оригінал. відкритий урок 21 лютого

13
Кровинківська ЗОШ I-II ступенів Прийняття на роботу. Трудовий договір (конспект відкритого уроку) Гаврон Н.Б. – вчитель правознавства та історії

Upload: gavronnatalia

Post on 24-Jun-2015

1.209 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: оригінал. відкритий урок 21 лютого

Кровинківська ЗОШ I-II ступенів

Прийняття на роботу. Трудовий договір(конспект відкритого уроку)

Гаврон Н.Б. – вчитель правознавства та історії

Page 2: оригінал. відкритий урок 21 лютого

Тема. Твої права в трудових відносинах

Тема уроку. Прийняття на роботу. Трудовий договір

Мета: ознайомити учнів з поняттями «трудовий договір», «заробітна плата»;

надати уявлення про укладення і припинення трудового договору; розвивати

вміння застосовувати на практиці здобуті знання; виховувати розуміння

необхідності сумлінного ставлення до своїх обов’язків, підвищувати рівень

правосвідомості учнів в галузі трудового права .

Базові поняття й терміни: трудовий договір, заробітна плата, трудова книжка.

Обладнання: Конституція України, Кодекс законів про працю України,

підручник, паспорт, трудова книжка, диплом, водійське посвідчення, медична

книжка, військовий квиток, презентація.

Тип уроку: комбінований

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Вчитель. В нас сьогодні незвичайний урок, до нас завітали гості:

I- представники центру занятості;

II- юристи.

Вони допоможуть нам провести сьогоднішній урок.

Отже, більшість людей задовольняють свої потреби, заробляючи на життя

працею. Завдяки праці людей суспільство існує, розвивається,

удосконалюється. Кожна людина, яка реалізує право на працю, стикається з

нормами трудового права. Про це ми з вами дізналися на попередньому уроці,

а пригадати вивчене нам допоможуть представники центру занятості.

Працівники центру занятості відповідають на запитання:

1). Як законодавство України регулює трудові відносини?

2). Роботодавці та працівники на ринку праці. Як знайти роботу?

3). Право на підприємницьку діяльність?

(Учні задають запитання)

Перевірка складених резюме; один учень зачитує.

2

Page 3: оригінал. відкритий урок 21 лютого

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ ТА МОТИВАЦІЯ

НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ:

Бесіда за запитаннями (метод «Мікрофон»):

1. Назвіть матеріальні речі, без яких, на ваш погляд, не може обійтися сучасна

людина?

2. Що треба мати, щоб усе це придбати?

3. Де гроші взяти?

4. Яким чином гроші можна заробити?

5. Чи доводилося вам працювати на канікулах?

6. Якою була ваша перша заробітна плата?

Оголошення теми і мети уроку (Робота з презентацією – слайд №1 )

Епіграф до уроку: Праця породжує мудрість і чистоту.

Дені Дідро

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

План

1. Як укласти і розірвати трудовий договір.

2. Що записують в трудову книжку.

3.Що таке заробітна плата.

(Робота з презентацією – слайд №2 )

1. Як укласти і розірвати трудовий договір

Вчитель. Один із перших кроків, який ми робимо, користуючись правом на

працю, - укладаємо трудовий договір.

(Робота з презентацією – слайд №3)

Робота зі ст..21 КЗпПУ.

Вчитель акцентує увагу на тому, що трудовий договір – це рівноправна угода:

як працівник потребує роботи, так і роботодавець потребує того, хто буде на

нього працювати. Права і обов’язки є в обох сторін.

3

Page 4: оригінал. відкритий урок 21 лютого

Виступ юриста: Укладення трудового договору. Види трудових договорів.

(Вчитель демонструє документи, які потрібно надати, щоб влаштуватися на

роботу: заяву, паспорт, трудову книжку, диплом, медичну книжку, військовий

квиток, тощо.)

(Учень, за допомогою підручника (с.157), на дошці складає зразок заяви)

(Робота з презентацією – слайди № 4 - 7 )

Вчитель. Давайте виконаємо вправу «Зайди помилку»:

1. Для укладення трудового договору працівник має надати такі документи:

заява про прийняття на роботу, паспорт або інший документ, що

посвідчує особу, трудову книжку, партійний квиток, інші документи

(наприклад, диплом, водійські права, медичну довідку).

2. При прийомі на роботу дозволено вимагати документи про релігійні

погляди та місце реєстрації.

3. Безстроковий договір укладається не більше як на 5 років.

4. Постійним називається трудовий договір, який встановлено на

визначений строк, наприклад, на час декретної відпустки.

5. Трудовий договір укладається тільки в усній формі.

6. Строк випробовування не може перевищувати 5 місяців, для робітників –

4 місяці, а в окремих випадках, за погодженням з комітетом профспілки, -

1 року.

7. Працівник, який змінює місце роботи, змушений заводити нову трудову

книжку.

Виступ юриста: Розірвання трудового договору.

Вчитель. Давайте пограємо з вами в гру «Припинення трудового договору»,

вам потрібно закінчити речення:

1. Працівник має право за своєю ініціативою припинити трудовий договір,

попередивши власника письмово за ….. (два тижні).

4

Page 5: оригінал. відкритий урок 21 лютого

2. Неприпустимим є звільнення працівника в період його перебування у

відпустці або ….. (тимчасової непрацездатності (хвороби)).

3. Під час звільнення за угодою сторін термін звільнення встановлюється … (за

їх згодою).

4. Прогулом вважається відсутність на роботі без поважних причин протягом…

(трьох годин поспіль).

5. У день звільнення роботодавець зобов’язаний провести розрахунок з

працівником і … (видати йому трудову книжку).

6. Працівника можуть звільнити за невідповідність посаді внаслідок

недостатньої кваліфікації або … (стану здоров’я).

(Робота з презентацією – слайди № 8- 11 )

2. Що записують в трудову книжку

Вчитель. Трудова книжка- це основний документ про трудову діяльність

працівника.

Виступ юриста: Що записують в трудову книжку (користуючись трудовою

книжкою).

3.Що таке заробітна плата

Виступ юриста: Що таке заробітна плата.

Учні виконують завдання «Працюємо разом» (с. 160)

(Робота з презентацією – слайд № 12 )

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ.

Використовуючи метод «Мікрофон», висловіть думку щодо необхідності

укладання трудового договору; відмови від так званої «заробітної плати в

конвертах».

Робота над правовими ситуаціями (Додаток 1)

5

Page 6: оригінал. відкритий урок 21 лютого

Розгадайте кросворд:

1. Винагорода, обчислена, як правило, у грошовому вимірі, яку

роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу –

заробітна…

2. Угода між роботодавцем і працівником – це трудовий …

3. Основний документ про трудову діяльність працівника – це трудова…

4. Що потрібно скласти, щоб влаштуватися на роботу?

5. Один з нормативних актів, що регулює трудові відносини?

1 П Л А Т А

2 Д О Г О В І Р

3 К Н И Ж К А

4 З А Я В А

5 К О Д Е К С

VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ РОБОТИ УЧНІВ НА УРОЦІ.

Бесіда.

1. Яку тему вивчали на уроці?

2. Які нормативні акти в галузі трудового права вам відомі?

3. Хто укладає трудовий договір?

4. Чи був урок корисним?

5. Що дізналися нового?

6. Чи досягли очікуваних результатів?

7. Про що хотілося б вам взнати більше? Викладач акцентує увагу учнів на

тому, що вивчення основ трудового права буде продовжено на наступному

уроці.

(Робота з презентацією – слайди №13- 14. )

(Оцінювання учнів)

6

Page 7: оригінал. відкритий урок 21 лютого

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

1. Вивчити параграф № 22.

2. Написати есе на тему: «Чи справді закон стоїть на захисті інтересів

працівників?»

7

Page 8: оригінал. відкритий урок 21 лютого

Додаток 1

1. Автор: Коломійченко О. С. працює продавцем у місцевому супермаркеті, у

вівторок прийшла на роботу в стані алкогольного сп’яніння. Розмова з

директором:

Працівник: Добрий день!

Директор магазину: Чому ви в такому стані? Я відстороняю вас від роботи.

Працівник: Ви не маєте права, я ж прийшов вчасно!

Автор: Прокоментуйте дану ситуацію. Хто тут правий?

2. Автор: Вчителька музики Тернопільської ЗОШ № 9 телефонує своїй доньці,

яка працює бухгалтером:

Вчителька: Доброго дня! Проведи за мене сьогодні уроки в школі, бо я маю

багато інших невідкладних справ, а ти в відпустці.

Дочка: Добре, мамо!

Автор: Чи правомірні дії вчительки?

3. Автор: Розмова працівників ФАПу:

Начальник: Чому ви без поважних причин запізнилися на роботу на 4 години?

Працівник: Я забув…

Начальник: Це може бути підставою для вашого звільнення!!!

Працівник: Я ж тільки на 4 години спізнився!

Автор: Прокоментуйте дану ситуацію.

4. Автор: Олег Петрович влаштувався працювати двірником. Розмова з

директором:

Директор: Скажіть, будь ласка, яка в вас національність?

Двірник: Росіянин я, а що?

Директор: Вас звільнено!

Автор: Чи законні дії директора?

8

Page 9: оригінал. відкритий урок 21 лютого

5. Автор: Галина Сергіївна працює касиром в драмтеатрі. Розмова з

директором:

Директор: Вам потрібно попрасувати всі костюми для виступу акторів!

Касирка: Я не можу, на це потрібно багато часу!

Директор: Тоді я вас звільню!

Касирка: Але ж прасування одягу не передбачено в моєму трудовому договорі!

Директор: Це не має значення!!!

Автор: Чи правомірні дії директора театру?

6. Автор: У поштовому відділенні м. Теребовлі була вільна вакансія секретаря,

громадянин Харитоненко О. І. прийшов влаштовуватися на роботу:

Громадянин: Добрий день! Я хочу працювати у вас!

Начальник: Скажіть, будь ласка, ви належите до якоїсь політичної партії?

Громадянин: Так, я комуніст!

Начальник: Ви нам не підходите!

Громадянин: Чому? Ви ж навіть не подивилися на мої документи!

Начальник: Комуністи нам не підходять!

Автор: Прокоментуйте дану ситуацію.

9