vetar
DESCRIPTION
vetTRANSCRIPT
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/1
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
1.1 PRORAČUN SILE OD VETRA
III zona vetra ⇒ w0 = 0.9 kN/m2
1 2 3 4
6.00 6.00 6.00
+2.80
5.00
5.00
5.00
A
B
C
D
POS 2 (b/d = 20/50 cm)
POS
4 (b
/d =
20/
50 c
m)
G = 155.1P = 52.8
G = 154.5P = 52.8
G = 79.4P = 19.2
POS
4 (b
/d =
20/
50 c
m)
POS 3 (b/d = 40/50 cm)
POS 3 (b/d = 40/50 cm)
POS 2 (b/d = 20/50 cm)
G = 250.8P = 145.2
Vetar u podužnom pravcu (X)
AX = 3×5.0×3.0 = 45.0 m2 WX = (0.9+0.5)×w0×AX / 2 = 1.4×0.9×45.0 / 2 = 28.35 kN
Ova sila se raspodeljuje na ramove u osama A-D na isti način kao i seizmička. Na ramove dvostruko manje širine (krutosti) u osama A i D deluje dvaput manja sila nego na središnje ramove u osama B i C:
W1,A = WX / 6 = 28.35 / 6 = 4.73 kN
W1,B = WX / 3 = 28.35 / 3 = 9.45 kN
Vetar u poprečnom pravcu
AY = 3×6.0×3.0 = 54.0 m2 WY = (0.9+0.5)×w0×AY / 2 = 1.4×0.9×54.0 / 2 = 34.02 kN
Zanemarujući krutost konzolnih stubova u osama 2 i 3 (ose u kojima ne postoje grede), ova sila se raspodeljuje na fasadne ramove u osama 1 i 4:
W1,1 = WY / 2 = 34.02 / 2 = 17.01 kN
Proračun uticaja je sproveden na isti način kao u slučaju seizmičkog opterećenja. Dijagrami horizontalnih pomeranja i momenata savijanja su dati na dijagramima u prilogu.
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/2
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
Ram u osi 1
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
P=17.01
11.97.3
1.3
11.97.3
1.3
1.81.21.
21.81.2
1.2 A
5.0
0
B
5.0
0
C
5.0
0
D I
3.00
II
Opt. 2: WY
Reakcije oslonaca
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
-10.1
11.9
-1.8
1.8
-1.8
1.8
-1.
8
4.0
-
6.1
6.1
-
4.0
1.8
-10.1
11.9
P=17.01
A
5.0
0
B
5.0
0
C
5.0
0
D I
3.00
II
Opt. 2: WY
Uticaji u gredi: max M3= 11.9 / min M3= -10.1 kNm
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
0.6 0.6 0.6
0.6
0.6 P=17.01
A
5.0
0
B
5.0
0
C
5.0
0
D I
3.00
II
Opt. 2: WY
Uticaji u gredi: max Yp= 0.6 / min Yp= 0.0 m / 1000
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/3
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
Ram u osi A
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
P=4.72
2.03.3
0.3
2.03.3
0.3
0.30.5
0.3
0.30.5
0.3
1
6.0
0
2
6.0
0
3
6.0
0
4 I
3.00
II
Opt. 3: Wx
Reakcije oslonaca
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
-2.8
3.3
-2.8
3.3
0.5
-1.1
1
.7
-1.7
1
.1
-0.5
P=4.72
1
6.0
0
2
6.0
0
3
6.0
0
4 I
3.00
II
Opt. 3: Wx
Uticaji u gredi: max M3= 3.3 / min M3= -2.8 kNm
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
0.2 0.2 0.2 0.2
0.2
P=4.72
1
6.0
0
2
6.0
0
3
6.0
0
4 I
3.00
II
Opt. 3: Wx
Uticaji u gredi: max Xp= 0.2 / min Xp= 0.0 m / 1000
1.2 ODREĐIVANJE DUŽINE IZVIJANJA STUBOVA Efektivna dužina izvijanja predstavlja rastojanje prevojnih tačaka deformacione linije pritisnutog elementa, odnosno razmak nultih tačaka momenata savijanja II reda, i određuje se metodama elastične analize konstruktivnih sistema. Parametar nazvan vitkost opisuje osetljivost sistema na poprečne deformacije i određuje se kao odnos:
b
bii A
Ii;iL
==λ
gde je: i - poluprečnik inercije poprečnog preseka, momenta inercije Ib i površine preseka Ab.
Prema članu 108. Pravilnika za beton i armirani beton vitkost se, u slučaju višespratnog okvira sa pomerljivim čvorovima može odrediti prema približnom obrascu:
hA12 bk
i×δ×
=λ
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/4
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
gde je:
δk - relativno horizontalno pomeranje posmatranog sprata u odnosu na donji, usled dejstva horizontalne sile H=1 koja deluje na vrhu konstrukcije, računato sa modulom elastičnosti betona Eb=1,0
Ab - zbir svih poprečnih preseka stubova posmatranog sprata
h - teorijska spratna visina
POPREČNI PRAVAC – RAM U OSI 1
Ab = 2×(0.2×0.2 + 0.2×0.4) = 0.24 m2 (dva stuba 20/20 i dva stuba 20/40 cm)
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0b/d=20/50
117
2.8
1172.8 1172.8 1172.8 1172.8 P=31500.00
A
5.0
0
B
5.0
0
C
5.0
0
D
I
3.00
II
Opt. 4: Eb=31500
Uticaji u gredi: max Yp= 1172.8 / min Yp= 0.0 m / 1000
lk = h = 3.0 m ; δk = 1172.8 – 0 = 1172.8
5.330.3
24.08.117212h
A12 bki =
××=
×δ×=λ
Efektivna dužina izvijanja stubova u osama B i C je:
cm5.111240
12d
AIi
b
b ====
Li = λi×i = 33.5×11.5 = 387 cm ≈ 1.29×Hsp
PODUŽNI PRAVAC – RAM U OSI A
Ab = 2×(0.2×0.2 + 0.2×0.4) = 0.24 m2 (dva stuba 20/20 i dva stuba 20/40 cm)
b/d=20/50
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
1205.8 1205.8 1205.8 1205.8
120
5.8
P=31500.00
1
6.0
0
2
6.0
0
3
6.0
0
4 I
3.00
II
Opt. 4: Eb=31500
Uticaji u gredi: max Xp= 1205.8 / min Xp= 0.0 m / 1000
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/5
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
lk = h = 3.0 m ; δk = 1205.8 – 0 = 1205.8
02.340.3
24.08.120512h
A12 bki =
××=
×δ×=λ
Efektivna dužina izvijanja je:
cm5.111240
12b
AIi
b
b ====
Li = λi×i = 34.02×11.5 = 393 cm ≈ 1.31×Hsp
Kako je λi ≤ 75, konstrukcija spada u umereno vitke, pa se dokaz nosivosti može spro-vesti nekim od približnih postupaka, npr. metodom dopunske ekscentričnosti.
Kako su uticaji alternativni, presek će biti armiran simetrično, a potrebna površina armature određena pomoću dijagrama interakcije za simetrično armirane preseke.
1.3 DIMENZIONISANJE ZA UTICAJE OD VETRA – STUB 1B Izvijanje se ne mora uzeti u obzir ukoliko je zadovoljen makar jedan od uslova:
75za75
5.3de
75za5.3de
25
1
1
>λλ
×≥
≤λ≥
<λ
Kako je vitkost λ=33.5 > 25, prvi uslov nije zadovoljen.
b/d=
20/2
0
b/d=
20/2
0
b/d=
20/4
0
b/d=
20/4
0
b/d=20/50
-1.8
4.0
-6
.1
6.1
-4
.0
1.8
-10.1
11.9
-10.1
11.9
-1.8
1.8
-1.8
1.8
P=17.01
A
5.0
0
B
5.0
0
C
5.0
0
D
I
3.00
II
Opt. 2: Wy
Uticaji u gredi: max M3= 11.9 / min M3= -10.1 kNm Mu = 1.8×Mw = 1.8×11.9 = 21.4 kNm
Aksijalne sile u stubu:
Ng = 154.5 kN Np = 52.8 kN Nw = ±1.3 kN
Nu = 1.6×Ng + 1.8×(Np+Nw) = 1.6×154.2 + 1.8×(52.8+1.3) = 344.6 kN
Ekscentricitet po teoriji I reda određen je izrazom:
6.3444.21
NMe
u
u1 == = 0.062 m = 6.2 cm ⇒
40.0062.0
de1 = = 0.155 < 3.5
Kako je e1/d < 3.5, nije ispunjen ni drugi uslov pa se izvijanje mora uzeti u obzir.
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/6
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
Ekscentricitet usled imperfekcije (netačnog izvođenja) se određuje kao:
≤≥
=cm10
cm2300
le i0 ; li = 3.87 m ⇒
300387e0 = = 1.29 cm
Za pomerljive sisteme ekscentricitet usled netačnog izvođenja se određuje kao odstupanje od vertikale za ugao α definisan kao:
tg α = 1/150 - za jednospratne okvire opterećene pretežno vertikalnim optere-ćenjem
tg α = 1/200 - za sve ostale slučajeve
cm2150300tghe0 ==α×= ⇒ usvojeno e0 = 2 cm = e0,min.
Ekscentricitet usled efekata tečenja betona
<=<=λ
+
2155.0d/e505.33
0.2>0.74=)1.54.5154.5/(154=/NN
1
g
Kako je drugi uslov zadovoljen, efekat tečenja betona se NE MORA uzeti u obzir.
Ukoliko se uzima u obzir:
Potrebno je najpre sračunati Ojlerovu kritičnu silu izvijanja stuba NE:
2i
2
bb2i
2
ibE LIE
LIEN π
××≈π
××=
S obzirom da je površina armature nepoznata, a da se ne očekuje da ona bitno utiče na vrednost momenta inercije preseka (cca. 5%), dopušteno je i preporučivo Ojlerovu kritičnu silu izvijanja sračunati sa karakteristikama bruto betonskog preseka.
E
gE N
N=α
NM
e gg =
Za element srednje debljine dm:
( )db2db2
OA2dm +×
××=
×=
pretpostavljenu starost betona u trenutku nanošenja opterećenja t0=28 dana, za element "napolju" (rel. vlažnost sredine 70%), sledi konačna vrednost koeficijenta tečenja ϕ∞ = 2.6 (čl. 59. Pravilnika BAB 87). Ekscentricitet usled tečenja betona eϕ se sračunava iz izraza:
( ) ( )
−×+=
−×+=
×−
ϕ×α−
α
ϕ
∞
1e041eeee6.2
0028.010028.0
1g0
E
E
= 0.03 cm
DIMENZIONISANJE GREDA I STUBOVA P6/7
Betonske konstrukcije 2 PRIMERI ZA VEŽBE
Dopunski ekscentricitet
Kako je λ ≤ 75, (oblast umerene vitkosti), moguće je koristiti metod dopunske ekscentrič-nosti za uvođenje u proračun efekata teorije II reda. Zavisno od odnosa e1/d, dopunski ekscentricitet ed se određuje iz jednog od sledećih izraza:
3.0de0 1 <≤ :
de1.0
10025de 1
d +×−λ
×=
5.2de3.0 1 <≤ :
16025ded
−λ×= ≥ 0
5.3de5.2 1 <≤ :
−×
−λ×=
de5.3
16025de 1
d
cm72.1155.01.0100
255.3340e155.0de
d1 =+×
−×=⇒=
Ukupan računski ekcentricitet:
e2 = e1 + e0 + eϕ + ed = 6.22 + 2.0 + 0 + 1.72 = 9.94 cm
Za pretpostavljeno εa1 ≥ 3‰, koeficijenti sigurnosti imaju minimalne vrednosti, pa sledi:
Nu = 344.6 kN ⇒ 21.005.24020
6.344nu =××
=
Mu = Nu×e2 = 344.6×9.94 = 3424 kNcm ⇒ 052.005.24020
3424m 2u =××
=
0125.0405
da
1 =µ⇒==
Dovoljna je minimalna armatura (uporediti sa armaturom potrebnom za seizmiku).
usvojeno: ±2RØ14 (±4.02 cm2)
U skladu sa članom 191. Pravilnika za beton i armirani beton, vezano za objekte visoko-gradnje u seizmičkim područjima, usvojeno je:
UØ8/7.5 (m=2) na λ=100 cm od čvorova
UØ8/15 (m=2) na ostalom delu stuba