Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/files/downloads... · web viewПідготувати усний...

21
Тема. «Соловей» — художня оповiдь про пташку. Образ солов’я як втiлення творчої особистостi. Художнiй опис Мета: навчальна — вчити учнiв виразно читати художнiй опис «Соловей», розумiти його жанровi особливостi, переказувати змiст поетичного твору; виховна — виховувати любов i повагу до живих iстот потребу пiклуватися про них; розвивальна — розвивати вмiння коментувати власне сприймання образу солов’я, користуватися довiдковими вiдомостями i зiставляти їх. Обладнання: репродукції пейзажних картин, iлюстрацiї iз зображенням солов’я, магнітофон, запис співу солов’я, тлумачний словник. Хід уроку …і на полі жайворонок, соловейко в гаї землю, убрану весною, вранці зустрічають… Т.Г. Шевченко

Upload: others

Post on 26-Jan-2020

5 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

Тема. «Соловей» — художня оповiдь про пташку. Образ солов’я як втiлення

творчої особистостi. Художнiй опис

Мета:

навчальна — вчити учнiв виразно читати художнiй опис

«Соловей», розумiти його жанровi особливостi, переказувати змiст поетичного твору;

виховна — виховувати любов i повагу до живих iстот потребу пiклуватися про

них;

розвивальна — розвивати вмiння коментувати власне сприймання образу солов’я,

користуватися довiдковими вiдомостями i зiставляти їх.

Обладнання:

репродукції пейзажних картин, iлюстрацiї iз зображенням солов’я,

магнітофон, запис співу солов’я, тлумачний словник.

Хід уроку

…і на полі жайворонок,

соловейко в гаї

землю, убрану весною,

вранці зустрічають…

Т.Г. Шевченко

І. Органiзацiйний момент. –

Добрий день, гості.

- Добрий день, діти. Сідайте.

- Хто черговий у класі?

- Назвіть, будь ласка, відсутніх на сьогоднішньому уроці? Зараз відкрили підручники,

зошити і продовжимо мандрувати по країні знань.

II. Актуалiзацiя опорних знань.

Слово вчителя. На попередньому уроці ми ознайомились із творчістю

талановитої української письменниці Костянтини Малицької. Письменниці, яка

прожила невсипуще, сповнене любові до свого народу життя. Всю себе присвятила

школі. Тривалий час була вчителькою, директором школи. Можемо впевнено сказати,

що своє серце віддала дітям. Другим після школи її покликанням була дитяча

література. Школа і література в житті письменниці зливаються воєдино. Через

школу прищеплювала молодому поколінню любов до літератури, сама була і творцем

Page 2: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

цієї літератури. Прагнула піднести школу, освіту, збагатити духовний світ дітей і

молоді. І ми з вами зараз маємо можливість продовжити справи Костянтини

Малицької, а саме піднести школу, показуючи свої знання, вміння працювати ну і

звісно, збагачуючи свій духовний світ.

Зараз з’ясуємо, що найбільше вам запам’яталось із життєпису Костянтини

Малицької. (Розповідь учнів).

1. Iндивiдуальне опитування.

1) Повна розповідь про Костянтину Малицьку (за бажанням учнів) 2) Розповідь

напам’ять вірша «Чом? Чом? Чом? Земле моя»

1) Фронтальне опитування .(Інтерактивний метод «Мікрофон»)

На уроці у нас є учень експерт-консультант, який допомагатиме мені, прошу не

забути про виконання своїх обов’язків

1. Назвiть лiтературний псевдонiм Костянтини Малицької.( Лiтературний псевдонiм

Костянтини Малицької – Віра Лебедова, Чайка Дністрова)

2. Ким вона була за фахом? (За фахом вона була вчителькою, директором школи)

З. Чому письменниця була вислана поза межi рiдної землi?( Як член крайового

виконавчого комітету вчительства Галичини К. Малицька підтримала вимоги 116

українських студентів, що в 1907 році оголосили голодування, протестуючи проти

заборони української мови.)

4. Де вiдбувалося заслання? (Навесні 1918 року К. Малицьку заслали в Сибір в

Приангарський край, село Пінчуги)

-А зараз ваше завдання закінчити речення (Метод «Незакінчене речення» поєднуючи

з методом «Мікрофон»)

1) Костянтина Малицька написала багато нових поетичних творів на старі мотиви,

автор поезій, оповідань й сценаріїв, зокрема автор багатьох січових пісень.

2) До найпопулярніших належить дитяча пісня «Чом? Чом? Чом? Земле моя»

3) Вірш «Чом? Чом? Чом? Земле моя» написаний 1904року, коли Малицька

працювала на Буковині вчителькою.

4) Яке значення мав Буковинський край у відродженні пісні «Чом? Чом? Чом? Земле

моя»? (На початку сімдесятих років, завдяки Буковинському ансамблю, його

художньому керівнику А.Кушніренкові та могутньому таланту Дмитра Гнатюка, в

репертуарі якого ця пісня була майже 30 років, пісня народжується вдруге,

Page 3: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

розходиться по Україні. Вона стає народною піснею, бо її полюбив і назвав своєю

увесь народ.

- А хто автор музики? (Автор музики - Денис Січинський)

Проект «Юні артисти». Лірична пауза

На попередньому уроці ми слухали фонозапис виконання цієї пісні, так як на сьогодні

ви вже, я сподіваюся, знаєте слова напам’ять, то, по можливості можемо заспівати цю

пісню. На уроці у нас є творча група «Юні артисти», які, напевне, готові виконати

нам пісню «Чом? Чом? Чом? Земле моя» і так я матиму можливість перевірити і

оцінити більше учнів, за вивчення напам’ять слів вірша-пісні.

(Учні виконують пісню «Чом? Чом? Чом? Земле моя»).

III. Оголошення теми й мотивацiя навчальної дiяльностi.

Творчість цієї письменниці повела нас по стежках рідного краю, навчила не

просто дивитися на природу, а відчувати її красу, її оживлення, її звуки. Допомогла

нам задуматись і водночас дала відповідь на запитання чому так люба нам земля і

чим манить нас її краса.

Хтось із дослідників творчості Костянтини Малицької висловив переконання, що

«якби Віра Лебедова більше нічого не зробила в житті, то цілком досить було б однієї

пісні «Чом? Чом? Чом? Земле моя», щоб її ім’я назавжди увійшло в історію

українського народу». Але ми знаємо, що з- під пера Костянтини Малицької вийшло

багато поезій , віршів-присвят, пейзажних замальовок, віршів релігійної тематики. І

сьогодні ми ознайомимось ще з одним твором, а саме художнім описом, письменниці

«Соловей».

Тема нашого уроку:--------- Мета:--------

Сьогодні ми з вами, хлопчики і дівчатка, продовжимо спостерігати за світом

природи рідної землі.

Спостереження за свiтом природи, любов до всього живого роблять людину

доброю, багатою душею, цiкавою для iнших людей. Не завжди знаходимо можливiсть

послухати спiв солов’я, вдихнути аромат теплої весняної «тихозорої ночі, скупаної в

блідім сяєві місяця», дізнатися про життя неповторної пташки. Маємо сьогодні таку

нагоду на уроці. Неповторною красою і замилуванням для людини є птахи. У вірші

Костянтини Малицької «Чом? Чом? Чом? Земле моя» є такі слова: «чим манить мене

пташні твоєї спів». Які птахи живуть на території України?

Page 4: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

- Який із них найкраще співає.

ІІІ. Організація навчальної діяльності

1. Прослуховування у записі солов’їного співу. Лірична пауза.

А зараз давайте уявимо, що ми знаходимось у ранковому лісі і послухаємо спів

птахів, серед них, для нас найкраще співатиме соловей.

- На цій ліричній нотці перейдемо до художнього опису «Соловей»

2. Виразне читання твору ( робота в групах)

Зараз знайдіть твір «Соловей». Наше завдання виразно прочитати твір. Скласти до

нього цитатний план та виписати тропи цього художнього опису. Що означає скласти

цитатний план?

У нас діють ІV групи. І кожна зараз отримає своє завдання.

І група - творча отримує завдання ускладнене. Читає твір і робить літературознавчий

аналіз твору, знаходить тропи в описі, а саме метафори, порівняння, епітети за

схемою. Прошу учнів до дошки

ІІ група читає три перших абзаци, від слів «Годі й уявити…» закінчуючи словами

«щоби противника закричати»

ІІІ група читає від слів «На спів і музику соловей…» закінчуючи словами «кажуть,

що сльота настане…»

ІV група читає від слів «Соловей дуже необережний…» закінчуючи словами

«африканського підсоння»

3) Словникова робота

- У тексті є невідомі слова, це: легіт - вітерець, квилити - жалібно кричати,

чоловік – тут людина. Уважно виразно читаємо текст записуємо назву своїх

Тропи художнього опису «Соловей»

Метафори: Епітети:Порівняння:

Page 5: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

частин цитатами, тобто словами з тексту. У кожній групі є читець, секретар,

доповідач і кожен має свої обов’язки. Починаємо читати.

4) Робота з текстом.

- Чи сподобався вам твір Костянтини Малицької?

- Про кого у ньому розповідається?

- Коли соловейко починає співати?

- Де і в який час доби йому співається краще?

- Що говориться у творі про висиджування потомства? Як самичка захищає своїх

дітей?

- Чи співає соловей у неволі? Якою є його пісня? Як про це говориться у тексті?

- Яким на, вашу думку, є авторське ставлення до образу? Обґрунтуйте своє

ставлення посилаючись на текст.

5) Соловей в Україні є улюбленою пташкою, його вважали Божою, святою пташкою.

Соловейки, як зозулі й горлички, приносять весну в гаї та ліси. Цілими родинами

виходили увечері до саду, щоб тільки послухати соловейка – співця добра й кохання,

а ще він є символом волі. У народних піснях його часто називають «вільною

пташкою». Я сподіваюся ви чули пісні, особливо народні, про кохання, де оспівується

соловейко. Давайте згадаємо їх.

- Я знаю пісню (діти називають пісні)

- Дуже гарна пісенька, де соловей виступає порадником, навіювачем настрою

закоханих. Пісень про соловейка є дуже багато. Ще є популярна пісня у наших

краях під назвою «Ой у вишневому садочку» (приспівують «Юні артисти»)

- Як бачимо, самі згадки про народну пісню та солов’я нас зразу спонукають до

співу. І це недивно, адже ми, українці, співучий народ, і недаремно навіть нашу

мову називають солов’їною. Спів солов’я чарував і чарує кожну людину. Його

у своїх творах зображувало багато письменників. У Шевченка, співця

українського слова читаємо: «Затихло все, тільки дівчата та соловейко не

затих», «…защебетав соловейко – пішла луна гаєм», зображували соловейка і

інші поети та письменники. У усній народній творчості соловейко зображений у

загадках: «Маленький, сіренький по гаях літає, уночі співає», у народних

прикметах, наприклад: «Соловейко затьохкав – вода почала спадати», «Соловей

Page 6: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

всю ніч співає – перед погожим днем», «Соловей тоді починає співати, як

нап’ється роси з березового листя»

А які твори про солов’я читали ви?

- Про солов’їв написано багато казок, оповідань, легенд. (Діти називають твори,

які знають)

- Це дуже добре, якщо залишиться у нас час, послухаємо їх.

6) Науково- пошукове завдання.

Знайдіть у тлумачному словнику статтю про солов’я. Прочитайте її.

- В універсальному словнику української мови читаємо: «Соловей. Маленький

перелітній корисний птах родини горобиних, з сірим оперенням, самець якого

чудово співає, особливо в період гніздування».

У словниковій статті подано науковий опис пташки, а твір Костянтини Малицької –

це художній опис. Відмінність між цими описами можна передати таблицею.

Основна

функцiя

Загальнi

особливостi

Лексичнi та граматичні

особливостi

Науковий опис Повiдомляє

основнi

вiдомостi про

птаха.

Логiчнiсть,

точнiсть, чiткість,

послiдовнiсть

викладу.

Професiйна лексика,

емоцiйно-нейтральнi

слова, розповiднi речення.

Художній опис Малює живу

картину; зоб-

ражуючи

пташку,

передає певнi

почутгя,

емоцiї.

Художня

образнiсть,

виразнiсть,

емоцiйнiсть.

Слова з переносним

значенням, пестливi слова,

художнi засоби (епiтети,

порiвняння, метафори),

окличнi речення.

- А зараз візьміть свої словники і запишемо, що називається художнім описом.

Художнiй опис — це рiзновид художнiх творiв. Це опис, у якому використано

художнi засоби: епiтети, порiвняння, метафори. Через художнiй опис можно

висловити своє ставлення до зображуваного, якiсь провiднi думки.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

Page 7: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

Твір Костянтини Малицької має важливе виховне значення. Адже соловей у ньому -

це не просто пташка.

- Коли я читала твір, мені здавалось, що я читаю не про пташку, а про людину,

він зображений…

- Так це – втілення творчої особистості, її гідної поведінки, максимальної

самореалізації. А ще - це живий символ України та її обдарованого, співучого

народу. Образ цього скромного «артиста» нагадує національний характер

українця. Давайте простежимо. Якими рисами наділений соловей у творі?

Page 8: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

скромність

довірливість

артистизм

тонке відчуття

музики

волелюбність

культ материнства

культ родини

Page 9: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

Якщо згадати національний характер українця, я маю на увазі справжню

виховану людину, адже сама назва національності не відображає

характер, то всі ці риси притаманні нашому національному характеру,

отже, образ соловейка у символічний.

V. Підсумок уроку

Продовжити речення записані на дошці.

І група. Цей урок навчив мене… (не просто любити природу,

спостерігати за нею, а чути її, відчувати себе частинкою природи, я

дізналася дуже багато про солов’я, зрозуміла, що він, як людина, тільки

не вміє розмовляти, але зате має свою мову. Після цього уроку я з

нетерпінням чекатиму приходу весни, а особливо чекатиму соловейка та

його спів. Вслухатимусь і у спів інших птахів і буду спостерігати за їх

поведінкою).

ІІ група. Щоб соловейків величавий спів розливався потрібно…

ІІІ група. Кожний щирий друг живої природи повинен…

ІV група. Народ наш сердечно любить солов’я і багатьох …

- Що найбільше вам сподобалось на уроці?

- Що нового ви дізналися?

- Чим збагатилися?

Гра «Чарівне люстерко»

Поговорити з тим, кого бачиш у дзеркалі, яку пораду можеш дати йому.

Порадь, що треба змінити в собі.

VІ. Оцінювання знань і вмінь учнів. Робота з картками самооцінки.

Учні отримують картки, для самооцінки.

1. Оцінювання розповіді вірша напам’ять.

2. Самооцінка роботи груп.

3. Оцінювання знань і вмінь учнів.

VІІ. Домашнє завдання

1. Виразно читати і розповідати художній опис «Соловей».

2. Вивчити напам’ять термін «художній опис»

Page 10: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

3. Підготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу

вроду».

4. Учням, які не розповідали сьогодні вірш напам’ять повторити і

підготуватись до розповіді на наступний урок.

Закінчився наш урок, але подорож у світ краси, спостереження за

природою, птахами-артистами продовжується. Всі ми з нетерпінням

чекатимемо гарного весняного сонечка і будемо прислухатись до голосів

птахів, щоб дізнатися, які вже повернулись з теплих країв. І нехай вам,

діти, завжди зустрічаються відважні спостерігачі і борці за красу нашої

землі.

Page 11: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

скромністьдовірливістьартистизм тонке відчуття музикиволелюбність

Page 12: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

культ материнства культ родини Широківська ЗОШ І-ІІ ступенів.

Українська літератураТип уроку: комбінований з використанням інтерактивних технологій навчання

Костянтина Малицька «Соловей» — художня оповiдь про пташку. Образ солов’я як втiлення творчої особистостi. Художнiй опис 5 – ий клас

Page 13: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

Вчитель - Роман Марія Юріївна 2009 рік

Костянтина Малицька Вона прожила невсипуще, сповне-не любові до свого народу життя.

Page 14: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»

Всю себе присвятила школі. Тривалий час була вчитель-кою, директоромшколи. Своє серце віддала дітям.

Page 15: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»
Page 16: Темаshyroke-zosh.uz.sch.in.ua/Files/downloads... · Web viewПідготувати усний міні-опис на тему «Люби природу, як дівочу вроду»