урок1 лосинець

25
як як частин частин а а мови мови Сполучн Сполучн ик ик Урок-лінгвістичне дослідження

Upload: liliyazbarovska

Post on 27-Jul-2015

55 views

Category:

Education


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: урок1 лосинець

якяк частинчастин

аамовмовии

СполучСполучникник

Урок-лінгвістичне дослідження

Page 2: урок1 лосинець

«Найбільше і найдорожче добро

у кожного народу – це його мова»

Урок-лінгвістичне дослідження

Тема уроку: Сполучник як службова частина мови.

Мета уроку: поглибити знання учнів про сполучник як службову частину

мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити

сполучник у реченні, визначати їх функцію в реченні,

характеризувати; відрізняти від інших частин мови; розвивати

логічне мислення, самостійність; вміння робити висновки,

наводити приклади та аргументи на підтвердження думки; на

основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу

виховувати любов і шанобливе ставлення до рідної мови.

Тип уроку: урок-гра вивчення нового матеріалу з елементами

лінгвістичного дослідження та експерименту із застосуванням

мультимедійних технологій.

Обладнання: опорні таблиці-діаграми, мультимедійні засоби, презентація до

теми даного уроку, індивідуальні картки для роботи в групах,

«конверти допомоги».

Методи та прийоми: дослідження-пошук, лінгвістичний експеримент,

дослідження-розпізнавання, гроанування, метод «Навчаючи

учусь», «Дискусійна сітка Алервманна», «Нитка Аріадни»,

кросворд, кола Вена, метод «Мозковий штурм», асоціативні

ситуації, «Загадковий лабіринт», гра «Детектор брехні».

Соціокультурна лінія: мова – найцінніший скарб нашого народу.

Page 3: урок1 лосинець

Епіграф уроку Рідна мова моя, поетична й пісенна

Пелюсткова і ніжна, як спів солов’я!

Як народу душа: щедра, світла й натхненна –

Ти найкраща у світі, бо рідна моя!

І. Красоткіна.

Page 4: урок1 лосинець

Вислови про мову

Мова вмирає, коли наступне покоління

втрачає розуміння слів.(В.Голобородько)

Оживить живеє слово рідну мову. (П.Куліш)

Бринить-співає наша мова,

чарує, тішить і п’янить. (О.Олесь)

Відчуваю й усвідомлюю,

яка це красива й легка мова.(І.Рєпін)

Дивуєшся дорогоцінності мови нашої:

в ній що не звук, то подарунок,

все крупно, зернисто, як самі перла.(М.Гоголь)

Page 5: урок1 лосинець

Хід урокуІ. Організаційний момент

Вступне слово вчителя:

– Вже дзвінок нам дав сигнал,

Працювати час настав.

Тож і ти часу не гай,

Працювати починай.

Емоційне налаштування на роботу:

– Сіли учні всі рівненько,

Усміхнулися гарненько,

Настрій на урок взяли.

Милуйтесь дзвінким барвистим словом,

Вивчаючи українську мову,

Окрім знань, візьміть на службу

Гумор, усмішку і дружбу.

ІІ. Актуалізація мотиваційних резервів учнів.

«Гірлянда асоціацій» Початок демонстрації слайдів. Демонстрація слайду №1

Page 6: урок1 лосинець

Експрес-опитування

Як ви гадаєте, що буде об’єктом вивчення нового матеріалу на

сьогоднішньому уроці?

А чим відрізняються самостійні частини мови від службових?

Гра «Детективне агентство»

– Цікаво, яка ж частина мови завітала до

нас на урок?

Ситуативне завдання

– Учні, погляньте на дошку. У даному

реченні притаїлось слово-незнайомець, яке боїться

назвати своє справжнє ім’я, бо його переслідують

Частини мови, які вважають (на мою думку, вони глибоко помиляються), що воно

не достойне мешкати в чарівній країні Морфології, так як це слово не є частиною

мови. Слово-незнайомець звернулось до детективного агентства, тобто до вас, і

просить у вас захисту. Ось його заява:

Демонстрація слайду №2 в 2 етапи: 1. поява незнайомця; 2. поява тексту заяви.

Page 7: урок1 лосинець

– Отож, ми повинні провести розслідування по встановленню

особистості незнайомця. Для цього нам доведеться сьогодні ж здійснити подорож

у прекрасну країну Морфологію і докласти всіх зусиль, знань і вмінь, щоб

виправдати дану частину мови. Негаймо часу, зараз і тільки сьогодні. А сьогодні

яке у нас число? (Учні записують дату на дошці і в зошитах).

– Отже, слідство ведуть «знатоки»: вправно, швидко, оперативно. Я

сподіваюсь, що серед вас вони знайдуться.

«Загадковий лабіринт»

Прогностичне завдання. Дослідження-пошук.

Робота в групах

– Перший етап розслідування, як я вже

повідомляла, полягає в тому, що вам необхідно

встановити назву незнайомця за його функцією у

реченні.

1. Шануйте й любіть нашу мову.

2. І тобі рости, й не в’януть зроду,

Квітувать в поемах і віршах,

Бо в тобі – великого народу

Ніжна і замріяна душа.

І Група. Зробити морфологічний розбір речень, відшукати в них

незнайомі частини мови, підкреслити їх, і за їх роллю у реченнях встановити

назву цієї частини мови.

ІІ Група. Зібрати інформацію про всі відомі частини мови у першому

реченні, шляхом розбору їх морфологічного розбору. Встановити назву слова-

незнайомця за роллю його в реченні.

ІІІ Група. Розгадайте кросворд. Правильною відповіддю буде

приховане слово по вертикалі.

Page 8: урок1 лосинець

Демонстрація слайду №3 в 11 етапів: 1-2. поява слайду з пустим кросвордом та запитаннями; 3-11 вчитель задає по черзі запитання з кросворду для групи 3 та паралельно відкриває відповіді після того, як їх правильно дадуть учні.

Метод «Мікрофон»

– Яку ж функцію виконує

слово-незнайомець у реченнях? (Воно

сполучає однорідні члени та частини

складного речення).

– То як ви гадаєте, яку назву

дали б ви даному слову за його

функцією в реченні? (Сполучник).

Експрес-висновки

Page 9: урок1 лосинець

– Таким чином, ми з’ясували, що в мові є ще одна частина мови –

сполучник.

Page 10: урок1 лосинець

ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. Мотивація

навчальної діяльності.

Демонстрація слайду №4 в 6 етапів: 1. поява слайду з темою та визначенням; 2-5. поява завдань уроку по черзі; 6. поява епіграфу уроку.

Проблемне питання

– Яка ж це частина мови: самостійна чи службова? Чим

важлива вона в мові?

– Другий етап розслідування вимагає від вас довести, що

сполучник – це службова частина мови. Ну ж бо, детективи, до праці!

Page 11: урок1 лосинець

ІV. Усвідомлення теоретичного матеріалу у процесі практичної роботи.

Лінгвістичний експеримент.

Дослідження-відтворення. Демонстрація слайду №5 в один

етап

– На мультимедійній дошці ви бачите «Дискусійну сітку Алервманна».

За допомогою відповіді-алгоритму «так» чи «ні» ви даєте відповіді на запитання.

(орієнтована відповідь учнів)

Експрес-висновки – Ми щойно з’ясували, що сполучник –

частина мови – це службова,

вона – контактності зразок,

бо нею може здійснить мова

між членів речення зв'язок.

А ще єднає, окрім того,

65431 2

нітакнініні ні

Page 12: урок1 лосинець

Частини речення складного.

Демонстрація слайду №6 в 5 етапів: 1. поява слайду з визначенням; 2-5 по черзі з’являються ознаки.

– ЕВРИКА! А чим же є слово «що» у даному реченні? Чим воно відрізняється від сполучника? А що в них спільного?

Метод «Кола Вена»

Дослідження-відтворення. Демонстрація слайду №7 в один

етап

– Перед вами заготовки «Кола Вена», з’ясуйте відповіді на ці запитання

користуючись цим методом.

Page 13: урок1 лосинець

Шанувальники рідного слово. «Впіймай сполучник»

– Випишіть сполучники з висловів про мову та епіграфу уроку.

Демонстрація слайду №8 в один етап

Page 14: урок1 лосинець

Метод «Мозковий штурм»

1. Пригадайте, які види сполучникових речень ви

знаєте?

2. Чим відрізняються складносурядні від

складнопідрядних?

Page 15: урок1 лосинець

Конверт допомоги

Демонстрація слайду №9 в 3 етапи: 1. поява слайду з конвертом; 2. поява сполучників сурядності; 3 поява сполучників підрядності.

Експрес-висновки

– Отже, за синтаксичною роллю у реченні сполучники поділяються на

сурядні і підрядні, а вони в свою чергу ще поділяються на групи за значенням,

залежно від того, на які смислові зв’язки між членами речення та частинами

складного речення вони вказують.

Третій етап слідства полягає в тому, що ви повинні дослідити, на які

смислові зв’язки можуть вказувати сполучники сурядності і підрядності,

користуючись при цьому опорною таблицею і «Конвертом допомоги» на

мультимедійній дошці.

Page 16: урок1 лосинець

«Конверт допомоги»

Демонстрація слайду №10 в 3 етапи: 1. поява слайду; 2. поява сполучників сурядності; 3 поява сполучників підрядності.

«Нитка Аріадни»

Демонстрація слайду №11 в 8 етапів: 1. поява слайду; 2-8. почергова поява речень завдання.

Експрес-висновки учнів

Page 17: урок1 лосинець

«Гронування»Робота в парах

Скласти інформаційне гроно

– У заяві було зазначено, що сполучники можуть бути похідними і

непохідними за походженням; простими, складними і складеними за будовою.

Негайно потрібно перевірити ці твердження.

Отож, четвертим етапом слідства буде підтвердження цих даних.

Метод «Навчаючи учусь»

Дослідження-розпізнавання.

1. Перше завдання наше – за опорною таблицею-діаграмою визначити:

які ж бувають сполучники за походженням та за будовою.

2. Друге завдання – за допомогою диктанту навчитись розпізнавати

прості, складні і складені сполучники (написати над ними).Демонстрація слайду №12 в 3 етапи: 1. поява слайду; 2. поява речень диктанту;

3. поява конверта допомоги.

І параСполучники

сурядності, їх групи за значенням

(Гроно калини)

ІІ параСполучники

підрядності, їх групи за значенням(Пелюстки квітки)

Page 18: урок1 лосинець

Детектор брехні «Дайте шанс»

Рефлексія знань «Сполучник як частина мови»

– П’ятий етап розслідування – провести тест на «детекторі» і ще раз

переконатися, що це сполучник. Демонстрація слайду №13 в один етап

– Молодці, ви разом із Сполучником гарно справились із завданням.

V. Підсумок уроку.

Засідання «круглого столу «Детективи»

– Сьогодні ми дуже багато довідались

про сполучник, збираючи про нього відомості.

Мені було надзвичайно приємно спілкуватися

та працювати з вами, щиро дякую за

співпрацю.

Для того, щоб вам усім

було цікаво

Задумано і здійснено цю гру.

І тільки тому, що ви всі плідно працювали

Page 19: урок1 лосинець

Ми реалізували повністю мету.

Тепер ми знаємо, що таке сполучник. Для чого в реченні потрібні ці

слова. Нам вдячний і Сполучник за те, що з нього знято всі підозри і він

повернеться до чарівної країни Морфології.

Рефлексія. Метод «Мікрофон»

Продовжте речення:

На сьогоднішньому уроці я дізнався…

Я зрозумів…

Я тепер вмію…

Дуже було цікавою…

Зустрічав труднощі під час…

Мені потрібно попрацювати над…

Вузлики на пам'ять

Демонстрація слайду №14 в один етап з музичним супроводом пісні про мову

VІ. Домашнє завдання.

1. Скласти анкету «Сполучник як частина мови», щоб бути готовими йди

на Раду з Частинами Мови.

Page 20: урок1 лосинець

2. Скласти портфоліо афоризмів, прислів’їв про мову, однією лінією

підкреслити сурядні сполучники, а двома – підрядні.