rph
DESCRIPTION
fgvsergshsbstTRANSCRIPT
RPH : Pendidikan Muzik Tahun 2
Tarikh2 Mei 2012Tahun : 2
Masa8.30-9.30Bilangan Murid
BidangMuzik dan GerakanTajuk : Bunga Mawar
Pengetahuan sedia AdaMurid-murid pernah menyanyi beberapa lagu yang lain.
Kemahiran2.2 Bergerak secara muzikal
ObjektifDi akhir pelajaran, murid akan dapat2.4.Menggerakkan anggota badan mengikut rentak irama muzik2.5 Membuat gerakan yan sesuai dengan lagu atau muzik atau kedua-duanya yang mempunyai tempo yang berlainan2.6 Membentuk badan mengikut mud atau lagu muzik
Konsep MuzikHARMONIDronBordunOstinatoTriadKaunterMelodi PaduanSuara
BENTUK Rangkai Lagu Urutan
Penerapan NilaiBekerjasama, Berdisiplin
PenggabungjalinanBahasa Melayu, Pendidikan Moral
Alat Bantu MengajarCarta lagu,
Langkah / MasaIsi pelajaranAktiviti Pengajaran (Guru)ABM
Set Induksi( 5 minit)
Refleksi Pelajaran Lepas;Lagu Bunga Mawar i.Guru bertanya kepada murid tentang nyanyian lagu Bunga Mawar pada pelajaran lepas.
ii.Guru menyanyikan lagu Bunga Mawar
iii.Guru meminta murid menyanyi bersama-sama.
iv.Guru memperkenalkan kemahiran yang akan dipelajari oleh murid.
Aktiviti Pembelajaran (Murid)
i. Murid menjawab pertanyaan guru.
ii. Murid mendengar dengan teliti guru menyanyikan lagu Bunga Mawar iii. Murid menyanyi bersama-samaABM:Carta Lagu
Langkah 1Membuat gerakan secarabebas atau berpandu sebagai respon kepada permainan muzik yang didengar untuk merasai; detik, corak irama, dan tanda rehat Pergerakan tangan menghayun, melambai,melenggok Pergerakan pergelangantangan memusing, sisip Pergerakan tubuh menghayun,menggoyang, membuaiAktiviti Pengajaran (Guru)
i.Guru berbincang dengan murid mengenai gerakan yang sesuai untuk lagu Bunga Mawar.
ii.Guru menunjukkan kepada murid pergerakan yang telah dibincangkan bersama murid.
iii.Guru meminta murid membuat latihan solfa do,re,mi,fa,so,la,ti,do
iv.Guru menyuruh murid menyanyi sambil brgerak
Aktiviti Pembelajaran(Murid)
i.Murid memberi pendapat mengenai gerakan yang sesuai untuk lagu Bunga Mawar.
ii.Murid memerhari dengan teliti pergerakan yang telah dibincangkan bersama murid.
iii.Murid membuat latihan solfa do,re,mi,fa,so,la,ti,do
iv.Murid menyanyi sambil bergerakABM;
RadioCD Lagu
Langkah /MasaIsi pelajaranAktiviti Pengajaran (Guru)
ABM
Langkah 2Membuat gerakan secarabebas atau berpandu sebagai respon kepada permainan muzik yang didengar untuk merasai; detik, corak irama,dan tanda rehat Pergerakan tangan menghayun, melambai,melenggok Pergerakan pergelangantangan memusing, sisip Pergerakan tubuh menghayun,menggoyang, membuaii.Guru membahagikan murid kepada dua kumpulan.(Lelaki & perempuan)
ii.Guru memberi penerangan kumpulan yang bergerak dan menyanyi dengan baik akan menang
iii.Guru meminta murid membuat persembahan ; menyanyi dan bergerak mengikut kumpulan
Aktiviti Pembelajaran (Murid)
i.Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.(Lelaki & perempuan)
ii.Murid mendnegar penerangan guru
iii.Murid membuat persembahan iaitu menyanyi dan bergerak mengikut kumpulanABM;
RadioCD Lagu
Penutup i.Guru memberi markah pertandingan antara kumpulan lelaki dan perempuan
ii.Guru mengumumkan kumpulan yang menang
iii.Guru meminta murid menyanyi lagu bunga mawar sambil melakukan pergerakan
i.Murid memerhatikan markah pertandingan yang diberi oleh guruii.Murid menerima keputusan guru dengan ekspresi gembiraiii.Murid menyanyi lagu bunga mawar sambil melakukan pergerakan
ABM;
RadioCD Lagu
Bunga Mawar
Ku tanam pokok bungaBunga mawar namanyaKusiram dan ku jagaLama besar jadinya
Ku petik bunga mawarKu letak di kepalaKu jalan sini sanaHarum wangi baunya