abd'de eğitim programı modelleri

Post on 22-Jan-2018

212 Views

Category:

Education

3 Downloads

Preview:

Click to see full reader

TRANSCRIPT

TABA MODELİ

TYLER MODELİ

TABA-TYLER MODELİ

SİSTEM YAKLAŞIMI MODELİ

Taba modeli tümevarım yaklaşımınınbenimsendiği öğrenme yaşantılarını temelealan bir yaklaşımdır. 8 aşamadan oluşmaktadır.

1902-1967

İhtiyaçların Belirlenmesi

Amaçların Belirlenmesi

İçeriğin Seçimi

İçeriğin Düzenlenmesi

Öğrenme Yaşantılarının Seçimi

Neyin Nasıl Değerlendirileceğinin Saptanması

Program Ögelerinin Sırası ve İlişkilerin Kontrolü

Tyler modeli tümdengelimibenimseyen akılcı bir model olarakbilinir. Hedefe dayalı model olarak da bilinir.Tyler modelinde program geliştirmesüreci tamamen hedeflere görebelirlenir..

1902-1994

Taba ve Tyler modellerinin ortak yönleri ele

alınarak geliştirilen rasyonel bir planlamadır.

1950’ li yıllardan günümüze kadar program

geliştirme alanında yaygın olarak benimsenen

bir modeldir.

Türkiye’de en çok yoğunlaşılan modeldir.

Wulf ve Schave (1984) tarafından sistem

yaklaşımı benimsenerek geliştirilmiştir.

Bu model, öğretmenlerin de programgeliştirebileceği ve grup etkileşiminineğitimdeki gelişmeleri olumlu yöndeetkileyebileceği görüşünü savunur.

Model güçlü felsefi temeller üzerine

oturtulmuştur.

Felsefe: Pragmatik

Eğitim Felsefesi: İlerlemecilik

Aşama İşlemProblemin Tanımı Amacın belirlenmesi

Komisyon üyelerinin seçimi

Gelişme

Amaçların davranışlara dönüştürülmesi

Uygun ders planı yazma

Öğretim materyallerinin geliştirilmesi

Öğrenme ortamın desenlenmesi

Değerlendirme Sonuçların değerlendirilmesi

Sürekli dönüt sağlanması

Tyler modeline göre,aşağıdakilerden hangisiprogram amaçlarını belirleme sürecinde dikkatealınan faktörlerden biri değildir?

A)Birey ve ToplumB)Konu AlanıC)Eğitim FelsefesiD)Öğrenme FelsefesiE)Öğretmen Görüşleri

top related