Чувства и емоции

4
О П Е Р А Т И В Е Н П Л А Н ЗА Ч А С Предметен наставник-Адријана Додевска Датум на реализација-15.05.(8-2) Наставен предмет Наставна тема Наставна единица Англиски јазик Tema br.6 Na~inot na koj `iveeme Чувства и емоции Очекувани знаења Од ученикот се очекува да може да ги изрази своите чувства и емоции Цели на часот - Да води комуникација за своите чувства и емоции Очекувани вештини Се очекува ученикот да ги стекне следните вештини: - Да го дополни својот фонд на зборови со нов вокабулар од горенаведената област - Да може да следи разговор - Да води разговор Наставни ресурси Учебник за VIII одделение (деветгодишно образование) :”Messages 3” – Diana Goody, Noel Goody Наставни средства Табла и креда, тетратки, учебници Материјали Тетратки, учебници Наставни методи Еклектичен метод, метод “elicitation” Техники Фронтална, индивидуална, во парови, отворена дискусија

Upload: adrijana-dodevska

Post on 14-Dec-2015

220 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

Page 1: Чувства и емоции

О П Е Р А Т И В Е Н П Л А Н ЗА Ч А С Предметен наставник-Адријана ДодевскаДатум на реализација-15.05.(8-2)

Наставен предмет Наставна тема Наставна единица

Англиски јазик Tema br.6 Na~inot na koj `iveeme

Чувства и емоции

Очекувани знаења

Од ученикот се очекува да може да ги изрази своите чувства и емоции

Цели на часот - Да води комуникација за своите чувства и емоции

Очекувани вештиниСе очекува ученикот да ги стекне следните вештини:

- Да го дополни својот фонд на зборови со нов вокабулар од горенаведената област

- Да може да следи разговор- Да води разговор

Наставни ресурси Учебник за VIII одделение (деветгодишно образование) :”Messages 3” – Diana Goody, Noel Goody

Наставни средства Табла и креда, тетратки, учебници

Материјали Тетратки, учебници

Наставни методи Еклектичен метод, метод “elicitation”

Техники Фронтална, индивидуална, во парови, отворена дискусија

Page 2: Чувства и емоции

О Р Г А Н И З А Ц И Ј А И А К Т И В Н О С Т И Н А Ч А С О Т

Воведни активности: Потсетување на сите зборови кои учениците ги знаат поврзани со емоции и чувства

Активности на наставникот: - Да ги освежи знаењата од претходните часови и да ги сврзе со новата содржина;

- Да ја презентира новата содржина преку дедукцијата и логичките заклучоци на самите ученици;

- Да задава примери настрана од оние во учебникот, лично сврзани со учениците;

- Да ги наведува учениците кон правилни заклучоци и да им укаже на грешките;

- Да бара повратна информација во врска со материјата, кои се проблематични единици и дали учениците се заинтересирани за содржината.

Активности на учениците:- Да ги сврзат претходните знаења со новите

преку изведување заклучоци, учество во дискусија и консултација со соучениците;

- Да ги следат упатствата на наставникот и да ги извршуваат поставените задачи

А Р Т И К У Л А Ц И Ј А Н А Ч А С О Т

Воведен дел

Го повторуваме вокабуларот кој е веќе познат и го дополнуваме вокабуларот со нови зборови поврзани со темата

Page 3: Чувства и емоции

Главен дел

Учениците опишуваат една своја случка притоа употребувајќи го соодветното глаголско време и ги опишуваат своите чувства и емоции кои ги доживеале тогаш како и чувствата и емоциите кои ги имаат сега кога се навраќаат на тој настан.

Завршен дел- Проверка на вежбата

М Е Т О Д И Н А О Ц Е Н У В А Њ Е Н А У Ч Е Н И Ц И Т Е

Методи за самооценување на учениците

Самооценување- Учениците треба да се сетат на сопствената грешка и да ја

корегираат, а во краен случај да добијат помош од соучениците. Наставникот само треба да ги води кон заклучоците и да дозволи учениците само да ги донесат.

Методи на формативно оценување што ги користи наставникот

Усна повратна информација

- Наставникот дава насоки и знаци дали се ученикот се движи кон правилен заклучок или пак е на пат да направи грешка. На крајот на часот наставникот им дава на учениците проценка за нивните достигнувања на таа тема.