Українська мова 6 клас  · web viewКлас об’єднується в 3...

7
1 Українська мова 6 клас Урок № 35 Дата: 20.11.2017 Тема: Правопис голосних у закінченнях прикметників Групи прикметників за значенням. Мета: ознайомити шестикласників із групами прикметників за значенням — якісними, відносними, присвійними; формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснювати причини переходу прикметників з однієї групи в іншу; навчити виділяти в тексті відповідні групи прикметників; удосконалювати вміння доречно вживати прикметники різних груп за значенням в усному та писемному мовленні; розвивати навички орфографічної і пунктуаційної грамотності; виховувати любов до української мови, вміння поважати чужу думку. Очікувані результати: учні розуміють, що таке прикметник, визначають його рід, число, відмінок, знають синтаксичну роль прикметника Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції) Обладнання: підручник, дидактичний матеріал ХІД УРОКУ І. Організаційно-психологічний момент. Перш ніж ми розпочнемо роботу на уроці, налаштуємо емоційний настрій так, щоб праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою ефективною. Тож подаруйте посмішку собі, один одному, мені. Я дарую посмішку і вам. Радість допоможе у роботі нам. Будьте уважними й активними протягом уроку. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Робота над текстом На 21 листопада припадає Михайлів день, свято архістратига Михайла, призначення якого — боротьба з войовничим сатанізмом, з допомогою наданої йому Богом властивості поражати вогненним мечем ворогів. В Україні Михайла найбільше вшановували мисливці, уважаючи своїм безпосереднім покровителем. На честь архангела будували в Україні церкви й собори, наприклад Михайлівський. (За В. Скуратівським). - Визначити стиль мовлення. - Дати заголовок тексту. 2. Пошукова робота

Upload: others

Post on 01-Oct-2020

2 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Українська мова 6 клас  · Web viewКлас об’єднується в 3 групи. Кожна група отримує картку, яку протягом

1

Українська мова 6 клас

Урок № 35Дата: 20.11.2017Тема: Правопис голосних у закінченнях прикметників Групи прикметників за

значенням.Мета: ознайомити шестикласників із групами прикметників за значенням —

якісними, відносними, присвійними; формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснювати причини переходу прикметників з однієї групи в іншу; навчити виділяти в тексті відповідні групи прикметників; удосконалювати вміння доречно вживати прикметники різних груп за значенням в усному та писемному мовленні; розвивати навички орфографічної і пунктуаційної грамотності; виховувати любов до української мови, вміння поважати чужу думку.

Очікувані результати: учні розуміють, що таке прикметник, визначають його рід, число, відмінок, знають синтаксичну роль прикметника

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції)Обладнання: підручник, дидактичний матеріал

ХІД УРОКУ

І. Організаційно-психологічний момент.Перш ніж ми розпочнемо роботу на уроці, налаштуємо емоційний настрій так, щоб

праця на уроці кожного з вас була цікавою, творчою ефективною. Тож подаруйте посмішку собі, один одному, мені. Я дарую посмішку і вам. Радість допоможе у роботі нам. Будьте уважними й активними протягом уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1. Робота над текстомНа 21 листопада припадає Михайлів день, свято архістратига Михайла, призначення

якого — боротьба з войовничим сатанізмом, з допомогою наданої йому Богом властивості поражати вогненним мечем ворогів.

В Україні Михайла найбільше вшановували мисливці, уважаючи своїм безпосереднім покровителем.

На честь архангела будували в Україні церкви й собори, наприклад Михайлівський.(За В. Скуратівським).- Визначити стиль мовлення.- Дати заголовок тексту.2. Пошукова роботаЗнайти й виписати прикметники. Визначити їх синтаксичну роль, рід, число,

відмінок. Назвати поширені словосполучення, до складу яких входять прикметники.

ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчання.1. Коментар учителя. Прослухайте, будь ласка, початок казки. У родині Прикметників жили 3 брати. Молодший був зазнайком і тому намагався всі

свої якості показати у більшій мірі (я найсильніший, найдотепніший), але іноді у нього це не виходило і всі розуміли, що він менш сильний, менш дотепний. Молодший дуже любив знаходити відношення між предметами: ранок і зустріч – ранкова зустріч, залізо і меч – залізний меч. А старший намагався навести лад у господі і весь час питав: чий підручник? чия ручка? чиє люстерко?

Отож, запам’ятайте, що в українській мові існують 3 розряди прикметників: якісні, відносні, присвійні, і наше завдання сьогодні – навчитися відрізняти їх один від одного і вирізняти в тексті.

Page 2: Українська мова 6 клас  · Web viewКлас об’єднується в 3 групи. Кожна група отримує картку, яку протягом

2

Українська мова 6 клас

ІV. Основний зміст роботи. Вивчення нового навчального матеріалу.1. Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 69

2. Робота в групах. Метод «рівний рівному»Клас об’єднується в 3 групи. Кожна група отримує картку, яку протягом двох хвилин

опрацьовує. Картка для І групи. Я к і с н и м и називаються прикметники, які відповідають на

питання який? яка? яке? які? і виражають ознаку безпосередньо, яка може виявлятися в більшій чи меншій мірі: кислий – кисліший – найкисліший.

Якісні прикметники виражають ознаку за: а) кольором: червоний, зелений, синій, чорний; б) смаком: гіркий, солоний, солодкий; в) запахом: запашний, духмяний; г) вагою: важкий, легкий; ґ) віком: старий, молодий; д) формою: круглий, прямий, вузький; е) зовнішніми і внутрішніми властивостями: стрункий, високий, поганий.

Картка для ІІ групи. В і д н о с н и м и називаються прикметники, що відповідають на питання який? яка? яке? які? і виражають ознаку через відношення до інших предметів, яка не виявляється в більшій чи в меншій мірі: денне світло (світло дня), вечірня прохолода (прохолода вечора).

Відносні прикметники виражають ознаки за відношенням до: а) матеріалу: вовняний, водяний, лляний, цегляний; б) часу: літній, зимовий, річний; в) призначення: шкільний, столярний, швейний; г) національності: український, польський, грецький; ґ) місця: лісовий, степовий, сільський, полтавський.

Відносні прикметники здебільшого є похідними словами.Картка для ІІІ групи. П р и с в і й н і прикметники називають ознаку, що відповідає

на питання чий? чия? чиє? чиї? і виражає належність предмета людині (Галина розповідь, татова розмова) чи тварині (солов’їна пісня, сорочине гніздо, собачий гавкіт).

Присвійні прикметники творяться за допомогою суфіксів -ин, -їн, -ів (-ов, -ев, -єв) від назв людей та –ин, -їн, -ач, -яч від назв тварин. Присвійні прикметники, утворені від власних назв, пишуться з великої літери: Сергіїв олівець, Софіїв вінок, Шевченкова поезія.

3. Коментар учителя. Належать до якісних, але не утворюють ступені порівняння прикметники:

а) з суфіксами –ав(ий), -яв(ий): чорнявий;б) з суфіксами –уват(ий), -юват(ий): синюватий;в) з суфіксами –еньк(ий), -есеньк(ий), -езн(ий), -енн(ий): тоненький, ріднесенький, старезний, страшенний;г) з префіксом пре-: предобрий;ґ) прикметники, що мають непорівнювану ознаку: сліпий, кривий, лисий, босий,

живий, голий, хворий, порожній, готовий, сивий, русий.

Page 3: Українська мова 6 клас  · Web viewКлас об’єднується в 3 групи. Кожна група отримує картку, яку протягом

3

Українська мова 6 клас

V. Виконання  вправ  на застосування систематизованих знань.1. Розподільний диктант. Записати слова у три колонки: якісні, відносні і присвійні.Високий, охайний, шкільний, спортивний, батьків, Ольжич, весняний, мідний,

партизанів, партизанський, красивий, дідусів, паперовий, тижневий, український, козацький, домашній, учнів, учнівський.

2. Словотворче завдання. Замінити описові іменники прикметниками. Визначити групу прикметників за значенням.

Олія з кукурудзи, будинок з цегли, пшениця з України, завдання на сьогодні, слово робітника, досвід життя, праця Сергія, зошит Тетяни, збори батьків, книжка батька.

3. Робота біля дошки. Вправа 191, ст. 70

4. Робота біля дошки. Утворити присвійні прикметники від іменників.Наталка, Ольга, Лука, Одарка, муха, кішка, дочка.

5. Робота з підручником. Вправа 192, ст. 71 (усно)

6. Творча робота Прикметники синій, легкий, лимонний, кам’яний, зміїний увести у словосполучення

так, щоб вони належали до різних розрядів. Зразок: золотий годинник — золоті руки.

7. Творче реконструювання Словосполучення «іменник + іменник» замінити на словосполучення «прикметник +

іменник». Визначити розряд за значенням ужитих прикметників.Покрівля із соломи, хвіст лиси, шия жирафа, молоко з-під корови, хустка для мами,

квітка із запахом, дівчина із вродою, опади з атмосфери, курси для підготовки, автомати для гри, вуха осла, іграшка для Івана.

Page 4: Українська мова 6 клас  · Web viewКлас об’єднується в 3 групи. Кожна група отримує картку, яку протягом

4

Українська мова 6 клас

VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок1. Ігрове завдання «Хто швидше» Прочитати загадки-жарти, розгадати їх. Відгадки записати, визначаючи рід, число,

відмінок.1) Який відносний прикметник показує ознаку хвороби, відсутньої на землі?2) Який прикметник називає ознаку білої хустки, намоченої в Чорному морі?3) Назвіть якісний прикметник, що означаєть «смак» долі, усмішки.4) Назвіть якісний прикметник, що не має ступенів порівняння й означає людину, яка

ніколи не заглядає в дзеркало.5) Назвіть якісний прикметник, що показує ознаку каміння, якого немає в річці.6) Який голос буває з дорогої матерії?7) Назвіть якісний прикметник, що показує ознаку бочки, в яку не можна наливати

воду.8) Який прикметник означає посуд, з якого не їдять?Матеріал для вчителя: 1) морська хвороба; 2) мокра хустка; 3) гірка доля, солодка

або кисла усмішка; 4) незряча людина; 5) сухе каміння; 6) бархатний голос; 7) повна бочка; 8) порожній посуд.

VІІ. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів Відзначення досягнень учнів в оволодінні темою уроку, їхнього ставлення до роботи

на уроці; аналіз здібностей, що сформувалися під час повторення теми; окреслення перспектив подальшої навчальної діяльності.

VІІІ. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання. Підручник: § 22 вивчити правила

Ст.. 71, вправа 193 письмово

Page 5: Українська мова 6 клас  · Web viewКлас об’єднується в 3 групи. Кожна група отримує картку, яку протягом

5

Українська мова 6 клас

Картка для І групи. Я к і с н и м и називаються прикметники, які відповідають на питання який? яка? яке? які? і виражають ознаку безпосередньо, яка може виявлятися в більшій чи меншій мірі: кислий – кисліший – найкисліший.

Якісні прикметники виражають ознаку за: а) кольором: червоний, зелений, синій, чорний; б) смаком: гіркий, солоний, солодкий; в) запахом: запашний, духмяний; г) вагою: важкий, легкий; ґ) віком: старий, молодий; д) формою: круглий, прямий, вузький; е) зовнішніми і внутрішніми властивостями: стрункий, високий, поганий.

Картка для ІІ групи. В і д н о с н и м и називаються прикметники, що відповідають на питання який? яка? яке? які? і виражають ознаку через відношення до інших предметів, яка не виявляється в більшій чи в меншій мірі: денне світло (світло дня), вечірня прохолода (прохолода вечора).

Відносні прикметники виражають ознаки за відношенням до: а) матеріалу: вовняний, водяний, лляний, цегляний; б) часу: літній, зимовий, річний; в) призначення: шкільний, столярний, швейний; г) національності: український, польський, грецький; ґ) місця: лісовий, степовий, сільський, полтавський.

Відносні прикметники здебільшого є похідними словами.

Картка для ІІІ групи. П р и с в і й н і прикметники називають ознаку, що відповідає на питання чий? чия? чиє? чиї? і виражає належність предмета людині (Галина розповідь, татова розмова) чи тварині (солов’їна пісня, сорочине гніздо, собачий гавкіт).

Присвійні прикметники творяться за допомогою суфіксів -ин, -їн, -ів (-ов, -ев, -єв) від назв людей та –ин, -їн, -ач, -яч від назв тварин. Присвійні прикметники, утворені від власних назв, пишуться з великої літери: Сергіїв олівець, Софіїв вінок, Шевченкова поезія.