stimulare cognitiva

5
Școala Gimnazială Specială “C. Păunescu” Iași Clasa a II-a C An școlar 2012/2013 PROIECT DIDACTIC Data: 15.05.2013 Clasa: a II-a C Profesor educator: Grădinaru Petronela Aria curriculară: Terapie complexă și integrată Disciplina: Stimulare cognitivă Subiectul: „Ce de forme și culori!” Tipul de activitate: Consolidare Scop didactic: consolidarea cunoștințelor privind recunoașterea , denumirea și utilizarea formei geometrice prin joc. Obiective operationale: O1- să recunoască figurile geometrice (pătrat, triunghi, cerc, dreptunghi); O2- Să asocieze obiectele din mediul înconjurător cu formele geometrice învăţate; O3- să sorteze obiecte date după criterii diverse: formă, culoare; O4- să formeze mulțimi de figuri geometrice după criterii stabilite; O5- să asocieze o grupa de figuri geometrice cu numărul corespunzator; O6- să participe cu interes și curiozitate la lecție; O7- să aprecieze obiectiv lucrările efectuate de colegi;

Upload: elena-munteanu

Post on 09-Nov-2015

7 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

sc

TRANSCRIPT

Liceul Moldova pentru deficienti de vedere

coala Gimnazial Special C. Punescu Iai

Clasa a II-a C An colar 2012/2013

PROIECT DIDACTIC

Data: 15.05.2013Clasa: a II-a CProfesor educator: Grdinaru PetronelaAria curricular: Terapie complex i integratDisciplina: Stimulare cognitivSubiectul: Ce de forme i culori!

Tipul de activitate: Consolidare

Scop didactic: consolidarea cunotinelor privind recunoaterea , denumirea i utilizarea formei geometrice prin joc.Obiective operationale:O1- s recunoasc figurile geometrice (ptrat, triunghi, cerc, dreptunghi); O2- S asocieze obiectele din mediul nconjurtor cu formele geometrice nvate;O3- s sorteze obiecte date dup criterii diverse: form, culoare;

O4- s formeze mulimi de figuri geometrice dup criterii stabilite;O5- s asocieze o grupa de figuri geometrice cu numrul corespunzator;O6- s participe cu interes i curiozitate la lecie;

O7- s aprecieze obiectiv lucrrile efectuate de colegi;

Metode i procedee: conversaia,explicaia,exerciiul, povestirea, observaia, jocul didactic;Materiale didactice: creioane colorate, jetoane cu figuri geometrice, foi A4, lipici, a colorat, foarfece, hrtie glasse, lucrare demonstrativ, calculator;Bibliografie:

,.Lupu C., Svulescu D., Lupu I., Aritmetic Teorie. Probleme. Metode de rezolvare, Ed. Egal, Bacu, 2002.

Crjan F., Begu C., Metodica predrii-nvrii matematicii la ciclul primar, Ed. Paralela 45, Braov, 2007.

Svulescu D., Lupu C. i colaboratorii, Metodica predrii-nvrii matematicii la ciclul primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2006.

Desfurarea lecieiSecventele lecieiObiective

operaionaleConinut

instructiv-educativMetode

si procedeeEvaluare

1. Moment

organizatoric

2.Captarea atentiei

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

4.Desfasura-

rea propriu-zisa a activitatii4.

Desfasurarea propriu-zisa a activitatii

6.Incheierea activitatii

O1 O3

O6 O2

O6

O1

O6

O4 O5

O6

Pregatirea materialelor didactice si asigurarea climatului psihopedagogic necesar bunei desfasurari a lectiei.

Se va purta o discutie cu elevii in scopul stimularii atentiei si motivatiei: Mutulica este foarte suprat pentru c nu cunoate figurile geometrice. M-a rugat s-l aduc la voi la coal ca s-l ajutai.- Ce zicei, vrei s-l ajutai voi s nvee figurile geometrice? Profesorul educator anunta titlul activitatii: Ce de forme i culori! si le precizeaza faptul ca vor participa la o activitate cu mai multe jocuri, care le vor testa cunostintele despre figurile geometrice.Profesorul propune primul joc:

Aeaz-m la csua mea!. Fiecare elev primeste cate un plic cu figuri geometrice de diverse culori pe care trebuie sa le suprapuna peste figurile geometrice asemanatoare de pe fisa ,,Clovnii(Anexa1). Fisele vor fi expuse pe tabla si fiecare elev va preciza, pe rand, culoarea si forma figurilor geometrice lipite pe fisa. Astfel, se va face legatura cu urmatorul joc: Trei prieteni.

Profesorul prezinta povestea celor trei prieteni:Cerculet;Patratelsi Triunghi,trei baieti care cauta sa vada in jurul lor obiecte care sa le semene. Elevii ii vor ajuta, sortand jetoane corespunzatoare formei prezentate pe fise ( Anexa 2).Urmatorul joc este:In tara figurilor geometrice.Profesorul explica regulile jocului: pe suport muzical elevii vor dansa prin Tara figurilor geometrice, iar cand muzica este oprita si este afisat un jeton cu o figura geometrica, elevii vor alerga la casuta acelei figuri geometrice.Jocul se desfasoara pana cand toti elevii gasesc casutele figurilor geometrice.Propun elevilor urmtoarea activita-te: Case de vnzare. Elevii se vor grupa cte 2- 3. Vor avea ca sarcin s-i ajute bunica s vnd o cas. Vor trebui s completeze anunul de vnzare cu numrul de figuri geome-

trice corespunztor (Anexa 3). Se analizeaz rspunsurile elevilor.

Se fac aprecieri globale asupra modului de desfasurare al activitatii si de participare al elevilor.Conversatia

ConversatiaConversatiaConversatia

Explicatia

Exercitiul

Joc didactic

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Joc didactic

PovestireaConversatia

Explicatia

Exercitiul

Joc didactic

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Joc didacticConversatia

Explicatia

Exercitiul

Conversatia

ExplicatiaConversatia

ExplicatiaSe evalueaza individual capacitatea de a asocia figurile geometrice asemanatoare.Se evalueaza capacitatea de a asocia obiectele din mediul inconjurator cu formele geometrice nvateSe evalueaza capacitatea de recunoastere a formelor geometrice nvate si viteza de reactie la vederea unei figuri geometrice cunoscute.Se evalueaza capacitatea de a asocia figurile geometrice cu numarul corespunzator.Aprecieri verbale