unitats interdisciplinars

35
UNITAT DIDÀCTICA PROJECTE INTERDISCIPLINARI GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A P3 6 hores Del 15 al 19 d’abril 2012-13 Silvia Turon ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE LLENGUATGE VERBAL LLENGUATGE MUSICAL LLENGUATGE PLÀSTIC JOCS FLORALS OBJECTIUS D’APRENENTATGE ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ -Conèixer la llegenda de Sant Jordi. -Treballar la comprensió, expressió i vocabulari principal de la llegenda. -Memoritzar i cantar la cançó “Sóc en Patufet”. -Elaboració d’un dineret. -Elaborar un “trepitja - papers” de fang. -Pintar un punt de llibre. -Escolta de la llegenda explicada per la mestra. -Visualització de la llegenda fent ús de la pissarra digital. -Assajar la cançó. -Punxar i pintar el dineret. -Moldejar una rosa amb fang. -Pintar la rosa i la base amb pintura. -Pintar el punt de llibre. -Memorització de la cançó. -Resultat final del “trepitja – papers”. -Resultat final del punt del llibre. SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS ORG. SOCIAL TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT INICIALS DIA 15 Escriu el nom a sobre de la base del “trepitja- papers”. Donar forma a la rosa amb fang. -Fang. -Punxons. Individu alment. 1 h. 30min . Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Upload: cfmaria

Post on 12-Nov-2014

130 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Unitats interdisciplinars

UNITAT DIDÀCTICA – PROJECTE INTERDISCIPLINARI GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

P3 6 hores Del 15 al 19 d’abril 2012-13 Silvia Turon

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

LLENGUATGE VERBAL LLENGUATGE MUSICAL LLENGUATGE PLÀSTIC

JOCS FLORALS

OBJECTIUS D’APRENENTATGE ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

-Conèixer la llegenda de Sant Jordi. -Treballar la comprensió, expressió i vocabulari principal de la llegenda. -Memoritzar i cantar la cançó “Sóc en Patufet”. -Elaboració d’un dineret. -Elaborar un “trepitja - papers” de fang. -Pintar un punt de llibre.

-Escolta de la llegenda explicada per la mestra. -Visualització de la llegenda fent ús de la pissarra digital. -Assajar la cançó. -Punxar i pintar el dineret. -Moldejar una rosa amb fang. -Pintar la rosa i la base amb pintura. -Pintar el punt de llibre.

-Memorització de la cançó. -Resultat final del “trepitja – papers”. -Resultat final del punt del llibre.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS

RECURSOS ORG. SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS DIA 15 Escriu el nom a sobre de la base del

“trepitja- papers”. Donar forma a la rosa amb fang.

-Fang. -Punxons.

Individualment.

1 h. 30min.

Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Page 2: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT DIA 16

DIA 17

DIA 18

DIA 19

DIA 22

Assajar cançó. Punxar el dineret. Assajar cançó. Assajar cançó. Pintar el dineret. Assaig general.

-Cartolina. -Punxons. -Pelfes. -Cartolina. -Colors. -Dineret. -Disfressa.

Individualment. En gran grup. En gran grup. En gran grup. Individualment. En gran grup.

45 min. 1h 30 min. 45 min. 45 min. 1 h.30 min. 1 h.30 min.

Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

SÍNTESI DIA 23

Representació i actuació.

Individualment.

6 h. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Page 3: Unitats interdisciplinars

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

P4 6 hores Del 15 al 19 d’abril 2012-13 Mª Angels LLorà

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

LLENGUATGE VERBAL LLENGUATGE MUSICAL LLENGUATGE PLÀSTIC

JOCS FLORALS

OBJECTIUS D’APRENENTATGE ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

-Conèixer la llegenda de Sant Jordi. -Treballar la comprensió, expressió i vocabulari principal de la llegenda. -Memoritzar i cantar la cançó “Sant Jordi arriba”. -Elaboració d’un casc de cavaller i una corona de princesa. -Elaborar un “trepitja - papers” de fang. -Pintar un punt de llibre.

-Escolta de la llegenda explicada per la mestra. -Visualització de la llegenda fent ús de la pissarra digital. -Assajar la cançó. -Retallar les corones o cascs. -Moldejar una rosa amb fang. -Pintar la rosa i la base amb pintura. -Pintar el punt de llibre.

-Memorització de la cançó. -Resultat final del “trepitja – papers”. -Resultat final del punt del llibre.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS

RECURSOS ORG. SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS DIA 15 Escriu el nom a sobre de la base del

“trepitja- papers”. Donar forma a la rosa amb fang.

-Fang. -Punxons.

Individualment.

1 h. 30min.

Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Page 4: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT DIA 16

DIA 17

DIA 18

DIA 19

DIA 22

Assajar cançó. Retallar el casc i/o corona. Assajar cançó. Assajar cançó. Retallar el casc i/o corona. Assaig general.

-CD. -Cartolina. -Tisores. -CD. -CD. -Cartolina. -Tisores. -Casc. -Corona.

Individualment. En gran grup. En gran grup. En gran grup. Individualment. En gran grup.

45 min. 1h 30 min. 45 min. 45 min. 1 h.30 min. 1 h.30 min.

Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

SÍNTESI DIA 23

Representació i actuació.

Individualment.

6 h. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Page 5: Unitats interdisciplinars

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

P5 6 hores Del 15 al 19 d’abril 2012-13 Mònica Montero

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

LLENGUATGE VERBAL LLENGUATGE MUSICAL LLENGUATGE PLÀSTIC

JOCS FLORALS

OBJECTIUS D’APRENENTATGE ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

-Conèixer la llegenda de Sant Jordi. -Treballar la comprensió, expressió i vocabulari principal de la llegenda. -Memoritzar i recitar el poema “La primavera ja és aquí”. -Elaboració decoració primaveral. -Elaborar un “trepitja - papers” de fang. -Pintar un punt de llibre.

-Escolta de la llegenda explicada per la mestra. -Visualització de la llegenda fent ús de la pissarra digital. -Assajar el poema. -Pintar i retallar la decoració. -Moldejar una rosa amb fang. -Pintar la rosa i la base amb pintura. -Pintar el punt de llibre.

-Memorització de la cançó. -Resultat final del “trepitja – papers”. -Resultat final del punt del llibre.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS

RECURSOS ORG. SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS DIA 15 Escriu el nom a sobre de la base del

“trepitja- papers”. Donar forma a la rosa amb fang.

-Fang. -Punxons.

Individualment.

1 h. 30min.

Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Page 6: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT DIA 16

DIA 17

DIA 18

DIA 19

DIA 22

Assajar poema. Pintar la decoració. Assajar poema. Assajar poema. Pintar el decorat. Assaig general.

-Cartolina. -Colors. -Cartolina. -Colors. -Decorat. -Corona.

Individualment. En gran grup. En gran grup. En gran grup. Individualment. En gran grup.

45 min. 1h 30 min. 45 min. 45 min. 1 h.30 min. 1 h.30 min.

Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

SÍNTESI DIA 23

Representació i actuació.

Individualment.

6 h. Oferint més ajuda als alumnes que més ho necessitin.

Page 7: Unitats interdisciplinars

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

Cicle Inicial

5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 Mia

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: JOCS FLORALS / LA ROSA SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 17 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

Fomentar i promoure el gust per

l’escriptura creativa.

Participar en l’elaboració d’un

rodolí.

Elaborar una rosa a partir d’un

model.

Manipular diferents materials.

Treballar el domini ócul-manual.

Crear un punt de llibre amb una

tècnica concreta.

Gaudir de l’actvitat.

Aprendre a valorar el treball dels

altres.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal. Competència artística i cultural. Competència digital. Competència matemàtica. Competència d’aprendre a aprendre. Competència social i ciutadana.

Estratègia d’aprenentatge basada en l’anàlisi d’un model. Veure i analitzar diferents rodolins per després crear-ne un de propi. També utilitzar aquesta estratègia per crear una rosa i un punt de llibre.

Estratègia d’aprenentatge basada en la interpretació. Llegir rodolins i entendre’n el seu significat.

Estratègia d’aprenentatge basada en la creació. Es tracta de crear cada alumne el seu propi rodoli, així com també l’elaboració de la rosa i el punt de llibre.

Estratègia d’aprenentatge basada en la imitació d’un model. Crear una rosa i un punt de llibre a partir d’un model.

- Observació sistemàtica de les diferents tasques a realitzar.

- Valoració dels resultats dels treballs. - Observació de la motivació per fer les

tasques.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Page 8: Unitats interdisciplinars

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS DESENVOLUPAMENT Jocs Florals:

Explicació de què són els rodolins i mostrar-ne alguns amb la pissarra digital. A continuació, farem un joc en el que el mestre dirà una paraula, i tots els alumnes hauran d’apuntar paraules que rimin amb aquesta. Un cop fet això,anirem a veure els gegants que estaran exposats al vestíbul tot parant atenció amb els petits detalls (altura, ornaments, amplada, pes...) per després tornar a la classe i començar a fer cadascú el seu rodolí sobre els gegants. Si s’acaba ràpid i sobra temps, podran acabar fent un dibuix sobre el tema dels gegants i/o geganters.

Punt de llibre: Paper de dibuix Basik (Gvarro) 35 fulls DIN A-4 Pintura vermella i groga (1 x cicle) Confecció de la rosa: Fulls DIN –A4 vermell fosc (C.I) (1 x alumne) Neteja pipes, si pot ser, de color verd, ( 1 x alumne de 1r a 6è)

Grups barrejats de 1r i 2n Jocs Florals: L’explicació en gran grup i la feina a realitzar (rodolins) de forma individual.

Els tallers són d’un matí de durada per cada grup

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 1r i 2n. Els nens de segon, en certes activitats poden ajudar als de primer o al revés.

Page 9: Unitats interdisciplinars

Elaboració d’una rosa: Punt de llibre d’una rosa Donarem unes quantes plantilles de cartolina als alumnes, amb la forma del punt de llibre, per tal que cadascú marqui la silueta en un full DIN-A4. A continuació, es retallarà la silueta i es pintarà amb pintures diferenciant dues parts: la part de la copa, de color vermell, i la part de la tija de color groc. Ho deixarem assecar i quan estigui sec es dibuixarà damunt de la zona pintada la forma de la rosa. Aquest procediment es farà a ambdues cares. Confecció d’una rosa de Sant Jordi Es repartirà un full DIN –A4 de color vermell fosc a cada alumne on hi haurà dibuixat un espiral que els alumnes hauran de retallar. Seguidament, començant per una punta aniran enrotllant l’espiral, de manera que quedi ben pres. Un cop fet, es deixarà anar per tal que la rosa agafi volum. Tot seguit, es subjectarà la part final de la rosa amb cinta adhesiva perquè no s’obri i s’hi passarà un filferro (neteja –pipes de color verd) que farà de tija. Finalment, doblegarem el filferro de forma original perquè es pugui recolzar sobre un moble.

Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels

Grups barrejats de 1r i 2n Elaboració de la rosa i el punt de llibre: L’explicació en gran grup i la feina a realitzar (rosa i punt de llibre) de forma individual.

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 1r i 2n. Els nens de segon, en certes activitats poden ajudar als de primer o al revés.

Page 10: Unitats interdisciplinars

jocs florals, treball de les emocions.

-Diferents espais del poble i de l’escola

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

Page 11: Unitats interdisciplinars

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

Cicle Mitjà

5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 Laura

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: JOCS FLORALS / LA ROSA SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 17 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

- Fomentar i promoure el gust per l’escriptura creativa.

- Participar en l’elaboració d’un poema.

- Elaborar una rosa a partir d’un model.

- Manipular diferents materials.

- Treballar el domini ócul-manual.

- Crear un punt de llibre amb una tècnica concreta.

- Gaudir de l’actvitat. - Aprendre a valorar el

treball dels altres.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal. Competència artística i cultural. Competència digital. Competència matemàtica. Competència d’aprendre a aprendre. Competència social i ciutadana.

Estratègia d’aprenentatge basada en l’anàlisi d’un model. Veure i analitzar diferents poemes per després crear-ne un de propi. També utilitzar aquesta estratègia per crear una rosa i un punt de llibre.

Estratègia d’aprenentatge basada en la interpretació. Llegir poemes i entendre’n el seu significat.

Estratègia d’aprenentatge basada en la creació. Es tracta que cada alumne redacti el seu propi rodoli, així com també l’elaboració de la rosa i el punt de llibre.

Estratègia d’aprenentatge basada en la imitació d’un model. Crear una rosa i un punt de llibre a partir d’un model.

- Observació sistemàtica de les diferents tasques a realitzar.

- Valoració dels resultats dels treballs. - Observació de la motivació per fer les

tasques.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Page 12: Unitats interdisciplinars

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS DESENVOLUPAMENT Jocs Florals: A les 9 el mestre explicarà què són i

en què consisteixen els jocs florals. Un cop fet això, es farà una lectura de poemes d’altres escoles que hagin treballat els jocs florals (mirant les tres temàtiques: pàtria, amor i fe) http://bibliopoemes.blogspot.com.es/p/poesia-per-temes.html http://phobos.xtec.cat/se-horta-guinardo/index.php?option=com_content&view=article&id=304:jocs-florals-escolars-horta-guinardo-2012 http://www.jjffmontesquiu.gesbisaura.cat/files/23-21272-document/sonets_amor_patria_i_fe.pdf?go=3d7fa7fcaa728fb85e940c0a78579fd10baf30b1b601ea97e458967bcee4f79302066e93195d7a5eac5ce1be1fd90d09f1a7f45df8f294fb http://www.xtec.cat/centres/a8021193/v2/jocsflorals/florals0607.pdf Si encara queda temps, els alumnes ja podran començar a pensar i fer poemes, així, quan en Mercader arribi, els alumnes ja hauran fet un treball previ amb el qual es podrà començar. A partir de les onze es farà un treball més específic, d’elaboració de poemes, perquè ja hi haurà el poeta a la classe.

Punt de llibre: Paper de dibuix Basik (Gvarro) 35 fulls DIN A-4 Pintura vermella i groga (1 x cicle) Confecció de la rosa: Carlolina DIN –A4 vermell fosc (C.I) (1 x alumne) Neteja pipes, si pot ser, de color verd, ( 1 x alumne de 1r a 6è)

Grups barrejats de 3r i 4t Jocs Florals: L’explicació en gran grup i la feina a realitzar (poema) de forma individual.

Els tallers són d’un matí de durada per cada grup

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 3r i 4t.

Page 13: Unitats interdisciplinars

Elaboració d’una rosa: Punt de llibre d’una rosa Donarem unes quantes plantilles de cartolina als alumnes, amb la forma del punt de llibre, per tal que cadascú marqui la silueta en un full DIN-A4 Gvarro. A continuació, es retallarà la silueta i es pintarà amb pintures diferenciant dues parts: la part de la copa, de color vermell, i la part de la tija de color groc. Ho deixarem assecar i quan estigui sec es dibuixarà damunt de la zona pintada la forma de la rosa. Aquest procediment es farà a ambdues cares. Confecció d’una rosa de Sant Jordi Es repartirà una cartolina DIN –A4 de color vermell fosc a cada alumne on hi haurà dibuixat un espiral que els alumnes hauran de retallar. Seguidament, començant per una punta aniran enrotllant l’espiral, de manera que quedi ben pres. Un cop fet, es deixarà anar per tal que la rosa agafi volum. Tot seguit, es subjectarà la part final de la rosa amb cinta adhesiva perquè no s’obri i s’hi passarà un filferro (neteja –pipes de color verd) que farà de tija. Finalment, doblegarem el filferro de forma original perquè es pugui recolzar sobre un moble.

Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions.

Grups barrejats de 3r i 4t Elaboració de la rosa i el punt de llibre: L’explicació en gran grup i la feina a realitzar (rosa i punt de llibre) de forma individual.

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 3r i 4t.

-Diferents espais del poble i de l’escola

Page 14: Unitats interdisciplinars

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

Page 15: Unitats interdisciplinars

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

Cicle Superior

5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 Alba

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: JOCS FLORALS / LA ROSA SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 17 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

- Fomentar i promoure el gust per l’escriptura creativa.

- Participar en l’elaboració d’un poema.

- Elaborar una rosa a partir d’un model.

- Manipular diferents materials.

- Treballar el domini ócul-manual.

- Crear un punt de llibre amb una tècnica concreta.

- Gaudir de l’actvitat. - Aprendre a valorar el

treball dels altres.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal. Competència artística i cultural. Competència digital. Competència matemàtica. Competència d’aprendre a aprendre. Competència social i ciutadana.

Estratègia d’aprenentatge basada en l’anàlisi d’un model. Veure i analitzar diferents poemes per després crear-ne un de propi. També utilitzar aquesta estratègia per crear una rosa i un punt de llibre.

Estratègia d’aprenentatge basada en la interpretació. Llegir poemes i entendre’n el seu significat.

Estratègia d’aprenentatge basada en la creació. Es tracta que cada alumne redacti el seu propi rodoli, així com també l’elaboració de la rosa i el punt de llibre.

Estratègia d’aprenentatge basada en la imitació d’un model. Crear una rosa i un punt de llibre a partir d’un model.

- Observació sistemàtica de les diferents tasques a realitzar.

- Valoració dels resultats dels treballs. - Observació de la motivació per fer les

tasques.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

Page 16: Unitats interdisciplinars

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS DESENVOLUPAMENT Jocs Florals: A les 9h, durant la primera mitja hora,

la mestra explicarà què són i en què consisteixen els jocs florals, per esperar l’arribada del mossèn Enric. http://bibliopoemes.blogspot.com.es/p/poesia-per-temes.html http://phobos.xtec.cat/se-horta-guinardo/index.php?option=com_content&view=article&id=304:jocs-florals-escolars-horta-guinardo-2012 http://www.jjffmontesquiu.gesbisaura.cat/files/23-21272-document/sonets_amor_patria_i_fe.pdf?go=3d7fa7fcaa728fb85e940c0a78579fd10baf30b1b601ea97e458967bcee4f79302066e93195d7a5eac5ce1be1fd90d09f1a7f45df8f294fb http://www.xtec.cat/centres/a8021193/v2/jocsflorals/florals0607.pdf Un cop fet això, el mossèn ja començarà el treball pròpiament dit, d’elaboració de poemes, estructuració, temàtiques.... que durarà fins a les 12h.

Punt de llibre: Paper de dibuix Basik (Gvarro) 35 fulls DIN A-4 Pintura vermella i groga (1 x cicle) Confecció de la rosa: Carlolina DIN –A4 vermell fosc (C.I) (1 x alumne) Neteja pipes, si pot ser, de color verd, ( 1 x alumne de 1r a 6è)

Grups barrejats de 5è i 6è Jocs Florals: L’explicació en gran grup i la feina a realitzar (poema) de forma individual.

Els tallers són d’un matí de durada per cada grup

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 5è i 6è.

Page 17: Unitats interdisciplinars

Elaboració d’una rosa: Punt de llibre d’una rosa Donarem unes quantes plantilles de cartolina als alumnes, amb la forma del punt de llibre, per tal que cadascú marqui la silueta en un full DIN-A4 Gvarro. A continuació, es retallarà la silueta i es pintarà amb pintures diferenciant dues parts: la part de la copa, de color vermell, i la part de la tija de color groc. Ho deixarem assecar i quan estigui sec es dibuixarà damunt de la zona pintada la forma de la rosa. Aquest procediment es farà a ambdues cares. Confecció d’una rosa de Sant Jordi Es repartirà una cartolina DIN –A4 de color vermell fosc a cada alumne on hi haurà dibuixat un espiral que els alumnes hauran de retallar. Seguidament, començant per una punta aniran enrotllant l’espiral, de manera que quedi ben pres. Un cop fet, es deixarà anar per tal que la rosa agafi volum. Tot seguit, es subjectarà la part final de la rosa amb cinta adhesiva perquè no s’obri i s’hi passarà un filferro (neteja –pipes de color verd) que farà de tija. Finalment, doblegarem el filferro de forma original perquè es pugui recolzar sobre un moble.

Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions.

Grups barrejats de 5è i 6è Elaboració de la rosa i el punt de llibre: L’explicació en gran grup i la feina a realitzar (rosa i punt de llibre) de forma individual.

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 5è i 6è.

-Diferents espais del poble i de l’escola

Page 18: Unitats interdisciplinars

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

Page 19: Unitats interdisciplinars

GRUP CLASSE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR MESTRE/A

Cicle Inicial Taller 2 i 5

5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 Eloi Planiol

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: Petit Príncep / Sistema solar SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 17 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

Conèixer els noms d’alguns

dels personatges del llibre.

Conèixer els noms d’alguns

dels planetes i algunes de

les seves característiques

treballades

Elaborar un posallapis amb

diferents imatges del Petit

Príncep.

Elaborar un sistema solar a

partir de plastilina i pals de

pinxo.

Saber resoldre diferents

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal. Competència artística i cultural. Competència digital. Competència

L'estratègia d'aprenentatge basada en la imitació: en la realització del treball del sistema solar a partir d’un model

L'estratègia d'aprenentatge basada en la presa de decisions: tenint en compte la feina a realitzar haurem de saber triar què fer en cada moment,

L’estratègia d’aprenentatge de saber treballar en grup: saber-se ajudar, saber-se espavilar, repartir les diferents tasques...

- Valorar que sàpiguen el nom dels personatges treballats en el conte del Petit Príncep - Valorar que sàpiguen el nom dels planetes proposats en l’activitat i algunes de les seves característiques (mida, color...) - Observar si realitzen correctament el posallapis i el sistema solar tot seguint les indicacions donades. - Saber resoldre les diferents activitats proposades amb destresa i correctament.

Page 20: Unitats interdisciplinars

sopes de lletres a partir de

la deducció.

matemàtica. Competència d’aprendre a aprendre. Competència social i ciutadana.

- Saber respectar els treballs del altres companys i treballar amb silenci.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICAMemorització DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS

RECURSOS ORG. SOCIAL

TEMPS ATENCIÓ DIVERSITAT

INICIALS PETIT PRÍNCEP: Què recorden del llibre llegit i explicat a casa? Petita activitat de repàs del llibre de manera oral de petit príncep:

Recordar personatges i situacions

Recordar objectes Petites fitxes de sopa de lletres, completar espais.... SISTEMA SOLAR: Abans de fer el Sistema Solar amb plastilina, farem una petita explicació mitjançant un video, imatges per comprovar el nombre de planetes, colors i mides

Fitxes Videos Imatges

Grups barrejats de 1r i 2n

Els tallers són d’un matí de durada per cada grup

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 1r i 2n. Els nens de segon, en certes activitats poden ajudar als de primer o al revés.

Page 21: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT Petit Príncep: Desprès d’haver fet aquest treball previ, començarem a crear un posa-llapis amb diferents imatges del conte, representatives i començarem a muntar.

Primer les pintarem i les enganxarem a la tira de pel·lícula.

Un cop enganxades, enganxarem tota la tira al voltant del pot i l’encolarem.

El pas final serà posar el CD al cul del pot de manera que no puguin caure els llapis. S’enganxarà amb cola d’impacte.

- Pots - Imatges del petit príncep per pintar - Tisores - Cola

Grups barrejats de 1r i 2n

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 1r i 2n. Els nens de segon, en certes activitats poden ajudar als de primer o al revés.

Elaboració d’un sistema solar: amb plastilina de diferents colors i pals de pinxo:

Donarem als nens la plastilina ja apunt i preparada

Donarem també els pals de pinxo tallats per mides

Anirem fent el sistema solar en petits grups, d’aquesta manera aniran resolent els dubtes entre ells.

- Plastilines - Pals de pinxo - Tisores - Cola

Grups barrejats de 1r i 2n

Atenem a la diversitat fent els grups heterogenis. Barrejant alumnes de 1r i 2n. Els nens de segon, en certes activitats poden ajudar als de primer o al revés.

Page 22: Unitats interdisciplinars

Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions.

-Diferents espais del poble i de l’escola

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

Page 23: Unitats interdisciplinars

CICLE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR - MESTRA

Cicle Mitjà Taller 2 i 5

5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 – Maria Codina

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Medi - Educació emocional

Títol: Petit Príncep / Sistema solar SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 17 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

-Consolidar la comprensió i la interpretació de la història del Petit Príncep. -Aprendre els noms dels diferents planetes en anglès. -Conèixer la diferència entre una estrella i un planeta -Aprendre els planetes del sistema solar i les seves principals característiques (grandària i distància del sol)

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència artística i cultural.

Competència digital.

Competència matemàtica.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

-Elaboració d’un portallapis amb seqüències de la narració del Petit Príncep. -Diàleg sobre la història del Petit Príncep, fent incís en la seva interpretació, mentre es visiona la pel·lícula. -Invenció d’una nova aventura del Petit Príncep en vinyetes. -Visita la web d’anglès per aprendre els noms en anglès, relacionant-los amb els catalans. -Visionat un documental sobre el sistema solar i posterior conversa sobre el mateix. -Elaboració d’un sistema solar amb goma Eva, amb els noms de cada planeta escrits per ells. -Compleció d’una fitxa avaluativa sobre el sistema solar.

-Avaluarem que sàpiguen els continguts ensenyats: noms dels planetes en els dos idiomes, característiques més rellevants, concepte planeta i estrella... -Avaluarem les manualitats fetes. -Avaluarem la història inventada sobre el Petit Príncep

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

INICIALS -Treball oral de la història del Petit Príncep -Visionat d’un documental sobre el sistema solar i posterior comprensió oral.

-Pàgina web d’anglès -Vídeo del Petit Príncep -Llibre del Petit Príncep. -Documental en vídeo del sistema solar.

En gran grup

Page 24: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT -Elaboració d’un portallapis -Invenció d’una nova història del Petit Príncep -Elaboració d’un sistema solar amb diferents materials -Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions, treball d’en Patufet.

CD -Cilindre de cartró -Fotocòpies en color sist. Solar -Fotocòpies Petit Príncep A3 -Fil de cuca, plat de cartró de color fosc, goma eva blanca, cola de contacte, cola de barra, etiquetes blanques, -material escolar

Individual

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

En gran grup

Individual

Page 25: Unitats interdisciplinars

CICLE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR – MESTRE/-A

Cicle Superior Taller 2 i 5

5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 – Isabel Collell

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Medi - Educació emocional

Títol: Petit Príncep / Sistema solar SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 17 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

-Consolidar la comprensió i la interpretació de la història del Petit Príncep. -Aprendre els noms dels diferents planetes en anglès. -Conèixer la diferència entre una estrella i un planeta -Aprendre els planetes del sistema solar i les seves principals característiques (grandària i distància del sol)

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència artística i cultural.

Competència digital.

Competència matemàtica.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

-Elaboració d’un portallapis amb seqüències de la narració del Petit Príncep. -Diàleg sobre la història del Petit Príncep, fent incís en la seva interpretació, mentre es visiona la pel·lícula. -Invenció d’una nova aventura del Petit Príncep en vinyetes. -Visita la web d’anglès per aprendre els noms en anglès, relacionant-los amb els catalans. -Visionat un documental sobre el sistema solar i posterior conversa sobre el mateix. -Elaboració d’un sistema solar amb goma Eva, amb els noms de cada planeta escrits per ells. -Compleció d’una fitxa avaluativa sobre el sistema solar.

-Avaluarem que sàpiguen els continguts ensenyats: noms dels planetes en els dos idiomes, característiques més rellevants, concepte planeta i estrella... -Avaluarem les manualitats fetes. -Avaluarem la història inventada sobre el Petit Príncep.

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

INICIALS -Treball oral de la història del Petit Príncep -Visionat d’un documental sobre el sistema solar i posterior comprensió oral.

-Pàgina web d’anglès -Video del Petit Príncep -Llibre del Petit Príncep. -Documental en vídeo del sistema solar.

En gran grup

Page 26: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT -Elaboració d’un portallapis -Invenció d’una nova història del Petit Príncep -Elaboració d’un sistema solar amb diferents materials -Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions, treball d’en Patufet.

-CD -Cilindre de cartró -Fotocòpies Petit Príncep A3 -Fil de cuca, cartolines de tots colors, llistons, cola líquida, etiquetes, cola de contacte -material escolar

Individual

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

En gran grup

Individual

Page 27: Unitats interdisciplinars

CICLE INICIAL

CICLE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR – MESTRE/-A

Cicle Inicial Taller 3 i 4

2,5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 - Ma CARME PUIG VILÀ

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: : Els gegants / Constel.lacions SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 23 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

TALLER CONSTEL·LACIONS

Aprendre a reconèixer algunes constel·lacions.

Saber el nom de les constel·lacions de la sala Petit Princep.

Ser capaços de representar gràficament una constel·lació.

Llegir i comentar les llegendes mitològiques de dues constel·lacions.

TALLER DE GEGANTS

Aprendre i valorar la tradició gegantera

Conèixer un conte de gegants

Ser capaços de retallar, confegir un punt de llibre

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència artística i cultural.

Lectura i audició dels contes ( El gegant del Pi , Gegants i Capgrossos)

Visualització de les constel·lacions de l’aula Petit Príncep.

Lectura i audició de contes i llegendes sobre constel·lacions i gegants.

Conversa col·loquial sobre què en saben de les estrelles i el cel en general.

Visualització a la PDI del mapa estelar i les constel·lacions treballades.

Valorar que sàpiguen el nom i la forma associada de les constel·lacions estudiades.

Valorar la capacitat d’orientació a l’espai per localitzar les constel·lacions

Resoldre amb destresa les activitats proposades

Valorar la tradició i les festes populars relacionades amb elles.

Reconèixer el fet associatiu local

Respectar i gaudir dels espais culturas comuns d’un poble (Museus, locals socials, etc..)

Respecte, acceptació i apreci a la diversitat i a

Elaboració un treball individual proposat sobre el tema

Treballar la comprensió d’un conte

Retallar , enganxar i dissenyar un punt de llibre

Retallar , pintar les estrelles del mural col·lectiu sobre les constel·lacions.

Calcar i sobreposar un full de paper vegetal la forma de les constel·lacions sobre les estrelles.

Escoltar, aprendre i cantar la cançó del Gegant del pi

Dibixar estrelles de 5 puntes seguint punts i de 6 puntes com a dos triangles sobreposats.

Page 28: Unitats interdisciplinars

Competència digital.

Competència matemàtica.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

Escoltar el conte del Gegant del Pi col·lectivament amb la PDI.

la feina dels altres.

Valorar la capacitat de treball grupal.

Comparació de les mides, el pes i l’edat dels gegants nous i vells..

Treball de les formes poligonals ( trapezi, comparació i diferències amb el quadrat i el rectangle) derivades de les formes de les constel·lacions, i ús dels estris habituals de geometria

Ús del coneixement personal i de l’esperit crític per aportar altres informacions als temes treballats.

Organització de grups heterogenis per treballar la diversitat.

Aplicació de tècniques de debat i de discussió entre els components del grup

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

INICIALS TALLER DE GEGANTS

Observació dels gegants al vestíbul del centre

Cantar la cançó del Gegant del Pi

Explicació del conte Gegants i Capgrossos

Lectura, conversa i visualització del conte del Gegant del Pi.

Buidatge d’informació sobre els gegants d’Amer

TALLER DE LES CONSTEL·LACIONS

Que en saben del cel, la nit i les estrelles.

Visualització d’imatges d’un cel nocturn amb estrelles i constel·lacions.

Visualització de les constel·lacions a treballar.

Visualització de les constel·lacions a l’aula Petit Príncep.

-Conte del Gegant del Pi -Conte de Gegants i Capgrossos -Conte digital del Gegant del Pi

Formació de 3 grups rotaris per cicle. Treball individual Treball en grups

Page 29: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT Els gegants d’Amer:

Sortida al Museu Etnològic del poble per observar els gegants més vells del poble

Visita al local social de la Colla gegantera per observar els motlles i els records que es conserven.

Elaboració d’un punt punt de llibre

Fitxa de comprensió del conte del Gegant del Pi.

Les constel·lacions Parlar del Nord, bruixòla, Estrella Polar, orientació. Creació d’una constel·lació a nivell individual calcant amb paper vegetal. Elaboració del mural d’una constel·lació per grup Observació de les constel·lacions a la PDI Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions.

-Fitxa de comprensió -Imatge dels gegants -Cartolines pel punt de llibre -Folis i retoladors -Fitxa aprendre a dibuixar estrelles -Paper vegetal -Cinta de paper de pintor de color blanc de 2 cms d’ample. -Folis de plastificar DIN4

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre. -Actuació dels gegants d’Amer -Exposició dels treballs realitzats als diferents tallers en els passadissos del primer pis del centre

-Pavelló -Planetari

Page 30: Unitats interdisciplinars

CICLE MITJÀ

CICLE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR - MESTRE

Cicle Mitjà Taller 3 i 4

2,5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 – JOSEP CROUS GRANDE

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: : Els gegants / Constel.lacions SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 23 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES ESTRATÈGIES :

CRITERIS D’AVALUACIÓ

Aprendre a reconèixer algunes constel·lacions.

Saber el nom de les constel·lacions de la sala Petit Princep.

Ser capaços de representar gràficament una constel·lació.

Llegir , comentar i relacionar l’aspecte mitològic de les constel·lacions.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència artística i cultural.

Visualització de les constel·lacions de l’aula Petit Príncep.

Lectura i audició de contes i llegendes sobre constel·lacions i gegants.

Conversa col·loquial sobre què en saben de les estrelles i el cel en general.

Valorar que sàpiguen el nom i la forma associada de les constel·lacions estudiades.

Valorar la capacitat d’orientació a l’espai per localitzar les constel·lacions

Resoldre amb destresa les activitats proposades

Valorar la tradició i les festes populars relacionades amb elles.

Reconèixer el fet associatiu local

Respectar i gaudir dels

Elaboració un treball individual proposat

sobre el tema

Retallar , enganxar i dissenyar un punt de llibre

Retallar , pintar les estrelles del mural col·lectiu sobre les constel·lacions.

Calcar i sobreposar un full de paper vegetal la forma de les constel·lacions sobre les estrelles.

Escoltar, aprendre i cantar la cançó del

Gegant del pi

Page 31: Unitats interdisciplinars

Competència digital.

Competència matemàtica.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

Escoltar i navegar pel conte interactiu del Gegant del Pi, amb el PC individualment i col·lectivament amb la PDI.

Elaboració d’un full de respostes a l’editor de text

Cercar a la web un qüestionari

Elaboració d’un conte com a document compartit amb Google Apps.

Observació i localització de les

constel·lacions amb el Google Earth

espais culturas comuns d’un poble (Museus, locals socials, etc..)

Respecte, acceptació i apreci a la diversitat i a la feina dels altres.

Valorar la capacitat de treball grupal.

Comparació de les mides, el pes i l’edat dels gegants nous i vells.

Utilització d’un cordill per proporcionar l’espai del mural de les constel·lacions.

Treball de les formes poligonals derivades

de la forma de les constel·lacions, i ús

dels estris habituals de geometria

Ús del coneixement personal i de l’esperit

crític per aportar altres informacions als

temes treballats.

Organització de grups heterogenis per treballar la diversitat.

Aplicació de tècniques de debat i de

discussió entre els components del grup

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

Page 32: Unitats interdisciplinars

INICIALS TALLER DE GEGANTS

Lectura, conversa i visualització del conte del Gegant del Pi.

Recerca d’informació sobre la història dels diferents gegants d’Amer TALLER DE LES CONSTEL·LACIONS

Que en saben de les constel·lacions

Visualització d’un video de l’origen de l’univers

Visualització de les constel·lacions a l’aula Petit Príncep

Aula TIC CD el Gegant del Pi Contes impressos Fulletons dels gegants d’Amer Paper vegetal Bruiíxola Cartolines Fil de color Regle Cinta de pintor

Distribució en tres grups atenent la diversitat i barrejant els alumnes de cada cicle

DESENVOLUPAMENT Els gegants d’Amer:

Sortida al Museu Etnològic del poble per observar els gegants més vells del poble

Visita al localsocial de la Colla gegantera per observar els motlles i els records que es conserven.

Elaboració d’un punt punt de llibre

Elaboració de contes compartits. Les constel·lacions Sortida al carrer i utlització de la bruíxola per a orientar-nos Estudi dels punts cardinals Creació d’una constel·lació a nivell individual Elaboració del mural d’una constel·lació per grup Observació de les constel·lacions a l’aula TIC Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions.

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari

Page 33: Unitats interdisciplinars

CICLE SUPERIOR

CICLE DURADA PERÍODE CURS ESCOLAR – MESTRE/ -A

Cicle Superior Taller 3 i 4

2,5 hores de taller + demés activitats complementàries a la tarda.

Del 15 al 23 d’abril. 2012-13 – MERCÈ SERRA FERRÉS

ÀREES IMPLICADES TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT O PROJECTE

- Llengua catalana - Ed. Visual i plàstica - Llenguatge matemàtic - Educació física - Medi - Educació emocional - Cultura i tradició catalana

Títol: : Els gegants / Constel.lacions SETMANA CULTURAL PER TREBALLAR EL PETIT PRÍNCEP (Primària) i EN PATUFET (Infantil) S’hi inclou la jornada de portes obertes del dia 23 d’abril i el CERTAMEN DE POESIA I LA MOSTRA DE CANÇÓ CATALANA que s’oferirà als pares el dia 23.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES ESTRATÈGIES CRITERIS D’AVALUACIÓ

Aprendre a diferenciar les constel·lacions.

Saber el nom i la posició en el cel de les principals constel·lacions de la sala Petit Princep.

Ser capaços de representar gràficament una constel·lació.

Cercar, valorar i entendre l’aspecte mitològic de les constel·lacions.

Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

Competència d’autonomia i iniciativa personal.

Competència artística i cultural.

Visualització de les constel·lacions de l’aula Petit Príncep.

Lectura i audició de contes i llegendes sobre constel·lacions i gegants.

Conversa col·loquial sobre què en saben de les estrelles i el cel en general.

Valorar que sàpiguen el nom i la forma associada de les constel·lacions estudiades.

Valorar la capacitat d’orientació a l’espai per localitzar les constel·lacions

Resoldre amb destresa les activitats proposades

Valorar la tradició i les festes populars relacionades amb elles.

Reconèixer el fet associatiu local

Respectar i gaudir dels

Elaboració un treball individual proposat sobre el tema

Retallar , enganxar i dissenyar un punt de llibre

Retallar , pintar les estrelles del mural col·lectiu sobre les constel·lacions.

Calcar i sobreposar un full de paper vegetal la forma de les constel·lacions sobre les estrelles.

Escoltar, aprendre i cantar la cançó del Gegant del pi

Page 34: Unitats interdisciplinars

Competència digital.

Competència matemàtica.

Competència d’aprendre a aprendre.

Competència social i ciutadana.

Escoltar i navegar pel conte interactiu del Gegant del Pi, amb el PC individualment i col·lectivament amb la PDI.

Elaboració d’un full de respostes a l’editor de text

Cercar a la web un qüestionari

Elaboració d’un conte com a document compartit amb Google Apps.

Observació i localització de les constel·lacions amb el Google Earth

espais culturas comuns d’un poble (Museus, locals socials, etc..)

Respecte, acceptació i apreci a la diversitat i a la feina dels altres.

Valorar la capacitat de treball grupal.

Comparació de les mides, el pes i l’edat dels gegants nous i vells.

Utilització d’un cordill per proporcionar l’espai del mural de les constel·lacions.

Treball de les formes poligonals derivades de la forma de les constel·lacions, i ús dels estris habituals de geometria

Ús del coneixement personal i de l’esperit crític per aportar altres informacions als temes treballats.

Organització de grups heterogenis per treballar la diversitat.

Aplicació de tècniques de debat i de discussió entre els components del grup

SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

INICIALS TALLER DE GEGANTS

Observació dels gegants d’Amer al vestíbul del centre

Recerca d’informació sobre la història dels diferents gegants d’Amer TALLER DE LES CONSTEL·LACIONS

Que en saben de les constel·lacions ?

Visualització d’un video de l’origen de l’univers Visualització de les constel·lacions a l’aula Petit Príncep

-Conte del Gegant del Pi -Conte de Gegants i Capgrossos -Conte digital del Gegant del Pi

Formació de 3 grups rotaris per cicle. Treball individual Treball en grups

Page 35: Unitats interdisciplinars

DESENVOLUPAMENT Els gegants d’Amer:

Estudi de l’estructura interna i externa dels gegants del vestíbul (Climent i Brígida)

Sortida al Museu Etnològic del poble per observar els gegants més vells del poble.

Estudiar i comparar l’estructura externa i interna de les figures dels gegants

Visita al local social de la Colla gegantera per observar els motlles i els records que es conserven.

Elaboració de contes compartits.

Les constel·lacions Estudi dels punts cardinals Creació d’una constel·lació a nivell individual Elaboració del mural d’una constel·lació per grup Observació de les constel·lacions a l’aula TIC Lectura de llengendes sobre les constel·lacions Treball de l aproporció : mesurar i dibuixar una constel·lació en la seva posició real. Activitats complementàries: Visita a l’impremta, taller de cosir, taller de medi (Bayard), cantada de cançons catalanes, participació en el concurs dels jocs florals, treball de les emocions.

-Imatges dels gegants -Folis i retoladors -Fitxa aprendre a dibuixar estrelles -Paper vegetal -Cinta de paper de pintor de color blanc de 2 cms d’ample. -Folis de plastificar DIN4 - Aula TIC -regles graduades

Formació de 3 grups rotaris per cicle. Treball individual Treball en grups

SÍNTESI -Sessió d’astronomia (planetari digiplanetàrium a càrrec de l’astrònom Jordi Camarassa -Concurs dels Jocs Florals i lliurament de premis. Lectura dels guanyadors al Certamen de poesia i mostra de cançó catalana que s’oferirà als pares el dia 23 d’abril. -Presentació del gegantó del centre.

-Pavelló -Planetari