· web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої...

16
Конспект уроку з літературного читання на тему: «Ознайомлення з життям і творчістю Лесі Українки. Вірші «Як дитиною бувало», «Мамо, іде вже зима..»

Upload: others

Post on 01-Jan-2020

3 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

Конспект уроку з літературного читання на тему:

«Ознайомлення з життям і творчістю Лесі Українки. Вірші «Як дитиною

бувало», «Мамо, іде вже зима..»

Підготувала:

вчитель початкових класів

ЗОШ І-ІІІ ст.. с. Мишів

Байбух Наталія Володимирівна

2018 р.

Page 2:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю Лесі Українки, її поезіями про дитинство, розкрити образ ліричної героїні – сильної духом дівчинки; розвивати поетичну уяву, навички виразного читання поетичних творів, зв’язне мовлення; виховувати почуття любові до родини, цілеспрямованість, наполегливість, прищеплювати любов до рідного краю.Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.Обладнання: портрет Лесі Українки та членів її родини, виставка літератури, ілюстративний матеріал, вінок, стрічки, сигнальні картки.Форма проведення: урок – дослідження.

Хід уроку.

І. Організаційний момент.1. Привітання- Любі діти! У наш клас Завітали гості щирі.Привітайте в добрий часГостей посмішкою й миром.Встаньте, дітки, всі рівненько,Посміхніться всі гарненько.Посміхніться всі до менеПосміхніться і до себе.Привітайтесь: - Добрий день! Хай гарно розпочнеться новий день! Ми вам раді, гості любі І вітаєм щиро Вас, І запрошуєм ласкаво На урок у третій клас 2. Емоційне налаштування на урок.

Побажаю вам цікавого уроку,Щоб було всім легко працювати,Щоб вам хотілося відповідати.Хай допомагає вміння міркуватиІ дванадцять балів заробляти.А міркуванню, розуму, мудрості навчає книга.Хто багато читає, …(діти продовжують) той багато знає.Хто швидко читає, …(діти продовжують) той багато зробити встигає.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слова вчителя У кожного з вас на грудях виблискують різнокольорові намистинки-сніжинки, ви здогадались, що урок наш незвичний. На наш урок читання завітала казкова гостя. А яка? Дізнаєтесь, відгадавши загадку:Чудо-сани прилетіли,Скакуни в тих санях білі.

Page 3:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

В санях тих сидить царицяБілокоса, білолиця.Рукавом махає,Сріблом все вкриває. З казкового, засніженого міста, де живуть заметілі, хуртовини, сніговії, вирушила до нас у гості Зима. Де ступала вона, там білосніжним килимом вкрилась земля, одяглися в білі шуби дерева. Не може відшукати поживу маленька пташечка, котра залишилась зимувати. Дітки, давайте їй допоможемо. Адже зимонька згідна відступити, якщо ми справимося з її завданнями. За кожне виконане завдання ми будемо класти у годівничку зернятка мудрості. Ви готові допомагати пташечці? Тож дмухаємо на сніжинки, щоб його дізнатися.

III. Вправи для вдосконалення техніки читання

Ми прагнемо навчитися гарно і виразно читати. Для того, щоб читати правильно, потрібно тренувати своє дихання, розвивати пам’ять та увагу.

Завдання1. Робота над скоромовкою

Мовчки,

Хором повільно;

Весело;

В швидкому темпі.

Ходить дядько лютийУ валянки взутий,Вбраний у кожуха –І померзли вуха.А ми на санчатах,Хлопчики й дівчатка, З гірки так летіли – Аж лоби упріли.ІV. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Завдання 2. Відновити вірші

1. Читання вірша з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки. В_ш_ньк_ - ч_р_ш_ньк_, ч_рв_н_ї, сп_л_, ч_г_ ж б_ в_ т_к в_с_к_ в_р_сл_ н_ г_лл_?

Вишеньки-черешеньки, червонії, спілі, чого ж бо ви так високо виросли на гіллі?

Page 4:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

2. Відновлення вірша на основі рими і змісту. Відновити вірш, пронумеруй рядочки у правильному порядку.Там хати садками вкриті, 3Онде балочка весела, 1Коло сел стоять тополі, 5В ній хороші, красні села, 2Розмовляють з вітром в полі. 6Срібним маревом повиті, 4

3. Доповни вірша добираючи слова, що римуються.На зеленому (горбочку),У вишневому (садочку),Притулилася (хатинка),Мов малесенька (дитинка),Стиха вийшла (виглядати),Чи не вийде її (мати)?І до білої (хатинки),Вийшло сонце, (засвітило)І хатинку (звеселило).

- Пригадайте з яких віршів ці уривки? («Вишеньки- черешеньки», «Красо України, Подолля!», «На зеленому горбочку»).

- Хто їх автор?

V. Повідомлення теми та мети уроку. Сьогоднішній наш урок ми присвятимо відомій українській поетесі, нашій землячці Лесі Українці. Ця поетеса дуже багато зробила для розвитку рідної культури. Вона була і залишається нашою національною гордістю. На уроці ми будемо звеличувати свої душі, зміцнюватимемо здоров'я, бо слухатимемо поезію. VІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1. Розповідь вчителя Серед чудової волинської природи в родині Олени Петрівни та Петра Антоновича Косачів народилася майбутня зірка українського письменства – Леся Українка. Мати, відома письменниця Олена Пчілка, виховувала дітей і вела активну культурно-громадську діяльність. Батько, юрист за освітою, був людиною лагідною і правдивою. Мати вважала своїм головним завданням – виховання дітей. У сім’ї їх було шестеро. У родині панувала любов до української мови, яка прищеплювалася дітям з раннього дитинства, повага до звичаїв до української культури. Ще з дитинства Леся полюбила український одяг, невід’ємним елементом якого є вінок. І це ми можемо побачити на фото.

Page 5:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

- Вона була горда тим, що є українкою і саме тому так себе і називала – Лесею Українкою. Тут ви можете побачити Лесю Українку в українському одязі – це вишита сорочка і віночок зі стрічками. - Діти, чи знаєте ви, що символізує віночок зі стрічками?(Він є оберегом для кожної молодої дівчини.) - Скільки квіток має бути в українському вінку?(12 і кожна з них є своєрідним символом і оберегом) - Коли і у яких випадках плетуть вінок?(Вінки на Україні виплітають від ранньої весни до пізньої осені: на свято Івана Купала, на Спаса, у знак любові і шани, на ювілеї.) Готуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського народу – Лесі Українки, а на уроці прикрасимо його кольоровими стрічками, кожна з яких має свій символ. Щоб пов’язати стрічку, треба виконати завдання. Ви мали випереджувальне завдання: підготувати повідомлення про життя і творчість Лесі Українки.

1. Повідомлення учнів, біографія Лесі Українки. Завдання «Пізнаваймо».

1.У морозний день лютневий25 числа в році 1871 (першім)В світ прийшло мале дівча.В Новоград- Волинську місті, В сім’ї Ольги і ПетраНародилася принцеса – Косачівна молода.

2.Леся старша серед доньок,Друга опісля Мишка.І зростала вона швидко,Досить здібною була.У 6 років, коли в ЛуцькуВже жила її сім’я, То сорочку свому таткуЛеся вишила сама.

3.Ще манила її всюди Замку старого краса,А під вікнами будинкуДивну пісню Стир співавІ маленьку милу ЛесюПогуляти викликав.4.Дівчинка Волинь любила,

Page 6:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

Диво-казкою жила.І роса з лугів волинських,І соснові всі бори, тихі лісові озераБули в серденьку її.

5.Леся дівчинка ласкава, Добра, мила, чарівнаУ 5 років вже читала,Написать могла й листа.

6.Та узимку, в Водохреще,В році 1881 (першім)В домі сталася біда – Простудилась біля СтируПоетеса молода.

7.Заболіла ліва ніжка, Потім правая рука.Леся біль увесь терпіла, Бо ще й гордою була.Ось як згадує вона:«Я була малою горда,Щоб не плакать я сміялась…» Мужність їй не помогла – Зла хвороба кістки ломитьСил терпіти вже нема, Але Леся не здаєтьсяВчиться старанно дівча.Бо родилась працьовитаНе пройшли дарма літа

8.Вже у дев’ять років, діти, Друкувалася вона.У журналі старовиннімТа під назвою «Зоря»Появилося два вірші«Сафо» і «Конвалія».А під ними дивний підпис - Псевдонім Українка.Так назвала її мама, Так у світ вона ввійшла,

9.З цього часу дивні вірші На папір не раз лягли.Їх читаємо ще й досіВ них живуть казкові сни.Серед них вірші для Ольги, - Меншої її сестри,

Page 7:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

Для Миколи і Оксани,Ще й Ізидорі були.

10.Всіх любила мила ЛесяЛагідна в житті була.Тільки доля невблаганна – Жити довго не дала.Скільки світу вона з’їздитьНа курортах скрізь булаТільки жаль, що все дарма.Бо у сорок два крилатихЛеся із життя пішла.

11.В місті Сурамі спочилаБайковим кладовищемПрийняла її рідна земля,Та у серці українцівЛеся й досі ще жива!

2. Завдання 4 . Гра «Так – ні» - Якщо ви згідні з твердженням плескаєте в долоні, ні – тупаєте ніжками.1. Матір'ю поетеси була письменниця Олена Пчілка.2. Леся Українка прекрасно грала на фортепіано.3. Свій перший вірш Леся Українка написала у 13 років.4. Леся Українка народилась на Волині.5. Леся Українка навчалася в школі.6. Леся Українка не знала жодної іноземної мови.7. Протягом всього життя Леся боролася з важкою недугою.8. Справжнє ім'я Лесі Українки - Лариса Петрівна Косач.9. Псевдонім Лесі Українки вибрала її мама Олена Пчілка.

- Молодці! Ви гарно впоралися із завданням. Пов’яжемо у наш віночок стрічку коричневого кольору , що означає землю нашу. 3. Поетична хвилинка. (Діти читають напам’ять раніше вивчені вірші Лесі Українки). «Сафо», «Надія», «Вишеньки-черешеньки», «Вечірня година» -Зараз ми вплетемо у вінок дві жовті стрічки. Їх вважають символом сонця і в’яжуть з обох боків справа і зліва.

VІІ. Опрацювання вірша Лесі Українки «Як дитиною бувало…»Завдання 5 «Прочитаймо».А зараз ми познайомимося з віршем Лесі Українки «Як дитиною бувало..»

1. Виразне читання вірша вчителем.- Чи нагадує лірична героїня Лесю Українку? Чим саме?- Які рядки можна вважати життєвим девізом юної Лесі?

2. Робота над текстом поезії

Page 8:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

Виразне читання вірша учнямиПовторення засобів виразного читання: інтонація, темп, логічний наголос, пауза.

- Як ви вважаєте, чому дівчинка, «коли в серце біль доходив», не плакала?3. Слова вчителя

Не виставляти на показ свої почуття – велике мистецтво. Отже, через багато років лірична героїня залишається такою, як у дитинстві: мужньою, сильною духом, стриманою, у виявленні почуттів та емоцій. Спогади про Лесю засвідчують, що в дитинстві вона була мрійливою дівчиною. Справді адже в Колодяжному бігала в місячну ніч одна – однісінька в ліс, щоб побачити Мавку. Часто уявляла себе мужньою Жанною Д'Арк, а своїх товаришів – відважними лицарями.

-Наступні дві стрічки ми в’яжемо зелену темну і зелену ясну. Вони символізують живу природу, красу, юність, молодість.

4. Завдання 6. «Відпочиваймо». Фізкультхвилинка. - Заплющіть очі, пошепки вимовте: зима.. Яке почуття виникло?(Стало холодно і сумно).

VІІІ. Робота над віршем Лесі Українки «Мамо, іде вже зима…»1. Бесіда про зимівлю птахів і допомогу дітей пернатим.- Настала зима, чи всі птахи полетіли у вирій?- Які з них залишилися зимувати?- Як птахам живеться взимку- Це хвилює і маленького героя вірша Лесі Українки «Мамо, іде вже зима».2. Словникова робота. Завдання 7. Гра «З'єднай слова»

У вирій сіренькаОнде НенькаМати ЇжуСивенька в теплі країНавісної злої, лютоїПрилине прийде, настанеМусить повиннаПоживу Там

3. Виразне читання поезії «Мамо, іде вже зима…» вчителем. Перевірка первинного сприйняття змісту твору.- Які почуття виникли у вас під час слухання вірша?(почуття гордості за сміливість пташини; а мені шкода пташину, їй немає що їсти, холодно; мені захотілось допомогти усім пташкам, зробити їм годівнички).

-Прикрашаємо наш вінок ще двома стрічками: з одного боку оранжевою, що є символом хліба, а з другого – фіолетовою, що є символом розуму.

Page 9:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

4. Гра «Рибка». Мовчазне читання вірша учнями.

- У формі чого побудовано вірш?- Між ким відбувається розмова?

5. Ланцюжкове читання - Про яку пташку розповідається у вірші?

- Яке слово в тексті підказало вам це?- Що ви знаєте про цих птахів?- Яку користь вони приносять людям? Завдання 8

6.Вибіркове читання (сніжинка падає на парту і просить відповіді на питання).- Які ознаки зими змальовані у вірші?- Прочитайте, які питання цікавили дитину?- Які відповіді дає мама?- Чи можна сказати, що дитина допитлива?

7. Аналіз змісту вірша- Що його вразило у поведінці сивої пташки? - Доведіть, що горобчикові важко зимувати. Підтвердіть це текстом.- Як мама пояснила те, що пташка лишилась в рідному краї?- Що допоможе пташині пережити зиму?

8. Дихальна вправа «Врятуй пташеня». У вас в долонях маленьке  безпорадне пташеня. Врятуйте його. Закрийте потихеньку долоньки й ніжно подмухайте на нього, зігрійте пташеня своїм диханням. Притуліть пташеня до свого сердечка і віддайте часточку свого тепла. Розкрийте долоньки, відпустіть пташеня на волю. Бачите, воно вдячно вам…

- Пов'язуємо ще дві стрічки: малинову – символ щирості та рожеву –

символ багатства і достатку.

9. Завдання 9 «Актори».Читання вірша за особами.

(Підготовка до читання).

- У кого з дійових осіб темп швидкий?- У кого повільний?- Прочитаємо вірш за особами

10. Завдання 10. Гра «Добери риму».

Зима- Мати- Сивенька – Синку- Дбати-

-Ви добре попрацювали і можете прикрасити вінок ще двома стрічками. Це

будуть синя і голуба стрічки, що символізують небо і воду вони дають силу і

здоров’я.

ІХ. Узагальнення і систематизація знань учнів.

Page 10:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

1. Робота в групах . Завдання 11. Вправа «Пазли». Творчість Лесі Українки.

Дібрати до вірша малюнок і назву

Page 11:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського
Page 12:  · Web viewГотуючись до уроку, ми сплели вінок у знак щирої любові і шани до великої дочки українського

- І з цим завданням ви впоралися і ми вплетемо у вінок шани останню білу стрічку – символ чистоти.

А всі разом стрічки символізують ваші знання, здобуті наполегливою працею. Нехай цей вінок стане оберегом для нас з вами, щоб ми жили в мирі, добрі, злагоді та любові.

Х. Підсумок уроку

1. Слово вчителя. Наш урок підходить до завершення. В Україні немає, напевно, людини, яка б не знала і не любила твори великої дочки української народу. Адже Леся Українка – це гордість і слава нашого народу. Її твори – неперевершені шедеври, які пробуджують серця, не залишають байдужими нікого. Надзвичайно скромною та мужньою була Леся Українка. Вміла розрадити інших і себе. Устами героїні « Лісової пісні» Леся Українка стверджує:

Ні, я жива! Я буду вічно жити!Я в серці маю те, що не вмирає!Тому, скільки б не минуло років, твори цієї поетеси будуть цікаві і дорослим і дітям2. Використовується інтерактивний метод «Мікрофон».

* На уроці я дізнався...* Сьогодні на уроці мені сподобалось…* Вдома мені слід попрацювати…3. Оцініть свою роботу.

Ви працювали недостатньо старанно – руки вгору.Ви працювали добре - руки до плечей.Ви працювали чудово і прекрасно – аплодуйте.ХІ. Домашнє завданняС. 100- виразно з інтонацією читати вірш;С. 101 - читати в особах.