plan de lecţie

Download plan de lecţie

If you can't read please download the document

Upload: steven-stewart

Post on 18-Jan-2016

1 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

plan de lecţie

TRANSCRIPT

PROIECT DIDACTIC

DATA : 4-XI-2013

UNITATEA : coala Gimnaziala Speciala

CLASA : a VIII- a B

PROF.ED CIOCAN VOICHITA

ARIA CURRICULAR: Matematic i tiine ale naturii

OBIECTUL: Matematic

UNITATEA DE INVATARE : nmulirea i mprirea numerelor naturale de la 0 1000

TEMA / SUBIECTUL : EXERCITII SI PROPLEME

TIPUL LECIEI : formare de priceperi i deprinderi

COMPETENTE SPECIFICE :

-formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul mathematic

-cunoasterea si utilizarea conceptelor specific matematicii

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 - s cunoasc noiunile de factor i produs,demprit, mpritor,ct

O2 - s tie tabla nmulirii i mpririi

O3 - s fie capabili sa efectueze calcul mintal

O4 - s tie sa calculeze exerciii respectnd ordinea efecturii operaiilor

O5 - s rezolve corect o problem cu una sau dou operaii printr-un singur exerciiu

O6- s manifeste interes pentru lecie

FORMA DE ORGANIZARE: FRONTAL,INDIVIDUAL, PE ECHIPE

STRATEGIA DIDACTIC : inductiv- semialgoritmic

METODE I PROCEDEE :

a)tradiionale: conversaia, explicaia, munca individual, exerciiul, calcul mintal, jocul didactic, problematizarea, expunerea

b)interactive: cubul,R.A.I

MATERIAL DIDACTIC :

-individuale:fie de lucru

-colective: cubul

RESURSE: umane: 9 elevI

temporale: 45

materiale: - fie de lucru, flip chart, minge

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum Naional pentru nvmntul obligatoriu. Cadru de referin, MEN,CNC,ED.Corint, Bucureti, 1998;

Neacu, I., Metodica predrii matematicii la clasele I- IV ( manual pentru liceele pedagogice ), E.D.P., Bucureti, 1988;

Matematic manual , tefan Pacearc, Mariana Mogo, ED. Aramis 2005

www,didactic,ro/ material didactice invatamant special

Desfasurarea activitatii

MOMENTELE

LECIEI

ACTIVITATEA NVTOAREI.

ACTIVITATEA ELEVILOR

MATERIAL DIDACTIC

METODE I PROCEDEE

Moment organizatoric

Organizarea climatului necesar desfurrii activitii.

Elevii se pregtesc pentru or cu cele necesare nceperii orei

manuale, caiete, instrumente de scris

Conversaia

Verificarea temei

Se va verifica tema calitativ i cantitativ.

Elevii efectueaz sarcina unei fie de lucru.

Fie de lucru

Conversaia

Exerciiul

Captarea ateniei

o1Se va face prin rezolvarea exercitiului de pe bradulet

Copiii primesc

cate un bradulet care are pe verso scris cate un exercitiu

2*3,5*1,3*4,6:2,10:5,2+5,6-3,9:3

Vor rezolva la tabla si vom intuit impreuna titlul lectiei

Exercitii si problem cu impartirea si inmultirea nr. naturale

Braduletii cu exercitiu

Surpriza

Explicaia

Problematiza

rea

Exerciiul

Anunarea temei i a obiectivelor

o3Se va anuna tema leciei Exerciii i probleme cu nmulirea i mprirea numerelor naturale de la 0 la 1000 i obiectivele leciei.

Elevii ascult.

Table

creta

conversaia,

Dirijarea procesului de recapitulare i sistematizare

o4 o5 Se va aplica metoda interactiv

CUBUL. (anexa 1)

Se va prezenta cubul care va avea pe fiecare fata cate un biletel

Notez fetele cubului cu nr de la 1-6

1-descrie

2-compara

3- analizeaza

4-asociaza

5- aplica

6- argumenteaza

Elevii particip la lecie.

Vor lua pe rand biletelele de pe fata cubului dupa regula stabilita de profesor

Sarcina de pe fata cu nr 1 o rezolvam aplicand metoda r.a.i

Vor rezolva exercitiile de pe biletelul cu nr 2

Vor rezolva exercitiile de pe biletelul cu nr 3

Fiecare elev va primi o fisa impartita in 6 parti si in care vor scrie exercitiile de pe fiecare biletel, in paralel ce se vor scrie la tabla

Astfel fiecare elev la finalul orei va avea toate exercitiile de pe fetele cubului rezolvate pe fisa

Cubul

Plane

Minge

Fisa impartita in 6 parti

Tabla si creta

Fisa de lucru

expunerea

cubul

jocul didactic, munca pe echipe

explicaia, exerciiul

joc didactic

exerciiul

problematizarea

explicaia

conversaia

calcul mintal

conversatia

exercitiul

explicatia

conversatia

Asigurarea reteniei i a transferului

o1Se va aplica o fi de evaluare a cunotinelor.

Elevii vor efectua sarcinile fiei de evaluare.

La final se vor auto evalua cu note de la 4 la 10

Fia de evaluare

Problematiza

rea

Exerciiul

Calcul mintal

ncheierea leciei

o2Discutarea fiei de evaluare.

o3Aprecieri generale i individuale.

Tema pentru acas.

Elevii ascult si corecteaza fisa de evaluare in paralel cu profesorul care pune rezolvarea fisei pe tabla

Fisa cu exercitii

Conversaia

Explicaia

Exercitiul

demonstratia

Anexa 1

METODA CUBULUI

1 DESCRIE noiunile matematice referitoare la:

a)nmulire:

- factori..

- produs..

b)mprire:

- demprit

- mpritor.

- ct.........................................................................

- rest........................................................................

2.COMPAR rezultatul!

63: 3 50-10

24*2 20+10

3.ANALIZEAZ calculul n dou moduri:

Intr-o cutie sunt 204 bomboane si se mai adauga 360 bomboane. Bomboanele se impart la 6 copii.

Cate bomboane primeste fiecare copil ?

(240 +360) : 6 =

4.ASOCIAZ rezultatul cu exerciiul!

56: 8 112

56 x 2 7

304+ 9 170

183 - 13 313

5.APLIC cunotinele matematice

24:2 +115=

..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

ARGUMENTEAZ rezultatul problemei!

La o librarie s-au vndut 284 de caiete , un caiet a costat 2 lei.

Cati lei au costat toate caietele care sau vandut? ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Numele i prenumele elevului: Data:

FI DE EVALUARE

Inmulteste cu 2 rezultatul:

147 122=

2.Calculeaz:

24 : 2 =

3. O carte cost 10 lei. Cati lei vor costa 5 carti ?