travelling in ancient times

59
ეეეეეეე, ეეეეეეეეეეეე, ეეეეეეეეეე ეეეეეეეეეე ეეეე `მმმმმმმმმმ მმმმმმმ მმმმმმმ”

Upload: zukako53

Post on 14-Jun-2015

1.249 views

Category:

Education


12 download

DESCRIPTION

Ancient Times is composed of Regions, listed below, each of which consists of several more specialized groups within each Regional category. A variety of resources are available for the student of ancient history to pursue his or her interests. Registered members may post and become active in the various regions and groups. As always, membership at Ancient Times is free.

TRANSCRIPT

Page 1: Travelling in ancient times

ეგვიპტე, შუამდინარეთი, საქართველო

გაკვეთილის თემა

`მოგზაურობა ანტიკურ ეპოქაში”

Page 2: Travelling in ancient times

სწავლების საფეხური დაწყებითი VI კლასი

ინტეგრირებული საგნები

ისტორია – მარინა ლომთაძეგეოგრაფია - ისტ-ი ზურაბ მუშკუდიანი

ქართული ენა- ნაირა ჯანელიძე-სულაკაძე

Page 3: Travelling in ancient times

გაკვეთილის მიზანი

მოსწავლეები გაიცნობიერებენ ცივილიზაციის ცნების არსს

დაახასიათებენ ისტორიულ-გეოგრაფიულ წარსულს

გაეცნობიან ძველ ეგვიპტურ, შუმერულ და ქართულ დამწერლობას, მეცნიერების, განათლებისა და ლიტერატურის მიღწევებს

იმსჯელებენ ძველი და თანამედროვე სკოლის პრობლემებზე

Page 4: Travelling in ancient times
Page 5: Travelling in ancient times
Page 6: Travelling in ancient times
Page 7: Travelling in ancient times
Page 8: Travelling in ancient times
Page 9: Travelling in ancient times
Page 10: Travelling in ancient times

ნილოსისდელტა

Page 11: Travelling in ancient times

აქტივობა

Page 12: Travelling in ancient times
Page 13: Travelling in ancient times
Page 14: Travelling in ancient times
Page 15: Travelling in ancient times
Page 16: Travelling in ancient times
Page 17: Travelling in ancient times

ანტიკური

ეპოქა

აზრობრივი რუკა

Page 18: Travelling in ancient times
Page 19: Travelling in ancient times
Page 20: Travelling in ancient times
Page 21: Travelling in ancient times

რა

Page 22: Travelling in ancient times

ოსირისი

Page 23: Travelling in ancient times

ისიდა

Page 24: Travelling in ancient times

ატონი

Page 25: Travelling in ancient times
Page 26: Travelling in ancient times
Page 27: Travelling in ancient times
Page 28: Travelling in ancient times
Page 29: Travelling in ancient times
Page 30: Travelling in ancient times

ეგვიპტური პირამიდები

Page 31: Travelling in ancient times
Page 32: Travelling in ancient times
Page 33: Travelling in ancient times
Page 34: Travelling in ancient times
Page 35: Travelling in ancient times
Page 36: Travelling in ancient times

The Pyramid of Meydum The Bent Pyramid

The Great Pyramids of GizaThe Great Pyramids of Giza

Page 37: Travelling in ancient times
Page 38: Travelling in ancient times
Page 39: Travelling in ancient times
Page 40: Travelling in ancient times

Amenhotep IV (c. 1362-1347 B.C.) introduced the worship of Aton, god of the sun disk, as the chief god and pursued his worship with enthusiasm. Changing his own name to Akhenaten (“It is well with Aton”), the pharaoh closed the temples of other gods and especially endeavored to lessen the power of Amon-Re and his priesthood at Thebes.

Page 41: Travelling in ancient times
Page 42: Travelling in ancient times
Page 43: Travelling in ancient times

აქტივობა

Page 44: Travelling in ancient times

მოდით გავეცნოთ როგორი იყო სწავლების წესი ეგვიპტის ერთ-ერთ სკოლაში

`ქალაქის ცენტრში სკოლაში უჩვეულოდ მკაცრი მოხუცი მასწავლებელი მოსწავლეებს ეუბნებოდა”: ბეჯითად ისწავლე, ევედრე თოტს(სიბძრნის და ცოდნის ღმერთს), რომ გაგანათლოს, სიბრძნის თესლი ჩაგიდოს მაგ ჩერჩეტ თავში”, ხოლო როცა მოსწავლე ცუდად პასუხობდა გაკვეთილს ზურგზე ჯოხს ურტყამდა და ყვიროდა: `ბიჭს ყურები ზურგზე აქვს~. სწავლების პირველი ორი წელი ძალ მძიმე იყო ბიჭუნასათვის მან ვერ შეითვისა წერის ხელოვნება, რის გამო მასწავლებელი ყოველდღე სცემდა, მესამე და მეოთხე წელი უფრო იღბლიანი გამოდგა. ბიჭმა როგორც იქნა ისწავლა იეროგლიფები. Mმე-5 წელს ბიჭი სწრაფ წერაზე იეროგლიფების შემოკლებით წერის ხელოვნებაზე გადავიდა. მას სწავლის პირველი წლები მტანჯველ სიზმრად ეჩვენებოდა.

ისურვებდით ასეთ სკოლაში სწავლას?რატომ ?

Page 45: Travelling in ancient times

ოთხი შესაძლო ვარიანტიდან აირჩიე ერთი სწორი პასუხი

ა. ეგვიპტელებმა პირველი პირამიდა ფარონ ჯოსერს აუგეს

ბ. ხეოფსის პირამიდა ქრისტე შობამდე 20 საუკუნეში აშენდა

გ. დიდი სფინქსი ჯოსერის პირამის მახლობლადაა

დ. ჩვენამდე გაუძარცვავად ხეოფსის პირამიდამ მოაღწია

Page 46: Travelling in ancient times

2. ა. ეგვიპტე განსაკუთრებით მენესის დროს გაძლიერდა ბ. ეგვიპტის დამოუკიდებელმა სახელმწიფომ არსებობა ქრისტესშობამდე 625 წელს შეწყვიტაგ. ებრაელთა ტომები ქრისტეს შობამდე მე-17 საუკუნეში პალესტინიდან იუდიაში გადაინაცვლად. ღმერთმა ზნეობრივი ცხოვრების 10 მცნება მოსეს მისცა

Page 47: Travelling in ancient times

ჩასვით სწორი პასუხი 1.ეგვიპტური იეროგლიფების გაშიფვრა მოახერხა ფრანგმა მეცნიერმა ეგვიპტელთა2. შამპოლიონმა ამოიკითხა ეგვიპტის დედოფლის

სახელი3. ეგვიპტეში უმაღლეს სკოლებს უწოდებდნენ

4. Eგვიპტელებმა შექმნეს ლოცვებისა და ჰიმნების უძველესი კრებული 5.ეგვიპტეში შეიქმნა საერო ლიტერატურის ნაწარმოებები

კლეპოატრა, შამპოლიონი, `ცხოვრების სახლი”, `პირამიდების ტექსები”, `ამბავი სინუჰეტის შესახებ~,

`დარიგების კრებული~, `არფისტის სიმღერები~

Page 48: Travelling in ancient times

უპასუხეთ კითხვებს კი/არა

1. ა. ძველი ეგვიპტელები თემებად ანუ ნომებად იყოფოდნენბ. ეგვიპტელებს ყველაზე დიდ სიძნელეებს ნილოსი უქმნიდა გ. ძველი ეგვიპტელების რწმენით ოსირისი სააქაოს მართავდად. ისიდა ნაყოფიერების და დედობრივი სიყვარულის ქალღმერთი იყო

Page 49: Travelling in ancient times

2. ა. ისიდა ოსირისის მეუღლე იყო

ბ. Eგვიპტელებმა სპილენძის და ბრინჯაოს იარაღები ქრისტეს შობამდე მე-3 ათასწლეულიდან გამოიყენეს

გ. ეგვიპტის ორი სამეფო მენესმა გააერთიანა

დ. ეგვიპტის დედაქალაქი მემფისი მენესმა დაარსა

Page 50: Travelling in ancient times

• ყურადღებით წაიკითხე დოკუმენტი, ჩამოაყალიბე შენი მოსაზრებები წარმოდგენილი ფაქტების მიმართ

• `არ ენდო ღარიბებს, ღარიბი ყველაზე საშიში მტერია; მეფე ძლევამოსილია დიდებულებით, ადიდე შენი დიდებულები, დააწინაურე შენი მეომრები დააჯილდოვე ისინი სიმდიდრით, მიწით და მონებით”

• 1. როგორია ფარაონის დამოკიდებულება ღარიბების მიმართ

• 2. დიდებულების მიმართ• 3. რით ცდილობს ფარაიონი ერთგულების მოპოვებას

Page 51: Travelling in ancient times

აქტივობა

Page 52: Travelling in ancient times
Page 53: Travelling in ancient times
Page 54: Travelling in ancient times
Page 55: Travelling in ancient times
Page 56: Travelling in ancient times
Page 57: Travelling in ancient times

შეფასება 1-2 3-5 6-7 8-10

თეზისი არ არის თეზისი თეზისი არის ბუნდოვანი თეზისი კარგადაა ჩამოყალიბებული

თეზისი კარგადაა ჩამოყალიბებული

თეზის გამყარება არგუმენტებითა და მაგალითებით

არ არის არგუმენტები და მაგალითები

არის ერთი ან ორი არგუმენტი. მაგრამ ისინი არ ამყარებენ თეზისს

არის არგუმენტები, რომლებიც ამყარებენ თეზისს, მაგრამ არ არის მოყვანილი შესაბამისი მაგალითები

თეზისი გამყარებულია არგუმენტებითა და მაგალითებით

საწინააღმდეგო მოსაზრების განხილვა

არ არის ნახსენები არცერთი საწინააღმდეგო მოსაზრება

ნახსენებია საწინააღმდეგო მოსაზრება, მაგრამ არ არის ახსნილი იგი

განხილულია საწინააღმდეგო მოსაზრების მიზეზები, მაგრამ არ არის ახსნილი, თუ რატომ არის საკუთხარი შეხედულება სწორი

ამომწურავად განხილულია საწინააღდემგო მოსაზრების მიზეზები და ახსნალია, თუ რატომ არის საკუთარი შეხედულება სწორი

თემის ორგანიზება თემა არ არის ორგანიზებული

თემა ორგანიზებულია, ამგრამ ხანდახან სცილდება საკითხს, ხანდახან აბზაცები არ არის გამოყოფილი

თემას აქვს ერთმანეთისაგან კარგად გამიჯნული შესავალი, ძირითადი ნაწილი და დასკვნა: აბზაცები როგორც, წესი, გამოყოფილია

თემა კაგრად არის ორგანიზებული, შესავალი აღძრავს მკითხველის ინტერესს, შესავალშივე გადმოცემულია თეზისი, აქვს ძირითადი ნაწილი, რომელშიც შეჯამებულია თემის ძირითად ნაწილში განხილული არგუმენტები

ენობრივი მხარე არის ძალიან ბევრი გრამატიკული შეცდომა, წინადადებები ხშირად გაუმართავია

არის გრამატიკული შეცდომები;

წინადადებები ზოგჯერ არ არის კარგად

გამართული

არის ზოგიერთი გრამატიკული შეცდომა. პუნქტუაცია არ არის ყოველთვის დაცული

არ გვხვდება გრამატიკული შეცდომები, წინადადები არის კაგრად გამართული, თითქმის არ არის პუნქტუაციური შეცდომები, სიტყვები კარგად არის შერჩეული, არ გვხვდება ჟარგონები

Page 58: Travelling in ancient times
Page 59: Travelling in ancient times