scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w ... · oraz znaczków „przyjaciel...

11
1 Jolanta Kłapsia nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 4 ul. Gustawa Morcinka 20, 43 - 430 Skoczów zam.: Pierściec ul. Jaśminowa 9, 43 – 430 Skoczów tel. kont. 693961102 e – mail: [email protected] Scenariusz zajęć podsumowujący cykl tematyczny o lesie w grupie dzieci 6 – letnich (mini konkurs)

Upload: vuhanh

Post on 28-Feb-2019

224 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

1

Jolanta Kłapsia

nauczycielka Przedszkola Publicznego nr 4

ul. Gustawa Morcinka 20, 43 - 430 Skoczów

zam.: Pierściec ul. Jaśminowa 9, 43 – 430 Skoczów

tel. kont. 693961102

e – mail: [email protected]

Scenariusz zajęć podsumowujący cykl

tematyczny o lesie

w grupie dzieci 6 – letnich (mini konkurs)

2

Świat rzeczy i zjawisk przyrodniczych oddziałuje na wszystkie zmysły dziecka

różnorodnością barw, kształtów, dźwięków, smaków i zapachów. Dziecko jest

częścią środowiska przyrodniczego, funkcjonuje w nim i z niego korzysta, dlatego

tak ważne jest, by przygotować je intelektualnie i emocjonalnie do współdziałania

z przyrodą oraz uświadomić mu fakt łączności z nią. Kontakt z przyrodą uczy

dziecko poznania i rozumienia świata, kształci wrażliwość, odpowiedzialność oraz

umiejętność dostrzegania piękna przyrody, a także chęć do podejmowania działań na

rzecz jej ochrony.

Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego, zawiera bogaty

skład florystyczny i faunistyczny i w związku z tym duże bogactwo problematyki.

Z tego bogactwa będą dzieci korzystały tyle razy, ile razy będą

w lesie. Nie można więc przy jednorazowej bytności przekazać im całej wiedzy

o lesie. Byłoby to nawet nie właściwe i niecelowe. Zatem nauczycielka musi dobrze

zaplanować zarówno ten pierwszy kontakt z lasem, jak też następne.

Jesień – to doskonała pora roku, aby rozbudzić w dzieciach zainteresowanie

mieszkańcami i roślinnością lasu i zapoczątkować jego poznawanie. Bogactwo

kolorów i skarbów jakie można o tej porze roku znaleźć w lesie, to doskonały

materiał do prowadzenia cyklu zajęć podczas, których dzieci dokonują obserwacji,

porównań, nabywają wiadomości o życiu roślin i zwierząt.

Scenariusz, który przygotowałam jest podsumowaniem takiego cyklu

i jednocześnie sprawdzeniem na ile realizowane treści zostały przyswojone

i opanowane przez dzieci.

3

Cele ogólne:

• Utrwalenie wiadomości związanych z tematyką „Las i jego mieszkańcy

jesienią”;

• kształtowanie umiejętności pracowania i współdziałania w zespole,

• podporządkowania się ustalonym zasadom i regułom; właściwe

ustosunkowanie się do odniesionego sukcesu lub poniesionej porażki.

Cele operacyjne (dziecko.....):

• zna i potrafi rozpoznać niektóre zwierzęta leśne,

• zna i potrafi nazwać charakterystyczne dla miejsca i pory roku rośliny,

• potrafi dokonać klasyfikacji grzybów: jadalne, trujące,

• potrafi rozwiązywać zagadki słowne, obrazkowe i ruchowe,

• orientuje się w schemacie własnego ciała i przestrzeni,

• przestrzega ustalonych umów, znaków i symboli;

• potrafi rozpoznać i nazwać głosy zwierząt i ptaków,

• posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie liczby 10;

• udziela kilku zdaniowych wypowiedzi na określony temat,

• aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych.

Forma pracy:

• indywidualna, zespołowa.

Środki dydaktyczne:

Znaczki z sylwetami zwierząt dla każdego dziecka (jeż, wiewiórka, zając, sowa),

suche liście - kasztanowca, dębu, klonu, gałązka sosny, ilustracje tych drzew

(kasztanowiec, dąb, klon, sosna) oraz kasztany, żołędzie, szyszki, skrzydlaki klonu,

koperty z obrazkiem o zbieraniu grzybów pociętym na kawałki do składania, karty

pracy do klasyfikacji grzybów, kaseta z nagraniami głosów zwierząt (jakimi

dysponuje nauczyciel), maskotki zwierząt, znaczki „Przyjaciela lasu”, dyplom dla

każdego dziecka.

4

PRZYGOTOWANIA WSTĘPNE

1. Przeprowadzenie cyklu zajęć o tematyce związanej z lasem.

2. Zgromadzenie i wysuszenie liści, kasztanów, żołędzi, szyszek, skrzydlaków

klonu.

3. Przygotowanie znaczków zwierząt w takiej ilości, aby grupę podzielić na 4

równe zespoły.

4. Przygotowanie kart pracy, kopert z pociętymi obrazkami do składania.

5. Przygotowanie sylwet zwierząt o charakterystycznych cechach, łatwych do

pokazania i naśladowania.

6. Przygotowanie dyplomu dla każdego dziecka za wykazanie się wiedzą o lesie

oraz znaczków „Przyjaciel lasu” dla zwycięskiego zespołu.

PRZEBIEG

A. Wprowadzenie (zgromadzenie dzieci wokół siebie, zaproszenie i zachęcenie

ich do wspólnych zabaw).

1. Rozwiązywanie zagadek o tematyce lasu:

Borówki i grzyby Tam wszyscy zbieramy, zajączka i lisa również tam spotkamy. (las)

Kolczaste ubranie nosi na swym grzbiecie, chowa się wśród liści Co to? Czy już wiecie? (jeż)

W lesie go spotkasz, ma nogę i kapelusz, jest jadalny lub trujący co to jest? Czy wiesz już? (grzyb)

Mały szaraczek wesoło kica ma długie uszy – zwane słuchami, malutki ogon – nazywa się omyk i długie nogi – zwane skokami. (zając)

Ruda kitka po gałązkach Żwawo w las pomyka, Gdy ją spotkasz, to do dziupli Szybciutko ucieka. (wiewiórka)

Kto w znanej zabawie jest stary i mocno śpi, miód jest jego przysmakiem. Proszę – odpowiedz mi! (niedźwiedź)

5

2. Zabawa ruchowa. „Znajdź swój domek” - każde dziecko otrzymuje znaczek

z sylwetą wybranego zwierzątka (ZAŁĄCZNIK NR 1). Dzieci poruszają się

w rytm muzyki, gdy muzyka milknie, każde zwierzę znajduje swój domek

(miejsce na sali oznaczone takim samym znaczkiem jakie posiada dziecko).

W ten sposób grupa została podzielona na zespoły.

Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że w dalszej części zespoły będą wykonywać

różne zadania, za które będą otrzymywać punkty (żołędzie). Każdy zespół dostaje

takie same zadanie do wykonania, za poprawne wykonanie zadania zespoły

otrzymują punkty (żołędzie) – miejsce I – 4pkt; II – 3pkt; III – 2pkt, IV – 1pkt.

Po wykonaniu wszystkich zadań każdy zespół przelicza swoje punkty – żołędzie

i wygra ten, który zebrał największą ilość żołędzi.

B. Zadania i zabawy

1. „Dobieranie liści i owoców do drzew” - każdy zespół otrzymuje ilustracje

dwóch różnych drzew (ZAŁĄCZNIK NR 2). Zadanie polega na ułożeniu przy

ilustracji właściwych dla tych drzew liści i owoców.

2. „Szukanie ukrytych zwierząt” – prowadząca podaje każdemu zespołowi

jakiego zwierzątka będzie szukać. Aby ułatwić poszukiwania nauczycielka

zwraca dzieciom uwagę, aby przypomniały sobie w jakim domku dane

zwierzątko mieszka np.: (jeż – pod liśćmi), wiewiórka - w dziupli, lis – w norze,

dzięcioł – na drzewie).

3. „Czyj to głos” – dzieci słuchają odgłosów zwierząt z kasety magnetofonowej,

zespół, który jako pierwszy poda poprawną odpowiedź przyznaje sobie 1pkt.

Zabawa ruchowa - pomiędzy zadaniami ma na celu dostarczenie dzieciom

zwiększonej ilości ruchu, który w wieku przedszkolnym stanowi ważny bodziec

rozwoju.

6

„Wiewiórki w dziupli” – dzieci dobierają się trójkami (nie koniecznie w ramach

swojego zespołu). Dwoje dzieci trzymając się za ręce staje naprzeciw siebie

(tworzy dziuplę), trzecie wchodzi do środka, jest wiewiórką. Na hasło

nauczycielki „wiewiórki z dziupli” – dzieci wybiegają i w swobodnym biegu, nie

potrącając kolegów poruszają się po sali. Na kolejne hasło „wiewiórki do dziupli”

- dzieci wracają na swoje miejsca. Zabawę powtarzamy 3 razy, tak aby każde

dziecko mogło być wiewiórką. Następnie dzieci wracają do swoich zespołów.

4. „Układanie obrazka z elementów” – każdy zespół otrzymuje kopertę

z elementami obrazka do składania (ZAŁĄCZNIK NR 3). Zespoły

w zależności od czasu ukończenia zadania otrzymują odpowiednią ilość

punktów. Następnie w każdym zespole zostaje wybrany przedstawiciel, który

opowie co przedstawia obrazek. Odpowiedź, którą dzieci uznają za najlepszą

zostanie nagrodzona dodatkowym punktem.

Zabawa ruchowa: „Zbieranie grzybów” – dzieci maszerują po sali w dowolnych

kierunkach, co jakiś czas wykonując skłon i naśladując zrywanie grzybów

i wkładanie ich do koszyka. Po skończonej zabawie wracają do swoich zespołów.

5. „Klasyfikacja grzybów na jadalne i trujące – zespoły otrzymują karty pracy

( ZAŁACZNIK NR 4). Dzieci siadają do stolików (gdzie przygotowane są

nożyczki i klej) i wycinają grzyby z karty pracy. Następnie naklejają je na kartki

z tabelką (ZAŁĄCZNIK 4a), tak aby grzyby jadalne znalazły się w kolumnie

TAK, a trujące w kolumnie NIE.

6. „Jaki to zwierz?- zabawa pantomimiczna – 2 dzieci z każdego zespołu losuje

sylwety zwierząt i za pomocą ruchów, min i gestów naśladują to zwierzę.

Pozostali odgadują; za każdą prawidłową odpowiedź zespół, który poda ją jako

pierwszy zabiera 1 żołędzia.

7

Zabawa ruchowa: „Jeże i lis” – dzieci (jeże) spacerują po sali na czworakach. Na

hasło nauczycielki „lis” wykonują siad skulny. Zabawę powtarzamy 3 – 4 razy,

następnie dzieci wracają do swoich zespołów.

C. Zakończenie:

Zespoły przeliczają punkty, nagradzanie brawami zespołu, który zebrał najwięcej

punktów, oznaczenie dzieci z tego zespołu znaczkiem „Przyjaciel lasu”.

Wręczenie dyplomów wszystkim dzieciom, gratulacje zdobytej wiedzy,

umiejętności i współdziałania w zespołach.

PRZYJACIEL LASU

8

9

10

11