diferentierea sunetelor s si z

6
Şcoala-internat Nr 5, Chişinău Logoped – Manea Georgeta Proiect de activitate terapeutică logopedică DATA: __________ Tulburarea de limbaj: Dislalie polimorfă Tema activitatii: Diferenţierea sunetelor „s” şi „z” Tipul activitatii: corectiv–terapeutica Obiectiv general: Diferenţierea sunetelor “s” şi “z” în emitere independentă, în silabe directe şi indirecte, cuvinte care conţin sunetele “s” şi “z”, cuvinte paronime, propoziţii cu aceste cuvinte. Obiective operationale: O1: Să pronunţe corect sunetele „s” şi „z”; O2: Să recunoască auditiv cele două sunete în silabe, cuvinte, propoziţii; O3: Să articuleze corect cuvintele date; O4: Să descopere diferenţele dintre cuvinte din imaginile date; O5: Să diferenţieze cuvintele paronime prin pronunţie şi sens; Obiective formativ-terapeutice: Pe parcursul activităţii se va urmării: a)elevii să-si dezvolte deprinderile de pronunţie corecta a sunetelor “s” şi „z”, în toate cazurile date; b) elevii să interacţioneze cu ceilalţi colegi in povestirea după imagini; c) să se creeze un climat afectiv pozitiv care să-i stimuleze pe copii. Metode si procedee didactice: Conversaţia, Demonstraţia articulatorie, Explicaţia, Exerciţiul, Comparaţia, Jocul didactic

Upload: tanase-liliana

Post on 21-Nov-2015

71 views

Category:

Documents


11 download

DESCRIPTION

logopedie

TRANSCRIPT

coala-internat Nr 5, ChiinuLogoped Manea Georgeta

Proiect de activitate terapeutic logopedicDATA: __________

Tulburarea de limbaj: Dislalie polimorfTema activitatii: Diferenierea sunetelor s i z

Tipul activitatii: corectivterapeutica

Obiectiv general: Diferenierea sunetelor s i z n emitere independent, n silabe directe i indirecte, cuvinte care conin sunetele s i z, cuvinte paronime, propoziii cu aceste cuvinte.

Obiective operationale:

O1: S pronune corect sunetele s i z;

O2: S recunoasc auditiv cele dou sunete n silabe, cuvinte, propoziii;

O3: S articuleze corect cuvintele date;

O4: S descopere diferenele dintre cuvinte din imaginile date;

O5: S diferenieze cuvintele paronime prin pronunie i sens;Obiective formativ-terapeutice:

Pe parcursul activitii se va urmrii:

a) elevii s-si dezvolte deprinderile de pronunie corecta a sunetelor s i z, n toate cazurile date;

b) elevii s interacioneze cu ceilali colegi in povestirea dup imagini;

c) s se creeze un climat afectiv pozitiv care s-i stimuleze pe copii.

Metode si procedee didactice: Conversaia, Demonstraia articulatorie, Explicaia, Exerciiul, Comparaia, Jocul didactic

Mijloace didactice:oglinda logopedica;imagini cu diverse obiecte a cror denumire conin sunetele s i z;prezentare Powwer Point;Nr.

crt.Momentele activitiiDesfurarea activitiiSuport didacticMetode i procedeeEvaluare

1Moment organizatoric -familiarizarea elevului cu mediul terapeutic i crearea unui mediu psiho-afectiv optimexplicaia

conversaiainiial

2Captarea i orientarea ateniei-se vor prezenta materialele i fiele de lucru, anunnd elevul c pe parcursul orei le va completa i juca cu eleFie Postere

Prezentare Power Pointexplicaia

conversaiainiial

3

Verificarea auzului fonematic i a motricitii linguale Se realizeaz exerciii pentru motricitatea lingual: micri ale limbii n diferite zone ale gurii i n diferite poziii.a) Zmbete ! Uit-te n oglind ca s-i vezi zmbetul !b)ine podul palmei n faa gurii ! Vei simi curentul de aer rece.c)Exerseaz prelung sunetul arpelui ! ssssssssssd) Exerseaz prelung sunetul albinei ! zzzzzzzzzz

Se execut pronunia sunetului n faa oglinzii logopedice._______________________ Repet dup model silabele cu S prelung;Ssssa sssse ssssi sssso ssssu Asss esss isss ossss ussss i acum logatomii !Asssa essse isssi ossso usssu sssassss ssssessss ssssisss ssssosss ....

Hai s te vedem la silabele duble:

Ssssassssa ssssesssse sssssissssi ssssossso ssssussssu ________________________ Repet dup model silabele cu Z prelung; Zzzza zzzze zzzzi zzzzo zzzzu Azzz ezzz izzz ozzz uzzz

i acum logatomii !Azzza ezzze izzzi ozzzo uzzzu zzzzazzz zzzzezzzz zzzizz zzzuzzz... Hai s te vedem la silabele duble:

Zzzzazzzza zzzzezzze zzzzizzzzi zzzozzzo zzzuzzzu_________________________ Diferenierea S - ZOglinzi logopedice

demonstraia,

exerciiul,

evaluare formativ individual, aprecieri verbale

4Anunarea temei i a obiectivelor- se anun tema i obiectivele si modalitile de realizare-explicaia

5

Consolidarea i automatizarea pronuniei corecte a sunetelor

Dirijarea nvrii

Obinerea performanei Se cere elevilor s aleag cartonaele cu silabele care conin S, Z Verificsrea

Formarea cuvintelor_____________________________

Se cere elevilor s denumeasc doar

imaginile care conin sunetele s, z se analizeaz poziia sunetului n cuvnt

Z S n mbinri de cuvinte Gsii cuvinte care conin S i Z pentru Zinel i Sndel Exercitii:

Pune urmtoarele cuvinte la locul lor n propoziii !sertar, surde, scorul, sprijinul, semineLa finalul meciului ______ arta egalitate. Am plantat __ . Copilaul _____ n somn. n ______________ mi in albumul cu poze. I-am acordat tot ____.

Verificarea Minuta fizic

Pune urmtoarele cuvinte la locul lor n propoziii !Zero, zmbet, zebre, muzeul. Afar snt _________ grade. Am vizitat __________ . Am vzut zece __________.Zoria are un __________frumos.

Verificarea

Gsete cuvintelor date altele care au acelai neles i care s nceap cu S !drapel - _____ grune - _____ ndejde - _____ pova ____ zmbet - _____ Gsete cuvintelor date altele cu neles opus care s nceap cu S !gras - ____ jos - ____ reparat - _____ drept - _____CartonaeFieFieFie

ExplicaiaConversaiaExerciiul

Evaluare formative

Se fac aprecieri verbale

6Evaluare Joc didacticElevii aterizeaz cu parautele n poiana fluturailor. (Selectarea cuvintelor care se deosebesc printr-o singur liter)Zare Sare; Zac Sac; Sar Zar; Seam Zeam.

Fie de lucru

Se vor mpri fie pentru observarea unor imagini cu diverse cerine de lucru:

s ncercuiasc imaginile care au sunetul iniial s;

s completeze cuvinteleFieJocul didacticexplicaia

conversia

Evaluare sumativa

7ncheierea activitii-se evalueaz performanele obinute;

-se fac aprecieri verbale i se ofer o recompens