mgr. ján vrtiš zŠ park angelinum 8 košice

Post on 21-Jan-2016

88 Views

Category:

Documents

1 Downloads

Preview:

Click to see full reader

DESCRIPTION

- PowerPoint PPT Presentation

TRANSCRIPT

Chrániť znamená poznať – detektívom v leseVychádzka do lesa (Environmentálny výučbový program)

Inovačné kontinuálne vzdelávanie „Prierezová téma Environmentálna výchova a vzdelávanie v materskej škole, základnej škole a strednej škole s využitím metódy participatívneho environmentálneho manažmentu.“

Mgr. Ján Vrtiš ZŠ Park Angelinum 8

Košice

Prečo využívať exkurzie a vychádzky?Pretože....

• Najlepšou učebnicou pre vnímavých a tvorivých žiakov aj pedagógov je príroda

Pretože priemerný človek si zapamätá:• 10 % z toho, čo číta• 20 % z toho, čo počuje• 30 % z toho, čo vidí v podobe obrazov• 50 % z toho, čo vidí a súčasne aj počuje• 70 % z toho, čo vidí, počuje a aj aktívne robí• 90 % z toho, k čomu dospel sám

Cieľ vychádzky: Vytvoriť u mladých ľudí trvalý pozitívny vzťah k prírode tým, že sa oboznámia s lesom nielen

vizuálne, ale aj zmyslami, ktoré sú obvykle pri takejto príležitosti nedostatočne zapájané.

Vhodný termín realizácie je apríl ako mesiac lesov. Rozsah: Tri vyučovacie hodiny, jedna v triede, dve v lese (bez

zarátania času potrebného na presun do blízkeho okolia). Vhodné je ostať v lese čo najdlhšie. Čas pobytu predĺžime, samozrejme, ak bude chuť a počasie nám to umožní.

Konečne v lese.....začiatok našej vychádzky

Počúvame zvuky prírody

Prvá aktivita: Prieskumníci

Miesto: Trieda 8.C, triednická hodinaCieľ: Zistiť, aký je vzťah mladých ľudí k prírode a koľko

času v nej trávia.Priebeh: Žiaci boli pomocou didaktickej hry rozdelení do troch

skupín - podľa troch druhov listov, ktoré zhotovili z farebného papiera. Každý urobil tri listy stromov podľa makety. Jedna skupina uskutočnila malý prieskum v škole vo forme ankety /napr. Aký význam má pre nás les? Ako často chodíš do lesa?/.

Druhá aktivita: Mladí reportériMiesto: Trieda 8.C, triednická hodina, doma Cieľ: Osvojiť si reportérsku prácu, vedieť narábať

s informáciami – získavať ich , spracovať a komunikovať so spolužiakmi.

Priebeh: Ďalšia skupina /podľa farebných listov/ spracovala výsledky realizovanej ankety a vyhotovila kruhový diagram prezentujúci názorne zistené fakty . So závermi oboznámili ostatných spolužiakov v triede pred vychádzkou do lesa.

Poverení žiaci zverejnia výsledky v školskom internetovom časopise v priebehu mesiaca máj. Táto anketa je motivačným prvkom pre žiakov mojej triedy, pre ostatných žiakov školy bude slúžiť ako inšpirácia.

Výsledky ankety spracované žiakmi

Ako často chodíš do lesa?

Aký význam má pre teba les ?

Respondenti podľa pohlavia a stupňa ZŠ

Tretia aktivita: Zberači

Miesto: Les v blízkosti školy - Čermeľ Cieľ: Vnímanie lesa všetkými zmyslami

Priebeh: Vychádzka celej triedy 8.C bola zameraná nazmyslové vnímanie prírody. Súčasťou vychádzky je zhotovenie kokteilu lesných vôní a porovnávanie, zbieranie prírodnín a zisťovanie, popisovanie ich pôvoduohmatávaním so zatvorenými očami /pričom prírodniny sú zakryté plachtou/ a pod.

Takto vonia les. Tvoríme kokteily vôní.

A ešte vetvička – môj kokteil bude určite najlepšie voňať

Aha, čo som našiel – les ponúka všeličo

Voňajú prekrásne...

A toto sme namiešali

Štvrtá aktivita: Hádači

Miesto: Les v blízkosti školy : Čermeľ so zastavením pri horolezeckej skúšobnej stene

Cieľ: Hádaj, na čo myslím a zapoj všetky svoje znalosti a zmysly

Priebeh:Vyučujúci z vyberie z prírodnín zo zhotovených

kokteilov vôní, vždy na niektorú myslí, drží ju v ruke, neukáže žiakom a tí majú hádať, na ktorú prírodninu myslí. Žiaci hádajú dovtedy, kým učiteľ nepovie áno.

Piata aktivita: Vinšovníci

Miesto: Les, trieda 8.CCieľ: žiakov viesť k tomu, aby sa v prírode pohybovali

vždy ticho: nekričať, nepískať - to musí byť pre všetkých neporušiteľný zákon. Rozvíjať myslenie žiakov, ich tvorivosť a schopnosť vcítiť sa do prírody.

Priebeh: V závere vychádzky žiaci pomocou brainstormingu napísali do listov zhotovených ešte v škole želanie lesu, povedia to nahlas ostatným.

Po návrate do školy tretia skupina na základe rozdelenia na začiatku aktivít zostavila zo všetkých farebných listov nástenku, tzv. Náš strom želaní.

Žiaci 8.C pri tvorbe stromu želaní lesu

Konečná podoba stromu želaní 8.C triedy

Pomáhame lesu

V závere vychádzky boli žiaci nasmerovaní ku konkrétnym činom pre les. Pri odchode cestou späť každý žiak vzal z lesa jednu vec, ktorá tam nepatrí a spoločne sme nežiadúce predmety vyhodili do mestského zberného kontajnera.

Pomáhame lesu

Predtým Potom

Žiaci 8.C triedy pri čistení lesa od odpadkov

Naša práca..... aspoň takto pomôžeme a už len odhodiť odpadky tam, kam patria

V lese nám spolu bolo dobre, radi sa tu vrátime, stále je čo poznávať, obdivovať.....

Autor projektu: Mgr. Ján VrtišSpolupracovali: žiaci 8.C triedaFotodokumentácia : vlastný archív, archív žiakaRicharda JackaSpracovanie diagramov: žiak Ladislav Popovič Záverečné zhodnotenie projektu: Plánované aktivity boli

úspešne zrealizované, v triede i v teréne. V budúcnosti pri takejto vychádzke by som odporučil účasť dvoch pedagógov – organizácia aktivít v teréne to vyžaduje. Viac času by som venoval teoretickej príprave žiakov pred vychádzkou.

S výsledkami celého EVP oboznámim členov kolégia, kolegom poskytnem materiály k výučbovým aktivitám, ktoré sme realizovali a fotodokumentáciu z nášho pobytu v lese ako inšpiratívny materiál. Nástenka so želaniami lesu tvorí trvalú výzdobu triedy 8.C.

Namiesto záveru .....

• Každý učiteľ chce učiť dobre, názorne a zaujímavo.• A to bez exkurzií a vychádzok nie je možné.

Ďakujem za pozornosť

top related