· web viewsad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje...

10
Nastavna tema: Valjak Napomena: Ovde je materijal koji je predviđen da se obrađuje dva školska časa. I to nastavne jedinice “Osnovni elementi pravog valjka” I “Osni presek I mreža pravog valjka”.Ideja je da učenici uvide, usvoje oblik valjaka I njegove osnovne elemente. Da iste uoče u prirodi I sredini koja ih okružuje. Nastavna jedinica: Osnovni elementi valjka Cilj časa: Usvajanje osnovnih elemenata valjka, povezivanje sa realnim životom, uočavanje predmeta u prirodi koji su valjakastog oblika I povezivanje sa zadacima. Tok časa: Uvodni deo časa: Čas započinjem pričom o prijemnom ispitu i važnoj odluci,koja se odnosi na upis srednje škole.Zatim ih pitam : „ Koju srednju školu želite da upišete?“ ,“Šta ste želeli da postanete kada ste bili mali?“,“Šta sada želite da postante?“, „Da li su se želje promenile?“U ovom trenutku je već veliki broj učenika zaonteresovan za priču.Pričamo o školovanj, budućnosti....Po malo su zbunjeni, jer jošuvek nismo upotrbili ni jedan matematički termin.

Upload: others

Post on 16-Jan-2020

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Nastavna tema: Valjak

Napomena: Ovde je materijal koji je predviđen da se obrađuje dva školska časa. I to nastavne

jedinice “Osnovni elementi pravog valjka” I “Osni presek I mreža pravog valjka”.Ideja je da

učenici uvide, usvoje oblik valjaka I njegove osnovne elemente. Da iste uoče u prirodi I sredini

koja ih okružuje.

Nastavna jedinica: Osnovni elementi valjka

Cilj časa: Usvajanje osnovnih elemenata valjka, povezivanje sa realnim životom, uočavanje

predmeta u prirodi koji su valjakastog oblika I povezivanje sa zadacima.

Tok časa:

Uvodni deo časa:

Čas započinjem pričom o prijemnom ispitu i važnoj odluci,koja se odnosi na upis srednje

škole.Zatim ih pitam : „ Koju srednju školu želite da upišete?“ ,“Šta ste želeli da postanete kada

ste bili mali?“,“Šta sada želite da postante?“, „Da li su se želje promenile?“U ovom trenutku je

već veliki broj učenika zaonteresovan za priču.Pričamo o školovanj, budućnosti....Po malo su

zbunjeni, jer jošuvek nismo upotrbili ni jedan matematički termin.

Page 2:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Središnji deo časa :

Počinjemo sa ppt prezentacijom “Valjak.ppt”. Komentaričemo prvi slajd „Neke od nas

ćepostati žene domaćice!“ Dečacima je smešno, devojčice neke se smeju a neke i

negoduju.Komentarišemo kratko to zanimanje.

Zatim sledeći slajd izaziva oduševljenje,u ovom trnutku gotovo svi učenici su zainteresovani

priču. Posle nekoliko slajdova pričamo o muškim i ženskim poslovima kao i o predmetima koje

koriste na poslu i njihovim oblicima. Posenu pažnju izaziva slajd koji govori o žensim torbama i

video igricama, tu već sami uočavaju da postoji izvesna sličnost izmedju oblika.Kao i slajd sa

Page 3:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

velelepnim gradjevinama.

Komentarišemo sličnost izmedju ove dve gradjevine. Jako su zainteresovani.

Na sedećem slajdu ozbiljno komentarišemo oblike svakog od predmeta, već su sposobni da

uočavaju razlike, sličnosti.

Page 4:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Sami sada razmišljaju i dodaju predmete na ovu listu.Pokušavaju da se dosete šta bi tu još moglo

da se nadje. Imaju lepe ideje. Na seldećem slajdu već svima je jasno kako bi izneli kotur sena na

vrh brda.

Na narednim slajdovima povezujemo pojmove kotrljati valjati, uvodimo pojam valjkasti oblik.

Komentarišemo predmete sa prezentacije, pokušavamo da se dosetimo još nekih predmeta iz

života.

Page 5:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Na narednom slajdu zvanično uvodimo pojam valjka.

Takodje jedan od interesantnijih slajdova bio je sedeći:

Page 6:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Sad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.

( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan softver pa se

stoga može koristiti u školi, fakultetu a pri tom ima i srpski softver pa ne pravi jezičku

barijeru.Lak je za korišćenje.Koriste ga nastavnici širom sveta, tako da su dostupne i razne vrste

on line pomoći. Da biste gledali aplikacije u GeoGebri potrebno je da instalirate Geogebru, ona

nije zahtevna i instalacija ide poprilično linearno.Instalaciju možetenaći na

http://www.geogebra.org/cms/en/download. Lako se prebacuje iz ggb –geogebra formata

u html, ali i kada je prebaceno u html, za gledanje apleta potrbno je da vaš računar ima instaliranu

javu.)

Sa linka „pogledajmo „ iz ppt prezentacije otvara se html stranica u kojoj je ggb aplet, gde se

pravougaonik rotira oko svoje duže stranice (što treba da prestavlja vrata koja rotiraju oko

šarki).Oduševljeni su, jasno im je da nastaje valjak. Traže da im pustim ponovo animaciju, a

zatim i manuelno da rotitam . Zainteresovani su i za program u kome je radjena animacija.Na

slajdu elementi valjka takodje postoji ggb aplet sa elemetima valjaka.Podižemo tu stranicui

gledamo šta se dešava kada menjamo parametre valjka,polu prečnik, visinu, uočavamo razliku

izmedju pravog i kosog valjka, uočavamo šta su izvodnice, baza , visina. Gledamo valjak iz

raznih uglova. Oni insistiraju da pridju i sami pokušaju da promene parametre, dopuštam im.

Uočavamo razlike i sličnosti izmedju pravog i kosog valjka. Razlike izmedju izvodnice i visine,

baze i omotača.Zatim im zadam elemente valjka a oni sami dolaze do računara i menjaju te

elemente, pokušavaju da na osnovu zadatih elemenata i sami pre programa zamisle kako će

izgledati taj valjak. Zaustavljamo animaciju i oni zapisuju u svesku osnove osobine valjka. Sve

vreme traze da im pustim animaciju. Propitujem ih o osnovnim elementima valjka,razlikama i

sličnostima izmedju različitih valjaka.

Završni deo časa:

Za kraj časa igraju se igre “ Asocijacije“, na koju postoji link iz ppt prezentavije. Dele se u dve

grupe, relativno lako pogadjaju.Igra ima koncept kao u tv kvizu slagalica, tj imamo plavog

takmicara, crvenog i naravno supervizora.

Page 7:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Nastavna tema: Valjak

Nastavna jedinica: Osni presek I mreža pravog valjka

Cilj časa: Učenik razume osni presek , radi zadatke , uvidja odnose izmedju osnog preseka

omotača I osnove valjka.

Drugi čas

Napomena: Nastavljamo sa prezentacijom.

Uvodni deo časa: Još jednom pokrećemo aplete iz geogebre.Ističemo bitne osobine. Podsećamo

se i asocijacija.

Središnji deo časa: Ovog časa obradjujemo nastavnu jedinicu: Mreža i osni presek pravog

valjka.Takodje uz pomoć geogebre. Postoji link iz ppt prezntacije koji vas povezuje sa apletima

u geogebri. Na tom apletu vezanom za mrežu objšnjavam šta je osa, osni presek, kako izgleda

mreža valjka. Na ovom apletu se zadržavamo dugo posebno su zainteresovani za mrežu valjka.

Sa animacije tacno vide šta bi bila mreža.Sadržaj sa slajda zapisuju u svesku.

Zatim započinjemo igru magični zid. Učenici su podeljeni u dve grupe. Opet imamo plavog

takmičara i crvenog takmičara. Ukoliko je na redu plavi a pogreši odgovor, ima pravo da

odgovara crveni tamičar ali dobija pola poena. Svako pitanje nosi odredjeni broj poena u

zavisnosti od težine. Na početku im saopštavam pravila igre. Delim ih u grupe i igra počinje.Prva

pitanja su im laka , na pitanjima gde ima da se računa se više zadržavaju, pokušavam da ukažem

na bitne momente u zadacima.

Završni deo časa :Evaluacija, komentarisanje najinteresantnijih zadataka sa kviza.

Page 8:  · Web viewSad im nije bilo jasno ali su svi bili zainteresovani da čuju, vide šta će sedalje dešavati.( Dolazimo do glavnog dela. Animacije u GeoGebri. Geogebra je jedan slobodan

Napomena: U prvom delu prvog časa ideja mi je bila da u njima probudim svest o njihovom

budućem zanimanju. Da im ukažem da u mnogome od njih zavisi čime će se u životu baviti.

Obzirom da radim u školi u Bogradu, postojalo je izvesno negodovanje o životu na selu.

Mišljenja sam da deca nemaju pravu sliku sela. Zatim sam ih polako upućivala da obraćaju

pažnju na oblike o kojima govorimo i polako shavtaju o čemu je reč. Ideja mi je bila da shvate,

uvide i uoče da se predmeti valjkastog oblika nalaze svuda oko nas.Cilj mi je bio da uvide da

valjak nije neki apstraktni pojam koji se crta samo na tabli i nema dalju primenu. U objašnjavanj

samih elemenata valjaka mnogo mi je pomogao softversaki paket Geogebra kojim su djaci

oduševljeni! Animacije, čini mi se, trajnije im ostaju u sećanju, lakše razumevaju odnose, i veći

broj učenika je zainteresovan da vidi , razume temu o kojoj govorimo.Takodje na drugom času

smo realizovali igricu magični zid, koja je imala za cilj utvrdjivanje osobina valjka, razvijanje

timskog rada i takmičarskog duha. Ovo je inače prvi put da predajem ovu nastavnu jedinicu,kao i

da učestvujem na jednom ovakvom konkursu, tako da predpostavljam da ima mnogo propusta,

svaka sugestija je dobro došla.