прв кондиционал осмо

4
О П Е Р А Т И В Е Н П Л А Н ЗА Ч А С Предметен наставник-Адријана Додевска Датум на реализација- Наставен предмет Наставна тема Наставна единица Англиски јазик Module 3- The future Unit 6 Choices Обработка -First conditional Очекувани знаења Од ученикот се очекува да го обнови и збогати своето знаење во врска со првиот кондиционал Цели на часот Лесно да го препознава првиот кондиционал и да знае кое време да го употреби во клаузите Очекувани вештини Се очекува ученикот да ги стекне следните вештини: - Да го дополни своето знаење од горенаведената област; Наставни ресурси Учебник за VIII одделение (деветгодишно образование) :”Messages 3” – Diana Goody, Noel Goody Наставни средства Табла и креда, тетратки, учебници Материјали Тетратки, учебници Наставни методи Еклектичен метод, метод “elicitation Техники Фронтална, индивидуална, во парови, отворена дискусија

Upload: adrijana-dodevska

Post on 26-Dec-2015

299 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

g

TRANSCRIPT

Page 1: прв кондиционал осмо

О П Е Р А Т И В Е Н П Л А Н ЗА Ч А С Предметен наставник-Адријана ДодевскаДатум на реализација-

Наставен предмет Наставна тема Наставна единица

Англиски јазикModule 3- The futureUnit 6 Choices Обработка -First conditional

Очекувани знаења

Од ученикот се очекува да го обнови и збогати своето знаење во врска со првиот кондиционал

Цели на часот Лесно да го препознава првиот кондиционал и да знае кое време да го употреби во клаузите

Очекувани вештиниСе очекува ученикот да ги стекне следните вештини:

- Да го дополни своето знаење од горенаведената област;

Наставни ресурси Учебник за VIII одделение (деветгодишно образование) :”Messages 3” – Diana Goody, Noel Goody

Наставни средства Табла и креда, тетратки, учебници

Материјали Тетратки, учебници

Наставни методи Еклектичен метод, метод “elicitation

Техники Фронтална, индивидуална, во парови, отворена дискусија

О Р Г А Н И З А Ц И Ј А И А К Т И В Н О С Т И Н А Ч А С О Т

Page 2: прв кондиционал осмо

Воведни активности: Потсетување на првиот кондиционал и неговото образување

Активности на наставникот: - Да ги освежи претходните знаењата - Да ја презентира новата содржина преку

дедукцијата и логичките заклучоци на самите ученици;

- Да дава насоки за вршење на задачите во учебникот;

- Да задава примери настрана од оние во учебникот, лично сврзани со учениците;

- Да ги наведува учениците кон правилни заклучоци и да им укаже на грешките;

- Да бара повратна информација во врска со материјата, кои се проблематични единици и дали учениците се заинтересирани за содржината.

Активности на учениците:- Да ги сврзат претходните знаења со новите

преку изведување заклучоци, учество во дискусија и консултација со соучениците;

- Да ги следат упатствата на наставникот и да ги извршуваат поставените задачи

А Р Т И К У Л А Ц И Ј А Н А Ч А С О Т

Воведен делПреку пример на табла се потсетуваме на првиот кондиционал

Главен дел

Учениците го пополнуваат објаснувањето во учебникот а потоа ја работат вежбата.Вршиме проверка на вежбата а потоа учениците сами составуваат свои реченици

Page 3: прв кондиционал осмо

Завршен делУчениците ги пишуваат своите реченици на таблаЗа домашна работа имаат да напишат по 5 примери за прв кондиционал

М Е Т О Д И Н А О Ц Е Н У В А Њ Е Н А У Ч Е Н И Ц И Т Е

Методи за самооценување на учениците

Самооценување- Учениците треба да се сетат на сопствената грешка и да ја

корегираат, а во краен случај да добијат помош од соучениците. Наставникот само треба да ги води кон заклучоците и да дозволи учениците само да ги донесат.

Методи на формативно оценување што ги користи наставникот

Усна повратна информација

- Наставникот дава насоки и знаци дали се ученикот се движи кон правилен заклучок или пак е на пат да направи грешка. На крајот на часот наставникот им дава на учениците проценка за нивните достигнувања на таа тема.