tema 2.1
DESCRIPTION
Ed antreprenorialaTRANSCRIPT
![Page 1: Tema 2.1](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022062519/563db8ea550346aa9a982b36/html5/thumbnails/1.jpg)
PROIECT DE LECȚIE
Date generale:
Unitatea școlară: Liceul Tehnologic GRIGORE MOISIL DevaProfesor: SIMINA MariusClasa: a X-aDisciplina: Educație antreprenorialăTimp: 50 min
Întrucât PROGRAMA ŞCOLARĂ PENTRU CLASA A X-A - Aprobată prin ordin al ministrului Nr. 4598 /
31.08.2004 nu abordează distinct Creativitatea ca trăsătură esențială a antreprenorilor voi adapta această tematică unei lecții suplimentare la unitatea de conținut Calități şi competențe ale întreprinzătorului de succes care poate forma următoarele competențe:
COMPETENȚE GENERALE:
Utilizarea conceptelor specifice educației antreprenoriale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi de explicare a unor fapte, evenimente, procese din viața reală
COMPETENȚE SPECIFICE:
2.1. Exemplificarea unor calități ale întreprinzătorului de succes
Lecția este fundamentată pe demersurile didactico-pedagogice ce răspund la cele 5 întrebări din tabelului de mai jos:
Spre ce tind? Scopul Însuşirea de către elevi a unor cunoştințe noi din domeniul antreprenoriatului care să-i ajute să-şi dezvolte creativitatea.
Competențe specifice derivate/Obiectivele lecției
Plecând de la premisa că toți elevii au un potențial creativ la finalul lecției, elevii vor avea capacitatea să:- înțeleagă conceptul de Creativitate în mediul de afaceri,- inoveze, dezvoltând mici afaceri;- identifice o oportunitate de afacere,
Ce voi face? Conținuturi Unitatea de învățare : Managementul resurselor personale. Titlul lecției: Creativitatea - trăsătură esențială a antreprenorilor.Tipul lectiei: mixtă, preponderent aplicativă.
Cu ce voi face? Managementul resurselor
Spațiul: sala de clasă – efectiv 24 de elevi- Resurse materiale: laptop, videoproiector, suport
de curs, materiale didactice (plicuri cu hartii de valoare)
- O prezentare PPT Şomerul- Fisă de lucru,
Resurse procedurale: expunerea, conversația,
![Page 2: Tema 2.1](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022062519/563db8ea550346aa9a982b36/html5/thumbnails/2.jpg)
dezbaterea, învățarea prin cooperare.
Cum voi face? Activități de învățareCadrul ERR
Evocare: 7 min - prezență, grupare în 6 grupe a câte 4,5 elevi:- se captează atenția proiectând un filmuleț despre Ce înseamnă să fi creativ? https://www.youtube.com/watch?v=po64aWRXeK0- se reactualizează cunoştințe dobândite anterior prin întrebări legate de tema lecției precedente;- se prezintă obiectivele noii lecții, Realizarea sensului: 35 minPrin întrebări frontale se realizează reactualizarea cunoştințelor privind : trăsăturile specifice întreprinzătorilor,
Se defineşte creativitatea. Se pun întrebări elevilor despre creativitate:- În ce domenii este întâlnită? - Ce credeţi, care este mai importantă: personalitatea celui care creează, procesul de creaţie sau produsul realizat ?- Oamenii se nasc creativi sau această trăsătură se dobândește ulterior datorită educaţiei?
Se prezintă, detaliind foarte puțin, tipurile de creativitate specifice antreprenoriatului:
1. Creativitatea productivă: este orientată spre obținerea unor noi produse; presupune o modalitate originală de combinare a unor factori psihici individuali, imprimând personalității, o notă distinctă.
2. Creativitatea inventivă: invenții şi descoperiri; flexibilitate în perceperea de relații noi.
3. Creativitatea inovatoare : modificarea fundamentală a principiilor care stau la baza unei arte sau ştiințe, fapt ce permite trecerea la transformare.
Se derulează o PPT - ŞOMERUL unde se prezintă într-o manieră amuzantă o pățanie a unui individ care nu era pus la punct cu tehnologie modernă de comunicare fiind refuzat din acest motiv la ocuparea unui post. Această întâmplare îi stimulează creativitatea antreprenorială iar în 5 ani devine multimilionar. (PPT anexat)
Plecând de la pilda Şomerului din prezentarea PPT grupele de elevi vor primi următoarea sarcină de lucru: Fiecărui grup de elevi i se da 50 de lei. Aceştia trebuie să folosească banii în aşa fel încît să-i multiplice într-un timp foarte scurt.9Vezi fişa de lucru.
![Page 3: Tema 2.1](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022062519/563db8ea550346aa9a982b36/html5/thumbnails/3.jpg)
Reflecția/Realizarea feed-back-ului:6 min- se face prin prezentarea rezultatelor la care au ajuns cele 6 grupe,- grupurile îşi evaluează reciproc rezultatele la care au ajuns,- se prezintă importanța creativității şi avantajele celor care stimulează această calitate primordială a unui antreprenori.
Cât s-a realizat? Evaluare 2 min- este recompensat cu punte marginale toți componenții grupului de elevi cu cea mai bună soluție creativă la sarcina de lucru şi cu profitul cel mai mare.
![Page 4: Tema 2.1](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022062519/563db8ea550346aa9a982b36/html5/thumbnails/4.jpg)
Anexă plan de lecție
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
![Page 5: Tema 2.1](https://reader036.vdocuments.pub/reader036/viewer/2022062519/563db8ea550346aa9a982b36/html5/thumbnails/5.jpg)
16.
17.
18.
19.
20.
Fișă de lucru pentru toate grupele de elevi
Fiecare grupă va primi un plic cu o hârtie de valoare cu echivalentul a 50 de lei.
Plecând de la pilda Şomerului din prezentarea PPT, grupele de elevi vor primi următoarea sarcină de lucru:
Utilizați suma de bani din plic, ca și capital inițíal, pentru derularea unor afaceri “blitz” (rapide) în așa fel încât să-i multiplicați într-un interval de timp de 2 ore.
Note: Se va recurge doar la activități economice decente şi licite.
Va câştiga echipa care va reuşi să aibă cel mai mare profit.