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
i. menyatakan 3 cara membantu warga sekolah.
ii. menyenaraikan 3 kepentingan membantu warga sekolah.
6. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:
i. Sumbang saran berkaitan kepentingan membantu warga sekolah.
ii. Murid menjawab lembaran kerja yang diberikan berkaitan cara membantu warga
sekolah dan kepentingannya.
7. EMK:
i. Kreativiti – menjana idea
8. Bahan Bantu Belajar:
Set kad, lembaran kerja dan buku teks Pendidikan Moral Tahun 3.
9. Penilaian P dan P:
i. lembaran kerja (Padankan gambar dengan tindakan yang dinyatakan).
ii. Lembaran kerja (menyatakan tiga daripada lima kepentingan membantu warga
sekolah).
10. Refleksi
i.
Catatan (Kaedah/teknik,ABM,
1
Langkah P&P/Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Nilai, ICT, KBKK, KMD)
Set Induksi (5 minit)
Murid-murid mencantumkan kepingan gambar sebuah sekolah dengan warga sekolah.
Sesi soal jawab/ Sumbang saran
Soalan-soalan ditanya:
- Kamu tahukah apa yang dimaksudkan dengan warga sekolah?
- Siapakah mereka?
- Pernahkah anda membantu mereka membuat kerja?
- Murid-murid diberi kepingan gambar dan dikehendaki mencantumkannya.
- Murid2 bersoal jawab dengan guru tentang gambar tersebut dan mengaitkan dengan nilai baik hati.
- Guru membimbing murid menjawab soalan-soalan berikut.
- Sumbang saran- Menjana idea- Kepingan
gambar.
Langkah 1 (10 minit)
Aktiviti berkumpulan: menyusun set kad mengikut kategori perbuatan yang membantu warga sekolah dan perbuatan yang bukan membantu warga sekolah
- Murid- murid dibahagikan ke dalam lima kumpulan.
- Setiap kumpulan diberi satu set kad yang tidak tersusun menunjukkan perlakuan membantu warga sekolah dan tidak membantu warga sekolah.
- Setiap kumpulan dikehendaki menyusun set kad tersebut mengikut kategori.
- Wakil murid setiap kumpulan akan membentangkan hasil
- Set kad.- Perbincangan
kumpulan.- Menjana idea.- Nilai baik hati.
2
kumpulan.
Langkah 2
(10 minit)
Aktiviti berkumpulan: menyatakan kepentingan membantu warga sekolah.
- setiap kumpulan diberi satu situasi daripada buku teks
- Berdasarkan situasi yang telah diberi, setiap kumpulan menyatakan kepentingan membantu warga sekolah.
- Guru berbincang dengan murid tentang jawapan yang diberi.
- Buku teks Pendidikan Moral Tahun 3, mukasurat 15.
- Menjana idea.
Langkah 3
(15 minit)
Lembaran kerja
- Secara berkumpulan, setiap kumpulan diberi lembaran kerja di mana mereka dikehendaki untuk:
Memadankan gambar dan tindakan: cara membantu warga sekolah.
Menyatakan lima kepentingan membantu warga sekolah.
- Lembaran kerja.- Menjana idea.
Penutup
(5 minit)
menyatakan 3 cara membantu warga sekolah.
menyenaraikan 3 kepentingan membantu warga sekolah
- Guru merumuskan dengan objektif pembelajaran dan melibatkan soal jawab dengan murid.
-
3