grup3_seqüència didàctica

20
Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo PAC 3 (2a part). DISSENY D’UNA SEQÜENCIA DIDÀCTICA GRUP CLASSE: Grup de 15 estudiants adults nouvinguts que aprenen català a nivell inicial. DURADA: 5 sessions d’una hora. ÀREA: Llengua Catalana. TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA: La seqüència didàctica que hem preparat s’anomena “Accions quotidianes”, ja que es preveu que els alumnes siguin capaços d’afrontar situacions quotidianes típiques. Fa poc temps que aprenen català, i de moment han après a presentar-se i a parlar sobre la seva casa i el seu entorn. Ara pretenem que comencin a expressar-se en present i a incorporar vocabulari de la seva vida de cada dia. OBJECTIUS DIDÀCTICS: - Objectiu general: L’objectiu general per a aquesta seqüència didàctica és aprendre a reconèixer i utilitzar les accions quotidianes, així com les hores i les parts del dia, ja que això són coneixements bàsics i instrumentals per a la comunicació a un nivell primari. - Objectius específics: Els objectius específics que ens plantegem per aquesta seqüència didàctica són els següents: - Anomenar àpats, hores del dia, dies de la setmana. - Dir quan i amb quina freqüència es fan les accions quotidianes. - Entendre preguntes sobre activitats quotidianes. - Construir preguntes sobre activitats quotidianes. - Contestar preguntes sobre activitats quotidianes. - Reaccionar a afirmacions sobre rutines. - Llegir horaris senzills (per ex. trens). - Distingir paraules clau sobre hores, activitats, llocs... - Entendre i expressar les hores. - Expressar-se utilitzant la forma del present simple dels verbs. - Saber a quines hores es fan els àpats a Catalunya i per quins condicionants (feina, costums...)

Upload: carme-bove

Post on 28-May-2015

750 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

Page 1: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

PAC 3 (2a part). DISSENY D’UNA SEQÜENCIA DIDÀCTICA

GRUP CLASSE: Grup de 15 estudiants adults nouvinguts que aprenen català a nivell

inicial.

DURADA: 5 sessions d’una hora.

ÀREA: Llengua Catalana.

TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA SEQÜÈNCIA: La seqüència didàctica que hem preparat

s’anomena “Accions quotidianes”, ja que es preveu que els alumnes siguin capaços

d’afrontar situacions quotidianes típiques. Fa poc temps que aprenen català, i de moment

han après a presentar-se i a parlar sobre la seva casa i el seu entorn. Ara pretenem que

comencin a expressar-se en present i a incorporar vocabulari de la seva vida de cada dia.

OBJECTIUS DIDÀCTICS: - Objectiu general:

L’objectiu general per a aquesta seqüència didàctica és aprendre a reconèixer i utilitzar

les accions quotidianes, així com les hores i les parts del dia, ja que això són

coneixements bàsics i instrumentals per a la comunicació a un nivell primari.

- Objectius específics: Els objectius específics que ens plantegem per aquesta seqüència didàctica són els

següents:

- Anomenar àpats, hores del dia, dies de la setmana.

- Dir quan i amb quina freqüència es fan les accions quotidianes.

- Entendre preguntes sobre activitats quotidianes.

- Construir preguntes sobre activitats quotidianes.

- Contestar preguntes sobre activitats quotidianes.

- Reaccionar a afirmacions sobre rutines.

- Llegir horaris senzills (per ex. trens).

- Distingir paraules clau sobre hores, activitats, llocs...

- Entendre i expressar les hores.

- Expressar-se utilitzant la forma del present simple dels verbs.

- Saber a quines hores es fan els àpats a Catalunya i per quins condicionants (feina,

costums...)

Page 2: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

COMPETÈNCIES BÀSIQUES: Les competències bàsiques que es treballaran en aquesta seqüència didàctica són les

següents:

- Competència comunicativa lingüística i audiovisual.

- Competències artística i cultural.

- Tractament de la informació i competència digital.

- Competència d’aprendre a aprendre.

- Competència d’autonomia i iniciativa personal.

- Competència social i ciutadana.

Les competències pròpies de la matèria són les següents:

- Competència plurilingüe i intercultural.

- Competència comunicativa (oral, escrita i audiovisual).

CONTINGUTS Els continguts educatius d’aquesta seqüència didàctica són els següents:

- Fórmules per dir l'hora.

- Vocabulari relacionat amb les parts del dia, els àpats i les activitats quotidianes

(incloent-hi els verbs).

- El present simple dels verbs.

- Nocions mínimes de morfologia i conjugació per tal de poder expressar-se de

manera comprensible.

NECESSITATS DE L'ALUMNAT Els nostres alumnes són tots adults nouvinguts de diferents procedències. Entre ells, hi ha

persones d'origen subsaharià (Senegal, Gàmbia...), magrebí (sobretot del Marroc), i

ocasionalment sud-americans. Ens trobem, per tant, davant d’un grup molt heterogeni, ja

que probablement els estudiants sud-americans tindran més facilitat per aprendre català

que els subsaharians o els magrebins, degut a què el català és més semblant a la seva

llengua mare que no ho és de la dels alumnes d’altres procedències. Les altres llengües

romàniques que els alumnes coneguin també influirà en la seva facilitat per a aprendre,

perquè si hi ha algun alumne que sàpiga francès, per exemple, aquest també tindrà més

facilitat per a aprendre el català.

Page 3: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

El nivell acadèmic dels nostres alumnes és mitjà, en el sentit que no n’hi ha cap

d’analfabet, però tampoc no n’hi ha cap que sigui universitari. Són veïns del barri on ens

trobem que, per raons de comunicació, necessiten aprendre la llengua catalana.

Per totes les diferències que hem vist en els nostres alumnes, hem fet un disseny de

materials i de dinàmiques d'aula que permeten un aprenentatge progressiu però a

diferents ritmes i amb una certa possibilitat d'individualització de les atencions. També

hem inclòs el treball individual i el treball en grups reduïts, perquè així el docent pugui

donar suport puntual en funció de les demandes i de les necessitats que observi en cada

moment. De totes maneres, per a cada sessió tractarem l’ organització del grup i l’atenció

a la diversitat.

CRITERIS D’AVALUACIÓ Els criteris d’avaluació ha tenir en compte en aquesta seqüència didàctica són:

• Comprendre el vocabulari bàsic sobre les accions quotidianes i les rutines diàries.

• Comprendre textos senzills (orals i escrits) sobre les accions quotidianes.

• Produir textos senzills (orals i escrits) sobre les accions quotidianes.

• Utilitzar amb correcció el present simple dels verbs.

• Llegir amb fluïdesa textos sobre les rutines diàries (horaris de tren, agendes...).

• Saber buscar informació i tractar-la.

• Conèixer els aspectes socioculturals de Catalunya al voltant de les accions

quotidianes.

• Mostrar una actitud positiva vers la llengua.

• Mostrar una actitud col·laborativa amb el grup.

• Aprendre amb autonomia.

Els instruments d’avaluació:

L’aprenentatge dels alumnes s’avaluarà des de dos punts de vista: el del professor i el de

l’aprenent. El professor té com a principal instrument d’avaluació el desenvolupament de

les tasques de la SD. D’aquesta manera, el professor avaluarà al final de la unitat i durant

l’activitat, és a dir, obtindrà informació sobre el progrés de cada estudiant en temps real i

això li permetrà adaptar la seqüència didàctica a les necessitats de cada alumne. La

gestió de l’aula en petits grups és fonamental per a facilitar al professor la tasca

d’avaluació perquè pot apropar-se a cada grup i a cada alumne en particular.

Page 4: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

D’altra banda, el mateix alumne pot valorar el progrés del seu aprenentatge per mitjà de la

reflexió personal a través del portafoli que cada alumne elabora individualment a casa i on

pot comprovar els seus progressos i millorar en els aspectes que no han quedat assolits.

El portafoli conté els mateixos criteris d’avaluació que utilitza el professor en les seves

avaluacions, a més d’un apartat sobre els gustos i preferències de l’alumne que ajudarà el

professor a dissenyar noves seqüències més enriquidores.

DISSENY DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA:

Sessió 1: Les hores - Introducció: Per a introduir la sessió dedicada a les hores, projectarem una imatge

(Veure Annex 1). A partir d’aquesta imatge, els alumnes sabran que la sessió d’avui

anirà dedicada a les hores, i aprendran a preguntar “quina hora és?”. El professor

preguntarà als alumnes si saben dir les hores en català, per veure si tenen alguna idea

o si és totalment nou per a ells. També com a introducció, el professor farà un petit

repàs dels números fins al 12, perquè els alumnes necessitaran saber-los per tal de

treballar les hores.

- Desenvolupament:

o Explicació de les hores. La primera activitat consistirà en una explicació per

part del professor de com es diuen les hores en català. El professor

projectarà quatre rellotges diferents: un per l’hora en punt, un per un quart,

un per dos quarts i un per tres quarts. Per cada cas, el professor pronunciarà

l’hora i ho farà repetir als alumnes. La repetició serà en grup, però si el

professor veu que algú té problemes amb la producció d’alguna frase, li farà

repetir individualment.

o Pràctica oral. El professor portarà un rellotge amb les agulles movibles, i

anirà posant diferents hores de les que s’han estudiat prèviament (en punt,

un quart, dos quarts o tres quarts). Anirà preguntant als alumnes

individualment “Quina hora és?”, i els alumnes hauran de contestar.

Després, el professor donarà el rellotge a un alumne. Aquest, haurà de

posar una hora al rellotge i preguntar a un dels seus companys “Quina hora

és?”. El company haurà de respondre, i llavors serà ell qui haurà de posar

una hora i fer la pregunta a un altre dels seus companys.

o Nova explicació i més pràctica oral. Una vegada el professor vegi que els

Page 5: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

alumnes dominen, els introduirà una nova explicació de com dir les hores

quan passen cinc minuts, deu, vint, etc. Ho farà de la mateixa manera que

abans, utilitzant una projecció dels diferents rellotges i fent-ho repetir als

alumnes. La pràctica oral sobre això serà igual que abans, utilitzant el

rellotge amb les agulles movibles.

o Pràctica escrita. Per arrodonir el tema, es faran dues activitats de pràctica

escrita. En la primera, els alumnes tindran una fitxa amb un munt de

rellotges buits, i el professor dictarà diferents hores. Els alumnes hauran de

dibuixar les agulles segons l’hora que hagi dit el professor. A l’altra cara de

la fitxa, hi haurà uns quants rellotges amb diferents hores dibuixades, i els

alumnes hauran d’escriure quina hora és en cada cas.

- Aplicació síntesi: com a síntesi, el professor preguntarà als alumnes quina hora és.

Després de la resposta, demana als alumnes que acabin la fitxa dels rellotges a casa,

perquè el proper dia es corregirà a classe.

- Material i recursos: per al desenvolupament d’aquesta primera sessió necessitem:

o Ordinador

o Projector

o Material dels annexos i fitxes

o Rellotge amb les agulles movibles.

- Organització del grup: durant aquesta primera sessió, el grup treballarà bàsicament

de manera individual, excepte quan es faci la repetició de les hores i quan es facin les

dues activitats de pràctica oral, que es faran en grup.

- Atenció a la diversitat. Per tal d’atendre la diversitat, el professor ajudarà

especialment als alumnes amb més dificultat, tant en la pràctica oral com en l’escrita.

També pot deixar projectades les explicacions de les hores, per tal que aquells

alumnes amb més dificultat puguin ajudar-se de la projecció.

- Temporització:

o Introducció: 10 minuts

o Explicació de les hores: 10 minuts

o Pràctica oral: 10 minuts

o Nova explicació i més pràctica oral: 15 minuts

o Pràctica escrita: 10 minuts

o Aplicació síntesi: 5 minuts

- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats. Tant amb la

Page 6: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

pràctica oral com amb la pràctica escrita permetran al professor de veure si els

alumnes han assolit els coneixements o no. En cas positiu, el professor podrà avançar,

però en cas negatiu podrà aturar-se a repassar, fins que tothom ho tingui ben assolit.

Sessió 2: Vocabulari (àpats, parts del dia, dies de la setmana i activitats quotidianes)

- Introducció: Per tal d’encetar el tema de vocabulari sobre les activitats quotidianes,

el professor projectarà unes pàgines d’una agenda i preguntarà als alumnes si

coneixen què és i com s’imaginen a la persona que té aquests horaris i obligacions.

Entre tots s’analitzarà el vocabulari que apareix, intentant repassar els continguts

que ja formen part del coneixement dels alumnes.

- Desenvolupament:

o Explicació del vocabulari: El professor donarà a conèixer els àpats, les parts

dels dies, els dies de la setmana (prèviament treballats) i les activitats

quotidianes a partir de tres horaris setmanals que ell mateix confeccionarà.

Els alumnes tindran una còpia d’aquests horaris i hauran de classificar el

vocabulari segons a quin camp semàntic pertanyi. L’activitat es realitzarà en

grup per a poder practicar oralment i que el professor pugui corregir

l’activitat.

o Pràctica escrita: Entre tots els alumnes es repartiran unes targetes amb

parts d’un horari. Per mitjà de preguntes, tots els alumnes hauran de

completar un horari en blanc. Les preguntes les realitzarà cada alumne als

seus companys per tal de completar l’horari abans que qualsevol altre. Més

tard el professor, completarà l’horari a la pissarra per tal que els alumnes el

puguin corregir, prestant especial atenció a l’ortografia de les paraules.

- Pràctica oral: En grups de 3, els alumnes construiran l’horari setmanal d’un

personatge famós que ells mateixos triaran. Els alumnes es veuran obligats a

treballar el vocabulari après a classe en la seva construcció. Després, en grups de

3 persones, els alumnes jugaran per equips a saber quin horari tenen els

personatges de l’equip contrari; de manera que hauran de preguntar per les hores,

les parts del dia, els àpats, els dies de la setmana i les activitats quotidianes;

utilitzant exponents lingüístics com: Està molt enfeinat? Quan està més ocupat? A

quina hora sopa? Quin dia està lliure? Etc. El professor anirà apropant-se a cada

grup per a guiar les intervencions dels alumnes i corregir-les, si fos necessari.

Page 7: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

- Aplicació síntesi: Cada alumne realitzarà el seu propi horari setmanal amb les

activitats que realitzen i les ocupacions que tenen, de manera que necessitaran

buscar informació sobre el vocabulari extra que necessitin (diccionari audiovisual).

Un cop realitzat, l’entregarà al professor perquè pugui corregir-lo.

- Material i recursos: Per al desenvolupament d’aquesta segona sessió són

necessaris:

o Còpies dels tres horaris confeccionats pel professor

o Projector

o Pissarra

o Còpies d’horaris en blanc

o Targetes amb un horari fragmentat

o Ordinador amb connexió a Internet

- Organització del grup: En aquesta segona sessió, els alumnes hauran de treballar,

sobretot, de manera col·laborativa, ja sigui en parelles, en grups petits o en grup

classe. El fet de treballar amb altres companys, encara que sigui per aconseguir un

objectiu individual, els és molt útil per a ells perquè practiquen la llengua amb un

individu amb el mateix nivell, i també ho és per al professor, ja que permet treballar

individualment amb cada alumne i adaptar-se a les seves necessitats. L’única

activitat que es realitzarà individualment és l’horari personal que faran amb ajuda

de l’ordinador.

- Atenció a la diversitat: El professor fomentarà el treball independent de l’alumne per

tal de poder dedicar-se especialment als alumnes que presenten dificultats, tant

orals com escrites. El vocabulari après durant els primers minuts de la sessió

quedarà repartit als murals de classe per tal que els alumnes amb més dificultats el

puguin consultar.

- Temporització

o Introducció: 10 min

o Explicació vocabulari: 10 min

o Pràctica escrita: 10 min

o Pràctica oral: 20 min

o Aplicació síntesi: 10 min

- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats i de l’últim

exercici individual. En les activitats no individuals, el professor podrà observar el

progrés individual dels alumnes i esbrinar si han adquirit els objectius que es

Page 8: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

demanaven o si, per al contrari, no els han adquirit. En aquest últim cas, el professor

treballarà amb aquests alumnes amb més dificultats en el mateix grup d’activitats.

L’exercici individual serà definitiu per a veure el progrés d’aprenentatge dels alumnes i

donarà peu a un treball col·laboratiu a classe en sessions posteriors que ajudaran a

repassar els conceptes adquirits. A més, el professor donarà informació sobre diferents

recursos (apartat 3.2) que els alumnes poden treballar individualment a casa per tal de

consolidar els conceptes apressos.

Sessió 3: El present simple - Introducció: El professor començarà la classe amb una línia del temps a la pissarra

on estiguin marcats el present, el passat i el futur. Cada període temporal anirà

encapçalat per una frase conjugada en aquell temps verbal. Els alumnes hauran

d’explicar per a què utilitzarien cada temps verbal. Finalment, el professor indicarà

que es centrarà en el temps present perquè vol conèixer molt més d’ells.

- Desenvolupament:

o Explicació del temps present: El professor farà una breu explicació del temps

present dels verbs SER, ESTAR, TENIR, FER i ANAR. En tractar-se de

verbs irregulars, quedaran escrits a la pissarra per tal de facilitar la

memorització per part dels alumnes. El professor conjugarà els verbs en veu

alta i els alumnes hauran de repetir-ho.

o Pràctica oral: El professor donarà unes frases model perquè els alumnes

practiquin en parelles la conjugació dels verbs. Seran frases per a conèixer

la procedència dels entrevistats, l’edat, la feina, el número de fills, etc. Es

tracta de què els alumnes completin una fitxa biogràfica d’un dels seus

companys per mitjà d’una entrevista. El professor anirà corregint els

alumnes quan sigui necessari i animant-los per fomentar la motivació.

o Pràctica escrita: Els alumnes tindran una fitxa plena de frases on falten els

verbs conjugats. Els aprenents hauran de decidir quin és el verb que

necessiten perquè al frase tingui sentit i en quina persona l’hauran de

conjugar. Finalment, es corregirà a classe.

o Nova explicació del temps present: El professor farà una explicació sobre la

conjugació en present dels verbs i demanarà als alumnes que repeteixin la

conjugació en veu alta per tal de memoritzar-la i treballar la fonètica. El

paradigma verbal quedarà escrit a la pissarra per tal de poder-lo fer servir

Page 9: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

durant la sessió.

o Pràctica escrita: Els alumnes escriuran 10 frases amb pistes per tal que els

seus companys endevinin de qui es tracta. Les frases hauran de contenir les

frases model que el professor ha ensenyat a classe. Finalment, el professor

llegirà les frases de cada alumne per ordre i els alumnes hauran d’endevinar

de qui es tracta. L’alumne que encerti més companys serà el guanyador del

concurs i podrà triar la següent activitat.

o Pràctica oral: L’alumne guanyador de l’activitat anterior haurà d’escollir entre

dues activitats:

Activitat 1: Creació d’una història conjunta. Cada alumne crearà una

frase en present per tal que es vagi formant una història sobre una

fotografia que el professor mostrarà a classe. Cada alumne haurà de

continuar la història on l’hagi deixat el company. Així, haurà de

practicar la llengua tant auditivament com oral. El professor disposarà

de diverses fotografies perquè no pot controlar la durada de cada

intervenció.

Activitat 2: Creació de personatges. El professor disposarà de

diverses targetes amb personatges de contes i els alumnes hauran

d’anar creant les seves personalitats afegint la informació que creguin

oportuna. Com es diu? Quants anys té? Què li agrada? On viu?

Quants amics té? Etc.

- Aplicació síntesi: Cada alumne haurà de realitzar un petit text de presentació que li

serveixi per donar-se a conèixer en una entrevista de treball. Per parelles

practicaran l’entrevista, sent primer entrevistat i després entrevistador o a l’inrevés.

- Material i recursos:

o Pissarra

o Fitxa amb buits verbals

o Fotografies

o Targetes amb personatges de conte

- Organització del grup: Es treballarà tant de manera individual com en grup. Les

activitats individuals són les de reflexió, mentre que les activitats en grup (parelles)

es faran servir per treballar l’oralitat i el joc que motivarà els alumnes i els

engrescarà en les activitats.

- Atenció a la diversitat: El professor fomentarà el treball independent de l’alumne per

Page 10: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

tal de poder dedicar-se especialment als alumnes que presenten dificultats, tant

orals com escrites. La gramàtica apresa durant la sessió quedarà en tot moment a

la pissarra perquè els alumnes amb dificultats es puguin recolzar en ella.

- Temporització:

o Introducció: 5 min

o Explicació del temps present: 5 min

o Pràctica oral: 5 min

o Pràctica escrita: 10 min

o Nova explicació del temps present: 5 min

o Pràctica escrita: 10 min

o Pràctica oral: 10 min

o Aplicació síntesi: 10 min

- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats. Amb les activitats

el professor podrà observar el progrés individual dels alumnes i esbrinar si han adquirit

els objectius que es demanaven o si, per al contrari, no els han adquirit. En aquest últim

cas, el professor treballarà amb aquests alumnes amb més dificultats en el mateix grup

d’activitats. No es considera necessari realitzar una activitat individual d’avaluació, ja

que es considera prioritari que els alumnes es puguin comunicar entre ells i amb la

resta de catalanoparlants.

Sessió 4: Síntesi Introducció: Aquesta sessió servirà per agrupar els conceptes treballats anteriorment i

practicar-los de manera més global amb exemples, treballs pràctics i reàlies. Es

començarà la sessió resumint i recordant el que hem aprés durant la seqüència. El

professor projectarà la imatge d’un rellotge, dibuixarem l’agenda d’un dia a la pissarra i

conjugarem un parell de verbs bàsics que deixarem escrits a la pissarra a mode de guia

pels alumnes.

- Desenvolupament:

o Repetició d’alguns exercicis ja treballats en anteriors sessions. Es repetirà

l’exercici per practicar les hores. Amb un rellotge amb les agulles mòbils el

professor proposarà diferents hores que els alumnes hauran de dir. També

es repetirà un exercici per les parts del dia. Consistirà en construir una

agenda setmanal entre tota la classe. D’aquesta manera el professor podrà

introduir la matèria, recordar-la i avaluar-ne l’aprenentatge a nivell general.

Page 11: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

Pel que fa a la conjugació en present simple es repetirà l’exercici de la

pràctica escrita, on els alumnes tindran una fitxa plena de frases on falten

els verbs conjugats. Hauran de decidir quin és el verb que necessiten

perquè al frase tingui sentit i en quina persona l’hauran de conjugar.

o Pràctica oral. Per parelles es farà l’exercici d’explicar detalladament el que

es va fer el cap de setmana i el que s’està fent en aquell moment. Dient

l’hora que és i l’estat d’ànim actual. S’haurà de dir també què és el que més

li agrada del que s’està treballant, o què li és més útil i perquè. Aquesta

activitat pretén posar en pràctica en la vida real dels alumnes els temps

verbals, les parts del dia, les hores, etc. El professor anirà corregint errors i

resolent dubtes que puguin sorgir durant la pràctica, o que els alumnes

hagin detectat a casa.

o Comprensió lectora. El professor distribuirà una sèrie d’articles o textos curts

seleccionats. Els alumnes hauran de llegir-los i subratllar-ne tots els verbs

en present simple que s’hi trobin. Un cop acabin amb el seu text,

s’intercanviaran la fitxa amb un company, que la corregirà subratllant si s’ha

deixat algun verb sense marcar. Aquest exercici serveix per reconèixer el

temps verbal estudiat i a la vegada veure’n escrits exemples reals. La co-

correcció d’aquest exercici ajuda a adquirir millor els coneixements. El

professor dirigirà l’activitat i resoldrà els dubtes.

o Pràctica escrita. En primer lloc el professor repartirà unes fotocopies amb

una sèrie de frases simples en diferents temps verbals. L’alumne haurà de

convertir-les a present simple. Un altre exercici que es realitzarà serà per

parelles. Cada alumne dictarà a la seva parella una agenda similar a la de la

sessió 2. Aquesta agenda estarà buida, hi haurà les franges horàries, però

les hores no estaran marcades en els rellotgets. L’altre aprenent haurà de

posar cada cosa al seu lloc. Les hores que es dictin s’hauran de representar

en uns rellotges buits.

- Material i recursos: per al desenvolupament d’aquesta sessió necessitem:

o Pissarra

o Ordinador

o Projector

o Rellotge amb les agulles movibles

o Material dels annexos i fitxes elaborades pel professor

Page 12: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

o Articles o textos seleccionats pel professor

- Organització del grup: durant aquesta sessió, es treballarà de diferents maneres. Es

faran exercicis amb tot el grup durant la pràctica de recordatori. La resta de la sessió es

treballarà per parelles o individualment segons l’activitat prevista.

- Atenció a la diversitat. Per tal d’atendre la diversitat, el professor ajudarà

especialment als alumnes amb més dificultat, tant en la pràctica oral com en l’escrita.

- Temporització:

o Introducció: 5 minuts

o Repetició d’alguns exercicis ja treballats en anteriors sessions: 20 minuts

o Pràctica oral: 10 minuts

o Comprensió lectora: 10 minuts

o Pràctica escrita: 15 minuts

- Avaluació: l’avaluació de la sessió es farà a través de les activitats. Tant amb la

pràctica oral com amb la pràctica escrita el professor podrà observar el progrés

individual dels alumnes i esbrinar si han adquirit els objectius que es demanaven o no.

Si és necessari, el professor treballarà amb aquests alumnes amb més dificultats en el

mateix grup d’activitats.

Sessió 5: Avaluació

- Introducció: D'acord amb els criteris d'avaluació que es promouen a la LOE,

l'avaluació dels alumnes ha de combinar l'aspecte d'avaluació inicial, formativa i

sumativa. L'avaluació inicial ha de servir per constatar coneixements previs per part

dels alumnes; la formativa s'ha de dur a terme en cadascuna de les sessions de

forma continuada per tal de poder valorar adequadament el procés d'aprenentatge.

Tanmateix, segueix essent útil una avaluació sumativa, que permeti fixar amb una

imatge fixa l'adquisició consolidació de nous coneixements. Cal, doncs, dedicar una

darrera sessió a aquesta avaluació sumativa.

- Desenvolupament:

o Introducció: cal explicar als alumnes (recordar-ho, perquè caldria haver-ho

explicat ja en sessions anteriors) en què consistiran els diversos exercicis

previstos per a la sessió d'avaluació.

o Pràctica d'audició: els alumnes han d'escoltar (suport d'àudio o,

preferentment, vídeo) una conversa breu amb frases fixades, o fórmules,

molt semblants a les que s'han anat treballant, per tal de poder constatar

Page 13: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

que són capaços de comprendre-la. Aquesta audició s'ha de poder

contrastar amb un exercici molt senzill, amb un formulari amb poques

paraules i força imatge. Cal que estigui dissenyat de tal manera que quedi

clar que l'alumne ha entès la conversa.

o Pràctica escrita: l'alumne haurà de mirar de resoldre qüestions senzilles,

com ara interpretar un horari de tren, dir quina hora és en un rellotge, fer

frases senzilles amb activitats quotidianes, fer preguntes sobre les activitats

que pugui fer una segona o tercera persona. Complementàriament, es pot

mirar de fer una breu redacció sobre allò que l'alumne ha de fer en un dia

normal, en temps present, i mirant d'introduir tot el vocabulari que s'ha

treballat durant les sessions anteriors.

o Pràctica oral: els alumnes mantindran petits diàlegs (en grups de tres +

professor) entre ells per tal de poder posar en pràctica les fórmules,

vocabulari, i nocions gramaticals bàsiques apreses en el decurs de les

sessions anteriors. El professor haurà de fer d'orientador del diàleg i introduir

els elements que consideri que s'hi han de treballar (quina hora és en el

moment, què han fer o faran durant el dia, a quina hora faran el proper

àpat...). Cal recordar que el professor ja ha pogut observar el procés

d'aprenentatge en les sessions anteriors, especialment en el nivell oral, i que

en quest cas l'avaluació serveix per acabar de confirmar les impressions

prèvies.

- Material i recursos:

o Reproductor de vídeo (preferentment) o mp3 per a l'audició.

o Fotocòpies per al qüestionari de l'audició i per a la part escrita.

o Suport visual accessori per introduir elements nous en la part oral, amb el

diàleg a tres bandes, i facilitar així, la sortida de les situacions de bloqueig

que es poden produir en proves orals d'aquest tipus.

- Atenció a la diversitat: Es poden establir criteris de valoració i d'avaluació

diversificats en funció dels nivells i capacitats dels alumnes, potenciant més

l'oralitat en aquells que tinguin mancances notables en lectoescriptura; sempre,

però, cal tenir en compte uns criteris mínims. Per tant, en funció de l'alumne es pot

adaptar la prova d'audició i reduir a la mínima expressió

- Temporització:

o Introducció: 3 min

Page 14: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

o Audició: 7 min

o Pràctica escrita: 15 min

o Pràctica oral: 35 min (7 per a cada grup de 3 membres)

- Avaluació: la ponderació de cadascuna de les parts de l'avaluació sumativa pot

variar d'acord amb l''atenció a la diversitat, però atesa la voluntat de treballar la

comprensió no escrita, la comprensió escrita i la capacitat d'expressió escrita

mínima, i la capacitat de resposta oral, es pot plantejar una avaluació del 33% per a

cadascun d'aquests blocs, i ponderar aquesta nota amb les anotacions de cada

sessió, especialment en l'aspecte oral.

o Introducció: 3 min

o Audició: 7 min

o Pràctica escrita: 15 min

o Pràctica oral: 35 min (7 per a cada grup de 3 membres)

METODOLOGIA En aquesta seqüència didàctica s’utilitza l’enfocament comunicatiu per a organitzar les

sessions. En concret, es centra en l’enfocament per tasques. L’alumne és qui marca les

pautes del seu aprenentatge i el professor compleix un nou paper: el de guia. El professor

es limitarà a guiar l’aprenentatge dels alumnes, fent tot el possible perquè assoleixin els

objectius corresponents al seu nivell de coneixement i motivant-los per a aconseguir una

bona predisposició en l’aprenentatge.

Durant les sessions, el professor fomentarà la llengua oral entre els alumnes, però sense

descuidar els aspectes gramatical i la llengua escrita. Per a aconseguir-ho, combinarà les

explicacions teòriques amb activitats individuals i en grup a l’aula i amb l’ús de les TIC. En

tot moment, es tindran en compte l’assoliment de les competències bàsiques i els

objectius del Marc Comú de Referència Europeu.

L’aprenentatge es durà a terme, sobretot, a l’aula per mitjà de tasques (individuals i

col·lectives) pensades per a assolir els objectius didàctics previstos; però també hi haurà

jornades de reflexió individual a casa, on l’alumne podrà completar un portafoli amb les

seves reflexions personals sobre el seu aprenentatge.

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT Com l’origen dels alumnes és força heterogeni i també ho són les seves capacitats

intel·lectuals i lingüístiques, la diversitat s’atén per mitjà de tasques obertes i grups de

Page 15: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

treball cooperatius i col·laboratius, majoritàriament. Els alumnes sempre es troben

recolzats pels seus companys i per la figura del professor, la qual cosa els permet

participar en l’aprenentatge en la mesura que els permet la seva capacitat. D’aquesta

manera, cada alumne assumeix la responsabilitat del seu aprenentatge i la de l’èxit del

grup, i permet que el professor tingui una atenció més personalitzada amb els alumnes

que presenten majors dificultats lingüístiques.

AVALUACIÓ L’avaluació ha de ser en tot moment individualitzada. És important que en l’avaluació

tinguem en compte la curta durada de les classes, encara que s’ha intentat fer una síntesi

de tots els conceptes treballats. S’ha de tenir en compte que l’alumne hagi adquirit uns

hàbits i eines per poder millorar en un futur amb la pràctica, més que no pas els

coneixements assolits en aquestes 5 sessions.

S’avaluarà l’evolució de cada alumne amb qualificacions genèriques i anotacions

motivadores.

RELACIÓ AMB ALTRES MATÈRIES Els coneixements tractats durant aquesta seqüència didàctica es veuen completats per les

següents matèries i temes:

- Dies de la setmana, mesos de l’any, costums i festes populars.

- Matemàtiques: Els números.

- Llengua: Els temps passat i futur. Les conjugacions dels verbs. Verbs regulars i

irregulars.

RECURSOS PER AL DESENVOLUPAMENT DE LA SEQÜÈNCIA

1. MATERIALS PER AL DOCENT A L'AULA:

D'acord amb aquestes bases, és necessari emprar uns materials bàsics de continguts

mínims i molt visuals per tal de fer l'exposició dels continguts que caldrà assumir. El

format PDF permet disposar d'un bon suport en paper o projector, i a la xarxa es poden

trobar materials per treballar cadascun dels continguts esmentats més amunt:

1.1. SUPORT EN PDF: (projectable o fotocopiable) amb material molt visual, que fomenta

Page 16: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

la comprensió immediata i l'expressió oral, més que no pas la lectura excessiva:

http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Viure%20a%20Catalunya

/Vocabulari%20en%20imatges/Arxius/6_altres.pdf

Les pàgines de major interès, d'acord amb els objectius proposats:

p. 5: hores del dia

p. 7: dies i parts del dia

p. 9: els àpats per franges horàries

p. 13: alguns verbs importants

Per a alumnes més avançats i, com a material complementari per seguir practicant, és

força interessant el pdf i els enllaços a mp3 que li corresponen, amb exemples concrets

de diàlegs:

PDF:

http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Viure%20a%20Catalunya

/Comencem%20a%20parlar/Arxius/c_04_hora.pdf

El Consorci de Normalització Lingüística també inclou documents força interessants que

es poden utilitzar a l’aula a: http://www.xtec.net/ceip-falba. Per exemple, la Fitxa 9 és

interessant per a practicar els dies de la setmana; la Fitxa 10, per a treballar les hores i els

horaris; i la Fitxa 11, per a treballar el present d’indicatiu.

1.2. MP3 (Utilitzeu els de la Unitat 4):

http://www20.gencat.cat/portal/site/Llengcat/menuitem.b318de7236aed0e7a129d410b0c0

e1a0/?vgnextoid=94d1877af0172110VgnVCM1000008d0c1e0aRCRD&vgnextchannel=94

d1877af0172110VgnVCM1000008d0c1e0aRCRD&vgnextfmt=default

El Consorci de Normalització Lingüística també inclou documents força interessants que

es poden utilitzar a l’aula a: http://www.xtec.net/ceip-falba.

2. MATERIALS DE PRÀCTICA

2.1. PER PRACTICAR EN COMÚ A L'AULA

A més de treballar amb els materials de suport a l'exposició oral, un recurs molt senzill i

Page 17: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

efectiu és la projecció d'un rellotge virtual que ajudi els alumnes a situar les hores i

expressar-se. N'hi ha que compten amb petites ajudes que permeten orientar l'alumnat.

Aquest és un bon recurs:

RELLOTGE: Rellotge projectable en pantalla per tal de poder practicar amb els alumnes

en grup:

http://www.comunicaciodigital.com/rellotge_catala_v1/rellotge_catala_flash.htm

2.2. PER TREBALLAR INDIVIDUALMENT (O PER PARELLES) AMB L'ORDINADOR

Tal com s'ha apuntat, el treball individual (o, encara millor, per parelles) amb TIC és

enriquidor, per tal com permet exercitar alguns dels coneixements adquirits i facilita que el

docent atengui l'alumnat a demanda en funció dels diversos nivells que pugui trobar dins

una mateixa aula. Hem agrupat els recursos TIC disponibles en funció dels aspectes que

s'hagin de treballar amb més intensitat, sempre d'acord amb els continguts que s'han

assenyalat al primer apartat (objectius, continguts, competències):

Per a HORES DEL DIA pot ser molt útil la pràctica individual de les hores del dia (i el

temps meteorològic). Aquest és un bon recurs:

http://clic.xtec.cat/gali/gali/galiPackage.jsp?pack=1

Per treballar les ACCIONS QUOTIDIANES hi ha el suport JCLIC dedicat justament a

accions quotidianes i té característiques molt notables: permet l'ampliació de continguts

amb molt de vocabulari, hi ha la possibilitat d'enregistrament, audició en línia, comparació

de fonètica, i la relació de conceptes i accions a través d'imatges que aprofundeixen la

memorització d'un lèxic mínim. Aquest és el recurs:

http://clic.xtec.cat/gali/gali/galiPackage.jsp?pack=0

Finalment, cal destacar recursos que faciliten la consolidació dels dos aspectes esmentats

anteriorment, que es poden (i s'han de) treballar de manera conjunta, si més no en una

darrera fase. En aquest sentit es poden trobar recursos per a ACCIONS QUOTIDIANES I

HORES DEL DIA. L'eina fonamental per a aquest tram de procés d'aprenentatge pot ser

el suport VINCLES que permet el treball de consolidació individual d'algunes de les

expressions i vocabulari que s'ha treballat. Cal adreçar-se directament a la unitat 3

d'aquest enllaç:

Page 18: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

http://www.edu365.cat/eso/muds/catala/vincles/vincles1/index.htm

2.3. CONSOLIDACIÓ PER ESCRIT

En darrer terme, cal tenir en compte que, si bé la llengua escrita no és la que té una major

importància en el Nivell Inicial d'aprenentatge del català, tanmateix sí que cal consolidar

un mínim vocabulari i estructures sintàctiques per escrit. En aquest sentit es pot fer

esment d'alguns recursos que hi ha disponibles a la xarxa. I un d'aquests és, sens dubte,

el Diccionari Visual. Al Diccionari visual (p. 34-35) hi podem trobar alguna activitat escrita

per acabar de consolidar alguns verbs d'accions quotidianes senzilles:

http://www.xtec.cat/lic/nouvingut/professorat/documenta/comencem/Diccionari_visual_imat

ges.pdf

2.4. MATERIAL D’ELABORACIÓ PRÒPIA

A més de treballar amb els recursos que brinda la xarxa, és important que el professor

utilitzi material propi que pugui adaptar en qualsevol moment a les necessitats de

l’alumnat. A continuació es poden veure alguns exemples d’exercicis o materials que

s’haurien d’utilitzar en aquesta seqüència didàctica.

Sessió 1: Exemple de Rellotge buit per al dictat

Page 19: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

Sessió 2: Exemple d’horari setmanal

DILLUN

S

DIMART

S

DIMECR

ES

DIJOUS DIVENDR

ES

DISSAB

TE

DIUMEN

GE

MATÍ: ESMORZAR

10 a

11:30

Fer el llit Treballar Dutxar-

se

Treballar Treballar Escombr

ar

Dutxar-se

11:30 a

13

Cuinar Anar a

comprar

Cuinar Fer un

cafè

Cuinar Cuinar Rentar el

cotxe

TARDA: DINAR

15 a

17:30

Rentar

els plats

Rentar

els plats

Treure la

pols

Rentar

els plats

Rentar els

plats

Fer la

migdiada

Rentar

els plats

18 a

20:30

Anar a

classe

Anar al

gimnàs

Anar a

classe

Anar a

comprar

Anar a

classe

Quedar

amb els

amics

Visitar a

la família

NIT: SOPAR

23 a

00:30

Veure la

TV

Llegir Jugar en

família

Veure la

TV

Llegir Anar al

cinema

Posar la

rentadora

Sessió 3: Exemples de targetes amb personatges de conte

Sessió 3: Exemple de fitxa amb buits verbals (fragment)

Omple els buits amb la forma verbal adequada: 1. La Maria ________ cansada. 2. La Berta i el Ramon ___________ americans. 3. El Joan ____________ alt. 4. En Pere _____________ unes truites boníssimes. 5. Tu ________ a treballar cada dia. 6. L’Anna ____________ tres germans. 7. La Laia i en Joan ____________ rucades. 8. Els alumnes __________ a escola. 9. L’avi i l’àvia ___________de vacances. 10. Jo ____________ un bon alumne.

Page 20: Grup3_Seqüència didàctica

Grup 3: Nina Carbonell, Jordi Pedret, Núria Samsó i M. Yesenia Zazo

BIBLIOGRAFIA

Departament d'Ensenyament (2001) Programació del nivell inicial de Llengua Catalana.

p. 19-20. [Consultat a:]

http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Programacions%20ense

nyament%20adults/Arxius/inicial.pdf)

Departament d'Ensenyament (2011) Programació del nivell inicial de Llengua Catalana.

p. 11-12. [Consultat a:]

http://www20.gencat.cat/docs/Llengcat/Documents/Publicacions/Programacions%20ense

nyament%20adults/Arxius/inicial2011.pdf)

* La resta de referències de pàgines web es troba en cadascun dels recursos esmentats

al darrer apartat de la seqüència didàctica.