урок2

8

Click here to load reader

Upload: kilina

Post on 08-Jul-2015

359 views

Category:

Education


2 download

DESCRIPTION

Автор: Куварзіна Марина Володимирівна. Харків. Конкурс До Дня Європейських Мов 2011

TRANSCRIPT

Page 1: урок2

Куварзіна Марина

Володимирівна

Харків Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 132

Бінарний урок (англійська мова та географія) «Подорож Європою» 5-6

Бінарний урок – англійська мова та географія (5-6 клас)

Тема: Подорож Європою.

Мета: - тренувати учнів у вживанні лексичних одиниць- знайомити з навколишнім світом- навчати презентувати свою роботу- знайомити з іншими країнами- тренувати у роботі з мапою

Обладнання:- відео фрагменти з видами різних країн- відеомагнітофон або DVD-програвач, телевізор, аудіо магнітофон, або комп’ютери- аудіо записи з мелодіями різних країн (можливо популярних мелодій, які на слуху у учнів)- слайди із знаменитими видами різних країн- фотовиставка на класній дошці (підготувати фотографії з видами знаменитих місць у різних

країнах, або підготувати фотомонтаж – учні на фоні знаменитих будинків )- карти світу, або атласи на дошці та у парі учнів- проекти, які підготували діти- прапорці, або магніти

Хід уроку

I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

1. Привітання. Уведення в іншомовну атмосферуПривітати учнів. Учні, у свою чергу, вітають учителя.На екрані відображення Европи з космосу.

Бесіда з дітьми: What’s that? Do you like to travel? What countries do you like to visit?

2.Повідомлення теми та мети урокуToday we’re going to travel. We start from our place.

Page 2: урок2

На екрані з'являється вид міста з космосу, потім - вид вулиці та школи. Учні намагаються відгадати, що саме вони бачать. Правильність відгадки перевіряється показом фотографії. Таким чином, демонструється зображення, більш схоже на карту.

3. Фонетична розминкаLet’s read a poem about a traveler’s experience.

I took a chance –

In France, Turned greyFor the day In St Tropez,

I forgotWhat I didIn Madrid,Had some

tusslesIn Brussels

With a manFrom Milan, Felt a menaceIn Venice,Tried my bestAs a guest

In old Bucharest

And came home.

By Pie Corbett

Бесіда з учнями. Do you like it?

II. Основна частина уроку

1. Знайомство з географічними назвами. Let’s look at the map.

Page 3: урок2

A map is a picture of a place seen from above. This is a map of Europe. We live in Europe. Europe has a great history and many of its cities are very old. Castles, cathedrals and palaces built

hundreds of years ago are still standing today. Europe lies to the north of the Mediterranean Sea and overlooks the northern part of the Atlantic Ocean. It includes the surrounding islands such as the British Isles and Iceland. The Ural Mountains in Russia mark the long frontier with Asia. The continent has many natural beauties.

We live in Ukraine. Find Ukraine. Find Kharkiv.

2. Повторення лексичних одиниць.And we begin our trip from here. And of course, we need maps. We can’t travel on foot.How can we travel?Діти пригадують, якими видами транспорту можна подорожувати.Complete the sentences.By car, by bus, by train, by plane, by bike, by ship.1. Travelling by _______ is the fastest. (by plane)2. Travelling by _______ is the slowest. (on foot)3. You like sea-trips. Travelling by _______ is for you. (by ship)4. You like watching the nature. Travelling by ________ is for you. (by train)5. You like travelling alone or in a small company. Travelling by _______ or by ______ is for you.

(by car, by bus)

So we begin our trip. Choose the transport for your pair.

3. Контроль домашнього завданняПеревірка виконання домашнього завдання. Захист проектів.Кожна пара готувала невелику інформацію про країни Європи вдома. На екрані слайд шоу з

видами тих країн, про які розповідають діти.

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland is situated on two large islands called the British Isles. The larger island is Great Britain, which consists of three parts: England, Scotland and Wales. The smaller island is Ireland. The capital of the UK is London. You can take photos of Buckingham Palace, Nelson Column, the Houses of Parliament, Westminster Abbey, Tower Bridge and Big Ben.

Page 4: урок2

France is the most visited country in the world. France is about 80% the size of Texas. In the Alps near the Italian and Swiss borders is western Europe's highest point — Mont Blanc. The capital of France is Paris. Paris is one of the most beautiful cities on the planet. You can see the Eiffel Tower, Notre Dame de Paris, The Élysée Palace.

Italy is a great country full of history and culture. It’s bordered by the Mediterranean Sea. Italy is a country full of beauty, art and fashion. The capital of Italy is Rome. You can visit Venice, one of the most famous cities in Italy and the world. It is a beautiful, interesting, romantic place. The city is made of canals to take the place of the streets and the water takes the places of traffic.

Page 5: урок2

Spain is one of the cultural centers of Europe. It has beautiful cities and towns, offering really old monuments as well as futuristic architecture. Madrid is the capital of Spain. You can admire Flamenco music and dance.

Germany is a country in central Europe. The capital of the country is Berlin. Charlottenburg Palace and Park, Brandenburger Tor and the Palace Köpenick are some of the most famous places in Berlin.

Russia is one of the largest countries in the world. It is situated both in Europe and in Asia. The capital of the country is Moscow. The North capital St.Petesburg is a city of magic beauty, a city of white night, broad straight avenues, green parks, bridges and canals. You can see St. Peter and Paul Fortress, St. Isaak’s Cathedral, the Kazan Cathedral, Nevsky Avenue, the Summer Garden, the Hermitage, Palace Square, and the Trimpluar Arch.

Page 6: урок2

4. Тренування у читанні та пошукові інформації.Діти отримують набор карток з інформацією, яку вони будуть уголос читати для інших.Спочатку пара самостійно читає інформацію, намагається визначити місце на карті та знайти

фотографію цього місця. Потім читає її в голос, знаходить фотографію цього місця та позначає його на карті за допомогою магніту або прапорця.

Do you know that…

1/ The Russian Statue Motherland in Volgograd is the biggest in the world. Standing 82 m high, she could hold an elephant in her outstretched hand!

2/ The Tower of Pisa leans so far to one side it looks as if it might fall over. It has stood for over 700 years!

3/ Volga is the longest river. It is 3692 metres long. It is in Russia.

Page 7: урок2

4/ The main streets of the Italian city of Venice are mostly canals. If you need a taxi, you can hire a motor boat or a water bus!

5/ Ladoga in Russia is the fourteenth largest lake in the world and the largest lake in Europe.

6/ Over 40000 of these strange rocks make up the Giant’s Causeway in Northern Ireland.

7/ The Eiffel Tower in Paris was built in 1889. It is 300 m tall.

Page 8: урок2

8/ On Salisbury Plain in England there is Stonehenge, an ancient circle of standing stones. It was built between 3000 and 1500 BC.

9/ The highest mountain in Europe is Elbrus (in Russia). It is 5,642 metres tall.

III. Заключна частина уроку

1. Домашнє завданняFind a partner to do a new task. You’ll have to make a project.Find the information about a place that can be a wonder of the world.

2. Підведення підсумків уроку Учитель дякує за роботу на уроці та пропонує музичну гру. Музична гра, схожа на гру

«Вгадай мелодію». Учні слухають фрагменти пісень різних країн. Вони повинні вгадати країну, з якої походять пісні.

Ш.Азнавур «Вечная любовь» - ФранцияБитлз «Вчера» - Великобритания«Санта Лючия» – Италияфламенко – Испания«Калинка» - Россия«Рідна мати моя» - Украина