· web viewuzbuna na zelenom vrhu zamka za roditelje vlak u snijegu Čarobnjak iz oza duh u...

14
IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE: RAZREDNI ODJEL: 5. __ NASTAVNA TEMA PRIRODA OKO NAS NASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacija NASTAVNA JEDINICA Prijedlozi TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI HJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim riječima na oglednim i čestim primjerima. HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom. HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta. ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI – objašnjava što su prijedlozi i kako utječu na riječ/riječi ispred koje/kojih stoje – pravilno rabi prijedloge u rečenicama – prepoznaje prijedloge u rečenici – objašnjava uporabu prijedloga s/sa i k/ka – pravilno rabi prijedloge s/sa i k/ka u rečenicama ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMA OSR A.2.3. Razvija osobne potencijale. Povezuje uloženi trud i uspjeh. OSR B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije. Objašnjava aktivno slušanje, davanje i primanje informacija. OSR B.2.4. Suradnički uči i radi u timu. Pomaže drugima, dogovara se, dijeli znanje i postignuća u ostvarivanju zadatka. UKU B.2.4. Samovrednovanje/samoprocjena. Na poticaj učitelja, ali i samostalno, učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate te procjenjuje ostvareni napredak. AKTIVNOSTI UČENIKA

Upload: others

Post on 05-Jan-2020

0 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:RAZREDNI ODJEL: 5. __NASTAVNA TEMA PRIRODA OKO NASNASTAVNO PODRUČJE hrvatski jezik i komunikacijaNASTAVNA JEDINICA PrijedloziTIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježbaTRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODIHJ A.5.5. Učenik oblikuje tekst i primjenjuje znanja o promjenjivim i nepromjenjivim

riječima na oglednim i čestim primjerima.HJ A.5.1. Učenik govori i razgovara u skladu s interesima, potrebama i iskustvom.HJ A.5.2. Učenik sluša tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.HJ A.5.3. Učenik čita tekst, izdvaja ključne riječi i objašnjava značenje teksta.

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI– objašnjava što su prijedlozi i kako utječu na riječ/riječi ispred koje/kojih stoje– pravilno rabi prijedloge u rečenicama– prepoznaje prijedloge u rečenici– objašnjava uporabu prijedloga s/sa i k/ka– pravilno rabi prijedloge s/sa i k/ka u rečenicama

ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI MEĐUPREDMETNIH TEMAOSR A.2.3. Razvija osobne potencijale. Povezuje uloženi trud i uspjeh.OSR B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije. Objašnjava aktivno slušanje, davanje i

primanje informacija.OSR B.2.4. Suradnički uči i radi u timu. Pomaže drugima, dogovara se, dijeli znanje i

postignuća u ostvarivanju zadatka.UKU B.2.4. Samovrednovanje/samoprocjena. Na poticaj učitelja, ali i samostalno, učenik

samovrednuje proces učenja i svoje rezultate te procjenjuje ostvareni napredak.AKTIVNOSTI UČENIKA

– razgovara o zadanoj temi– rješava zadatke na nastavnome listiću– osmišljava rečenice u kojima rabi zadane prijedloge– proučava ilustracije i oblikuje rečenice– definira prijedloge vođen pitanjima– izvodi zaključke na temelju primjera– podcrtava prijedloge u tekstu– ispravlja pogrešno uporabljene prijedloge u tekstu– samovrednuje rad– rješava izlaznu karticu

STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA– pravljenje bilježaka– odgovaranje na pitanja– objašnjavanje svojim riječima– uspoređivanje (pronalaženje sličnosti i razlika)

Page 2:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

– nadgledanje razumijevanja– pažljivo slušanje– razgovor s vršnjacima

VREDNOVANJEVrednovanje za učenje– učiteljeva povratna informacija učenicima tijekom rješavanja zadataka u paru– promatranje učenika u izvedbi aktivnosti– izlazne kartice

Vrednovanje kao učenje– listić za samovrednovanje

Vrednovanje naučenoga– analiza domaće zadaće– usmena provjera znanja

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost Volite li gledati filmove? Koji ste film zadnji gledali? Koji je vaš omiljeni film?Gledate li hrvatske ili samo strane, američke filmove?Učenici na nastavnome listiću 1 dopunjavaju naslove filmova upisujući prijedloge koji nedostaju. Čitanje odgovora.Jeste li gledali koji od spomenutih filmova? Koje ste riječi umetnuli da bi naslov bio potpun?

2. aktivnost: uočavanje i najava teme Zapisivanje riječi na ploču: na, za, u, iz, o, s. Upotrijebite riječ na u novoj rečenici. Je li riječ promijenila svoj oblik?Danas ćemo se baviti još jednom vrstom nepromjenjivih riječi – prijedlozima.

3. aktivnost: otkrivanje uloge i obilježja prijedlogaProučavanje slikovnoga predloška u udžbeniku (HK, str. 36).Učenici u paru osmišljavaju rečenice koje opisuju ilustracije.Čitaju rečenice i zapisuju ih na ploču.

Samostalno definiraju prijedloge prema pitanjima na nastavnome listiću 2.Zapisivanje definicije prema učeničkim odgovorima.

4. aktivnost: provjera razumijevanjaUčenici samostalno rješavaju zadatak iz udžbenika pod Provjeri razumiješ li (HK, str. 37).S učenikom iz klupe provjeravaju točnost rješenja.

Page 3:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

5. aktivnost: vježbanje na novim primjerimaI. Učenici vrte Kolo sreće u alatu Wordwall (https://wordwall.net/hr/resource/503298).

Prijedlog koji dobiju na kolu trebaju upotrijebiti u rečenici.II. Učenici rješavaju 1. zadatak za samostalan rad u udžbeniku (HK, str. 38).

6. aktivnost: prijedlozi s/sa i k/kaUčitelj/učiteljica projicira ili napiše rečenice: Igram se s Anom. Igram se s Sanjom.Izgovorite napisane rečenice naglas. Koju je rečenicu teže izgovoriti? Što mislite zašto?Što mislite, ispred kojih bi se još riječi prijedlog s teško izgovorio?

Proučavanje Pravopisnoga i pravogovornoga kutka u udžbeniku (HK, str. 38).Učenici proučavaju pravila o pisanju prijedloga s/sa i k/ka, zapisuju bilješke u bilježnicu.

7. aktivnost: vježbanje uporabe prijedloga s/sa i k/ka I. Učenici u paru smišljaju pet rečenica u kojima će upotrijebiti prijedlog s/sa i pet rečenica s

prijedlogom k/ka.II. Učenici samostalno rješavaju 2. zadatak za samostalan rad (HK, str. 38).

8. aktivnost: Tko će prije?Natjecanje – rješavanje Krijesničinih zadataka za vježbu. Najbrži učenici koji su točno riješili zadatke dobivaju sličicu krijesnice. Kad učenik skupi pet sličica, zaslužuje ocjenu odličan.

9. aktivnost: samovrednovanjeUčenici rješavaju listić za samovrednovanje.

10. aktivnost: izlazna karticaUčenici prije kraja sata dobivaju izlaznu karticu. S jedne strane kartice pišu dva podatka koja su zapamtili, a s druge strane jedan podatak koji im nije dovoljno jasan. Prije izlaska iz učionice karticu ostavljaju učitelju koji / učiteljici koja prema povratnim informacijama planira daljnje aktivnosti.

Zadatci za samostalan radRB, str. 28−29

Page 4:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

PLAN PLOČE

PRIJEDLOZI

Krijesnica razmišlja o školi. Krijesnica leti iznad škole. Krijesnica sjedi na školi. Krijesnica stoji nasuprot školi. Krijesnica stoji uz školu. Krijesnica je u školi. Krijesnica izlazi iz škole.

– nepromjenjive riječi– izriču odnose među bićima, stvarima i pojavama – stoje ispred imenica i riječi dodanih imenicama– utječu na oblik riječi ispred kojih stoje

POZOR! sa Sanjom, sa Šimom, sa Zdravkom, sa Željkom, sa Ksenijom, sa psom;ka kući, ka gradu, ka hotelu

Page 5:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

NASTAVNI LISTIĆ 1 – Prijedlozi

1. Dopuni naslove filmova riječima koje nedostaju.

Uzbuna __ Zelenom Vrhu Zamka __ roditelje Vlak ____ snijegu

Čarobnjak __ Oza Duh __ močvari Knjiga __ džungli

Čudovišta __ ormara Priča __ igračkama 2 Moj dida je pao __ Marsa

2. Razvrstaj naslove filmova u stupce.

HRVATSKI FILMOVI AMERIČKI FILMOVI

Page 6:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

NASTAVNI LISTIĆ 2 – Prijedlozi

Definiraj prijedloge odgovarajući na pitanja.

a) Mijenjaju li prijedlozi svoj oblik?b) Kojoj vrsti riječi pripadaju krijesnica i škola? Je li u rečenicama koje si napisao/napisala

odnos između krijesnice i škole uvijek isti? Oprimjeri. Zaključi što izriču prijedlozi.c) Promotri rečenice: Krijesnica je u školi.

Krijesnica je u mojoj školi.Ispred koje vrste riječi stoje prijedlozi?

d) Mijenja li imenica škola oblik kad ispred nje stoje prijedlozi?

Page 7:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

KRIJESNIČINI ZADATCI ZA VJEŽBU – Prijedlozi

Tko će prije? 1. Dopuni rečenice prijedlozima.

Jeste li znali? Da je Oscar naziv _____ američku filmsku nagradu. Da se nagrada dodjeljuje _____ 1929. godine. Da se dodjela Oscara događa _____ noći _____ nedjelje _____

ponedjeljak _____ hrvatskome vremenu. Da je crveni tepih _____ Dolby Theatrea dugačak 152 metra. Da je film Prohujalo _____ vihorom bio nominiran _____ trinaest

kategorija, a osvojio je osam Oscara. Da je film Priča _____ zapadne strane najbolji filmski mjuzikl

_____ deset osvojenih Oscara.

2. Prepiši točno sljedeće slijepljene rečenice, a zatim crvenom bojom oboji prijedloge.

MOJDIDAJEPAOSMARSA.UJEDNOJOLUJNOJNOĆIIZVANZEMALJICIOTMUDJEDA.UNAUZPOMOĆROBOTADODETREBASPASITIDJEDA.UNAIDODOIMAJUMANJEOD24SATADAPRONAĐUDJEDA.

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

3. Podcrtaj prijedloge u osvrtu na film Potraga za Nemom.

Jučer sam na prijateljevu rođendanu gledao animirani film Potraga za Nemom. Znatiželjni Nemo odvojio se od brižnoga oca Marlina, ribe klauna, kod Velikoga koraljnog grebena gdje su ga ulovili ronioci. U društvu zaboravne ribe Dore Marlin kreće na opasan put kako bi oslobodio sina. Marlin i Dora putem upadaju u nevolje družeći se s meduzama, velikim kitom i kornjačama.

Film je nastao računalnom animacijom koja nas vodi u predivan podmorski svijet neobičnih likova. Nemo nas je nasmijao i zbog dobre sinkronizacije na hrvatski jezik. Uživao sam u sjajnome društvu, odličnome filmu i ukusnim kokicama na rođendanskoj proslavi.

Page 8:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

4. Ispravi rečenice koje su pogrešno napisane.

a) Ideš s mnom u kino? _________________________________________b) Idem u šetnju s psom. _________________________________________c) Kasnije ću otići ka stricu. _________________________________________d) Pjevat ću sa šibenskom klapom. _________________________________________

Page 9:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

LISTIĆ ZA SAMOVREDNOVANJE – Prijedlozi

Označi tvrdnju osjećajnikom/emotikonom po izboru.

1. Volim rješavati kratke motivacijske zadatke. _________

2. Svidio mi se rad u paru. _________

3. Najviše volim samostalno rješavati zadatke. _________

4. Bio sam aktivan / bila sam aktivna tijekom obrade novoga gradiva. _________

5. Shvatio/shvatila sam gradivo o prijedlozima. _________

Page 10:  · Web viewUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Moj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara Priča o igračkama

RJEŠENJE NASTAVNOGA LISTIĆA 1 – Prijedlozi 1. Uzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditelje Vlak u snijegu Čarobnjak iz Oza Duh u močvari Knjiga o džungli Čudovišta iz ormara Priča o igračkama 2 Moj dida je pao s Marsa

HRVATSKI FILMOVI AMERIČKI FILMOVIUzbuna na Zelenom Vrhu Zamka za roditeljeVlak u snijegu Čarobnjak iz OzaDuh u močvari Knjiga o džungliMoj dida je pao s Marsa Čudovišta iz ormara

Priča o igračkama 2

RJEŠENJE KRIJESNIČINIH ZADATAKA ZA VJEŽBU – Prijedlozi

1. Da je Oscar naziv za američku filmsku nagradu.Da se nagrada dodjeljuje od 1929. godine.Da se dodjela Oscara događa u noći s nedjelje na ponedjeljak po hrvatskome vremenu.Da je crveni tepih ispred Dolby Theatrea dugačak 152 metra.Da je film Prohujalo s vihorom bio nominiran u 13 kategorija, a osvojio je osam Oscara.Da je film Priča sa zapadne strane najbolji filmski mjuzikl s deset osvojenih Oscara.

2. Moj dida je pao s Marsa.U jednoj olujnoj noći izvanzemaljici otmu djeda.Una uz pomoć robota Dode treba spasiti djeda.Una i Dodo imaju manje od 24 sata da pronađu djeda.

3. Jučer sam na prijateljevu rođendanu gledao animirani film Potraga za Nemom. Znatiželjni Nemo odvojio se od brižnog oca Marlina, ribe klauna, kod Velikoga koraljnog grebena gdje su ga ulovili ronioci. U društvu zaboravne ribe Dore Marlin kreće na opasan put kako bi oslobodio sina. Marlin i Dora putem upadaju u nevolje družeći se s meduzama, velikim kitom i kornjačama.

Film je nastao računalnom animacijom koja nas vodi u predivan podmorski svijet neobičnih likova. Nemo nas je nasmijao i zbog dobre sinkronizacije na hrvatski jezik. Uživao sam u sjajnome društvu, odličnome filmu i ukusnim kokicama na rođendanskoj proslavi.

4. a) Ideš sa mnom u kino?

b) Idem u šetnju sa psom.c) Kasnije ću otići k stricu.d) Pjevat ću sa šibenskom klapom. (Nije potrebno ispravljati.)