Перпендикуляр і похила

10
Урок №36 Тема уроку: Перпендикуляр і похила. Мета уроку:Познайомитися з поняттям перпендикуляра і похилої у просторі, розглянути властивості перпендикуляра та похилої та навчитися застосовувати ці властивості до розв’язування задач; Розвивати абстрактне і логічне мислення учнів, розширювати їх самоосвіту: Виховувати зацікавленість предметом, толерантність спілкування, повагу до думок однокласників. Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Обладнання: комплекс мультимедійних засобів навчання. Хід уроку (Робота на уроці супроводжується одночасним показом слайдів). I.Організаційний момент. II.Мотивація навчання Вчитель. Ще великий філософ Конфуцій сказав слова, які актуальні і на цей час:

Upload: sveta7940

Post on 15-Feb-2017

64 views

Category:

Law


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Перпендикуляр і похила

Урок №36

Тема уроку: Перпендикуляр і похила.

Мета уроку:Познайомитися з поняттям перпендикуляра і похилої у просторі, розглянути властивості перпендикуляра та похилої та навчитися застосовувати ці властивості до розв’язування задач;

Розвивати абстрактне і логічне мислення учнів, розширювати їх самоосвіту:

Виховувати зацікавленість предметом, толерантність спілкування, повагу до думок однокласників.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: комплекс мультимедійних засобів навчання.

Хід уроку

(Робота на уроці супроводжується одночасним показом слайдів).

I.Організаційний момент.II.Мотивація навчання

Вчитель. Ще великий філософ Конфуцій сказав слова, які актуальні і на цей час:

Візьмемо цей вислов за девіз нашого уроку.

Вчитель оголошує тему та мету уроку.

Page 2: Перпендикуляр і похила

Актуалізація опорних знань.

Вчитель. Сформулюйте ознаку перпендикулярності прямої і площини.

Задача1. Площина ерпендикулярна до прямої с , а пряма с

перпендикулярна до площини Яке взаємне розміщення площин

Задача 2. Площина перпендикулярна до прямої в, а пряма в паралельна

прямої с. Яке взаємне розміщення площини і прямої в.

Після модулювання на стереометричному ящику одним учнем і одночасним виконанням рисунка на дошці іншим учнем йде обговорення розв‘язування цих задач з посиланням на потрібну теорему.

Вивчення нового матеріалу.

Вчитель розповідає новий матеріал, учні записують конспект розповіді в зошитах, виконуючи необхідні рисунки та записи.

Водночас йде показ презентації

Вчитель. Нехай проведено пряму а. Точку перетину прямої і площини, точку

Page 3: Перпендикуляр і похила

О називають основою перпендикуляра

На прямій а позначимо довільний відрізок АВ.

Означення. Відрізок називається перпендикулярним до площини , якщо він лежить на прямій перпендикулярній до площини.

Після цього розглядаються різноманітні випадки розміщення відрізка і площини:

а) відрізок лежить по один бік від площини і не перетинає її (кінці відрізка лежать по один бік від площини);

Б)Відрізок АВ лежить на прямій і перетинає площину ( кінці відрізка лежать по різні боки від площини);

В) Відрізок АВ лежить на прямій апо один бік від площини і точка О –

кінець відрізка – належить площині .

.

Page 4: Перпендикуляр і похила
Page 5: Перпендикуляр і похила

Такий відрізок називається перпендикуляром, проведеним з даної точки до площини.

Означення. Перпендикуляром , проведеним з даної точки на площину, називають відрізок, що сполучає дану точку з точкою площини і лежить на Прямій, перпендикулярній до цієї площини.

Page 6: Перпендикуляр і похила

Означення. Похилою, проведеною з даної точки до даної площини називається будь-який відрізок, який сполучає дану точку з точкою площини і не є перпендикуляром до цієї площини.

Означення. Відрізок, який сполучає основу перпендикуляра і основу похилої, проведених з однієї точк до даної площини називають проекцією похилої на цю площину.

Вчитель. Давайте проведемо дослідження і виявимо закономірність між довжинами похилих та відповідними проекціями цих похилих

Наступний етап уроку учні досліджують властивості похилої та проекції, виконуючи моделювання на стереометричному ящику.

Після проведення експерименту , та обговоренню його результатів, учні роблять підсумок, що формулює властивості похилих та їх проекцій.

Одночасно властивості з являються на екрані. Учні записують підсумки до зошитів

Page 7: Перпендикуляр і похила

Вчитель. Придивитесь до чергового рисунка (герговий слайд) та за власним розумінням дайте означення кута між похилою та площиною.

Page 8: Перпендикуляр і похила

Після спроб дати правильне означення кута між похилою та площиною учні читають це означення у підручнику (О. Я. Біляніна та інші, Геометрія, 10 клас, академічний рівень,2010) на сторінці 158

V.Закріплення нового матеріалу

1 Розв‘язування усної задачі по готовому рисунку

4) За теоремою Піфагора ВО = 8см.

2 Самостійна робота

Учні самостійно розв’язують задачу з підручника № 5.42 по ідентифікації двох довжин – сторони квадрату і похилої

Після чого працюють в парах по перевірці задачі №5.42по таблиці

А 3Б 1В 4Г 5Д 2

Page 9: Перпендикуляр і похила

VI.Підсумок уроку і домашнє завдання.

Який відрізок називають похилою до площину?

Проекцією похилої на площину називають … .

Які властивості похилих нам відомі?

Учні записують домашнє завдання:

Вивчити параграф 5.3 (до теореми 6)

№5.43, 5.5.47