Download - Priprema PID- Čuvamo okoliš
PRIPREMA NASTAVNOG SATA
Nastavna cjelina: Osobna čistoća i zdravlje
Nastavna tema: Čistoća okoliša
Nastavna jedinica: Čuvamo čistoću okoliša
Redni broj sata: 58
Tip nastavnog sata: obrada novog gradiva
Ključni pojmovi: čistoća, okoliš, otpad, smeće, recikliranje
Obrazovna postignuća:
spoznati važnost održavanja čistoće prostora, predmeta i okoliša
prepoznati utjecaj čovjeka na okoliš
Cilj nastavne jedinice: razumjeti važnost održavanja čistoće okoliša
Odgojno-obrazovni ishodi:
Kognitivni: spoznati važnost održavanja čistoće prostora, predmeta i okoliša; odrediti
okoliš i postupke za očuvanja čistoće okoliša; razlikovati različite vrste spremnika;
razumjeti svrhu odvajanja otpada u zasebne spremnike; prepoznati i objasniti kako
čovjek svojim djelovanjem mijenja okoliš
Psihomotorički: razvrstavati otpad u svrhu ponovne prerade; razvijati sposobnost
promatranja, opisivanja i zaključivanja
Afektivni: stjecati navike za održavanje čistoće predmeta i okoliša; razvijati brižan
odnos prema prirodi
Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru, rad u skupinama
Nastavne metode i strategije: metoda razgovora,metoda usmenog izlaganja, metoda pisanja,
metoda čitanja, metoda demonstracije
Nastavna sredstva i pomagala: računalo, Power point prezentacija, video, nastavni listići,
slike, ploča i kreda, udžbenik Naš svijet 1 na str. 92–93., radna bilježnica Naš svijet 1 na str.
75, aplikacije spremnika, različite vrste papirnih, staklenih i plastičnih otpadaka, kutije za
razvrstavanje otpada, petominutni zadatci za vrednovanje učeničkih postignuća Čuvamo
čistoću okoliša, str. 35., ljepilo, posude za cvijeće izrađene od starih plastičnih boca, zemlja za
cvijeće, rukavice, papirići u boji, najlon za zaštitu klupe
Korelacija sa drugim predmetima:
Hrvatski jezik: opisivanje, medijska kultura(video)
ORGANIZACIJA NASTAVNOG SATA
Nastavna faza Što se obrađuje Metode i oblici TrajanjeUvod ili priprema Motivacija
Razgovor o smeću po učionici.
Najava ciljaDanas ćemo otkriti kako možemo čuvati čistoću okoliša.
NaslovZapišimo naslov Čuvamo čistoću okoliša.
metoda razgovorafrontalni rad
metoda pisanja
5 min
Obrada novihnastavnih sadržaja
Obrada po planu rada1.spremnici za otpad2.razvrstavanje otpada i recikliranje3. očuvanje okoliša
metoda razgovorafrontalni rad, rad u skupinama
20
Završni dio sata PonavljanjeSadnja cvijeća u posude od starih plastičnih boca.
VježbanjeOdgovaranje pitanja iz udžbenika na str. 93..
ProvjeravanjeRješavanje petominutnih zadatka pod naslovom Čuvamo čistoću okoliša, str. 35.
Domaća zadaćaRješavanje 1. i 2. zadatka iz radne bilježnice, str. 75
metoda razgovora, metoda demonstracije,rad u paru
metoda razgovorametoda pisanja
metoda pisanja
metoda razgovora
20
Rezervno vrijeme Pisanje eko poruke metoda pisanja
TIJEK NASTAVNOG SATA
Nastavnafaza
NastavniSadržaj
Metode i oblicirada
Sredstva ipomagala
1. UVODMotivacija
Najava cilja
Naslov
Plan rada
Prije početka sata u učionici rasporedimo različite vrste otpada od papirnog, plastičnog i staklenog materijala. Pitanjima ćemo potaknut učenike na izražavanje mišljenja o neredu koji se nalazi u učionici i iznošenje osjećaja koje u njima pobuđuje smeće i nered: - Primjećujete li danas nešto neobično u
učionici? - Kako se osjećate u učionici ispunjenoj
smećem? - Što biste predložili kako bismo se bolje
osjećali tijekom ovoga sata? - Razmislite je li to najbolje moguće rješenje
ovoga problema ili postoje i neka druga rješenja poput razvrstavanja otpada?
Najavljujemo učenicima da ćemo na današnjem satu prirode i društva otkriti kako možemo čuvati čistoću okoliša.
Zapišimo naslov Čuvamo čistoću okoliša.
Danas ćemo naučiti nešto o spremnicima za otpad, razvrstavanju i recikliranju otpad te očuvanju okoliša.
Frontalni radMetoda razgovora
Metoda pisanja
Metoda razgovora
Računalo, projektor,prezentacija
2. OBRADA NOVIH NASTAVNIH SADRŽAJA
Na prezentaciji upalimo slike koje prikazuju spremnike za papir, staklo i plastiku. Učenike potičemo na promatranje, opisivanje i razgovor:- Što prikazuju slike?- Jeste li već negdje vidjeli slične spremnike?- Čemu služe ti spremnici?- Po čemu se razlikuju?
Zaključujemo kako je smeće potrebno razvrstati te da pojedina boja spremnika upućuje na vrstu otpada koji se u njega odlaže. Razgovaramo s učenicima koji otpad odlažemo u spremnike. Dijelimo učenicima listić sa spremnicima da zalijepe u bilježnice.Nakon što učenici dođu do zaključka da se spremnici razlikuju bojom i da u njih razvrstavamo otpad prema vrsti materijala od
Metoda usmenog izlaganja
Računalo, projektor,Prezentacija
Slika spremnika, ljepilo
kojeg je napravljen, ispod ploče ćemo postaviti kutije za otpad. Učenike ćemo podijeliti u tri skupine i dodijeliti im nazive papiri, staklo i plastika. Svaka skupina će dobiti papirić u boji spremnika na koji ćemo na kraju sata ukoliko ostane vremena napisati eko poruku. Uputit ćemo učenike da razvrstaju smeće koje je razbacano učionicom u odgovarajuće spremnike ispred ploče.Učenici čiste učionicu i razvrstavaju otpad. Napominjemo da otpad koji ne možemo svrstati u spremnike ispred ploče ostavimo jer ćemo ih kasnije odložiti u odgovarajući spremnik. Nakon što završe pokazujemo još neke spremnike (za baterije, limenke i ostalo smeće) i objašnjavamo što odlažemo u njih.Prozivamo nekoliko učenika koji će spremiti bateriji u spremnik za baterije, a ostalo smeće u koš koji se nalazi u razredu Slijedi razgovor:- Što mislite, što bi se dogodilo kada ne bismo
svakodnevno održavali čistoću prostora i okoliša?
Pogledajte malo bolje oko sebe i mi u razredu tijekom cijele godine imam jedan spreminik. Znate li koji? Nakon što učenici zaključe kako imamo spremnik za papir pokazujemo im znak za recikliranje i pitamo ih znaju li što je to? Objašnjavamo što je recikliranje i da je to razlog zašto pojedino smeće odnosno otpad razvrstavamo jer se ono može ponovno preraditi i od njega napraviti novi proizvodi koje pokazujemo na prezentaciji dok ostalo smeće u razredu također bacamo u koš za smeće.
Pokazujemo na prezentaciji koje proizvode možemo ponovno dobiti od recikliranog otpada,
Potom gledamo kratki video pod naslovom Lijepa naša Hrvatska preuzetog s
https://www.youtube.com/watch?v=oqpk_hIXwIY Nakon gledanja postavljamo pitanja: - Što prikazuje video koji ste pogledali? - Šalje li video kakvu poruku? Ako da, kakvu?Zatim potičemo učenike na još neka razmišljanja o očuvanju okoliša:
Rad u skupinama
Metoda razgovora
Frontalni rad,metoda usmenog izlaganja
Metoda razgovora
Video
Računalo, projektor,Prezentacija
- Odlažu li ljudi katkada smeće u prirodu? - Što bi poručio/poručila ljudima koji to čine?- Što se događa s biljkama i životinjama kada
se smeće odloži u šumu/potok/rijeku ili na livadu?
- Gdje treba odlagati smeće?
Tražimo od učenika da otvore udžbenike na str. 92–93. Zajedno s učenicima čitamo tekst te komentiramo slike u udžbeniku. Metoda čitanja
Metoda razgovora
udžbenik
3. ZAVRŠNI DIO SATAPonavljanje
Vježbanje
Provjeravanje
Domaća zadaća
Postavljamo učenicima pitanje iz udžbenika: Razmisli što bi sve mogao/mogla izraditi od stare plastične boce?Pokazujemo slike učenicima kako otpad možemo iskoristiti i u kreativne svrhe odnosno kreativni rad i radionice. Vođeni gledanim videom i porukom koju nosi (više cvijeća manje smeća) najavljujemo sađenje cvijeća za razred u posude koje smo napravili od starih plastičnih boca. Demonstriramo sađenje: u posude stavimo zemlju. U sredini napravimo udubljenje u koje stavljamo korijen biljke. Kada stavimo biljku prekrijemo korijen zemljom i nakraju zalijemo vodom. Posudu s biljkom stavit ćemo na prozor. Napomenut ćemo kako biljke treba redovito zalijevati vodom kako ne bi uginule Učenici će u paru tj s učenikom s kojim sjede posaditi jedan cvijet. Prije sađenja zaštitit ćemo klupu najlonom, učenicima ćemo podijeliti jednokratne rukavice kako ne bi zamazali ruke, a potom podijeliti vrećicu sa zemljom, posudu od plastične boce i cvijet koji će saditi. Posađeno cvijeće ćemo pokloniti ostalim razredima.
Potičemo učenike na odgovaranje preostalih pitanja iz udžbenika na str. 93.
Učenicima dijelimo petominutne zadatke za vrednovanje učeničkih postignuća pod naslovom Čuvamo čistoću okoliša, str. 35.
Nakon što učenici riješe zadatke, provjerit ćemo njihova rješenja.
Za domaću zadaću učenici trebaju riješiti 1. i 2.
Frontalni rad,Metoda razgovora
Metoda demonstracije, rad u paru
Metoda razgovora
Individualni radMetoda pisanjaMetoda razgovora
Frontalni rad
Računalo, projektor,Prezentacija
Posuda od plastične boce, zemlja za cvijeće, voda, najlon za zaštitu klupe, rukavice
Udžbenik,
Listić sa zadatcima
Radna bilježnica
zadatka iz radne bilježnice, str. 75.
PLAN PLOČE
ČUVAMO ČISTOĆU OKOLIŠA
PAPIR STAKLO PLASTIKA