Утврдување На module 3-Осмо

4
О П Е Р А Т И В Е Н П Л А Н ЗА Ч А С Предметен наставник-Адријана Додевска Датум на реализација- Наставен предмет Наставна тема Наставна единица Англиски јазик Module 3- The future Unit 6 Choices Утврдување на Module 3 Очекувани знаења Од ученикот се очекува да поседува знаења усвоени во минатата тема во врска со First conditional, идно време со -Will and might, Present continuous used for the future and going to, will, Изрази за љубезно барање Цели на часот - Да го увежба учениот материјал од оваа тема Очекувани вештини Се очекува ученикот да ги стекне следните вештини: - Правилно да го користи првиот кондиционал,формите за идно време,снаоѓање во ресторант, конверзација во продавница и искажување на љубезни барања Наставни ресурси Учебник за VIII одделение (деветгодишно образование) :”Messages 3” – Diana Goody, Noel Goody Наставни средства Табла и креда, тетратки, учебници Материјали Тетратки, учебници Наставни методи Еклектичен метод, метод “elicitation” Техники Фронтална, индивидуална, во парови,

Upload: adrijana-dodevska

Post on 08-Apr-2016

13 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

m

TRANSCRIPT

Page 1: Утврдување На Module 3-Осмо

О П Е Р А Т И В Е Н П Л А Н ЗА Ч А С Предметен наставник-Адријана ДодевскаДатум на реализација-

Наставен предмет Наставна тема Наставна единица

Англиски јазик Module 3- The futureUnit 6 Choices

Утврдување на Module 3

Очекувани знаења

Од ученикот се очекува да поседува знаења усвоени во минатата тема во врска со First conditional, идно време со -Will and might, Present continuous used for the future and going to, will, Изрази за љубезно барање

Цели на часот - Да го увежба учениот материјал од оваа тема

Очекувани вештиниСе очекува ученикот да ги стекне следните вештини:

- Правилно да го користи првиот кондиционал,формите за идно време,снаоѓање во ресторант, конверзација во продавница и искажување на љубезни барања

Наставни ресурси Учебник за VIII одделение (деветгодишно образование) :”Messages 3” – Diana Goody, Noel Goody

Наставни средства Табла и креда, тетратки, учебници

Материјали Тетратки, учебници

Наставни методи Еклектичен метод, метод “elicitation”

Техники Фронтална, индивидуална, во парови, отворена дискусија

О Р Г А Н И З А Ц И Ј А И А К Т И В Н О С Т И Н А Ч А С О Т

Page 2: Утврдување На Module 3-Осмо

Воведни активности: Воведување на вежбите на крајот на втората тема

Активности на наставникот: - Да ги освежи знаењата од претходните часови и да ги сврзе со новата содржина;

- Да ја презентира новата содржина преку дедукцијата и логичките заклучоци на самите ученици;

- Да дава насоки за вршење на задачите во учебникот;

- Да задава примери настрана од оние во учебникот, лично сврзани со учениците;

- Да ги наведува учениците кон правилни заклучоци и да им укаже на грешките;

- Да бара повратна информација во врска со материјата, кои се проблематични единици и дали учениците се заинтересирани за содржината.

Активности на учениците:- Да ги сврзат претходните знаења со новите

преку изведување заклучоци, учество во дискусија и консултација со соучениците;

- Да ги следат упатствата на наставникот и да ги извршуваат поставените задачи

А Р Т И К У Л А Ц И Ј А Н А Ч А С О Т

Воведен дел

- Ги објаснувам вежбите една по една преку пример

Page 3: Утврдување На Module 3-Осмо

Главен дел

-Учениците ги решаваат вежбите и после секоја сработена вежба правиме проверка и онаму каде што ке се појави проблем го разјаснуваме преку дискусија на табла.

Завршен дел- Учениците дискутираат за учениот вокабулар и изрази од оваа тема преку

превод и употреба на истите во сопствени примери.

М Е Т О Д И Н А О Ц Е Н У В А Њ Е Н А У Ч Е Н И Ц И Т Е

Методи за самооценување на учениците

Самооценување- Учениците треба да се сетат на сопствената грешка и да ја

корегираат, а во краен случај да добијат помош од соучениците. Наставникот само треба да ги води кон заклучоците и да дозволи учениците само да ги донесат.

Методи на формативно оценување што ги користи наставникот

Усна повратна информација

- Наставникот дава насоки и знаци дали се ученикот се движи кон правилен заклучок или пак е на пат да направи грешка. На крајот на часот наставникот им дава на учениците проценка за нивните достигнувања на таа тема.