година відкритих думок

21
Тема : Сучасні потреби підлітків. Мета: допомогти учням усвідомити, що шкідливі звички є основною причиною погіршення здоров’я; формувати в учнів негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин); виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я. Завдання: навчити аналізувати інформацію щодо згубних наслідків, які тягнуть за собою шкідливі звички; разом з учнями дійти висновку, що їхнє здоров’я на 50% залежить від нас самих; сприяти виробленню вміння протистояти сумнівним пропозиціям. Дев’ять десятих нашого щастя залежить від здоров’я. А. Шопенгауер

Upload: kvtetjana

Post on 16-Apr-2017

177 views

Category:

Education


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: година відкритих думок

Тема : Сучасні потреби підлітків. Мета: допомогти учням усвідомити, що шкідливі звички є

основною причиною погіршення здоров’я; формувати в учнів

негативне ставлення до шкідливих звичок (паління, вживання

алкогольних напоїв, наркотичних речовин); виховувати дбайливе

ставлення до власного здоров’я.

Завдання: навчити аналізувати інформацію щодо згубних

наслідків, які тягнуть за собою шкідливі звички; разом з учнями

дійти висновку, що їхнє здоров’я на 50% залежить від нас самих;

сприяти виробленню вміння протистояти сумнівним пропозиціям.

Дев’ять десятих нашого щастя

залежить від здоров’я.

А. Шопенгауер

Хід уроку – тренінгу

1.Знайомство. « Мене звати Тетяна . Не хочу хвалитися, але я дуже люблю

вишивати.»

Кожен із вас має свої уподобання, здібності, прагнення і бажання і це

«Чудово!» Оплески.

Page 2: година відкритих думок

Вправа «Очікування» Мета: надати можливість учасникам визначити свої очікування від заняття.

Обладнання: стікери, ручки, ватман із зображенням «Дерева здоров’я».

Хід вправи

Тренер роздає кожному учаснику стікери у вигляді квітки.

«Від вчителя я очікую…»

«Від однокласників я очікую…»

«Від себе я очікую…»

Першим свої очікування приклеює тренер «Від вас, діти, я очікую

продуктивної праці, яка б мала позитивний результат».

Учасники за 2 -3 хвилини закінчують речення. Кожен учасник зачитує вголос

свої очікування та наклеюють на гіллячки дерева.

Page 3: година відкритих думок

е

Інформаційне повідомлення вчителя. Мета: сприяти комфортному самопочуттю кожного учасника, нагадати,

що всі мають працювати за єдиними правилами.

Обладнання: таблиця «Правила роботи»

Правила роботи в групі

1. Не перебивати. Поважати права інших.

2. Не критикувати. Всі помиляються.

3. Дотримуйся регламенту. Або розумне казати, або зовсім мовчати.

4. Бути активним. Не журись, та за діло берись.

5. Говорити тільки за метою. Мудру річ приємно й слухати.

6. Бути толерантним. Від теплого слова і лід розмерзається..

7. Усміхатись. Добрій людині всі друзі.

8. Навколо нас вирує повноцінне життя, а ми «тут і зараз» - вчимося.

9. Не спізнюватись. Ранній пізньому не кланяється.

10. Ладом усе можна.

Якщо учасники тренінгу вносять свої правила , їх обов’язково заносити

до правил роботи групи.

Page 4: година відкритих думок

Завдання .На дошці з’являються острови: На цих островах

здійснюються всі можливі мрії людини, але обрати можна лише один. Зараз

у вас є така можливість – обрати свій острів. Поміркуйте протягом 1 хв. і

вперед!.(Учні роблять свій вибір за допомогою стикерів.) Прокоментувати

(за бажанням) , чому саме цей острів обрали учні. Проаналізувати кожен

«острів»

Учитель . Якщо ваша думка за час обговорення змінилася , ви можете

змінити свій острів. Чи зможете ви повноцінно користуватися радощами цих

островів, якщо ваше здоров’я буде підірваним?

Висновок: у житті теж інколи бувають моменти, коли людина хоче

змінити щось важливе у своєму житті, але життя – це не стрічка липкого

паперу, який можна приклеїти, де ми хочемо, а потім поміняти місце.

Ми часто чуємо слова: «доля людини», але розпоряджатися нею може лише

сама людина, зробивши вибір на користь здоров’я й відмовившись від речей,

що можуть перешкодити бути здоровим.

Часто люди похилого віку вітаючись говорять : «Доброго здоров’я!»

Page 5: година відкритих думок

Так, доброго всім здоров’я. Його не купиш в аптеці. І поки воно є, його не

помічаєш, ним не переймаєшся. На жаль, часто починаєш цінувати тільки

тоді, коли втрачаєш. Тоді й переосмислюєш життєві цінності.

Кожному від народження надається найцінніший дар – життя. І

найдорожче, що є в житті – це здоров’я. Але, як це не дивно, підлітки дуже

легковажно ставляться до свого здоров’я. Не вміють його берегти і вести

здоровий спосіб життя. Притча .Один бізнесмен нагромадив великий капітал, який складав 3 млн. доларів.

Він вирішив, що візьме собі рік відпустки, щоб удосталь відпочити. Але не

встиг він прийняти рішення, як його відвідав Янгол Смерті. Бізнесмен дуже

злякався та вирішив будь-що вмовити Янгола Смерті продати йому трохи

часу.

- Продай мені 3 тижні життя і я віддам тобі третину свого капіталу –

1млн. доларів – запропонував бізнесмен. Але Янгол Смерті відмовив

йому.

- Гаразд, залиши мені два тижні життя. Я віддам тобі дві третини своїх

грошей, а це аж 2 млн. доларів.

Янгол знову відмовив.

- Продай мені тільки один день, щоб я зміг насолодитися красою цієї

землі, обійняти дружину, дітей, яких я давно не бачив…Я віддам тобі

все, що маю – 3 млн. доларів.

Янгол смерті відмовив.

- Тоді чоловік запитав, чи може Янгол Смерті дати йому кілька хвилин,

щоб він міг написати прощального листа? Янгол погодився.. Чоловік

написав: «Правильно використовуй час, який вам відведено на життя.

Я не зміг купити навіть години за 3 млн. доларів. Перевірте, чи все, що

вас зараз оточує, справді має цінність?

Бережіть здоров’я, бережіть життя! Живіть правильно!»

Page 6: година відкритих думок

Да, це притча! Але вона говорить про те, що за останні десятиліття у

світовому масштабі проблема здоров’я увійшла до кола глобальних

проблем і отримала назву «антропогенна небезпека»

Учитель. Прикро, але ситуація зі станом здоров’я населення в Україні

дедалі погіршується. Країна знаходиться в стані економічно – політичної та

екологічної кризи. Як результат – погіршення здоров’я населення, особливо

– дитячого. Зменшується тривалість життя, зростає смертність, збільшується

кількість хронічних інфекційних захворювань, серцево –судинних,

онкологічних, ендокринних, хвороб органів дихання.

Хай яким буде вік, але не можна забувати про те, що здоров’я потрібно

берегти як незрівнянне багатство, подароване природою. Не можна

ставитися до нього недбало і марно витрачати.

До всіх нас звернені слова академіка К.Бикова: «Біда наша в тому, що ми

вперше замислюємося про своє здоров’я лише втому разу, якщо починаємо

втрачати його, якщо вже «зіпсовано» механізм і потрібно думати про його

лагодження». Тому сьогодні ми і поговоримо про здоров’я людини. Наша

мета – скласти формулу здоров’я, розглянути її складові і переконатися в

тому, що кожна людина – коваль свого здоров’я.

Завдання 1. Учні об’єднуються в 3 групи за допомогою кольорових

стрічок. Кожна група на роздатковому аркуші має дати визначення слова

Page 7: година відкритих думок

«здоров’я». Здоров’я – це…(можна писати, малювати)

Лідери представляють роботи своїх груп. Обговорення.

Завдання2. Зважаючи на те, що було сказано раніше, спробуйте

спроектувати ваш шлях у житті. Але треба пам’ятати , що людина у житті

може йти двома шляхами, :один до здоров’я, а інший – від здоров’я. (На

дошці з’являється зображення шляху.)

ШЛЯХ

.до здоров’я від здоров’я

Page 8: година відкритих думок

Щоб ви побачили ці шляхи, я пропоную вам об’єднатися в 3

групи(шляхом розрахунку на 1-3-й). Кожна група складе свої шляхи, при

цьому вчинки й дії не мають повторюватися.

Кожна група ознайомлює учасників зі своїми варіантами шляхів до

здоров’я. Учасники роблять висновки. Підсумок.

Учитель. Ми з вами накреслили шляхи, але якими із них іти, кожен має

обрати сам. Треба тільки завжди пам’ятати, що вас чекає в кінці цього

шляху.

Спробуйте скласти формулу здоров’я.(Діти висловлюють свої думки).Здоров’я = активний рух +правильне харчування –куріння – алкоголь.Учитель. Що буде, якщо не зарядити гвинтівку? Що трапиться, якщо не

зарядити акумулятор автомобіля? Гвинтівка не вистрелить, автомобіль

не заведеться. Водій і мисливець про це не забувають. Але про те, що

Page 9: година відкритих думок

людське тіло треба «заряджати» щоденно порцією бадьорості, багато

хто, на жаль, забуває.

- Як заряджати?

Дуже просто – щоранку робити зарядку. Лише 10-15 хв. на свіжому

повітрі чи в кімнаті – і запасу бадьорості вистачить на цілий день. Є й

інші способи.

- Як ви тренуєте своє тіло, «заряджаєте» його бадьорістю?

Рух є важливою функцією життєдіяльності. Ще перебуваючи в утробі матері, плід вже рухається. А дитина робить 22 тис. рухів на добу, стверджують вчені – педіатри.

Навіщо потрібен рух? Активніше працює серце, а це означає, що до наших

органів більше подається кисню, з клітин і органів швидше виводяться

шлаки, які старять наш організм. На перший погляд, ми і так майже завжди

в русі. Але якщо уважно спостерігати, то ми даємо навантаження майже

завжди на одні і ті ж м’язи, а необхідно задіяти всі групи м’язів. Це ми повинні робити хоча б раз у день. Ось чому говорять про необхідність зарядки.

Учитель. Навіщо ми їмо? Учитель.

- Які шкідливі звички найпоширеніші?

- Наркоманами народжуються?

Багато підлітків починають палити , уживати алкогольні напої саме тому,

що з цигаркою або чаркою в руці видаються собі більш дорослими та

стильними. Але чи замислювалися ви над тим , чому так багато дорослих

людей роками не можуть позбутися залежності від алкоголю, тютюну й

наркотиків? Тому що ці згубні звички із задоволенням перетворюються на

страшні хвороби.

Тест «Що я знаю про шкідливі звички?»

Page 10: година відкритих думок

Позначити правильні варіанти відповідей.

1. Шкідливі звички – це…

а) мити руки з милом перед їжею;

б) палити, уживати алкоголь, наркотики;

в) уранці та ввечері чистити зуби;

г) човгати ногами, гризти нігті.

2. Що відбувається з дитиною, яка вживає алкоголь?

А) вона швидше росте;

Б) у неї покращується пам’ять;

В) вона погано вчиться;

Г) вона завдає неабиякої шкоди здоров’ю.

3 Які наслідки може викликати паління?

А) захворювання на рак легенів;

Б) піднесення настрою;

В) прискорення процесів дорослішання;

Г) зниження гостроти зору, слуху.

4. До чого призводить уживання наркотиків?

А) з’являється унікальна можливість відвідати віртуальні світи;

Б) виникає фізіологічна і психологічна залежність від отрути;

В) деградує мозок людини;

Г) людина стає більш розкутою і товариською.

За кожну правильну відповідь учень зараховує собі 1 бал.

8 балів – учень має чіткі уявлення про наслідки шкідливих звичок.

7-5 балів – загалом учень знає про шкідливі звички, вплив алкоголю,

тютюну,

наркотиків на організм людини, але не має уявлення про конкретні наслідки

вживання цих небезпечних речовин.

4 -0 балів – учень потребує особливої уваги з боку батьків і додаткової

роз’яснювальної роботи щодо наслідків шкідливих звичок.

Вправа – руханка «Овації».

Page 11: година відкритих думок

Учасники сидять у колі, вчитель пропонує встати тим, хто, приміром,

уранці робить зарядку. Якщо у групі є такі, вони встають, а інші їм

аплодують. Тренер продовжує: Устаньте ті, хто:

- має здорове почуття гумору;

- дотримується принципів здорового харчування;

- загартовується;

- чистить уранці зуби;

- бажає здобувати нові знання про здоровий спосіб життя:

- не має шкідливих звичок.

Творче завдання «Моя відповідь така…» Роздати учням аркуші паперу , написати , як би вони відповіли в подібних

ситуаціях. Кожна з трьох груп інсценізує варіант розвитку однієї ситуації.

Ситуація 1. Друг (подруга) похвалився, що випалив цигарку і йому (їй)

сподобалося. Він підбурює закурити і вас.

Page 12: година відкритих думок

Ситуація 2. Ви потрапили в компанію, де всі палять. «Спробуй, це круто!

Ми вже дорослі!» - кажуть вам.

Ситуація 3. До вас у гості прийшли друзі й принесли «Лонгер». «Ось,

купили по дорозі. Буде веселіше розважатися. Приєднуйся!.» - так пояснили

вони свій вчинок.

Ситуація 4. Хлопець пропонує дівчині зробити ін’ єкцію наркотику. Він

доводить , що буде приємно і без жодних негативних наслідків.

Висловлювання відомих людей про здоров’я (діти готують дома) і народні

приказки.(початок в однієї дитини, а кінець прислів’я в другої).

1. Людина їсть занадто багато. Вона живе тільки на одну чверть того, що

вона їсть, на інші три чверті живуть лікарі. (Напис на давньогрецькому

папірусі, 1600 р. до н. е.)

2. Людина повинна їсти, щоб жити, але не жити, щоб їсти. (Сократ).

3. Знання про збереження здоров’я має стати елементом загальної культури

людини.(Д.Л.Коломийський).

4. Жорж Тіссо казав: «Рух – джерело здоров’я, бездіяльність – могила

здоров’я»

5. Хворий від могили біжить, а здоровий у могилу поспішає.(Народна

приказка)

6. У вині гинуть більше, ніж в морі потопають.(Народна приказка)

7. Сон краще за всілякі ліки.(Народна приказка).

Вправа «Кроки до здоров’я»«Кроки» у вигляді нарізаних пазлів знаходяться у конвертах упереміш.

Завдання. Створіть свою «Доріжку до здоров’я».(у кожній групі відповідно

вона буде різною).

«Доріжка здоров’я: 9 кроків до здорового способу життя»

1. Уникати ситуацій, небезпечних для життя.

2. 2. Уживати продукти, багаті на вітаміни й мінерали.

3. Відмовитися від уживання алкоголю й тютюнопаління.

Page 13: година відкритих думок

4. Фізичні вправи.

5. Не зловживати міцним чаєм, кавою.

6. Спілкуватись із однолітками, які не мають шкідливих звичок.

7. Зменшити перегляд фільмів, у яких пропагують уживання алкоголю й

куріння.

8. Пропагувати здоровий спосіб життя, вчасно проходити медичний огляд.

9. Займатися самоосвітою, саморозвитком, самовдосконаленням.

Заключна частина. Наше заняття підходить до кінця. Що ви оберете: здорове яскраве життя

чи щоденну тяжку боротьбу за виживання? Яким ви бачите своє майбутнє?

Добре подумайте над цим, беручи до рук цигарку чи пляшку пива. Я хочу

побажати вам вистояти в цьому світі, обравши правильний для себе шлях.

Будьте джерелом здоров’я і добра. Якщо кожний із вас скаже «Ні!»

шкідливим звичкам, то ми будемо мати в майбутньому здорове покоління.

Отже, вибір за вами! Зробіть його зараз у своєму серці, зробіть його на свою

користь і на користь свого щасливого майбутнього.

Page 14: година відкритих думок

Вправа «Зворотній зв’язок»Мета: отримати зворотній зв’язок від учасників щодо проведеного

тренінгу та поданої інформації.

Обладнання: стікери, ватман.

Хід вправи

Вчитель роздає стікери у вигляді листочків.

Кожен учасник закінчує речення: « На занятті я дізнався, що…» і

прикріплює листочок на ватман, утворюючи «Дерево здоров’я»

.

Page 15: година відкритих думок

Додаток

Хворий від могили біжить, а здоровий у могилу поспішає.

У вині гинуть більше, ніж в морі потопають.

Сон краще за всілякі ліки.

Як здоров’я хочеш мати, мусиш рано вставати, а звечора рано лягати.

Багато ходити – довго жити.

Ранок зустрічай зарядкою, вечір проводжай прогулянкою.

Менше хвилюєшся – довше проживеш.

Легка вечеря життя продовжує.

Чисте повітря - ворог хвороб.

Уникати ситуацій, небезпечних для життя.

. Уживати продукти, багаті на вітаміни й мінерали.

Відмовитися від уживання алкоголю й тютюнопаління.

Фізичні вправи.

Не зловживати міцним чаєм, кавою.

Спілкуватись із однолітками, які не мають шкідливих звичок.

Зменшити перегляд фільмів, у яких пропагують уживання алкоголю й куріння.

Пропагувати здоровий спосіб життя, вчасно проходити медичний огляд.

Page 16: година відкритих думок

. Займатися самоосвітою, саморозвитком, самовдосконаленням.

Ситуація 4. Хлопець пропонує дівчині зробити ін’ єкцію наркотику. Він доводить , що буде приємно і без жодних негативних наслідків.