uvodno predavanje 2015-2016
DESCRIPTION
predavanjeTRANSCRIPT
izobrazba nastavnika
Praktične vježbe
predmetne metodike
Marina Štambuk i Martina Knežević
6. listopada 2015.
• obvezni predmet – 1S + 2V i 5 ECTS (1 ECTS = 25-30h rada)
• nositelj: doc. dr. sc. Marjan Ninčević
• izvoditeljice: Marina Štambuk i Martina Knežević
• utorkom od 11.45 -14.15 (dvorane Krk i Brač)
• lijepo molimo - dolaziti na vrijeme!
• konzultacije: prema dogovoru, javiti se na mail
[email protected] ili [email protected]
O PREDMETU
MERLIN
• sustav za e-učenje
• pristup prijavom u sustav na stranici http://merlin.srce.hr
• upis u kolegij: svi kolegiji – Sveučilište u Zagrebu –Hrvatski
studiji – Praktične vježbe predmetne metodike (psihologija)
• lozinka za upis kolegija (samo pri prvom upisu)
• prakticneHS2015
• za upis je potreban AAI – upisi od 6.10. do 20.10.2015.
• nakon uspješnog upisa, na mail ćete dobiti poruku
dobrodošlice
VAŠE OBVEZE
1. pohađanje nastave bez izostanaka
• podjela u dvije grupe, i u parove, prisustvovanje
OBAVEZNO
• dolasci će se bilježiti, a izostanke pratiti putem Merlina!
VAŠE OBVEZE
ispričnice roditelja ili doktora opće prakse, kao
i putovanja na konferencije, dodatne edukacije
i slično ne opravdavaju izostanak s nastave!
U PAROVIMA
2. nastavna jedinica i radionica – pismena priprema i
izlaganje
SAMOSTALNO
3. operativni nastavni plan i program
4. plan stručnog usavršavanja
5. pismena provjera znanja
6. anketni upitnik za evaluaciju rada nastavnika
VAŠE OBVEZE
rad u parovima
2. NASTAVNA JEDINICA I
RADIONICA
• u parovima: pisano i usmeno (jedan može izlagati
radionicu, drugi nastavnu jedinicu)
• usmeno: 45 min nastavna jedinica + 45 min radionica
• unaprijed zadane teme
• iz nastave psihologije za srednje škole
• pisano: postaviti sve materijale (ppt, zadatke i slično) na
MERLIN do 3. 11. 2015. (23 h i 55 minuta)
• kašnjenje: 1 dan = 1 ocjena manje, više od jednog dana
= iz te zadaće ocjena 0
NASTAVNA JEDINICA I RADIONICA
• obrazac: priprema prema važećim udžbenicima za srednje
škole
• pisanom pripremom odgovoriti na tri pitanja:
1. Što je cilj nastavnog sata koji pripremam?
2. Kako ću znati da sam ostvarila/o postavljeni cilj?
3. Koji sadržaji, izvori, materijali i metode su dostupni i
najprikladniji da postignem željeni cilj
• pedagoški ciljevi (spoznajni, odgojni, funkcionalni)
› mjerljive operacionalizacije učeničkih kompetencija
PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT
PSIHOLOGIJE
NEPOSREDNA PRIPREMA
Opći podaci
Razred :
Nastavni predmet :
Nastavna cjelina (tema) :
Odjeljenje :
Dan :
Sat :
Nastavnik :
NASTAVNA JEDINICA:
Cilj i zadaci:
Obrazovni:
Funkcionalni:
Odgojni:
Korelacija:
TIJEK IZVOĐENJA NASTAVE:
Uvodni dio
Obrada novog saržaja
Završni dio / sinteza
Nastavna sredstva: Nastavne metode:
1. statična a) razgovora d) demonstracija
a) crteži-slike b) usmenog izlaganja e) pisanja
b) tablice c) praktičnih radova f) rada na tekstu
c) dijagrami g) crtanja
2. dinamična
a) film
b) tv i video
c) grafoskop
Oblici rada:
a) individualni b) frontalni c) grupni d) u parovima e) ?
plagijat
• u pisanoj pripremi → fokus na ciljevima (obrazovnim
ishodima) → usmjereni na stjecanje kompetencija, ne na
sadržaje koji se poučavaju
• ključne ideje vodilje napisane iz perspektive učenika
• opisi onoga što se od učenika očekuje
• sve aktivnosti usmjerene su na ostvarivanje ciljeva
• mjerljivi su i operacionaliziraju se u obrazovnim ishodima
CILJEVI NASTAVNE JEDINICE
• razmišljamo o znanjima, vještinama, kompetencijama i
vrijednostima učenika
• opisi onoga što učenik mora znati, razumjeti i može učiniti
na kraju neke nastavne jedinice /obrazovnog ciklusa
• željeni rezultati obrazovnog procesa
• moraju biti: (1) oblikovani korištenjem aktivnih glagola, (2)
realistični i ostvarivi, (3) mjerljivi, (4) jasni učenicima,
nastavnicima i roditeljima
OBRAZOVNI ISHODI
REVIDIRANA BLOOMOVA TAKSONOMIJA U NASTAVI
dimenzije
znanja
dimenzije kognitivnih procesa
pamćenje razumijevanje primjena analiza evaluacija kreiranje
činjenično
nabrojati
navesti
prepoznati
razlikovati
izračunati
sažeti
klasificirati
razvrstati
svrstati
usporediti
raščlaniti
odrediti
slijed
poredati
procijeniti
niz
kategoriju
objediniti
povezati
razvrstati
konceptualno
opisati
identificirati
označiti
opisivati
objasniti,
interpret.,
tumačiti,
prevoditi
izvesti pokus,
pokazati,
pojasniti,
rezimirati,
zaključiti,
razlikovati
procijeniti
argumentirati
usporediti
osmisliti
postaviti
hipoteze
planirati
proceduralno
skraćeno
prikazati,
tabelirati,
spis
zaključiti,
predvidjeti
provjeriti
izračunati,
razviti,
upotrijebiti,
demonstrirati
kombinira-
ti,modificira
ti,
diferencirati
prosuditi,
povezati,
zaključiti
reorganizirati
stvarati
razviti
metakognitivno
prikladna
upotreba
termina
izvesti,
provesti
riješiti
konstruirati,
sintetizirati
provesti,
ostvariti
djelovati,
primijeniti
aktualizirati
ostvariti
• obrazac:
a) tema radionice i cilj – teorijska razrada
b) trajanje (ukupno i pojedinih dijelova)
c) uvjeti rada i materijali
d) sudionici
• struktura radionice:
▫ uvodni dio: upoznavanje ili opuštanje
▫ središnji dio: jedna do dvije aktivnosti koje su glavna
tema radionice
▫ završni dio: zaokruživanje cjeline
• literatura
PRIPREMA RADIONICE
samostalni rad
3. OPERATIVNI PLAN I
PROGRAM
• cilj, zadaci i struktura nastavnih sadržaja
1. OKVIRNI
• Ministarstvo
• sve škole određene razine
3. IZVEDBENI
• županijska stručna vijeća (aktivi)
• razrada nastavnih cjelina i tema
3. OPERATIVNI ILI POJEDINAČNI (godišnji)
• nastavnik
• ovisno o konkretnim uvjetima i mogućnostima škole
OPERATIVNI PLAN I PROGRAM
• temeljni metodički dokument
• znatno olakšava nastavni rad
• izrađuje se na početku školske godine
• www.mzos.hr
• www.ncvvo.hr
• www.azoo.hr
OPERATIVNI PLAN I PROGRAM
samostalni rad
4. PLAN STRUČNOG
USAVRŠAVANJA
• 100 sati: individualno usavršavanje, usavršavanje unutar
ustanove i usavršavanje izvan ustanove
županijska ili međužupanijska stručna vijeća
na državnoj razini u organizaciji Agencije za odgoj i
obrazovanje
Hrvatsko psihološko društvo i Hrvatska psihološka komora
udruge koje se bave sličnom problematikom
• obvezna i dodatna literatura
PLAN STRUČNOG USAVRŠAVANJA
samostalni rad
5. PISANA PROVJERA ZNANJA
• za jednu pisanu provjeru u polugodištu
• u skladu s Operativnim planom i programom
• odabir broja pitanja i njihov udio po nastavnim cjelinama
• pitanja i zadaci različite vrste
• predviđeni točni odgovori
• način bodovanja
• način formiranja ocjene
• sve ovo treba objasniti – zašto!
• literatura
PISANA PROVJERA ZNANJA
samostalni rad
6. EVALUACIJA RADA
NASTAVNIKA
• jednostavni anketni upitnik kojim će se moći procijeniti
stavovi, mišljenja ili očekivanja učenika
• TO JE TO!
EVALUACIJA RADA NASTAVNIKA
1. nastavna jedinica i radionica (u paru, pisano i usmeno)
2. operativni nastavni plan i program
3. plan stručnog usavršavanja
4. pismena provjere znanja
5. anketni upitnik za evaluaciju rada nastavnika
POSLANE RADOVE NE MOŽETE ISPRAVLJATI!!!
ZA ZAVRŠNU OCJENU
• operativni plan i program: 24.11.2015.
• plan stručnog usavršavanja: 15.12.2015.
• predaja provjera znanja i anketa: 15.12.2015.
• kašnjenje: 1 dan = 1 ocjena manje, više od jednog dana = iz te zadaće ocjena 0
završna ocjena: diferencijalno ponderirani prosjek
svih ocjena:
kontakt: [email protected]
ROKOVI
Nastavna
jedinica 25%Radionica 20%
Operativni
nastavni plan 20%
Plan stručnog
usavršavanja 5%
Pisana provjera
znanja 20%
Upitnik za
evaluaciju rada 10%
Na Merlin!
do 23.55h
HVALA NA PAŽNJI!