srpski jezik 6.razred priprema za čas

7
П Р И П Р Е М А НАСТАВНИКА ЗА ЧАС Школа: ОШ,,Стефан Немања“ Ниш Име и презиме наставника:Тијана Ранђеловић Предмет:_српски језик Разред: шести одељење: прво Тип часа: *обрада новог градива, *понављање и утврђивање градива Методе: * монолошке * дијалошке * рад са уџбеником * рад на тексту * илустративно-демонстративне Облици рада: *фронтални, *индивидуални, *групни рад, *рад у пару Коришћене ИКТ (информационо комуникационе технологије): Јoomag, Битстрипс, Facebook, Twiter Наставна област: књижевност Наставна јединица: ,,Мој дека је био трешња“(одломак), Анђела Нанети Циљ часа: *анализа одломка романа, *тема и идеја, *ликови; *афирмација љубави у породици и добре комуникације између деце и одраслих, *развијање језичког стваралаштва Наставна средства: *вербална, *текстуална, *аудио-визуелна, * помоћно-техничка (читанка за 6.разред, радни листићи, мултимедијална учионица) Корелација: *информатика и рачунарство, *музичка култура, *ликовна култура, *грађанско васпитање Предвиђено време: *два школска часа

Upload: tijana-randjelovic

Post on 09-Jun-2015

1.746 views

Category:

Education


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Srpski jezik 6.razred   priprema za čas

П Р И П Р Е М АНАСТАВНИКА ЗА ЧАС

Школа: ОШ,,Стефан Немања“ НишИме и презиме наставника:Тијана Ранђеловић Предмет:_српски језик Разред: шести одељење: прво

Тип часа: *обрада новог градива, *понављање и утврђивање градива Методе: * монолошке * дијалошке * рад са уџбеником * рад на тексту * илустративно-демонстративне

Облици рада: *фронтални, *индивидуални, *групни рад, *рад у паруКоришћене ИКТ (информационо комуникационе технологије): Јoomag, Битстрипс, Facebook, Twiter Наставна област: књижевностНаставна јединица: ,,Мој дека је био трешња“(одломак), Анђела Нанети

Циљ часа: *анализа одломка романа, *тема и идеја, *ликови;

*афирмација љубави у породици и добре комуникације између деце и одраслих, *развијање језичког стваралаштва

Наставна средства: *вербална, *текстуална, *аудио-визуелна, * помоћно-техничка (читанка за 6.разред, радни листићи, мултимедијална учионица)Корелација: *информатика и рачунарство, *музичка култура, *ликовна култура,

*грађанско васпитањеПредвиђено време: *два школска часа

Час је замишљен као спој традиционалне анализе књижевног текста и примене савремених ИКТ средстава. Примена ових средстава у настави чини час занимљивијим, креативнијим и оригиналним. Ученицима се на занимљив начин пружа могућност да потпуно учествују у раду и усвајању знања путем савремених технологија. Уприпремању, обликовању и реализацији часа упутребљена су знања и вештине стечене на семинару : Школа будућности : E-алати у настави (семинар је званично одобрен и налази се у каталогу ЗУОВ-а за шkолску 2013/14. годину под бројем 286).

Page 2: Srpski jezik 6.razred   priprema za čas

ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА1.час

УВОДНИ ДЕОФаза часа Активност ученика Облик рада Наставна средства Циљ

мотивација: Ученици прате презентацију и учествују у разговору

фронтални Електронска табла и Јoomag презентација

Ученици се упознају са темом романа и писцем као и могућношћу коришћења Јoomag презентацијеинформација: Ученици сазнају о којем

роману је реч и шта је то Јoomag презентација

Фронталнииндивидуални

Ученицима најављујем тему часа, одломак из романа Анђеле Нанети ,,Мој дека је био трешња“.Овај роман ученицима укратко представљам преко електронске табле. Препорука романа урађена је преко сервиса Јoomag.

Осим занимљивог представљања романа, занимљивих детаља о писцу, Јoomag презентација у облику краћег магазина, има за циљ да ученике подстакне да прочитају роман и да на часовима информатике науче коришћење овог програма.

http://www.joomag.com/magazine/mag/0701153001392834746 Трајање:

10 минута

ГЛАВНИ ДЕО:Фаза часа Активност ученика Облик рада Наставна средства Циљ

обрада: Слушају одломак и прате;Одговарају на питања, учествују у анализи, препознају форме приповедања, књ.род и врсту

Фронталнииндивидуални

ЧитанкеСвеске

Ученици знају да препознају задате књижевно теоријске појмове;Уз помоћ наставника анализирају одломак, издвајају особине ликова, начин приповедања, поруку.

дискусија: Препознају особине ликова, родбинске односе у породици дечака Тонина, атмосферу, одрестање дечака и однос према родитељима

фронтални

Опис рада:

Читам одломак, а затим започињем разговор о тексту.

Питања за анализу: Како се према Тонину понашају родитељи његовог оца? Како се према Тонину понашају родитељи његове мајке? Шта мислите, зашто Тонино није волео да иде у вртић? Како је у тексту описан пас Флопи?Шта је Тонино осећао према њему? Зашто? Зашто је дечак више волео мамине родитеље од татиних? Како је то

Page 3: Srpski jezik 6.razred   priprema za čas

могуће? Од чега то зависи?Подвуците мајчине речи које се односе на мужевљеве родитеље и оно што је рекла о својим родитељима. Шта закључујете?Да ли се Отавијано радовао када му се родила ћерка? Пронађите делове текста у којима се види та његова радост...Ученици одређују књижевни род и књижевну врсту.Истичемо форме приповедања у тексту.Разговор о ликовима и њиховим особинама.

Трајање:

30 минута

ЗАВРШНИ ДЕО:Фаза часа Активност ученика Облик рада Наставна средства Циљ

генерализација: Рад у пару, опис главног лика Рад у пару свеске Ученици препознају какав је однос Тонина и његове породице, зашто је често усамљен и шта је важно за квалитетно одрастање детета.

евалуација: Разумевање дечаковог детињства и начина одрастања

Опис рада:

Подељени у парове из клупа ученици добијају задатак да напишу по једну реченицу којом ће објаснити да ли и зашто им се допао лик дечака Тонина.Читање и коментарисање. Подсећање да су пажња и љубав коју дете добија од породице најважније за његово одрастање и сазревање.

Домаћи задатак – илустровање дечака Тонина онако како га замишљају Трајање:

5 минута

ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА2.час

УВОДНИ ДЕОФаза часа Активност ученика Облик рада Наставна средства Циљ

мотивација: Подсећање на роман фронтални Читанке Кратко подсећање о чему се говори у роману, ко је главни јунакинформација: Роман за децу који говори о

одрастању једног дечака и односу са породицом

Разговор о роману за децу који смо обрађивали на претходном часу.Зашто би препоручили роман на основу прочитаног одломка.

Подсећање на анализирани одломак.Разговор о главном јунаку и његовом одрастању.

Трајање:

5минута

Page 4: Srpski jezik 6.razred   priprema za čas

ГЛАВНИ ДЕО:Фаза часа Активност ученика Облик рада Наставна средства Циљ

обрада: Сазнају шта је стрип и програм Битстрипс.

фронтални Електронска таблаБитстрипс програмБлок папири, фломастери

Ученици сазнају шта је стрип и да осим што има забавну улогу има и уметничку вредност а често осликава неко књ.делодискусија: На основу одломка ученици

цртају и пишу свој стрипГрупни рад

Опис рада:Ученици показују илустрације дечака Тонина које су урадили код куће.Објашњавам ученицима да када читамо неко дело свако од нас другачије замишља ликове па су зато и њихове илустрације различите.Објашњавам шта је стрип – спој ликовне, драмске и књижевне уметности, а у данашње време заступљен и у електронској форми.Показујем им преко електронске табле стрип који је урађен према детаљима из одломка који смо читали. Стрип је

урађен преко програма Битстрипс.

http://www.bitstripsforschools.com/comics/3PFXH/ (у прилогу)

Подсећам ученике да могу користити овај начин израде стрипа на рачунару преко овог програма или апликације која је доступна на друштвеним мрежама.

Ученицима преко плејера пуштам музику/звук из природе и делим их у пет група.Читам краћи одломак из романа – разговор дечака Тонина и његовог деде са села о томе како трешња уме да прича.

Свака група добија задатак да нацрта и осмисли краћи текст у облику стрипа на основу прочитаног одломка.

Трајање:

35 минута

ЗАВРШНИ ДЕО:Фаза часа Активност ученика Облик рада Наставна средства Циљ

генерализација: Представљање сажетка прочитаног, најважнијих детаља кроз стрип, дискусија о урађеном

фронтални

Радови ученика

Ученици знају да препознају важне појединости у делу, знају шта је сажетак и истицање главних особина ликова са мање речи и путем илустрације

евалуација: Индивидуални радови ученика

индивидуални Ученици се подстичу да самостално раде у савременим апликацијама и програмима који им омогућавају да се креативно изразе и ураде своје домаће и истраживачке задатке на савремен електронски начин.

Радове лепимо на зид.Галеријска шетња и коментарисање урађеног.

Подсећање да код куће или на часу информатике могу да направе електронски стрип који могу да поделе на друштвеној мрежи.

Трајање:5 минута

Page 5: Srpski jezik 6.razred   priprema za čas

ПРИЛОГ – СТРИП