proiect_ridichea_uriasa
Post on 30-Oct-2015
366 Views
Preview:
TRANSCRIPT
Scenariul zilei
Proiect didactic integrat
Educatoare:Mocan CorinaTema de studiu:Cand /cum si de ce se intampla?
Tema saptamanala:Legume de toamna
Tema zilei:Ridichea uriasaTipul de activitate:predare-invatareForma de realizare:Activitate integrata DLC +DECScopul activitatii: Formarea deprinderii de a audia cu atentie un text, a deprinderii de exprimare corecta si aplicarea cunostintelor in diferite contexte de lucru.Elemente componente ale activitatii integrateDomenii experientiale
1.Domeniul limba si comunicare Ridichea uriasa-lectura educatoarei
2.Domeniul estetic si creativ Ridichea-dactilopictura si picturaCentre de interes:
1.Centrul ARTA:Coloram si modelam ridichi
2.Centrul STIINTA: Pune in cos cate ridichi iti arata cifra! Sorteaza ridichiile dupa marime(mare-mic)
3.Centrul CONSTRUCTII:Ladite pentru ridichi de diferite marimiALA 21 Joc cu text si cant: Taranul e pe camp2 Dramatizare: Ridichea uriasaObiective operationale:ADE: DLCO1.Sa urmareasca cu atentie linia povestii, concomitent cu imaginile;O2.Sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare rostind clar si corect cuvintele si formuland propozitii corecte din punct de vedere gramatical;O3.Sa indice succesiunea momentelor povestii, asezand siluetele in ordinea logica ceruta de firul narativ al povestii; DEC
O1.Sa denumeasca materialele puse la dispozitie;
O2.Sa aplice culoarea pe suprafata de lucru fara sa depaseasca conturul;O3.Sa analizeze pe baza unor criterii clare lucrarea proprie si pe cele ale colegilor.
Activitati pe centre de interes ALA1 Centrul ARTA :
O1.Sa modeleze plastilina prin miscari circulare pentru a obtine ridichea.Centrul STIINTAO1.Sa reconstituie intregul din jumatati;O2.Sa faca corespondenta intre cifra si cantitate si invers;O3.Sa sorteze ridichiile dupa marime(mare mic).Centrul CONSTRUCTII
O1.Sa utilizeze corect materialul.Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia,explicatia,expunerea,povestirea,trierea asertiunii.Material didactic:o ridiche uriasa,un cos cu ridichi,cosulete cu cifre(1-10),jumatati
de ridiche,fise de colorat ,culori,plastilina,acuarele,imagini din povesteaRidichea uriasa,fisa de evaluare, masti (catel,pisica,soricel),sort,palarie.Bibliografie:
1.Metodica activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii;
EdituraGheorghe-Cartu Alexandru,Craiova-2009;
2.Ghid pentru proiecte tematice
Activitati integrate pentru prescolari(3-5 ani)/DPH2008.
3.Activitatea integrata din gradinita-Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul
preuniversitar,DPH-2008.
Eveniment
didactic Continutul stiintificStrategii
didacticeEvaluare
1.Organizarea
activitatiiSe amenajeaza spatiul educational.Se pregateste materialul didactic
Se organizeaza colectivul de copii.
2.CaptareaatentieiO voi face inca din cadrul intalnirii de dimi-neata cand le voi prezenta la noutatea zilei
sub forma de surpriza o ridiche uriasa.Conversatia
3.Anuntareatemei si a
obiectivelorLe propun copiilor sa inveselim ridicheauriasa .Astfel vor colora,vor modela,se vor juca cu ridichi, si vor asculta o poveste despreridichea noastra.ConversatiaObservareaComporta-
mentului
initial
interesul
pentru
activitate
4.DesfasurareaactivitatiiVoi prezenta copiilor centrele deschise si
obiectivele de realizat. Fiecare copil isi va
alege centrul la care va lucra.La sectorul Arta modeleaza surioare pentru ridichea noastra.La Stiinta sorteaza ridichiile dupa marime,
le pun in cosulete respectand cifra scrisa
pe cosulet .La Constructii realizeaza ladite pentru ridichi.Dupa ce copiii termina de rezolvat sarcinile le
spun copiilor ca in drum spre gradinita
ridichea mi-a spus o poveste si-i intreb daca
vor sa o asculte si ei.Povestea se numesteRidichea uriasa.Voi expune continutul povestii folosind
gestica,mimica si inflexiuni ale vocii.Pe masura ce voi povesti ,voi prezenta si
planse corespunzatoare fiecarei secvente.
Cu ajutorul intrebarilor copiii vor expune
continutul povestii conform planului
principal de idei redate prin imagini. Voi insista pe mesajul educativ al povestii
Unde-s multi puterea creste. Le propun copiilor sa jucam un joc Fals sau
Adevarat.-Povestea se numesteRidichea Rosie?
-Mosul a scos singur ridichea?-Baba a chemat catelul in ajutor?
-Catelul a chemat pisica in ajutor?
-Pisica a chemat soricelul?
-Mosul ,baba,catelul,pisica ,soricelul strigau :
Hei-rup,hei-rup?
Apoi copiilor li se cere sa aranjeze pe macheta
siluetele personajelor in ordinea pe
care o prezinta povestea si sa spuna care sunt primul, al doilea,...., ultimul.ConversatiaExplicatia
Exercitiul
Conversatia
Expunerea
Exercitiul
Trierea
asertiuniiGrupare
dupa marime
Recunoasterea cifrei
Raportarea
la numar
Expun
continutul
povestii
Raspund la
intrebari
cu ajutorul
paletelor
5.Obtinerea performanteiCopiii vor merge la masute unde vor avea de
rezolvat o fisa de evaluare (Taiepersonajele care nu apar in poveste).Apoi se asaza la masute unde vor picta ridichi.
Voi explica si voi demonstra modul de lucru
Incalzirea muschilor mici ai mainii.Voi urmari indeaproape fiecare copil,voi daindicatiile necesare pentru a termina lucrarea.
ExercitiulExplicatia
Demonstratia
ExercitiulRecunosc personajele
6.EvaluareaperformanteiDupa ce vor termina ,le vor aseza la panouri
si le voi cere sa le analizeze in functie de
acuratete,de terminarea lucrarii,de
respectarea cerintelor date.
Prin intermediul versurilor:Iata a mai trecut
o zi /Multe ati invatat copii/Iar acum ne
pregatim sa ne mai jucam putinle propun
copiilor o minidramatizareRidichea uriasaprecum si jocul cu text si cant:Taranul e
pe campTurul
galeriei
7.IncheiereaactivitatiiVoi face aprecieri asupra modului in care au participat la activitate.Conversatia
top related