boneka kucing

9
Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual Tahun 3 Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual Tahun : 3 Amanah Bilangan Pelajar : 20 orang Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan Aktiviti : Boneka Tema : Objek Buatan Manusia Tajuk : Boneka Kucing Masa : 8.10 pagi hingga 9.10 pagi (60 minit) Media : Alat : gunting , Bahan : gam, pensel warna, alat tulis, batang ais krim Strategi Pengajaran & Pembelajaran : 1) Pedagogi : Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Muzik,Verbal linguistik Kemahiran Berfikir : Kritis - mencirikan, membanding beza Pembelajaran Konstruktivisme Teknik Penghasilan : mewarna, menampal, membentuk dan membina Pengetahuan sedia ada : Murid memahami jenis-jenis boneka Penerapan Nilai : Kerjasama , ketelitian , kasih sayang, dan keselamatan serta kebersihan

Upload: putrihawabatrisya

Post on 06-Dec-2015

35 views

Category:

Documents


12 download

DESCRIPTION

yu

TRANSCRIPT

Page 1: boneka kucing

Rancangan Pengajaran Harian Dunia Seni Visual Tahun 3

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Tahun : 3 Amanah

Bilangan Pelajar : 20 orang

Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan

Aktiviti : Boneka

Tema : Objek Buatan Manusia

Tajuk : Boneka Kucing

Masa : 8.10 pagi hingga 9.10 pagi (60 minit)

Media : Alat : gunting ,

Bahan : gam, pensel warna, alat tulis, batang ais krim

Strategi Pengajaran & Pembelajaran :

1) Pedagogi : Kecerdasan pelbagai : Visual dan Ruang, Muzik,Verbal linguistik

Kemahiran Berfikir : Kritis - mencirikan, membanding beza

Pembelajaran Konstruktivisme

Teknik Penghasilan : mewarna, menampal, membentuk dan membina

Pengetahuan sedia ada : Murid memahami jenis-jenis boneka

Penerapan Nilai : Kerjasama , ketelitian , kasih sayang, dan keselamatan serta kebersihan

Page 2: boneka kucing

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu bentuk, warna dan imbangan yang terdapat pada objek alam benda dalam

penghasilan boneka

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan model

boneka

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan karya.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

3.1 Persepsi Estetik : Murid dapat mengenal, menamakan dan memahami bahasa seni visual yang ada pada alat pertahanan diri.

3.1.1 Unsur Seni

3.1.1.1 Bentuk – konkrit

3.1.1.2 Jalinan – tampak dan sentuh

3.1.2 Prinsip Rekaan

3.1.2.1 Imbangan simetri simetri

3.2 Aplikasi Seni : Murid dapat mengetahui dan memahami bahasa seni visual, media, serta proses dan teknik dalam penghasilan

boneka

3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media

3.2.1.1 Alat – gunting, berus

3.2.1.2 Bahan- gam, pensel warna dan bahan hiasan yang sesuai

3.2.2 Memahami teknik yang sesuai dalam penghasilan karya.

3.3 Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman bahasa seni visual, media, serta proses dan

Page 3: boneka kucing

teknik dalam penghasilan karya.

3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya

3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam penghasilan karya

3.4 Apresiasi Seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

3.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan.

Objektif : Pada akhir pembelajaran ini murid akan dapat :

i. Mengaplikasikan garisan rupa dan bentuk yang sesuai dalam menggambar.

ii. Membuat corak tidak terancang pada badan boneka

iii. Menghasilkan boneka kucing dan mempamerkan pada rakan kelas

Langkah/ Isi pelajaran/ Aktiviti Pengajaran dan Catatan

Page 4: boneka kucing

Masa Isi kandungan Pembelajaran

Set induksi

(5 minit)

1. Bunyian jenis haiwan-anjing-harimau-burung-kucing-katak

Persepsi Estetik 1.Guru membunyikan bunyi haiwan

2.Murid mendengar bunyian haiwan

3.Murid menyenaraikan nama-nama haiwan berdasarkan bunyian haiwan

Ilmu : Muzik

Sikap : Ingin tahu pelajar

Kecerdasan Pelbagai :

Verbal linguistik-interpesonal

Pembelajaran Konstruktivisme

Langkah 1

(10 minit)

1. Memperkenalkan tajuk pelajaran pada hari ini iaitu membuat boneka.

- Pameran bahan maujud : boneka jari, boneka tangan dan boneka lidi.

2. Menyoal pengetahuan murid-murid tentang boneka

Soalan :i. Apakah maksud boneka?ii. Pernahkah mereka menghasilkan boneka sebelum pembelajaran hari ini?

1.Guru mempamerkan contoh hasil karya.

2.Guru bersoal jawab dengan murid.

3.Guru mengagihkan bahan -bahan kepada murid di samping menekankan kepada aspek kebersihan dan keselamatan semasa melakukan aktiviti.

4.Guru memastikan semua murid telah membawa bahan - bahan yang diperlukan.-gam -pensel warna-gunting-kertas warna - batang ais krim

BBM: boneka lidi, boneka tangan dan

boneka jari

Nilai : Kerjasama, ketelitian, patuh

arahan

KB :Menjana idea

KP: Verbal linguistik

Strategi berpusatkan guru

Kaedah penerangan dan soal jawab

Page 5: boneka kucing

Langkah 2

(10 minit) 1.Penerangan proses penghasilan karya.

- Lakar- Mewarna- Guting- Tampal←

Aplikasi Seni

1.Guru memberi penerangan

tentang cara penghasilan

boneka dan menyatakan bahan -

bahan lain yang diperlukan

2. Guru mengagihkan bahan -bahan

kepada murid di samping

Menekankan kepada aspek kebersihan

dan keselamatan semasa melakukan

aktiviti.

3. Guru memastikan semua murid

telah menerima bahan - bahan yang

diperlukan dan murid diminta

menyediakan bahan - bahan yang

ingin digunakan.

4. Guru menunjuk cara membuat

boneka kucing.

Kemahiran :

Menggunakan pelbagai alat dan bahan

KP: Visual –ruang, Muzik

Strategi berasaskan bahan

Kaedah tunjuk cara

BBM : Model Parang - hasil karya guru

Langkah 3 Bimbingan Guru dan Amali Ekspresi Kreatif Kaedah tunjuk cara dan bimbingan

Page 6: boneka kucing

(20 minit) Langkah - langkah

penghasilan model

1. Murid menghasilkan model

berpandukan langkah yang

ditunjukkan oleh guru.

2. Murid melukis dan menghias badan

kucing

Langkah 1: Menyediakan alat dan bahan seperti;- gam -kertas warna-gunting -batang ais krim-pesel warna-alat tulis

Langkah 2 : Mewarna rupa muka dan

badan kucing yang telah disediakan.

Langkah 3 : Mencorak badan kucing

mengguakan media kering dan bahan

hiasan yang sesuai.

Langkah 4 : Menggunting bentuk

kucing.

Langkah 5 : Membuat kemasan

model.

KBT: Kemahiran berfikir-kreatif

KP: Visual ruang, logik-matematik,

verbal linguistik

Pembelajaran konstruktivisme

Page 7: boneka kucing

Apresiasi

(10 minit)

Sesi apresiasi hasil karya

yang dihasilkan oleh murid :

- Baik

- Sederhana

- Kurang memuaskan

Guru mempamerkan hasil

karya murid sambil

memberikan ulasan membina.

Apresiasi Seni Visual

Murid berasa gembira dengan hasil

karya masing-masing.

Murid mempamerkan hasil kerja dan

bercerita mengenainya.

Murid membuat apresiasi dengan

mengenal pasti unsur-unsur seni dan

prinsip rekaan yang terdapat pada

boneka.

Nilai: Keseronokan

Teori kecerdasan pelbagai :

Verbal linguistik, Visual-ruang

Penutup

(5 minit)

1. Merumus hasil kerja murid.

2. Penilaian dan pengukuhan

dijalankan.

Guru merumuskan dan menerangkan

tentang kelebihan dan kekurangan

yang terdapat pada hasil kerja murid-

murid.

Guru memberi sedikit teguran

mengenai kebersihan sewaktu

melakukan aktiviti, kekemasan dalam

menghasilkan produk dan kerjasama

antara satu sama lain.

KB : Kreatif – menjana idea

Nilai : menghargai kreativiti hasil karya,

kebersihan