0proiect didactic activitate matematica
TRANSCRIPT
Proiect didactic
Data: 11.05.2006
Grupa mare
Educatoare: Mara Monica
Nivel II 5 – 7 ani
Denumirea activităţii: Activitate matematică.
Forma de realizare: Joc logico-matematic.
Tema: „În lumea pieselor geometrice”
Tipul activităţii: Verificare şi consolidare de cunoştinţe.
Obiectiv fundamental: Consolidarea reprezentărilor despre piesele geometrice,
formarea de mulţimi după însuşiri cunoascute şi sesizarea
deosebirilor.
Obiective operaţionale:
a) Cognitiv-informaţionale:
- să recunoască şi să denumească figurile geometrice, efectuând operaţii logice
în ceea ce priveşte sortarea pieselor în funcţie de cerinţele exprimate de către
educatoare;
- să formeze mulţimi şi submulţimi astfel încât între două piese consecutive să
existe o singură diferenţă;
b) Psiho-motorii:
- să-şi dezvolte gândirea logică, manifestând spirit de echipă şi interes pentru
activităţile cu caracter matematic;
- să rezolve corect itemii fişei;
c) Afective:
- să dobândească deprinderi de colaborare şi cooperare;
- să participe cu plăcere şi interes la activitate;
Strategii didactice: a) Metodologia didactică: explicaţia, demonstraţia,
exerciţiul, problematizarea, conversaţia, jocul;
b) Mijloace didactice: trusa Dienes, creioane, fişe.
Sarcina didactică: Fiecare echipă sortează figurile geometrice după criteriul
stabilit de educatoare: mărime, culoare, grosime.
Regulile jocului: Fiecare echipă va primi figuri geometrice. O echipă
primeşte doar triunghiuri, celelalte primesc pătrate,
dreptunghiuri şi cercuri.Voi cere ca fiecare echipă să separe
figurile geometrice după un anumit criteriu (ex. mărime).
Vor lucra în echipă. Desemnez apoi un reprezentant care
verbalizează ce a lucrat echipa lui, apoi repet procedeul cu
fiecare echipă în parte.
Elemente de joc: Aplauzele, închiderea şi deschiderea ochilor, stimulente.
Bibliografie: G.Iftime „Jocuri logice pentru preşcolarii şi şcolari mici”;
Programa activităţilor instructiv educative în grădiniţa de
copii.
Evenimentul
didacticConţinutul ştiinţific
Strategii
didacticeEvaluare
I.
Organizarea
activităţii.
Aerisesc sala de grupă;
aranjez mobilierul şi asigur
disciplina prin cerinţe verbale.
Conversaţia.
II.
Captarea
atenţiei.
Voi prezenta copiilor o planşă
pe care este desenată o imagine
din figuri geometrice. Copiii stau
jos pe covor şi intuiesc planşa.
„- Ce avem desenat pe planşă ?”
„- Din ce este formată imaginea
de pe planşă ?”
„- ... din piese geometrice !”
„- Care sunt piesele geometrice
care alcătuiesc construcţia ?”
„- ... triunghi, pătrat, dreptunghi”
Conversaţia.
2
„- Toate sunt la fel ?”
Copiii se vor aşeza pe
scăunele la măsuţe, unde vor
găsi sub formă de surpriză
piesele trusei Dienes.
„- Ce aţi primit pe măsuţă ?”
Fiecare echipă denumeşte
materialul primit.
Copiii vor fi repartizazţi pe
echipe, fiecare conform jetonului
primit: echipa buburuzelor,
echipa albinuţelor, echipa
florilor, echipa fluturaşilor.
Explicaţia.
III.
Anunţarea temei
şi a obiectivelor.
Astăzi, la activitatea
matematică ne vom juca un joc
care se numeşte ......
Explic copiilor că sunt aşezaţi
la măsuţe în echipe, fapt ce
înseamnă că trebuie să
colaboreze unii cu alţii pentru
îndeplinirea sarcinilor date.
Conversaţia.
Explicaţia.
IV.
Desfăşurarea
activităţii.
a) Explicarea şî demonstrarea
jocului. Voi explica copiilor
regulile jocului. Atunci când veţi
primi sarcina de lucru, respectiv
de a sorta piesele geometrice
după un anumit criteriu, voi
trebuie să lucraţi în echipă, iar un
reprezentant al echipei,
verbalizează ceea ce aţi lucrat.
b) Jocul de probă.
Explicaţia.
Demonstraţia.
Exerciţiul.
3
„- Cum sunt piesele geometrice
de pe măsuţă ?”
„- ... sunt amestecate !”
Cer copiilor să le sorteze
după grosime. Copiii lucrează în
echipă şi sortează piesele după
criteriul cerut.
„- Câte piese subţiri sunt în
grupa triunghiurilor ?”
„- ... sunt şase piese subţiri.”
„- Dar groase, câte sunt ?”
„- ... sunt tot şase piese.”
c) Desfăşurarea jocului propriu-
zis.
Jocul se desfăşoară după
regulile amintite, iar eu urmăresc
desfăşurarea corectă a jocului,
intervenind atunci când sesizez
greşeli.
Exerciţiul.
V.
Asigurarea
retenţiei şi a
transferului
În complicare, copiii se ridică de
pe scăunele, se aşează jos pe
covor şi împreună construim un
tren cu ajutorul pieselor
geometrice cu care ne-am jucat
la măsuţe.
„- Eu voi fi conducătorul trenului
şi am nevoie de voi să mă ajutaţi
să construiesc vagoanele de care
am nevoie pentru a transporta
călători; vagoanele trebuie să fie
diferite între ele printr-o singură
Problematizarea.
Exerciţiul.
Jocul.
4
diferenţă. Spre exemplu, dacă
locomotiva este dreptunghi
mare, gros şi albastru, un prim
vagon ce ar putea fi ataşat
locomotivei ar fi un triunghi
mare, gros şi albastru (deosebire
de formă) sau dreptunghiul mic,
gros şi albastru (deosebire de
mărime) sau dreptunghiul mare,
gros şi roşu (deosebire de
culoare) sau dreptunghiul mare,
subţire şi albastru (deosebire de
grosime).
Al doilea vagon se deosebeşte
de primul printr-un singur
atribut, la fel al treilea de al
doilea, ş.a.m.d.
VI.
Obţinerea
performanţelor.
Copiii vor trece din nou la
măsuţe, unde vor lucra pe fişe cu
sarcini clare.
Exerciţiul.
VII.
Încheierea
activităţii.
Se fac aprecieri finale asupra
modului de desfăşurare a
activităţii şi a modului de
rezolvare a fişelor.
5