Štruktúra učebných osnov vyučovacieho predmetu názov...
TRANSCRIPT
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 1
Štruktúra učebných osnov vyučovacieho predmetu
Názov predmetu
GEOGRAFIA
Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť
Časový rozsah výučby ŠVP:1 hodina
ŠKVP: 0 hodín, 1 hodina týždenne,
spolu 33 vyučovacích hodín
Ročník deviaty
Škola Základná škola Kecerovce 79
Názov ŠkVP „Vzdelanie je naša budúcnosť“
Kód a názov ŠVP ISCED 2 – nižšie sekundárne vzdelanie
Stupeň vzdelania druhý stupeň základnej školy
Dĺžka štúdia 5 rokov
Forma štúdia denná
Vyučovací jazyk slovenský
Charakteristika predmetu:
Učebný predmet geografia rozvíja u žiakov poznanie jedinečnosti planéty Zem. Žiaci pochopia
význam poznania zákonitostí Zeme. Uvedomia si, že dokonalé pochopenie princípov existencie
Zeme im pomôže ju využívať a chrániť. Štúdium geografie im umožní spoznávať krajinu,
zákonitosti jej usporiadania, možnosti optimálneho využitia a ochrany krajiny človekom.
Obsah geografie sa sústreďuje aj na väzby prírody a ľudskej spoločnosti. Vzhľadom na nárast
problémov, vyplývajúcich z aktivít človeka a ich dopadu na prírodné prostredie i na spoločnosť,
žiaci získajú aj skúsenosti ako reagovať na zmeny v priestore, pochopiť ich a v budúcnosti
riešiť.
Základnou geografickou kompetenciou je práca s mapou. Vedieť pracovať s mapou, čítať ju,
analyzovať obsah mapy a interpretovať ho, orientovať sa podľa mapy, vedieť zhotoviť
jednoduchý náčrt okolia a i.
Spoznávanie Zeme je základnou podmienkou jej ochrany. Každé miesto na Zemi je iné, líši sa
podnebím, rastlinstvom, živočíšstvom, obyvateľmi a ich výtvormi. Obyvateľstvo v rôznych
častiach sveta sa líši nielen jazykom ale aj svojou kultúrou či spôsobom života. Poznanie týchto
charakteristík a ich pochopenie vedie k porozumeniu predovšetkým vzájomných väzieb v
krajine. Posúdiť postavenie Slovenska v porovnaní s ostatnými štátmi, ako ďalej zmeniť
súčasný stav a pričiniť sa o rozvoj Slovenska a jeho regiónov tiež patria do geografického
poznávania.
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 2
Regionálna geografia v základnej škole tvorí základ vyučovania geografie. Je to pre žiakov
prijateľný spôsob ako získať veľa zaujímavých informácií o prostredí, ktoré ich zaujíma
a pritom sa naučiť potrebné informácie.
Regionálna geografia nie je len opis javov v jednotlivých regiónoch, ale prostredníctvom
konkrétnych javov žiaci získajú informácie, naučia sa ich porovnávať, triediť, vyhľadávať
vzťahy a vysvetľovať ich.
Ciele geografie v 9. ročníku:
vzťahy a vysvetľovať ich,
jednotlivých regiónoch,
Žiaci samostatne s pomocou literatúry a internetu
spracúvajú informácie o krajine.
regiónoch. Geografia učí vážiť si iné kultúry pri zachovaní
vlastnej identity, venuje sa ľudovej kultúre a kultúrnym tradíciám. Kultúrne pamiatky sú
súčasťou obsahu regionálnej geografie.
– plány miest, autoatlas, mapy
na internete, orientovať sa na mape podľa súradníc,
rániť,
vypracovať referát a odprezentovať ho,
diskutovať o geografických zaujímavostiach – prírodných a kultúrnych,
Požadovaný výstup žiakov z geografie v 9. ročníku
a) orientovať sa na mape podľa zemepisných súradníc,
b) určiť na mape polohu Slovenska v rámci Európy a sveta
c) vedieť čítať mapy všeobecnozemepisné, tematické, rozumieť im,
d) interpretovať údaje získané z grafu, diagramu
e) zdôvodniť nerovnomernosť osídlenia Slovenska
f) vysvetliť na konkrétnych príkladoch ako vplývajú prírodné pomery na povrch Slovenska
g) vysvetliť ako vplývajú prírodné pomery na život ľudí na Slovensku
g) poznať NP a zaujímavé miesta Slovenska
h) ukázať na mape a charakterizovať hospodársky najvyspelejšie regióny Slovenska
i) vymenovať a určiť na mape oblasti vhodné pre cestovný ruch
j) pripraviť projekt, vypracovať a prezentovať ho
k) diskutovať o geografických zaujímavostiach – prírodných a kultúrnych
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 3
l) získavať údaje zo zdrojov, využiť internet, odbornú literatúru
Objavovanie prírodných a človekom vytvorených osobitostí regiónu a ich porovnanie
so Slovenskom (miestnou krajinou)
Prírodné krásy, povrch – pohoria, nížiny, kotliny, jaskyne, rieky, jazerá, plesá, vodopády
Historické udalosti na Slovensku, vznik Slovenska
Obyvateľstvo a mestá – charakteristika miest
Hospodárske aktivity na Slovensku
Čím je Slovensko známe vo svete. Slovensko ako cieľ pre cestovný ruch
Regióny Slovenska – možnosti rozvoja regiónov
Environmentálne súvislosti spestrené zaujímavosťami o regióne
Znečistenie prírody
Kalamity a prírodné hrozby
Rozdiely medzi regiónmi Slovenska
Historické územia a tradície
Obsahové témy:
Obsahom predmetu Geografia v 9. ročníku je:
Poloha Slovenska - (2 hodiny) ,žiaci vedia určiť na mape polohu Slovenska, vedia porovnať
veľkosť s inými krajinami
Povrchové celky a premeny povrchu Slovenska - (3 hodiny), geologická stavba, nížiny , kotliny,
vonkajšie činitele pôsobiace na povrch, žiak vie na mape ukázať povrchové celky Slovenska,
charakterizovať rozloženie nížin, vie opísaťako pôsobia vonkajšie činitele na povrch
Podnebie a vodstvo Slovenska - (8 hodín), jazerá, vodné nádrže, podzemné vody, minerálne
vody, podnebné činitele, žiak vie na mape ukázať vybrané toky, jazerá, vodné nádrže, zhodnotí
možnosti využitia podzemných vôd, opísať negatívne zásahy do vodstva
NP a pamiatky zaradené do zoznamu UNESCO - (2 hodiny), národné parky Slovenska,
žiak ich vie vymenovať a ukázať na mape, vie zdôvodniť význam ochrany vybraných objektov
na Slovensku
Obyvateľstvo a sídla Slovenska (9 hodín), natalita, mortalita, sídla, vie zdôvodniť
nerovnomerné osídlenie
Aktivity človeka na Slovensku - (6 hodín), cestovný ruch, prírodné a kultúrne
Medzipredmetové vzťahy:
Aby žiak komplexne zvládol predmet geografia, musí budovať jednotný systém poznatkov vo
vzťahu geografie k ostatným vyučovacím predmetom. Prepojenie tém vyučovacieho predmetu
geografia je možné v dejepise, informatike, biológii, fyzike.
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 4
Učebné zdroje:
Doc. RNDr. Ladislav Tolmáči a kolektív, učebnica Zemepis 8, Vydavateľstvo Poľana, spol. s r. o., Bratislava 2005;
(tieto učebnice budeme používať, kým nebudú k dispozícii nové učebnice )
Školský atlas Slovenska, mapy rôzneho typu, digitálna mapa na internete
Názov tematického celku
Stratégia vyučovania Učebné zdroje
Metódy
Postupy
Formy práce
Odborná
literatúra
Didaktická
technika
Materiálové
výučbové
prostriedky
Ďalšie
zdroje
Geografia v bežnom živote
Motivačné
rozprávanie,
Vysvetľovanie
Metódy riešenia
problému,
Samostatná práca s
knihou
Opakovanie
Precvičovanie
Ústna, písomná
skúška
Komlexný
Vyučovacia
hodina
Frontálna práca
Individuálna
práca
Fixačné metódy
Učebnica
GEO
National
Geografic
Interaktívna
tabuľa
CD
Prezentácia
učiva USB
kľúč
Pracovný zošit
internet
Fyzicko-geografická
charakteristika Slovenska
Rozprávanie
Vysvetľovanie
Rozhovor
Samostatná práca
s knihou počítačom
Ústna, písomná
skúška
Komlexný
Vyučovacia
hodina
Frontálna práca
Individuálna
práca
Práca s knihou a
Učebnica
GEO
National
Geografic
Počítač
Interaktívna
tabuľa
CD
Prezentácia
učiva USB
kľúč
internet
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 5
textom
Humánno- geografická
charakteristika Slovenska
1.
Vysvetľovanie
Rozhovor
Popis
Opakovanie
Precvičovanie
Samostatná práca
s knihou
počítačom
Ústna, písomná
skúška
Deduktívny
Vyučovacia
hodina
Experimentovan
ie
Frontálna,
skupinová,
individuálna
práca
Učebnica
GEO
National
Geografic
Počítač
Interaktívna
tabuľa
CD
Prezentácia
učiva USB
kľúč
Internet
Geografia v bežnom
živote
Motivačný
rozhovor
Motivačná
demonštrácia
Heuristická metóda
Metóda priameho
pozorovania
Metóda
demonštrácie
Samostatná práca s
knihou
Ústna, písomná
skúška
Komplexný,
deduktívny
Vyučovacia
hodina
Frontálna,
individuálna
práca
Praktické
aktivity
Učebnica
GEO
National
Geografic
Interaktívna
tabuľa
CD
Prezentácia
učiva USB
kľúč
Internet
Encyklop
édie
Knižnica
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 6
Základné informácie o
regióne v kontexte planéty
Zem
Heuristická
Problémový výklad
Rozhovor
Ústna, písomná
skúška
Praktické aktivity
Komplexný
Vyučovacia
hodina
Frontálna,
individuálna
práca
Učebnica
GEO
National
Geografic
CD
Prezentácia
učiva USB
kľúč
Internet
Encyklop
édie
Knižnica
Objavovanie
prírodných a
človekom vytvorených
osobitostí regiónu a
ich porovnanie so
Slovenskom (miestnou
krajinou)
Motivačný
rozhovor
Heuristická metóda
Metóda priameho
pozorovania
Metóda
demonštrácie
Samostatná práca s
knihou
Ústna, písomná
skúška
Komplexný,
deduktívny
Vyučovacia
hodina
Frontálna,
individuálna
práca
Praktické
aktivity
Učebnica
GEO
National
Geografic
Interaktívna
tabuľa
CD
Prezentácia
učiva USB
kľúč
Internet
Environmentálne
súvislosti spestrené
zaujímavosťami o
regióne
Motivačný
rozhovor
Motivačná
demonštrácia
Metóda priameho
pozorovania
Samostatná práca s
knihou
Komplexný,
deduktívny
Vyučovacia
hodina
Frontálna,
individuálna
práca
Praktické
aktivity
Učebnica
GEO
National
Geografic
Interaktívna
tabuľa
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 7
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 8
Prierezové témy, finančná gramotnosť, čitateľská gramotnosť:
Prierezová téma
Tematický celok
Enviromentálna výchova, Fyzicko-geografická charakteristika Slovenska, Objavovanie
prírodných a človekom vytvorených osobitostí regiónu a ich
porovnanie so Slovenskom (miestnou krajinou) ,
Environmentálne súvislosti spestrené zaujímavosťami o
regióne
Multikultúrna výchova Humánno- geografická charakteristika Slovenska, , Základné
informácie o regióne v kontexte planéty Zem
Finančná
gramotnosť
Humánno- geografická charakteristika Slovenska, , Základné informácie o
regióne v kontexte planéty Zem
Čitateľská
gramotnosť
Humánno- geografická charakteristika Slovenska, , Základné informácie o
regióne v kontexte planéty Zem ,
Objavovanie prírodných a človekom vytvorených osobitostí regiónu a ich
porovnanie so Slovenskom (miestnou krajinou) , Environmentálne súvislosti
spestrené zaujímavosťami o regióne
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 9
Hodnotenie:
Typ hodnotenia: známkou
Cieľom hodnotenia je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol
danú problematiku, v čom má nedostatky a aké pokroky naopak dosiahol, prípadne poskytnúť
systém krokov, ako postupovať ďalej. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej
práce. V procese hodnotenia budeme uplatňovať primeranú náročnosť, pedagogický takt voči
žiakovi a humánny prístup. Zohľadníme aj usilovnosť a individuálne osobitosti žiaka.
Pri hodnotení a klasifikácii budeme vychádzať z metodických pokynov pre hodnotenie
a klasifikáciu. Využijeme aj slovné hodnotenie (klady a nedostatky práce žiaka), motivačné
hodnotenie a hodnotenie čiastkových úloh. U žiakov budeme rozvíjať správne sebahodnotenie i
hodnotenie navzájom.
Písomné odpovede budú hodnotené podľa percentuálnej tabuľky:
100% - 90% - 1
89% - 75% - 2
74% - 50% - 3
49% - 30% - 4
29% - 0% - 5
Hodnotiť sa bude:
1. Verbálna forma - zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených
výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu,
súvislosť a presnosť prejavu ( primerane veku ), ovládanie odbornej terminológie
a samostatnosť pri riešení úloh
2. Písomná forma – test na konci tematického celku alebo skupiny podobných učebných tém,
zostavených
podľa výkonovej časti vzdelávacieho štandardu.
4. Samostatná práca žiakov a schopností práce s textom
5. Prezentácia projektov podľa kritérií na základe vzájomnej dohody učiteľa a žiakov.
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 10
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 11
Základná škola Kecerovce 79
Geografia 9. ročník Strana 12