loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/metodyka/history/Н.Р..doc · web viewЄретики...

36
Використання інформаційно-комунікаційних технологій в процесі вивчення тем культури на уроках всесвітньої історії в 7 класі ( Нестерук Н.Р., вчитель історії Сокальської спеціалізованої школи І-ІІІ ст.№3 ) Адреса педагогічного блогу: http://historycokal3.blogspot.com/ Тема: Наукові і технічні досягнення. Книгодрукування. Мета: охарактеризувати особливості наукових і технічних досягнень, винайдення книгодрукування в середньовіччі. Очікувані результати Після цього уроку учні зможуть: Знати: - основні наукові й технічні досягнення Середньовіччя; - час винайдення книгодрукування. Розуміти : - значення книгодрукування для розвитку європейської культури; - історичне значення технічних досягнень Середньовіччя; наукових праць (відкриттів і винаходів) Роджера Бекона, Йоганна Гутенберга, П’єра Абеляра. Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч.для 7кл.загальноосвіт.навч.закладів/ О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко.- К. :Видавничий дім «Освіта», 2015.- 224с.:іл.; відеоматеріали (фрагменти фільмів: «Відомі люди ФренсісБекон. Док.фільм» https://www.youtube.com/watch? v=0BpMYdXfHLM, «П’єр Абеляр.Освітній проект»https://www.youtube.com/watch?v=uRFgjeZZYNA, «Йоганн Гутенберг »https://www.youtube.com/watch?v=j1c- EswHSp8, «Історія книгодрукування»https://www.youtube.com/watch? v=tCJX3kzJsA0, «Як монахи у Львові друкували

Upload: others

Post on 16-Jan-2020

13 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Використання інформаційно-комунікаційних технологій в процесі вивчення тем культури на уроках всесвітньої історії в 7 класі

( Нестерук Н.Р., вчитель історії Сокальськоїспеціалізованої школи І-ІІІ ст.№3 )

Адреса педагогічного блогу: http://historycokal3.blogspot.com/

Тема: Наукові і технічні досягнення. Книгодрукування.

Мета: охарактеризувати особливості наукових і технічних досягнень, винайдення книгодрукування в середньовіччі.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:Знати:- основні наукові й технічні досягнення Середньовіччя;- час винайдення книгодрукування.Розуміти :- значення книгодрукування для розвитку європейської культури;- історичне значення технічних досягнень Середньовіччя; наукових праць

(відкриттів і винаходів) Роджера Бекона, Йоганна Гутенберга, П’єра Абеляра.

Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч.для 7кл.загальноосвіт.навч.закладів/ О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко.- К. :Видавничий дім «Освіта», 2015.-224с.:іл.; відеоматеріали (фрагменти фільмів: «Відомі люди ФренсісБекон. Док.фільм» https://www.youtube.com/watch?v=0BpMYdXfHLM, «П’єр Абеляр.Освітній проект»https://www.youtube.com/watch?v=uRFgjeZZYNA,«Йоганн Гутенберг »https://www.youtube.com/watch?v=j1c-EswHSp8,«Історія книгодрукування»https://www.youtube.com/watch?v=tCJX3kzJsA0,«Як монахи у Львові друкували книги»https://www.youtube.com/watch?=ZxwMi6oFwrc, «Як друкують книги сьогодні» https://www.youtube.com/watch?v=QtNBXfjMDKQ),дидактична інтерактивна гра « Впізнай винаходи середньовічного суспільства »https://learningapps.org/display?v=p1qsag1ja17.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань і навичок учнів.Хід уроку

І.Бесіда:

- Скільки тривала доба Середньовіччя?- Коли виник термін «середні віки»?- Що розуміли під цим терміном?

Page 2: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Проблемного питання: Чи можна погодитись з твердженням, що Середньовіччя - це період суцільної технічної відсталості?

Учні переглядають фрагменти фільмів «Відомі люди Френсіс Бекон.Док.фільм» «П’єр Абеляр. Освітній проект» та складають тези виступу « Погляди Ф.Бекона та П.Абеляра » або учні оголошують випереджувальне завдання на тему «Цікаво знати. Ф.Бекон. П.Абеляр»

Робота з історичним джерелом. «XII ст. З творів Роджера Бекона»Усі науки пов’язані між собою і взаємно одна одну підтримують: успіх однієї допомагає всім іншим, як око, наприклад, керує рухом усього тіла. Математику помилково вважають наукою складною, а іноді навіть підозрілою, тільки тому, що вона мала нещастя бути невідомою отцям церкви. Проте якою вона є важливою, якою корисною! Можна побудувати пристрої для плавання без гребців так, щоб найбільші кораблі, морські та річкові, приводилися в рух силою однієї людини, рухаючися притому із значно більшою швидкістю, ніж якби на них було повно гребців. Саме так можна зробити вози без запряжки, які котитимуться з неймовірною швидкістю; літальні апарати, сидячи в яких, людина приводитиме в рух крила, що вдарятимуть по повітрю, подібно до пташиних. Немає нічого гіднішого, ніж вивчення мудрості, від цього залежить добробут усього світу. Немає загрози більшої, ніж неуцтво.1. Як Роджер Бекон уявляв розвиток техніки?2. Які сучасні винаходи передбачив Бекон?3. Яка наука, на думку вченого, найважливіша для винахідника?4. Чи поділяєте ви думку автора, що «немає загрози більшої, ніж неуцтво»? Відповідь обґрунтуйте.

Робота з підручником. Спираючись на ілюстрації, поясніть, які досягнення Середньовіччя збагатили світову культуру.

Page 3: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

5. Заповніть таблицю 1, визначивши, яких сфер життя людини стосувалися і яке значення мали відкриття, здійсненні середньовічними винахідниками (робота в зошиті) Таблиця 1

Винаходи Середньовіччя Сфера застосування

Колісний плуг  Поширення вітряків  Перша плавка заліза в печі  Виробництво пороху  Винайдення вертикального ткацького верстата  Виготовлення окулярів, ножиці, скляних дзеркал, петель для ґудзиків, дзвіниці.

 

Поява годинників на баштах міст  Створення корабля — каравели, лоції — карти берегових ліній, астролябії — приладу для визначення місцезнаходження корабля

 

Учні переглядають уривки відеофільмів «Історія книгодрукування» «Як монахи у Львові друкували книги»,«Як друкують книги сьогодні» і дають відповідь на питання:- Чому книгодрукування вважають одним з найважливіших винаходів в історії людства?- Опишіть новий спосіб виготовлення книжок, винайдений Гутенбергом.- На основі фільмів скажіть, в чому основна різниця в друкуванні книг сьогодні і в середні віки.

Практичне завдання (підручник с.57) Ознайомтеся з даними розвитку книгодрукування  (за Ф.Броделем) та зробіть висновки щодо динаміки розвитку книгодрукування та його значення; зв'яжіть розвиток ремесла і торгівлі з розвитком освіти й книгодрукування.

Робота в групах. За влучним висловом англійського філософа Френсіса Бекона, «вигляд і стан цілого світу» змінили три великих винаходи: компас, порох і друкарство. Спираючись на знання із загальної історії, обґрунтуйте цю тезу видатного англійського філософа. Які технічні винаходи та вдосконалення доби Середньовіччя ви вважаєте найважливішими?

(В роботі учні використовують додаток 1 «Винаходи середньовіччя»)

ІІІ. Виконання тестових завдань за допомогою програми learningapps.org«Привести у відповідність технічні винаходи та їх призначення».

1 лоція А плавильна піч

Page 4: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

2 домна Б прилад для випалювання значної кількості гончарних виробів

3 гончарна піч В карта берегових ліній4 ткацький верстат Г прилад для отримання енергії води5верхньобійне водяне колесо

Д основна машина ткацького виробництва

6 астролябія Е прилад для визначення координат корабля7 каравела Є парусне судно

Відповідь: 1 В; 2 А; 3 Б; 4 Д; 5 Е ; 6 Г .

Обговорення проблемного питання уроку. Чи можна погодитися з твердженням, що Середньовіччя — це період суцільної технічної відсталості? Відповідь обґрунтуйте.

Рефлексія. Продовжити речення « Сьогодні на уроці ми навчились...»

ІУ. Домашнє завдання. 1.Опрацювати матеріал § 20 підручника. 2.Творче (групове) завдання за вибором учнів: Тема 1. Багато сучасних предметів –виделка, окуляри, носові хустинки, дзеркала, годинник –з’явилися в Європі в епоху Середньовіччя. За допомогою інтернет–ресурсів, довідкової літератури зібрати інформацію про історію створення та змін одного предмету на протязі віків: «Непроста історія простих речей.»Тема 2.«Книга і культура читання в Середньовіччі».Тема 3. «Пам’ятники книгам у світі.» Систематизуйте і оформіть результати роботи групи у вигляді (історичних газет, проектів, презентацій та ін.)

ДОДАТОК 1. «Винаходи Середньовіччя»

1. Важкий колісний плуг (V ст.)

Легкий плуг був дуже крихким, тому не підходив для твердої землі в Північній Європі. Новий плуг був з колесами, що дозволяло зробити його істотно важчим, а виготовляли його з металу.

Важкі плуги дозволили вирощувати більше врожаю, а це привело до збільшення населення біля 600 року нашої ери.

2. Приливні млини (VII ст.)

Приливні млини — це особливий вид водяних млинів, які використовують енергію припливів. Коли надходить приплив, вода потрапляє до млинового ставка через спеціальні ворітця, які закриває своєю хвилею приплив, коли починає спадати.

Page 5: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Коли рівень води достатній, воду починають потроху звільняти, і вона крутить водяне колесо. Найстаріші з відомих млинів датовані 787 роком.

3. Пісочний годинник (IX ст.)

Оскільки пісочний годинник — один з важливих пристроїв для обліку часу в морі, то припускають, що вони могли використовуватись приблизно з ХІ століття та доповнювати магнітний компас, таким чином допомагаючи навігації.

А з ХV століття пісочні годинники дуже широко використовують — на морі, церкві, в виробництві, навіть в кулінарії.

Це був перший надійний, багаторазовий та точний прилад вимірювання часу. Під час подорожі Фердинанда Магелана довкола світу в його флоті на один корабель мало бути 18 пісочних годинників. Була навіть спеціальна людина, яка перевертала годинники та занотовувала час для бортового щоденника.

4. Доменна піч (XII ст.)

Найстаріша з відомих доменних печей на Заході була збудована в Швейцарії чи Німеччині між 1150 та 1350 роками.

Технологію було докладно описано в Генеральному уставі цистерціанських ченців, включаючи і те, як була влаштована піч. “Кожен монастир мав своєрідну фабрику, часто більшу за площею, ніж монастирська церква, причому деякі механізми рухалися силою води”.

Залізну руду ченцям часто дарували як пожертву, а залізо вони вже виплавляли самі, так що часто лишався надлишок на продаж. Цистерціанці були найбільшими виробниками заліза в Шампані( Франція), а багатий на фосфати шлак з печей вони використовували як добриво.

5. Перегінний апарат (XII ст.)

Перші свідоцтва про справжню дистиляцію прийшли з Вавилону, датовані приблизно четвертим століттям до нашої ери.

Гебер (ГабірібнГайян, 721-815) винайшов перегінний куб; він встановив, що нагріте вино в кубі перетворюється в легкозаймисті пари, які він описав як не дуже практично корисні, проте важливі для науки.

У перегінному кубі рідина спочатку доводиться до кипіння. Пар від неї надходить в змійовик, де охолоджується і краплями рідини стікає в посудину. Принцип роботи перегінного апарата заснований на тому, що у спирту і води різні точки кипіння.

6.Окуляри (XIII ст.)

В 1268 році Роджер Бекон зробив перший із зафіксованих коментарів щодо використання лінз для оптичних цілей, але збільшувальні лінзи, вставлені в

Page 6: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

оправу, використовувались в той час для читання і в Європі, і в Китаї. Тому досі точаться суперечки, чи Захід запозичив цей винахід у Сходу, чи було навпаки.

Перший портрет, на якому є окуляри, намальований в 1352 році. Найдавніші окуляри мали випуклі лінзи для далекозорих.

7. Механічний годинник (XIII ст.)

Походження ідеї механічного годинника як такої невідоме; перші такі пристрої могли бути створені в монастирях, щоб точно визначати час, коли слід збирати ченців на службу дзвонами. Перший механічний годинник, про який точно відомо, був великим, з важким механізмом, що був вбудований у вежу.

Зараз такий годинник зветься баштовим. На цьому годиннику була лише годинна стрілка. Найстарший із годинників, що збереглися до наших днів, знаходиться в Англії і створений він в 1386 році.

8. Прялка з колесом (XIII ст.)

Прялка з колесом була, як вважають, винайдена в Індії, хоча точне її походження невідоме. Прялка потрапила в Європу через Близький Схід.

Вона замінила ручну прялку минулого, де нитка витягувалась із маси куделі, потім волокна скручувались разом, і отримана нитка намотувалась на веретено.

Цей процес було механізовано: веретено встановлювали горизонтально, щоб його могло крутити велике колесо з ручним приводом.

9. Карантин (XIV ст.)

В XІV столітті ріст морської торгівлі та відкриття, що чума завозиться з кораблями, які повертаються із Сходу, призвели до введення карантину в Венеції. Карантин полягав в тому, що прибулі кораблі ізолювались на деякий період до появи перших ознак хвороби, якщо вона була. Це робилося, щоб виключити зараження через людей та товари.

Спочатку термін складав 30 днів, і називався трентина, але потім його продовжили до 40 днів, тобто карантини.

10. Друкарський верстат Гутенберга (XV ст.)

Друкування книг, як і папір, вперше виникло в Китаї, проте Європа була першою в створенні механізованого друку. Найбільш рання згадка про таку машину в 1439 році. Відомо, що друкарський прес сконструював Гутенберг та його товариші.

Page 7: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Тема : Вплив церкви на середньовічне суспільство.

Мета: охарактеризувати вплив церкви на середньовічне суспільство.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:Знати: - дату розколу християнської церкви,- межі поширення впливу католицької та православної церков.Розуміти:- основні відмінності між католицизмом і православ’ям;- роль вчення Томи Аквінського у формуванні європейської правової системи;- поняття «єретик», «інквізиція», «альбігойські війни».Вміти:– показати на карті межі поширення впливу католицької і православної церков;– обґрунтовано оцінити вплив церкви на культуру й освіту.

Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч. для 7кл.загальноосвіт.навч.закладів/ О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко.- К. :Видавничий дім «Освіта»,2015.-224с.:іл.; відеоматеріали (фрагменти фільмів:«Тома Аквінський» https://www.youtube.com/watch?v=s9nLNh6F054,«Тома Аквінський» https://www.youtube.com/watch?v=zfERgkwD23I, «Інквізиція» https://www.youtube.com/watch?v=ZgpY-u_C6Lo, «Легенди Львова. Монаші ордени» https://www.youtube.com/watch?v=2zXYHsDVfyM, «Релігія та церква в середньовічній Європі» https://www.youtube.com/watch?v=-PVuzKNCmU0),відеофрагмент середньовічного церковного гімну AdoroTeDevotehttps://www.youtube.com/watch?v=-xs67InkZ3A, віртуальний музей Ватикануhttp://www.christusrex.org/www1/vaticano/0-Musei.html,дидактична інтерактивна вправа «Порівняння католицької та православної церкви епохи середньовіччя » https://learningapps.org/display?v=p0rskw8kc17,атлас «Історія середніх віків» «Картографія»,2010.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань і навичок учнів.Хід уроку

І. Бесіда:1. Коли і де виникло християнство? 2. Яким спочатку було ставлення в Римській імперії до християнства? 3. Коли і ким було дозволено вільне сповідання християнства? 4. Де розв’язувалися головні питання церковного життя? 5. Яка книга була головною для християн? 6. Середньовічне суспільство поділялося на три стани. Чи представляло духовенство окремий стан? Які він мав права, обов'язки, привілеї?

Учні прослуховують фрагмент середньовічного церковного гімну AdoroTeDevote і визначають тему уроку.

Page 8: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

IІ. Вивчення нового матеріалу.Учні переглядають уривок фільму «Релігія та церква в середньовічній Європі» та на основі отриманої інформації записують в зошит позитивні й негативні сторони впливу церкви на суспільство.Використовуючи метод «Мозкового штурму», учитель пропонує дати відповідь на запитання:

– якими були джерела збагачення католицької церкви?Орієнтовні відповіді учнів фіксують на дошці та у зошиті.

Робота з підручником. Опрацювати п.1 §21 підручника та дати відповідь на питання:- Коли відбувся церковний розкол?- Що стало його причиною?- Які назви отримали нові церкви та що вони означають?Робота з історичною картою.Учитель пропонує розглянути карту історичного атласу «Християнська церква в Європі у VI–XV ст.» і дати відповіді на питання. - Назвіть народи, які сповідували католицтво.

- Назвіть народи, які прийняли православ’я.- Чи можна сказати, дивлячись на карту, що кордони церковного розколу повторюють кордони Східної та Західної Римської імперії?

Учні опрацьовують п.3 §21 підручника та складають порівняльну таблицю «Церковні організації після схизми». Таб.1

Католицька церква Критерії для порівняння Православна церква

 Як перекладається назва церкви?

 Територія поширення  

 Голова  

 Церковна ієрархія  

Учні переглядають уривок відеофільму « Тома Аквінський» та складають інтелектуальну карту з допомогою інформаційної програми spiderscribe.net (див.зразок).

Page 9: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Учні працюють з історичними документами та дають відповіді на питання.Текст 1. Із «Едикту» германського короля та імператора Священної Римської імперії Фрідріха II (XIII ст.)

Фрідріх, Божою милістю імператор Римський, завжди священний… вірнопідданим нашим... Ухвалюємо і затверджуємо, щоб єретики, як би вони не позначались і в якому б місці імперії не були засуджені церквою і  передані до світського суду, були покарані з належним сумлінням. Якщо хтось з вищеназваних буде спійманий і, наляканий смертю, виявить бажання по вернутись в лоно церкви у вірі, то такі, згідно з канонічними постановами, повинні бути замкнені для відбування покарання — довічного ув’язнення.

Текст 2 . Із «Семи партид» (XIII ст.) Єретики — це ті божевільні, які намагаються перекрутити слова Господа нашого Ісуса Христа і надати їм іншого змісту..., протилежного тому, якого надали їм Отці, і в який вірить Свята Римська церква, і який вона велить зберігати... «Єресь»... означає поділ, і звідси походить слово «єретик», тобто християнин, який відійшов від католицької релігії. Існує дуже багато... категорій єретиків, але дві з них найголовніші. До першої належать ті, хто вірує, але його вірування розходяться зі справжньою вірою, яку Римська церква велить сповідувати й оберігати. До другої категорії належать ті, хто взагалі не вірує, і це дуже негідні люди, які вважають, що душа вмирає разом із ті лом і що ні за добро, ні за зло, яке людина робить у цьому світі, вона не дістане ні нагороди, ні кари...Єретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу перед місцевим єпископом. І якщо трапиться, що будуть чинити опір, то їх требасудити... і передати їх потім світським суддям, і ті повинні покарати їх так: якщо проповідував єресь, був затятим, то його треба спалити на вогні так, щоб він помер. І на таке ж покарання заслуговують невірні, котрі, як ми вказали вище, в попередньому законі, не вірять ні в нагороду, ні в кару в іншому світі...

Page 10: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

-Хто такі єретики?-Чому їх так називали?-Чому на вашу думку виникли єретики?- Як боролись з єретиками?-Чому, на ваш погляд, падав авторитет церкви? Свою відповідь обґрунтуйте.

Учні переглядають уривок відеофільму «Інквізиція» та з допомогою вчителя формують поняття «інквізиція» за планом:

1. назвати ключові слова визначення; 2. назвати суттєві ознаки інквізиції; 3. ознайомитися з визначенням поняття інквізиція, вміщеним у підручнику.

4. висловити власне ставлення до інквізиції та відповісти на запитання:    Як ви вважаєте, чи сприяла інквізиція підвищенню авторитету церкви в суспільстві? Чому?

ІІІ. Закріплення знань учнів.Варіант 1. Інтерактивна дидактична гра «Відмінності католицької та православної церков».Виконується з допомогою програми learningapps.org

Варіант 2.   Визначте, які з перелічених імен, назв, понять і характеристик належать до католицької церкви, а які — до православної.1) «Всесвітня», 2) Східна Європа, Русь, 3) Західна Європа, 4) Папа Римський, 5) кардинали, 6) «Істинна», 7) Константинопольський патріарх, 8) митрополити, 9) абати (на чолі монастиря), 10) настоятелі монастирів.Відповідь: католицька церква — 1, 3, 4, 5, 9; православна церква — 2, 6, 7, 8, ІV. Домашнє завдання.

1.Опрацювати параграф 21 підручника.2.Виконати тестові завдання розміщені на блозі педагога. http://historycokal3.blogspot.com/p/blog-page_27.html https://goo.gl/forms/cLyRN2wRYeV4HBtF2 (ДОДАТОК 1)3.Творче завдання (на вибір учнів): історичний проект «Монаші ордени нашого міста: історія та сучасність » підготувати ілюстровану уявну екскурсію «Середньовічні собори: візитна

картка туристичної Європи». відвідати віртуальний музей Ватикану та підготувати ілюстровану уявну

екскурсію.

ДОДАТОК 1.Тест до теми «Вплив церкви на середньовічне суспільство».

1. Позначте рік церковного розколу:а) 988 р.; б) 1054 р.; в) 1096 р.; г) 1223 р.2. Позначте країну, яка прийняла християнство в 988 р.:а) Польща; б) Угорщина; в) Франкське королівство; г) Русь.3. Позначте церкви, які утворилися після церковного розколу:а) православна; б) греко-католицька; в) католицька; г) римо-католицька; д) мусульманська.

Page 11: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

4. Чернеча чи духовно-рицарська католицька громада з певним статутом.А)братство, Б)цех, В)орден, Г) команда5.Церковний суд у справах єретиків:А) Конклав Б)інквізиція В)індульгенція,Г)інтердикт6.«Великий інквізитор» відзначався блискучим розумом, кипучою енергією, жорстокістю, безмежною відданістю католицизму. Він умовив іспанських монархів відродити в державі інквізицію. Спалював не лише єретиків, а й ті книги, які вважав небезпечними для церкви (зокрема, знищив бібліотеку принца — сина короля). Його постійно доймав страх за своє життя. Тримав численну особисту охорону, якої б вистачило для цілого війська. А)Бенедикт Нурсійський Б)Томас Торквемада В)БернарКлервоський Г)Фома Аквінський

7. Розташуйте у хронологічній послідовності подіїа) Велика схизмаб) хрещення Русів) альбігойські війниг) винайдення книгодрукування Гутенбергом

8.Встановити відповідність :А)інквізиція 1.Вищий церковний судБ)єретик 2.ВіровідступникВ)індульгенція 3.Грамота на відпущення гріхівГ)альбігойські війни 4.Хрестові походи католицької церкви для боротьби з єретикамиД) Велика схизма

8. Встановіть відповідність між церквами та відмінностями в богослужіннях:а) православна; 1) визнання чистилища;б) католицька. 2) здійснення хрещення через занурення у воду; 3) посада кардинала; 4) здійснення богослужіння латинською мовою; 5) наявність ікон; 6) дозвіл на шлюб білому духовенству; 7) дозвіл на шлюб чорному духовенству.

Page 12: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Тема уроку : Середньовічні школи. Університети

Мета: охарактеризувати стан розвитку середньовічної освіти

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:Знати:

- університетські центри Середньовіччя, поняття «університет».Вміти:

- показати на карті університетські центри й міста, пов’язані з початком Відродження;

- обґрунтовано оцінити вплив церкви на культуру й освіту; - визначити причини і наслідки виникнення університетів.

Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч.для 7кл.загальноосвіт. навч. закладів/ О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко - К. :Видавничий дім «Освіта»,2015.-224с.:іл.;відеоматеріали (фрагменти фільмів «Університет. Сорбонна»https://www.youtube.com/watch?v=EuEE8N8z51M, «Університет.Кембрідж» https://www.youtube.com/watch?v=7SqNLFFU9yo),віртуальний тур Оксфордомhttp://www.chem.ox.ac.uk/oxfordtour/,гімн середньовічного студента GAUDEAMUS IGITUR https://www.youtube.com/watch?v=FkYI7NSMMT0,атлас «Історія середніх віків» «Картографія»,2010, дидактична інтерактивна вправа «Середньовічні університети на карті» https://learningapps.org/display?v=po4p2zh2317,PowerPoint-презентація;колаж «Середньовічні університети» http://www.getloupe.com/v/lwluwwof,тестові завдання http://historycokal3.blogspot.com/p/blog-page_27.html https://goo.gl/forms/cLyRN2wRYeV4HBtF2.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань і навичок учнів.Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань учнів. 1 варіант. Онлайн-тестування за допомогою GoogleForms. 2 варіант. Бесіда:- Що ми розуміємо під поняттям освіта? - Чому виникає потреба суспільства в освіті? - Від чого залежить зміст і рівень освіти? - Який вплив на середньовічну освіту мала церква?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.1.Учні розглядають на екрані малюнок «Середньовічна школа» і співставляють зображене на ньому з текстом наукового документу. Робота в парах: обговоріть і зробіть висновок про те, чому і як навчали в середньовічній парафіяльній школі.

Page 13: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Додаток 1.Церковні школи були важливим інструментом релігійного виховання. У

них вивчали Біблію, богословську літературу. Майже в повному нехтуванні було фізичне виховання. Християнські вчителі керувалися догматом: "Тіло - ворог душі". У школах панували жорстокі покарання: голод, карцер, побиття. До XI ст. учнів били по щоках, губах, носі, вухах, спині, пізніше - по голому тілу. Покарання розглядалися як природна і богоугодна справа. Переважна кількість церковних шкіл обмежувалося елементарною освітою. У більшості шкіл три роки вчили початків грамоти, співу псалмів, дотримання релігійних ритуалів; іноді до цього додавали початки астрономії. Основними навчальними книгами були Абецедарій і Псалтир. Абецедаріем називалося посібник, що нагадує сучасний буквар. Псалми заучували спочатку напам'ять. Спочатк увчитель читав матеріал для сприймання (латинською мовою звичайно), а учні всі разом повторювали його в голос з метою вивчити почуте напам’ять. Потім кожний учень викликався до дошки i повинен був повторювати вивчене без будь-яких затримок. Після засвоєння алфавіту псалми не тільки заучували, а й читали. Потім вчили письму. Писати вчилися на навощених дерев'яних дощечках металевою загостреною паличкою (стило).[Західноєвропейська середньовічна школа і педагогічна думка. Вип.1, ч.1-2. М., 1989-1990. ] Дайте відповідь на питання:

- Хто навчає школярів?- Скільки дітей учиться?- Які методи навчання використовують?- Де відкривали перші школи?- Які відбулись зміни в середньовічному суспільстві, що збільшилась

необхідність в освічених людях?

Робота в групах:І група користуючись картою «Культура і освіта в Західній Європі ХІ-ХУст.», позначає на контурній карті місця розташування та дату заснування зазначених у тексті перших університетів ІІ група користуючись документом «Середньовічні університети»Заповнює таблицю «Навчання на підготовчому факультеті університету» Ступінь Предмети, щовивчаються

Ініціаторами заснування університетів виступали, як правило, вчені, які були незадоволені тим, що церковні школи ігнорували нові знання, оскільки вони не відповідали догматам віри.

Page 14: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Середньовічна вища школа мала зазвичай такі факультети: юридичний, медичний та філософський (богословский). Але якщо підготовка майбутнього медика чи юриста продовжувалась 5-6 років, то на філософському факультеті навчання велось цілих 15. Заняття в університеті мали назву лекції — їх читали професори латинською мовою, лекції доповнювалися диспутами (обговорення).Учні називались студентами, що з латинської означає «старанно вчитися». Серед перших були засновані університети в Болоньї (1158 р. , Італія, Став визнаним центром юридичної науки. Одним із ректорів університету був українець-русин за походженням Юрій Дрогобич. До Болонського університету приймали вчитися жінок), Оксфорді (1168 р. , Англія), Кембриджі (1209 р. , Англiя), Парижі (1253 р. , Франція), Празі (1348 р. , Чехія), Кракові (1364 р. , Польща) та iн.

Перед тим як вступити до одного з факультетів, студент повинен був закінчити артистичний факультет, який був підготовчим i виконував роль середньої школи (термін навчання– 6-7 років). Там вивчали «сім вільних мистецтв» («артис» латиною – «мистецтво»).

Студенти факультету мистецтв вважалися "школярами", тому їх дозволялося шмагати різками за непослух і лінощі. На інших факультетах фізичні покарання не практикувалися.

Система вільних мистецтв складалась з двох рівнів. Перший ступінь – граматика (навчання грамоти), риторика (вміння правильно будувати фразу), діалектика (вчили робити правильні висновки з посилок). Другий ступінь – арифметика (зводилася до чотирьох основних дій), геометрія (переважно вивчали властивості поверхні – землемірне мистецтво), астрономія (вивчали розташування сузір’їв, щоб вміти обчислювати перехідні свята християнського календаря) , музика (вивчення церковного співу). [Західноєвропейська середньовічна школа і педагогічна думка. Вип.1, ч.1-2. М., 1989-1990. ]

ІІІ група з допомогою підручника складає схему «Сім вільних наук»

Учні переглядають відеоролики «Університет Сорбонна. Університет Кембрідж. Віртуальний тур Оксфордом) та дають відповідь на питання :

- Які спільні риси мають середньовічні університети?- Чим навчання в ньому відрізнялось від школи?- Чому в багатьох європейських містах існували латинські квартали?

тривіум квадривіум

Page 15: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Випереджувальне завдання « Життя середньовічного студента» за планом:1.Хто та яким чином міг стати студентом у середньовіччя?2. В яких умовах жили середньовічні студенти?3.Хто такі «ваганти» та чому стала можливою поява мандрівних студентів?4.Які традиції мали середньовічні студенти?Прослухати середньовічний гімн студентства.- Чому мелодія гімну звучить спокійно та урочисто?- На якій мові звучить гімн ?- Чому студенти будь-якої країни розуміли один одного?

ІІІ. Закріплення знань.Варіант 1. Бесіда за змістом запитань.1.Що змінилося в системі освіти у період розквіту Середньовіччя?2.Які якості розвивала в учня середньовічна школа? Вивченню яких предметів приділяли основну увагу в церковних парафіяльних школах?3.Як вплинув на рівень освіти суспільства винахід Йоганна Гутенберга ?4.Чому виникають університети?5.Як ви вважаєте, чому студенти і викладачі різних країн розуміли один одного? 6.Які предмети вивчали в університетах? 7.Назвіть методи отримання наукових знань у середні віки. 8.Які уявлення про навколишній світ існували в середні віки?Варіант 2.Інтерактивна дидактична гра «Середньовічні університети на карті»Варіант 3. Скласти віртуальний коллаж: «Середньовічні університети».

ІV. Домашнє завдання:1.Опрацювати параграф 22 підручника.2.Скласти лист середньовічного студента додому.3. Завершити роботу на контурній карті та надписати університетські центри й міста, пов’язані з початком Відродження.4.Створити колаж: « Я навчаюсь в середньовічній школі» (за бажанням).

Page 16: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Тема: Раннє Відродження та гуманізм.

Мета: охактеризувати розвиток культури раннього Відродження, особливості та характерні ознаки гуманізмуОчікувані результатиПісля цього уроку учні зможуть:Знати: хронологічні межі Раннього ВідродженняРозуміти: історичне значення художньої творчості Данте, Петрарки, Боттічеллі,

Донателло та ін.; поняття «Раннє Відродження», «гуманізм»Уміти: розташувати в хронологічній послідовності відомості про розкол

християнської церкви, поширення романського і готичного мистецьких стилів, книгодрукування, раннє Відродження;

показати на карті міста, пов’язані з початком Відродження; обґрунтовано оцінити вплив церкви на культуру; визначити причини і наслідки поширення ідей гуманізму і культури

Раннього Відродження.

Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч.для 7кл. загальноосвіт. Навч. закладів/О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко.- К. :Видавничий дім «Освіта»,2015.-224с.:іл.; відеоматеріали (фрагменти фільмів: «Кватроченто - Раннє Відродження (укр.) Від середньовіччя до Відродження»https://www.youtube.com/watch?v=Prz5V0Ejg9I,«Зародження Відродження» https://www.youtube.com/watch?v=engwWQrBHBg),дидактична інтерактивна гра «Знайди пару: твір мистецтва та автор» https://learningapps.org/1349903,дидактична інтерактивна гра-пазл « Розпізнай художні стилі»,https://learningapps.org/display?v=ps4 y36ys217,Віртуальна екскурсія Лувром. Італія XIVст.http://louvre.historic.ru/mov/vt6/m19.shtml.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, формування знань і навичок учнів.Хід уроку

І. Учні виконують дидактичну інтерактивна гру-пазл «Розпізнай художні стилі».ІІ. Вивчення нового матеріалу.Учні переглядають уривок фільму: «Кватроченто - Раннє Відродження (укр.) Від середньовіччя до Відродження» та дають відповідь на питання:

- Чому даний період називали Відродженням?- В якій країні розпочався даний період?- Чому саме в Італії ?- Яке місто стало центром Відродження?

Page 17: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

- Що відроджували нові митці?

Робота в групах.І група: опрацьовує схеми розміщені в підручнику та називає основні чинники, що сприяли появі Відродження і пояснює на прикладах кожний з них;ІІ група: виписує нові терміни та, використовуючи словник історичних термінів, пояснює їх значення;ІІІ група опрацьовує документи (підручник ст.159), зіставляє уривки творів папи Інокентія ІІІ та італійського гуманіста Джованні Піко делла Мірандолли і дає відповідь на питання як твори ілюструють різницю гуманістичного та релігійного світоглядів.

Учні переглядають відеоролик: «Зародження Відродження» і на основі отриманої інформації складають таблицю «Діячі раннього Відродження».

Ім’ямитця

Роки життя

Твори Внесок у мистецтво

ДантеПетраркаБоттічелліДонателлоБокаччо

Випереджувальне завдання - рольова гра „В гостях у поетів Данте та Петрарки ”.

Вчитель ставить завдання перед класом:уважно прослухати розмову між учасниками бесіди і з’ясування: які гуманістичні ідеї висловлюють митці? чим вони відрізняються від поглядів і переконань середньовічної людини, а

чим схожі? До класу заходить учні у ролі письменників Данте та Петрарки та журналіст. Вони розповідають про своє життя і творчість, читають свої твори та ведуть діалог.В процесі розмови використовують питання:- Що для людини Відродження означає гуманізм? - Яких знань потребує людина ваших часів? - Як ви ставитесь до питань віри, релігії та богослов’я?- Яку головну мету ставить перед собою людина вашого часу? - Яке значення ви надаєте людині у своїй „Божественній комедії”? - Що є центром вашої творчості? Завдання до учнів. За змістом бесіди персонажів назвати характерні риси гуманізму та світогляду людей Раннього Відродження (основні риси записати в зошит).Помічники вчителя учні-екскурсоводи проводять віртуальну екскурсію та знайомлять клас з творами архітектури, живопису, скульптури видатних

Page 18: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

майстрів Раннього Відродження: Джотто, Мозаччо, Донателло, Брунелескі, Боккаччо, Чосера та ін. (демонструючи ілюстрації та репродукції картин).

IІІ. Узагальнення та систематизація знаньВаріант1.Дидактична гра «Знайди пару: твір мистецтва та автор» https://learningapps.org/1349903Варіант 2. „ Уявний мікрофон”. Висловлення своїх суджень щодо появи та розвитку гуманістичних ідей в Європі ,використовуючи пам’ятку.

ПАМ’ЯТКА. Як визначити основні риси гуманістичного світогляду

1.Які політичні, економічні, соціальні зміни влипнули на розвиток нового світогляду?

2.Яке відношення до релігії та церкви було в ті часи?3.Як люди ставилися до знань та наук?4.Що таке гуманізм? 5.Ідеали та культуру, якої еподи відроджували гуманісти? 6.Що таке Людина для гуманістів? 7.Які ідеї гуманізму близькі вам, а які ні. Чому?

ІV. Домашнє завдання1. Опрацювати параграф 23 підручника.2.Творча робота. Скласти колаж «Картини художників раннього Відродження»3. Здійснити віртуальну екскурсію Лувром. Італія ХІУ ст.http://louvre.historic.ru/mov/vt6/m19.shtml та виписати в зошит твори митців, які викликали в учнів захоплення .

Page 19: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Тема: Архітектура та мистецтво середньовіччя.Мета: сформувати уявлення про архітектуру та мистецтво Середньовічної Європи.Очікувані результатиПісля цього уроку учні зможуть:Знати:- особливості готичного та романського стилюРозуміти:- поняття «вітраж», «романський стиль», «готичний стиль».Уміти:- розпізнати будівлі (храми) романського і готичного стилів.- розташувати в хронологічній послідовності відомості про розкол християнської церкви, поширення романського і готичного мистецьких стилів, книгодрукування, - усвідомлювати необхідність збереження пам’яток архітектури як художнього надбання людства

Обладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч.для 7кл.загальноосвіт. навч. закладів/ О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко.- К. :Видавничий дім «Освіта»,2015.-224с.:іл.; відеоматеріали (фрагменти фільмів: Слайд-шоу. Готичний стиль в архітектурі, https://www.youtube.com/watch?v=I1rYfy8kP5w, романський стиль https://www.youtube.com/watch?v=d8mM9Jh2b1s),Собор Паризької Богоматері https://www.youtube.com/watch?v=FyBfXbPRm3YАрхітектура та мистецтво https://www.youtube.com/watch?v=eebNSs3FcZ8, « Органна музика. Бах. ToccataandFuguein D Minor (BestVersionEver)» https://www.youtube.com/watch?v=ho9rZjlsyYY,Дидактична гра « Готичний та романський архітектурні стилі» https://learningapps.org/display?v=ppweyia3j17, комплект ілюстрацій «Архітектура середньовічної Європи».

Тип уроку : вивчення нового матеріалу, формування знань і навичок учнів.Хід уроку

І. Варіант1. Бесіда за запитаннями: - Що таке храм ? - Який вигляд мали храми Стародавньої Греції та Риму? – Які види мистецтва переважали в античну добу? – Що таке базиліка? – Який зовнішній вигляд вони мала? – Кого і як зображували античні майстри у творах мистецтва ? Варіант 2. За допомогою картини опишіть середньовічне місто на основі таких запитань: - Який вигляд мало місто? - Які будівлі прикрашали його? – Яка споруда знаходилася в центрі міста? – Чим відрізняється середньовічний собор від античного храму?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.Учні ознайомлюються з наведеними в підручнику положеннями та вибравши одне

Page 20: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

з них повинні пояснити на цьому прикладі, яку роль відігравали храми в житті людини.Учні об’єднуються в три групи та читають уривки з роману Віктора Гюго «Собор Паризької Богоматері»:І група виписує особливості романської архітектури.ІІ група з допомогою словника пояснює терміни з тексту.ІІІ група знаходить архітектурні деталі в зображеннях картин та демонструє їх учням.Учні переглядають фільм «Романський стиль» складають схему «Риси романського стилю»

Випереджувальне завдання для учнів, які підготували повідомлення про найвідомішими зразки романської архітектури. В процесі повідомленьзаповнюється таблиця І „ Найвідоміші споруди романського стилю”.

Таблиця І.№ Назва

споруди(романський

стиль)

Час спорудження Країна та місцезнаходження

В процесі демонстрація «Слайд-шоу. Готичний стиль в архітектурі » учні визначають основні риси готичного стилю і записують їх у схемі.Випереджувальне завдання для учнів, які підготували повідомлення про найвідомішими зразки готичної архітектури. В процесі повідомлень учнів заповнюється таблиця ІІ „ Найвідоміші споруди готичного стилю”.

Таблиця ІІ№ Назва

споруди(готичний

стиль)

Час спорудження Країна та місцезнаходження

Учні переглядають фільм «Собор Паризької Богоматері» та відповідають на питання: - Як називається ця споруда? - Де і коли її було збудовано? - Хто збудував? - Яка особливість її архітектурної композиції?

Page 21: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

- Який зовнішній вигляд? - Які має внутрішні оздоблення?

Учні записують особисті враження про собор в зошит під музичний супровід органної музики Й. Баха.

Учнів об’єднують в три групи.1 група – розглянувши зображення двох середньовічних соборів з’ясовує, який із них романський, а який готичний. За якими ознаками ви це визначили? 2 група – роздивляється внутрішній вигляд двох соборів – романського та готичного. Визначає, де романський храм і де готичний. Поясніть як розрізняєте архітектуру цих соборів. 3 група – із даного ряду ілюстрацій вибирає у дві частини: романські та готичні собори. Обґрунтуйте свій вибірВиконавши самостійне завдання, учні обговорюють результати роботи та роблять загальні висновки, заповнюють таблицю ІІІ.

Таблиця ІІІРоманський стиль Питання для

порівнянняГотичний стиль

Час побудовиОсобливості архітектури

Внутрішнє оздоблення соборуПам’ятки архітектури

ІІІ. Рефлексія Варіант 1. Бесіда:- Яке враження і почуття у вас викликав урок? – Що найбільше вас вразило і здивувало? – Який твір мистецтва найбільше сподобався і чому? – Як би ви зустріли людину часів Раннього Відродження, про що йшла б ваша розмова? – Чи зміниться ваше ставлення людей після цього уроку. Як і чому? Варіант 2. Інтерактивна дидактична гра «Готичний та романський архітектурні стилі».

IV.Домашнє завдання: - опрацювати параграф 24 підручника; - на основі довідкової та додаткової літератури скласти опис Реймського собору та визначити його роль в історії Франції; - підготувати ілюстровану віртуальну екскурсію «Середньовічні замки та собори: візитна картка туристичної Європи».

Page 22: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

Тема: Матеріальний та духовний світ середньовічного суспільстваМета: повторити, закріпити й узагальнити матеріал розділу.Очікувані результатиПісля цього уроку учні зможуть: Знати:

хронологічні межі Раннього Відродження, дату розколу християнської церкви, час винайдення книгодрукування;

основні наукові й технічні досягнення Середньовіччя; університетські центри Середньовіччя, межі поширення впливу католицької

та православної церков.Розуміти:

основні відмінності між католицизмом і православ’ям; роль вчення Томи Аквінського у формуванні європейської правової системи; значення книгодрукування для розвитку європейської культури; історичне значення технічних досягнень Середньовіччя; наукових праць

(відкриттів і винаходів) Роджера Бекона, Йоганна Гутенберга, П’єра Абеляра, художньої творчості Данте, Петрарки, Боттічеллі, Донателло та ін.;

поняття «вітраж», «університет», «єретик», «інквізиція», «Альбігойські війни», «Раннє Відродження», «гуманізм», «романський стиль», «готичний стиль».Вміти:

розташувати в хронологічній послідовності відомості про розкол християнської церкви, поширення романського і готичного мистецьких стилів, книгодрукування, раннє Відродження; п

показати на карті університетські центри й міста, пов’язані з початком Відродження; межі поширення впливу католицької і православної церков;

обґрунтовано оцінити вплив церкви на культуру й освіту; визначити причини і наслідки виникнення університетів; поширення ідей

гуманізму і культури Раннього Відродження; розпізнати будівлі (храми) романського і готичного стилів.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знаньОбладнання: Пометун О.І.Всесвітня історія : підруч. для 7кл.загальноосвіт.навч.закладів/ О.І.Пометун, Ю.Б.Малінко.- К. :Видавничий дім «Освіта»,2015.-224с.:іл.;атлас «Історія середніх віків» «Картографія»,2010.Відеоматеріали (відеофрагмент середньовічного церковного гімну AdoroTeDevote https://www.youtube.com/watch?v=-xs67InkZ3A), дидактична інтерактивна гра « Впізнай винаходи середньовічного суспільства» https://learningapps.org/display?v=p1qsag1ja17,дидактична інтерактивна вправа «Порівняння католицької та православної церкви епохи середньовіччя » https://learningapps.org/display?v=p0rskw8kc17,вправа «Середньовічні університети на карті» https://learningapps.org/display?v=po4p2zh2317, дидактична інтерактивна гра «Знайди пару: твір мистецтва та автор»https://learningapps.org/display?v=pkyv0r2e518, дидактична інтерактивна

Page 23: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

гра- пазл « Розпізнай художні стилі»,https://learningapps.org/display?v=ps4 y36ys217. Тест « Матеріальний та духовний світ середньовічного суспільства»https://goo.gl/forms/1iMpG6AQnnCHOY332

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності учнів.Урок проводиться в кабінеті інформатики.ІІ. Учні прослуховують уривок середньовічного церковного гімну Adoro Te Devote та дають відповідь на питання:

- Який вплив на середньовічне суспільство мала церква?- Наведіть приклади могутності церкви.

Учитель оголошує учням мету та завдання уроку, інформує про основні форми роботи та правила виконання інтерактивних вправ під час уроку.Звертає увагу на те, що всі дидактичні інтерактивні ігри учні можуть виконувати, як індивідуально так і в парах. Проте, останній тест є індивідуальний.На завершення виконання тесту надіслати форму .IIІ. Учні виконують інтерактивні завдання, використовуючи таблицюІ

Тема Інтерактивні завдання

Скріншот сторінки Інтернет- посилання

Наукові і технічні

досягнення.

Дидактична

інтерактивна

гра

« Впізнай

винаходи

середньовічного

суспільства »

https://learningapps.org/

display?v=p1qsag1ja17.

Вплив

церкви на середньо-

вічне суспільство

Дидактична інтерактивна

вправа

«Порівняння католицької та

https://learningapps.org/

display?v=p0rskw8kc17

Page 24: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

православної

церкви епохи Середньовіччя »

Серед

ньовічні школи.

Універси-тети.

Картографічна

вправа «Середньовічні університети на

карті»

https://learningapps.org/

display?v=po4p2zh2317

Раннє Відрод-

ження

та гуманізм

Дидактичнаінтерактивна гра

«Знайди пару:твір

мистецтва та автор»

https://learningapps.org/

display?v=pkyv0r2e518

Архітекту-ра та мистецтво середньо-віччя.

Гра-пазл

« Розпізнай

художні стилі»

https://learningapps.org/

display?v=ps4y36ys217

Підсум-

кове

завдання

Тест

Додаток 1

https://goo.gl/forms/

1iMpG6AQnnCHOY332

Додаток 1.Тест до теми« Матеріальний та духовний світ середньовічного суспільства»

1. Позначте рік церковного розколу:а) 988 р.; б) 1054 р.; в) 1096 р.; г) 1223 р.2. Позначте церкви, які утворилися після церковного розколу:а) православна; б) греко-католицька; в) католицька; г) римо-католицька; д) мусульманська.3.Назвіть винахідника книгодрукування в ЄвропіА) Петрарка, Б) Бокаччо, В)Гутенберг ,Г) Ботічеллі

Page 25: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

4.Риси якого архітектурного стилю можна побачити в церкві Святого Пантелеймона в Галичі?

5.Риси якого архітектурного стилю можна побачити в кафедральному костелі у Львові?

6. Виключіть зайве з логічного рядка: Петрарка, Бокаччо, Ботічеллі,Данте

7. Встановіть хронологічну послідовність подій

А)Розкол християнської церкви

Б) Поширення романського стилю

В)Готичного мистецьких стилів

Г) Початок книгодрукування в Європі

8. Встановити відповідність :А)інквізиція 1.Вищий церковний судБ)єретик 2.ВіровідступникВ)гуманізм 3.Грамота на відпущення гріхівГ)альбігойські війни 4.Система поглядів на людину, як найвищу цінність 5.Хрестові походи католицької церкви для боротьби з єретиками 9. Встановіть відповідність між церквами та відмінностями в богослужіннях:а) православна; 1) визнання чистилища;б) католицька. 2) здійснення хрещення через занурення у воду; 3) посада кардинала; 4) здійснення богослужіння латинською мовою; 5) наявність ікон; 6) дозвіл на шлюб білому духовенству; 7) дозвіл на шлюб чорному духовенству.

Page 26: loippo.lviv.ualoippo.lviv.ua/files/2017/Metodyka/history/Н.Р..doc · Web viewЄретики можуть бути звинувачені будь-якою людиною з народу

10. «Привести у відповідність технічні винаходи та їх призначення».

1 лоція А плавильна піч2 домна Б прилад для випалювання гончарних виробів3 гончарна піч В карта берегових ліній4 ткацький верстат Г прилад для отримання енергії води

5 верхньобійне водяне колесо Д основна машина ткацького виробництва6 астролябія Е прилад для визначення координат корабля7 каравела Є парусне судно

ІV. Домашнє завдання.

1.Повторити параграфи 20-24 підручника.

2.Скласти хмарку слів до теми « Матеріальний та духовний світ середньовічного суспільства».