10.pdf

6
1 SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE CELE: 1. Uświadomienie dzieciom ich możliwości poznawczych (zmysły: wzroku, węchu, dotyku i smaku). 2. Zapoznanie dzieci z wartościami odżywczymi warzyw i owoców. 3. Uświadomienie dzieciom roli warzyw i owoców w codziennej diecie. 4. Zachęcenie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owoców. 5. Uczenie dzieci zasad koleżeoskiej współpracy potrzebnej do osiągania zakładanych celów. POMOCE: 1. Surowe warzywa i owoce. Dwa dni przed planowaną lekcją nauczyciel prosi o przyniesienie różnych warzyw i owoców – przydziela każdemu dziecku określone owoce lub warzywa (powinny byd dobrze umyte). Ważne, aby był to przekrój polskich plonów dostępnych o tej porze roku. Nauczyciel zaś przynosi owoce-nagrody. 2. Kartony z ilustracjami warzyw i owoców. Przed planowaną lekcją nauczyciel drukuje 4 ilustracje warzyw i 2 ilustracje owoców, a następnie nakleja na kartony. Zostaną one wykorzystane do zabawy „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc?”. 3. Karteczki z nazwami warzyw. Należy przygotowad po jednej kartce dla każdego dziecka. Powinno byd po kilka takich samych. Będą one potrzebne do przeprowadzenia zabawy: „Sałatka jarzynowa”. 4. Torebki papierowe lub plastikowe. Do zabawy „Zgadnij proszę, co w sobie noszę” należy przygotowad o połowę mniej torebek, niż wynosi liczba dzieci w klasie. Do każdej torebki nauczyciel wkłada po jednym owocu lub warzywie (z przyniesionych przez dzieci na lekcję). 5. Szaliki lub chusteczki do zawiązania oczu dzieciom. Będą potrzebne do przeprowadzenia zabawy „Zgadnij proszę, co w sobie noszę”. PLAN: 1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami 2. Zabawa „Moje warzywko – odgadnę szybko, potrzebna pomoc – jaki to owoc?”. 3. Burza mózgów: Dlaczego dzieci powinny jeśd warzywa i owoce? 4. Zabawa edukacyjna „Zagadki o warzywach”. 5. Sztafeta: „Zgadnij proszę, co w sobie noszę”.

Upload: ania

Post on 19-Nov-2015

1 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 1

    SCENARIUSZ POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

    CELE:

    1. Uwiadomienie dzieciom ich moliwoci poznawczych (zmysy: wzroku, wchu, dotyku

    i smaku).

    2. Zapoznanie dzieci z wartociami odywczymi warzyw i owocw.

    3. Uwiadomienie dzieciom roli warzyw i owocw w codziennej diecie.

    4. Zachcenie dzieci do codziennego jedzenia warzyw i owocw.

    5. Uczenie dzieci zasad koleeoskiej wsppracy potrzebnej do osigania zakadanych celw.

    POMOCE:

    1. Surowe warzywa i owoce.

    Dwa dni przed planowan lekcj nauczyciel prosi o przyniesienie rnych warzyw

    i owocw przydziela kademu dziecku okrelone owoce lub warzywa (powinny

    byd dobrze umyte). Wane, aby by to przekrj polskich plonw dostpnych o tej

    porze roku. Nauczyciel za przynosi owoce-nagrody.

    2. Kartony z ilustracjami warzyw i owocw.

    Przed planowan lekcj nauczyciel drukuje 4 ilustracje warzyw i 2 ilustracje

    owocw, a nastpnie nakleja na kartony. Zostan one wykorzystane do zabawy

    Moje warzywko odgadn szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?.

    3. Karteczki z nazwami warzyw.

    Naley przygotowad po jednej kartce dla kadego dziecka. Powinno byd po kilka

    takich samych. Bd one potrzebne do przeprowadzenia zabawy: Saatka

    jarzynowa.

    4. Torebki papierowe lub plastikowe.

    Do zabawy Zgadnij prosz, co w sobie nosz naley przygotowad o poow mniej

    torebek, ni wynosi liczba dzieci w klasie. Do kadej torebki nauczyciel wkada po

    jednym owocu lub warzywie (z przyniesionych przez dzieci na lekcj).

    5. Szaliki lub chusteczki do zawizania oczu dzieciom.

    Bd potrzebne do przeprowadzenia zabawy Zgadnij prosz, co w sobie nosz.

    PLAN:

    1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami

    2. Zabawa Moje warzywko odgadn szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?.

    3. Burza mzgw: Dlaczego dzieci powinny jed warzywa i owoce?

    4. Zabawa edukacyjna Zagadki o warzywach.

    5. Sztafeta: Zgadnij prosz, co w sobie nosz.

  • 2

    6. Zabawa ruchowa Saatka jarzynowa.

    7. Podsumowanie zajd: rozmowa na temat wiadomoci zdobytych przez dzieci w czasie lekcji

    oraz moliwoci wykorzystania ich w yciu codziennym.

    PRZEBIEG ZAJ:

    1. Wprowadzenie: Zapoznanie z owocami i warzywami.

    Dzieci ogldaj przyniesione warzywa i owoce, wchaj, prbuj tych, ktre mona jed na surowo.

    2. Zabawa Moje warzywko odgadn szybko, potrzebna pomoc jaki to owoc?

    Spord przygotowanych kartonw nauczyciel wybiera 2 z owocami i 4 z warzywami, a nastpnie

    losuje szecioro dzieci. Pierwsze dziecko wychodzi na rodek klasy i staje tyem do tablicy. Na

    tablicy nauczyciel umieszcza karton w ten sposb, aby dziecko nie widziao, jakie warzywo lub jaki

    owoc jest tam narysowany. Dziecko ma za zadanie odgadnd, co przedstawia rysunek, zadajc

    pozostaym dzieciom pytania, na ktre one odpowiadaj tak lub nie. W zgadywank po kolei

    gra pozostaa pitka dzieci. Wygrywa to, ktre zgado najszybciej. Zwycizca dostaje owoc.

    3. Burza mzgw: Dlaczego dzieci powinny jed warzywa i owoce?

    Nauczyciel zapisuje na tablicy odpowiedzi, a pniej je odczytuje:

    zdrowe,

    maj duo witamin,

    smaczne,

    mona zastpid nimi sodycze,

    itp.

    Nauczyciel podsumowuje wszystkie odpowiedzi, a nastpnie podaje dodatkowe wiadomoci na

    temat wartoci odywczych owocw i warzyw.

    Jakie owoce i warzywa dzieci lubi najbardziej?

    4. Zabawa edukacyjna: Zagadki o warzywach.

    Nauczyciel czyta wierszyki-zagadki, dzieci odgaduj. Nauczyciel prosi dzieci o wypowiedzi na temat

    prezentowanych warzyw, a nastpnie uzupenia wypowiedzi uczniw.

    Chrupie j zajczek,

    Schrupie j i Ewka,

    Bo smaczna i zdrowa

    Jest wanie (marchewka).

  • 3

    Pk zielonych wosw,

    Duga biaa nka,

    Mama wkada j do zupy,

    A to jest. (pietruszka).

    Powiem ci zagadk,

    Albo wierszyk moe,

    Ma byd o selerze, rzodkiewce czy . (porze)?

    Zielone ma licie,

    W rodku gowa pusta,

    Czy to jest saata?

    Czy moe .. (kapusta)?

    Lecz zamiast zgadywad,

    Chyba rusz gow,

    Zjem jedn i drug

    Sobie na surowo.

    Kroia j mama,

    A pakaa Ula,

    Chocia szczypie ci w oczy,

    Zdrowa jest . (cebula).

    Czy chcesz byd silny?

    Odpowiesz, e tak.

    Oto jedzie na talerzu

    Czerwony Pan... (Burak).

    Niektre nasionka

    Biako maja zdrowe.

    Jak si nazywaj?

    Chyba wiem,.. (strczkowe)!

    5. Sztafeta: Zgadnij prosz, co w sobie nosz.

    Przed rozpoczciem zabawy naley przygotowad met (stolik) dla kadego zespou i uoyd tam

    torebki z warzywami/owocami. Do przeprowadzenia sztafety bardzo wskazane byoby poproszenie

    o pomoc jednej osoby dorosej.

    Dzieci dobieraj si w pary i nauczyciel dzieli wszystkich na dwa zespoy. Jedna osoba z pary ma

    mied zawizane oczy, druga bdzie odgrywaa rol przewodnika do mety. Na mecie dziecko

    z zawizanymi oczami siga do torby, wyjmuje owoc/warzywo i odgaduje jego nazw dotykajc,

    wchajc, a jeli trzeba prbujc. Za kad poprawn odpowied przyznawany jest 1 punkt.

  • 4

    Zesp, ktry szybciej ukooczy sztafet, otrzymuje dodatkowo 5 punktw. Wygrywa ten zesp,

    ktry zgromadzi najwicej punktw.

    6. Zabawa ruchowa: Saatka jarzynowa.

    Dzieci siedz w kole na krzesach. Nauczyciel rozdaje uczniom karteczki z rysunkami warzyw

    i owocw po kilka takich samych, na przykad 5 burakw, 5 marchewek itd.

    Zabaw rozpoczyna nauczyciel, ktry wywouje wybrane warzywo, np. pietruszki. Dzieci, ktre

    maj taki kartonik szybko zamieniaj si miejscami. W tym samym czasie nauczyciel zabiera jedno

    krzeso. Uczeo, ktry nie zdy zajd krzesa zostaje na rodku i wywouje kolejne warzywo. Na

    haso saatka jarzynowa wszystkie dzieci wstaj z miejsca i biorc si za rce robi koo.

    7. Podsumowanie zajd: rozmowa na temat wiadomoci zdobytych przez dzieci w czasie

    lekcji oraz moliwoci wykorzystania ich w yciu codziennym.

    Czego nowego dzieci dowiedziay si na temat warzyw i owocw?

    Jak te wiadomoci mona wykorzystad?

    PRACA DOMOWA:

    Karta pracy ucznia Poznajemy warzywa i owoce.

  • 5

    ..

    (wpisz swoje imi i nazwisko)

    KARTA PRACY UCZNIA POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

    1. Narysuj dwa warzywa, ktre maj pomaraoczowy kolor oraz dwa warzywa, ktre maj

    zielony kolor.

    Warzywa pomaraoczowe:

    Warzywa zielone:

    2. Narysuj swj ulubiony owoc.

    Kcik dla Mamy i Taty

    Drodzy Rodzice! Zrbcie wsplnie z dzieckiem pyszn, kolorow surwk. Inspiracji mona

    poszukad w dziale Przepisy na stronie www.aktywniepozdrowie.pl.

    http://www.aktywniepozdrowie.pl/index.php?go=przepisy_na_4_pory_roku&s=nadkat&nadkat_id=5http://www.aktywniepozdrowie.pl/

  • 6

    MATERIAY POMOCNICZE POZNAJEMY WARZYWA I OWOCE

    1. Kartoniki z ilustracjami warzyw i owocw.

    2. Karteczki z nazwami warzyw.

    MARCHEWKA

    PIETRUSZKA

    SELER

    OGREK KISZONY

    GROSZEK

    POR