waj 3107 seni dalam pendidikan - rph muzik (semester 4)
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KBSR TAHUN 5
Mata Pelajaran : Pendidikan Muzik
Tahun : 1 Bintang
Tarikh : 27 Ogos 2013 ( Selasa )
Masa : 8.45 – 9.45 pagi ( 60 minit )
Fokus : Penghasilan Muzik -
Standard Kandungan : Pengalaman Muzikal
1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan.
2. Membuat gerakan mengikut muzik.
Standard Pembelajaran : 1. Mendemonstrasikan warna ton yang didengar dengan betul
2. Mengajuk pic dengan cepat.
3. Mengenal perubahan tempo.
Objektif Pengajaran : Pada akhir pengajaran murid dapat :
1. Mengecam tempo dan bunyi yang didengari.
2. Membuat pergerakan kreatif berdasarkan pic dan bunyi yang
dimainkan.
Pengalaman sedia ada : Murid pernah bermain alat perkusi.
Bahan Bantu Mengajar : Kibod
Rakaman bunyi
Kad ikon : kompang, tik tok dan kerincing
Penyerapan Nilai : Berdisiplin – Mengikut arahan
Kemahiran Berfikir : Meneroka pelbagai bunyi menerusi penerokaan suara dan
bunyi menggunakan anggota badan
EMK( Elemen Merentas Kurikulum ) : 1. Kreativiti – menjana idea
2. Nilai Murni - kerajinan
1
Masa /
Langkah
Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Warna ton 1. Guru mempamerkan kad gambar
kompang, tik tok dan kerincing.
2. Guru meminta murid menamakan kad
gambar alat muzik yang dipamerkan.
3. Guru meminta murid menutup mata
dan mendengar bunyi yang dimainkan
melalui kibod:
Kompang
Tik tok
Kerincing
4. Murid diminta membuka mata.
5. Guru memainkan semula alat dan
murid meneka alat muzik yang
menghasilkan bunyi – bunyi tersebut.
BBM :
Kad gambar
kompang, tik tok
dan kerincing
Alat muzik
kompang, tik tok
dan kerincing
kibod
Teknik:
Soal jawab
Perbincangan
BCB:
kemahiran
mendengar
kemahiran
bertutur
Nilai :
patuh
bekerjasama
2
Langkah 1
(15 minit)
Bermain alat
perkusi
1. Murid – murid dibahagikan kepada 3
kumpulan.
2. Murid diminta untuk menghantar wakil
untuk ke hadapan kelas untuk
mengambil kad tugasan daripada guru.
3. Setiap kumpulan bermain satu jenis
alat muzik seperti kompang, kerincing
dan tik tok.
4. Murid berdiri dalam tiga barisan di
hadapan guru.
5. Murid diperdengarkan dengan mainan
kompang, kerincing dan tik tok.
6. Murid diminta untuk mengulang semula
teknik permainan yang ditunjukkan oleh
guru dengan menggunakan tiga alat
muzik kompang, kerincing dan tik tok
mengikut kumpulan yang telah
dipecahkan.
A B C
BBM :
Alat muzik
kompang, tik tok
dan kerincing
Kad tugasan
TKP:
interpersonal
intrapersonal
verbal
kinestatik
KB:
mengecam
BCB:
Kemahiran
mendengar
Kemahiran
bertutur
Teknik:
Perbincangan
3
Nilai :
patuh
bekerjasama
tanggungjawab
Langkah 2
(15 minit)
Mengajuk bunyi
pic alat muzik
1. Murid diminta untuk berdiri dalam
bentuk bulatan.
2. Guru bermain kompang, kerincing dan
tik tok di hadapan murid.
3. Murid diminta untuk mengajuk bunyi:
kompang
“ pak pak dum dum”
kerincing
“cing cing cing”
tik tok
“tik tok tik tok”
- pelajar
- guru
BBM :
Alat muzik
kompang, tik tok
dan kerincing
TKP:
interpersonal
intrapersonal
kinestatik
BCB:
Kemahiran
mendengar
Teknik:
penerangan
4
Nilai :
patuh
bekerjasama
Langkah 3
(10 minit)
Gerakan bebas
dan spontan
bersama bunyi.
1. Murid diperdengarkan dengan
beberapa jenis bunyi.
2. Murid diminta untuk memberi reaksi
pergerakan secara spontan bagi setiap
bunyi.
Contoh:
Bunyi rebana kecil
- Melangkah dan berjalan
dengan rasa yakin
Bunyi dram
- Berkawat dengan rasa megah
Bunyi kereta api
- Berdiri tinggi dan rendah,
tinggi dan rendah terus -
menerus dengan rasa penat
BBM:
kibod
TKP:
verbal
kinestatik
KB:
mengecam
Nilai:
peka
taat
Langkah 4
(10 minit)
Persembahan
muzikal murid.
1. Murid dibahagikan kepada dua
kumpulan.
Kumpulan A
Kumpulan B
2. Setiap kumpulan diminta untuk memilih
salah satu daripada tiga alat muzik
untuk dimainkan bersama dengan
pergerakan bebas bersama dengan
ahli kumpulan.
3. Murid diberi masa untuk merancang
dan berbincang bersama ahli kumpulan
masing – masing.
4. Kumpulan A dan B diminta untuk
mempersembahkan hasil perbincangan
Nilai:
peka
mendengar
arahan
5
kumpulan bersama dengan mainan alat
muzik dan juga pergerakan bebas.
5. Murid diminta untuk mendengar dan
merasai permainan kumpulan yang
baik dari segi
ton yang jelas
mengikut tempo
bunyi yang seimbang
pergerakan yang sesuai
Penutup
(5 minit)
1. Murid bersoal jawab dengan guru
tentang matapelajaran pada hari ini.
2. Murid dikehendaki memberikan contoh
aktiviti yang lain yang dapat
memperlihatkan warna ton dan tempo
suatu muzik itu.
3. Murid diminta untuk menyatakan nilai –
nilai murni yang diperoleh dalam sesi
pengajaran dan pembelajaran
4. Murid bersama guru bermain alat muzik
dan membuat pergerakan bebas
bersama.
TKP:
Muzik
Teknik:
perbincangan
KB:
merumus
Nilai murni:
prihatin
6