a föld tengely körüli foegása óratervezet

5
TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása Óratervezet A Föld tengely körüli forgása Készítette: Vinczéné Obrecsány Judit Pedagógiatanár MA I. félév Neptunkód: GWKMU8

Upload: szita0717

Post on 07-Jul-2015

504 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: A föld tengely körüli foegása óratervezet

TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben

Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása

Óratervezet

A Föld tengely körüli

forgása

Készítette: Vinczéné Obrecsány Judit

Pedagógiatanár MA I. félév

Neptunkód: GWKMU8

Page 2: A föld tengely körüli foegása óratervezet

TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben

Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása

Tanító tanár neve: Vinczéné Obrecsány Judit Szakvezető tanár: Honti Hajnalka

Tanítás ideje: (2012. 09. 28. 10.55 – 11.40)

Osztály: 10 K, 10 V

Óra típusa: Új ismereteket feldolgozó óra

Téma: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben

Tanítási egység: A Föld tengely körüli forgása

Megelőző óra: A Föld alakja

Következő óra: A Föld Nap körüli keringése Munkaformák: Frontális osztálymunka, önálló munka és kísérlet

Oktatási célok: nappalok és éjszakák váltakozásának okai, Föld forgásának iránya

Nevelési célok: Föld forgásának hatása a mindennapokra

Képzési célok: ismeretek alkalmazása, ok-okozati összefüggések, kommunikációs képesség

fejlesztése

Fogalmak: helyi idő, meridián, időzóna, zónaidő, dátumválasztó vonal

Taneszközök, szemléltetés:

Jónás Ilona – Kovács Lászlóné – Vízvári Albertné: Kozmikus és természetföldrajzi

környezetünk Mozaik Kiadó Szeged 2011., Kereszty Péter- Nagy Balázs-Nemerényi Antal-

Sárfalvi Béla: Lakóhelyünk, a Föld Általános természetföldrajz a középiskolák 9. évfolyam

számára Nemzeti Tankönyvkiadó 2011

Földrajzi atlasz az 5-10. évfolyam számára (Cartographia, 2011)

Laptop, projektor

PPT prezentáció

Feladatlap, óravázlat

Page 3: A föld tengely körüli foegása óratervezet

TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben

Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása

Didaktikai

feladatok,

idő

Az óra menete, oktatási feladatok

Munkaformák, módszerek

Nevelési,

képzési.

feladatok

Szervezési

feladatok

1 perc

Jelentés

Az óra előkészítése

Felszerelés ellenőrzése

Rendszerességre,

pontosságra való

nevelés

Ismétlés 5 perc Teszt feladat megoldása. (WorWall)

A Föld alakja ilyen. (Geoid)

A Föld legmagasabb pontja. ( Mount Everest)

A látóhatár ilyen alakú. (kör)

A Föld gömbalakjának következménye. (éghajlati

övezetek)

Előző órán

tanultak

ellenőrzése

Célkitűzés Új téma feldolgozása

Részcélkitűzés

5 perc

Rögzítés

Ráhangoló kérdések feltevése. Bevezetésként kivetítek

egy képet a Földről.

Tk. 20. oldalán olvassátok el az 1. bekezdést.

Válaszoljatok a következő kérdésekre!

1. Hogyan mozog a Föld a tengelye és a Nap körül?

(forog tengelye és kering a Nap körül ellipszis

alakú pályán)

Kihívok két tanulót az egyikkőjüket kinevezem Földnek

a másikat Napnak. Elmondom nekik, hogy Föld Ny-ról

keletre forog a tengelye körül, és kering a Nap körül,

ami az óra mutató járásával ellentétes mozgást jelent.

Miután mindenki leült, megkérek minden tanulót, hogy

csukják be a szemüket és képzeljék azt, hogy egy

vonaton utaznak. Megkérdezem, hogy ha kinéznek az

ablakon, akkor mit látnak, mi történik a fákkal és az

oszlopokkal? Milyen irányba mozognak? És a

valóságban ki mozog? Ezzel rávezetem őket a Nap és

Föld viszonyára. A Nap látszólagos mozgását látjuk, a

valóságban a Föld mozog ellentétes irányban, úgy mint a

vonat, vagyis mi azt látjuk, hogy K-ről Ny-ra, de a

valóságban Ny-ról K-re.

Táblai rajz:

A Föld forgásának érzékelése:

A tengely körüli

forgás tisztázása,

önálló

gondolkodásra

nevelés.

Értő olvasás

fejlesztése

Frontális közlés

Page 4: A föld tengely körüli foegása óratervezet

TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben

Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása

HAJNAL: látóhatár K-i oldalán

DÉL: elérte napi útjának legmagasabb pontját

SZÜRKÜLET: a horizont NY-i szélén a látóhatár alá

bukik.

A nappalok és éjszakák váltakozásának OKA: Föld

forgása

A teljes megfordulás ideje 1 nap 24 h.

Motiváció

5 perc

Részcélkitűzés

Bizonyítás FAUCAULT francia fizikus kísérlete.

Először elmagyarázom, majd mutatok róla egy videót.

http://www.youtube.com/watch?v=1K_fbJ1dYIU

Foucault a Pantheonban felfüggesztett egy hosszú és

súlyos ingát, a padlóra homokot szórt, amire az inga

egyenes vonalakat rajzolt. 1-2 óra múlva a vonalak

küllőszerűen keresztezték egymást, mivel köztudott

hogy az inga nem mozdul el, így bebizonyította, hogy a

Föld mozdult el az inga alatt.

Videó nézés

Részcélkitűzés

5 perc

rögzítés

A Föld képzelt tengelye Északi- Déli- sarkot köti össze

az É-i vége a Sarkcsillag irányába mutat.

Táblai rajz:

Ha a szekér két hátsó csillagát a keréktől indulva

meghosszabbítjuk, és távolságukat ötször felmérjük, egy

közepesen fényes, magányos csillagba ütközünk. Ez a

Sarkcsillag, amely mindig az égnek ugyan azon

pontjában látható és az iránytűnél is pontosabban kijelöli

az északi irányt.

Fogalmak

tisztázása.

Motiváció

Részcélkitűzés

8 perc

A munka füzet7, 8, 11. feladatának megoldása. Önálló feladat

megoldás

Részcélkitűzés

5 perc

Rögzítés

Kísérlet: ismételten kihívok 2 tanulót, az egyik kap egy

elemlámpát, a másik egy földgömböt. Lekapcsolom a

lámpát, és behúzom a függönyt. A kísérlet megmutatja,

hogy hol van a földgömbön nappal és hol éjszaka.

gyerekek

mozgatása

Page 5: A föld tengely körüli foegása óratervezet

TÉMA: A Föld és bolygótestvérei-tájékozódás a földi térben és időben

Az óra címe: A Föld tengely körüli forgása

Táblarajz:

Azon az oldalon van nappal, amelyik oldalon

megvilágítja a Nap. A Föld forgásának tengely körüli

forgásának következménye a nappalok és éjszakák

váltakozása. A napot 24h-ra, az órát 60 min-re, a percet

60 másodpercre osztjuk. Egy napnak azt az időt

nevezzük, ami a Nap két egymást követő delelése között

eltelik.

Motiváció

5 perc

rögzítés

Mf. 9,10 feladatának megoldása. Önálló

feladatmegoldás.

Óra végi

összefoglalás

7 perc

A föld milyen mozgást végez és mi körül?

Milyen irányban teszi ezt a mozgást?

Mi a Föld tengely körüli forgásának a

következménye?

Mit nevezünk egy napnak?

Mennyi a teljes megfordulás ideje?

Mi volt a Foucault kísérlet?

Értékelő

képesség

fejlesztése

Értékelés Megköszönöm a munkátokat, ügyesen dolgoztatok