math truths their simpleproofs
DESCRIPTION
Simple proofs of day-to-day MATHEMATICAL formula used by Engineers.TRANSCRIPT
SIMPLE PROOFS ofMATHEMATICAL TRUTHS
V. VENKATA NARAYANA, D.E.E. (R&B),
vvnhighways.blogspot.in , 07799139399
[email protected], 9440818440
MATHEMATICAL TRUTHS
1) X*0 = 0
2) X0 = 1
3) 1/0 = ∞
4) 1/∞ = 0
5) π = 22/7 = 355/113
6) Pythagoras theorem.
7) Linear INTERPOLATION
Friends
We know and frequently use the above
MATHEMATICAL truths. I am presenting a
simple proof of them.
1) 0- ZERO ::
> No Quantity,
> No Number,
> Nothing at all.
x-x = 0, 100-100=0.
2) ∞- INFINITY ::
> It is an abstract concept describing something
without any limit.
> Being without finish.
> Unboundedness.
> Another notion is that infinity is a quantity x
such that x + 1 = x . The idea is that the quantity is so
large that increasing its value by 1 does not change it.
DEFINITIONS
1) X*0 = 0
• We Know that
X*(Y+Z) = X*Y + X*Z and
A – A = 0
• Combining the above TWO facts
X*(0) = X(Y –Y)
= XY – XY
= 0
Hence X*0 =0
2) X0 = 1
• We Know that
> a5 = a*a*a*a*a
> a5 / a3 = a*a*a*a*a/a*a*a
= a*a = a2
= a5-3 .
• Hence am / an = a (m-n) .
• Using the above fact
X0 = X(a –a) = Xa/Xa
= 1
Hence X0 = 1
3) 1/0 = ∞• We Know that
> 1/1 = 1
> 1/0.1 = 10
> 1/0.01 = 100
> 1/0.001 = 1000
> 1/0.0001 = 10000
> 1/0.00001 = 100000
> 1/0.000001 = 1000000
> 1/0.0000001 = 10000000
> 1/0.00000001 = 100000000
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
• As the DENOMINATOR decreases, the value of FRACTION increases.
• When the DENOMINATOR approaches to 0, the value of FRACTION
increase and increases to INFINITY.
Hence 1/0 = ∞
4) 1/∞ = 0• We Know that
> 1/1 = 1
> 1/10 = 0.10
> 1/100 = 0.01
> 1/1000 = 0.001
> 1/10000 = 0.0001
> 1/100000 = 0.00001
> 1/1000000 = 0.000001
> 1/10000000 = 0.0000001
> 1/100000000 = 0.00000001
--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
• As the DENOMINATOR increases, the value of FRACTION decreases.
• When the DENOMINATOR approaches to INFINITY (∞) , the value of
FRACTION decreases and decreases to ZERO.
Hence 1/ ∞ = 0
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
• We Know that
> Area of CIRCLE with radius r = π*r*r .
> Area of SQUARE with side 2r = 2r*2r = 4*r*r .
2r
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
• We Know that
> Area of CIRCLE with radius r = π*r*r .
> Area of SQUARE with DIAGONAL 2r = 2*(1/2*2r*r)
=2*r*r
2r
r
r
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
Inside SQUARE area < CIRCLE area < Outside SQUARE area
2*r*r < π*r*r < 4*r*r
2 < π < 4
It is proved that the value π lies between 2 and 3
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
� Area of ISOSCELES TRIANGLE with
SIDE l and included angle θ
sinθ/2 = (s/2)/l = s/2l
>>> s = 2l* sinθ/2
cosθ/2 = h/l
>>> h = l* cosθ/2
AREA = ½*base*height
= ½*s*h
=1/2*(2l*sinθ/2)*(l*cosθ/2)
=1/2(l*l*2sinθ/2*cosθ/2)
=1/2*l*l*sinθ
s/2
s
s/2
θ/2 θ/2
h
l
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
� Area of ISOSCELES TRIANGLE with
Height d and included angle θ
tanθ/2 = (s/2)/d = s/2d
>>> s = 2d* tanθ/2
AREA = ½*base*height
= ½*s*d
=1/2*(2d*tanθ/2)*(d)
=d*d*tanθ/2
s/2
s
s/2
θ/2 θ/2
d
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
� A CIRCLE of radius r is drawn.
� A REGULAR POLYGON of n sides is
drawn inside to fit in the CIRCLE.
� Area of this POLYGON is equal to n
times the are of ISOSCELES triangles.
� ISOSCELES TRIANGLE
side = r
included angle = 360/n
� Area of inside REGULAR POLUGON
= n*1/2*r*r*sin(360/n)
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
� A CIRCLE of radius r is drawn.
� A REGULAR POLYGON of n sides is
drawn outside to fit in the CIRCLE.
� Area of this POLYGON is equal to n
times the are of ISOSCELES triangles.
� ISOSCELES TRIANGLE
height = r
included angle = 360/n
� Area of outside REGULAR POLUGON
= n*r*r*tan(360/2n)
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
Inside POLYGON area < CIRCLE area < Outside POLYGON area
n*1/2*r*r*sin(360/n) < π*r*r < n*r*r*tan(360/2n)
n*sin(360/n) < 2π < 2n*tan(360/2n)
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
n*sin(360/n) < 2π < 2n*tan(360/2n)
� n=6 side 360/n=60 degrees
• 6*sin60 < 2π < 12 tan30
• 5.196 < 2π <6.928
• 2.598 < π <3.464
� n=12 side 360/n=30 degrees
• 12*sin30 < 2π < 24 tan15
• 6.00 < 2π <6.43
• 3.00 < π <3.215
5) π = 22/7 = 355/113 = 3.14159
n*sin(360/n) < 2π < 2n*tan(360/2n)
� n=24 side 360/24=15 degrees
• 24*sin15 < 2π < 48 tan7.5
• 6.212 < 2π <6.319
• 3.106 < π <3.159
From the above statements it can be
concluded that as the number of sides of REGULAR
POLYGON n increases, the value π approaches to
3.14159.
6) PYTHAGORAS THEOREM
PYTHAGORAS THEOREM states that
in a RIGHT ANGLE TRIANGLE the square of the
hypotenuse (the side opposite the right angle) is equal
to the sum of the squares of the other two sides.
� ABCD is a Square of side
(x+y).
� A smaller Square PQRS of
side z is inscribed in ABCD.
� Triangles APS, BQP, CRQ and
DSR are 4 RIGHT ANGLED
TRIANGLES with sides x, y, z.
A B
CD
P
Q
R
S
x
x
x
x
y
y
y
y
z
z
z
z
6) PYTHAGORAS THEOREM
FROM THE ABOVE FIGURE
ABCD = PQRS + APS + BQP + CRQ + DSR
(x+y)*(x+y) = z*z + 4*(1/2*x*y)
x2+y2+2xy = z2 +2xy
x2+y2 = z2
The sum of the squares
of the other two sides
The square of
the hypotenuse =
7) Linear INTERPOLATION
• The HEIGHT of an embankment
– At a distance X1 is Y1.
– At a distance X2 is Y2.
– What is it’s HEIGHT at distance X ?
X1
Y1
Y2
X2X
Y= ?
7) Linear INTERPOLATION
• From the Similarity of TRIANGLES
(����)
(����)=(�����)
(�����)
� − �� =(�� − ��)
(�� − ��)(� − ��)
X1
Y1
Y2
X2
X
Y
Y1
(Y-Y1) (Y2-Y1)
(X2-X1)
(X-X1)
� = �� +(�� − ��)
(�� − ��)(� − ��)
8) Squaring of NUMBERS
(� )� --------- 2*3=6 ----------- 625
(� )� --------- 3*4=12 ----------- 1225
(� )� ---------- 4*5=20 ----------- 2025
( )� ----------- 5*6=30 ------------- 3025
(� )� ------------ 6*7=42 ------------- 4225
(� )� ------------ 7*8=56 -------------- 5625
(� )� -------------- 8*9=72 --------------- 7225
(� )� -------------- 9*10=90 --------------- 9025
(�� )� -------------- 12*13=156 ------------- 15625
Got the IDEA of RULE ?
The RULE is applicable to the Numbers ending with ‘5’
FRIENDS
HAVE YOU ENJOYED IT ?